Mário Šušek, SPD: “Ak sa vlastenci spoja, je veľká šanca, že môžeme dosiahnuť slušný výsledok v parlamentných voľbách”

Nitra 17. júna 2019 (HSP/Foto: SPD)

 

Voľby sa blížia a na politickej šachovnici sa rozpadávajú staré koalície a vznikajú nové, politické mamuty sa snažia ešte zabojovať /možno už naposledy/ a do boja vstupujú nové, mladé, dravé, drzé a ambiciózne sily. Určité ambície má aj Sloboda a priama demokracia. V Česku majú stranu s rovnakým názvom. Slovenský „kolega“ je v odlišnom postavení, ale má odvážne ambície pred parlamentnými voľbami

Čím sa slovenská Sloboda a priama demokracia sa odlišuje od českej „sesternice“, v ktorej časti politického spektra sa nachádza slovenská SPD, ako sa chce zúčastniť na parlamentných, aké má ambície a stratégiu? O tom sme sa porozprávali s predsedom slovenskej SPD.

Mário Šušek pre našich čitateľoch porozprával, aké ciele má slovenská Sloboda a priama demokracia, ktoré strany považuje za partnerské, s ktorými politickými silami je ochotná spolupracovať a ako sa pripravuje na budúcoročné parlamentné voľby.

Občianske združenie Sloboda a priama demokracia v súčasnosti patrí  k tým najaktívnejším mimoparlamentným organizáciám. Vyvíja rozsiahlu činnosť, ale doposiaľ sa nemohla zúčastniť vo voľbách – parlamentných, komunálnych a pod. a vyskúšať svoje sily. Myslíte si, že 9 mesiacov pred parlamentnými voľbami 2020 je dostatočný čas na to, aby ste zmenili situáciu a istým spôsobom ovplyvnili voľby? Ako chcete osloviť verejnosť, aby ste uspeli?

Na začiatku mi dovoľte, aby som sa predstavil. Volám sa Mário Šušek, som lídrom SLOBODA A PRIAMA DEMOKRACIA (ďalej len SPD) na Slovensku, mám 41 rokov, som ženatý a mám jedného syna. SPD ozaj momentálne funguje ako občianske združenie a nie ako politické hnutie, preto sme sa zatiaľ nezúčastnili ani jedných z horeuvedených typov volieb. Máme záujem sa pretransformovať na politické hnutie.

Na začiatku tohto roka som sa stretol s predsedom Slovenského hnutia obrody, občianske združenie (ďalej len SHO) Róbertom Švecom. Po našom rozhovore sme sa dohodli na spolupráci, nakoľko máme rovnaké pronárodné zmýšľanie. Medzi tým sa SHO pretransformovalo na politické hnutie a na MV SR je zaregistrované od 15.5.2019.

Nakoľko SPD spolupracuje s SHO a do parlamentných volieb ideme na ich kandidátke, tak našu transformáciu na politické hnutie momentálne neriešime a sústredíme sa na propagáciu a stretnutia s občanmi. Voličov chceme presvedčiť, že už nemusia voliť menšie zlo, ale že je tu alternatíva, ktorá bude jednoznačne zastávať národné záujmy a bojovať za zodpovednosť politikov. Času máme síce málo, ale riadime sa heslom: nikdy sa nevzdávaj. Viac informácii o nás si môžu ľudia nájsť na našej stránke www.hnutiespd.sk

 

Vaše združenie, povedzme, je menej známe, ako súčasné parlamentné a viaceré neparlamentné strany. Preto možno niektorí naši čitatelia presne nevedia, aký vzťah máte s českou stranou s rovnakým názvom, ktorej predsedom je Tomio Okamura. Môžu si myslieť hocičo, že ste jej „dcérska spoločnosť“, kópia českej SPD, iná štruktúra, aj keď názov je podobný a pod. Vysvetlite našim čitateľom, aké vzťahy máte s českou SPD, čo máte spoločné, a možno aj to, čím sú vaše strany odlišné.

Spolu s kolegami sme začínali v strane PRIAMA DEMOKRACIA. Čakal nás rovnaký osud, ako mal pán Okamura so stranou Úsvit priamej demokracie a preto sme založili SPD. So stranou pána Okamuru sme kompatibilní takmer na sto percent.

Rozdiel medzi nami je len v tom, že v ČR napr. nefunguje priama voľba starostov a primátorov a oni to tam chcú zmeniť, tam si ich totiž volia poslanci spomedzi zvolených poslancov do zastupiteľstva. Čo sa týka rozvíjania našich zahraničných kontaktov vrátane českého SPD Tomia Okamuru, zatiaľ nebudem komentovať. Pokiaľ bude dohodnutá nejaká spolupráca, tak, samozrejme, budeme o tom verejnosť informovať.

 

Nemusím byť Nostradamus, ale v budúcich parlamentných voľbách v r. 2020 vaša SPD aj spolu s SHO takmer nemá šancu prekročiť 5-percentnú bariéru a dostať sa do parlamentu. Číže východisko je jediné – spájať sa, robiť koalície. Tak teda – s kým? Prirodzene nemôžete pred voľbami prezradiť všetky svoje zámery a „tajné chodníčky“, ale môžete aspoň naznačiť, s ktorými politickými silami budete rokovať – v ktorej časti politického spektra sa nachádzajú?

Nám ide predovšetkým o spájanie a spoluprácu. Dôkazom toho je, že ideme na kandidátke SHO a, že máme vôľu a chuť spolupracovať. Máme rôzne rokovania a aj neformálne rozhovory, keď budeme mať niečo dohodnuté, tak až potom budeme o tom verejne informovať.

My máme záujem hlavne o pronárodne orientovaného voliča, ktorý dal v eurovoľbách „stopku“ SNS či strane Sme rodina. A, samozrejme, máme záujem aj o pronárodne orientovaného voliča, ktorý v prezidentských voľbách dal svoj hlas pánovi Harabinovi. Myslím si, že keď dáme dokopy viac pronárodne orientovaných aktivistov, združení, spolkov a mimoparlamentných strán, ktorí pôjdu na kandidátke SHO, tak ako SPD, tak máme šancu.

 

Súčasná politická situácia je úplne jasná. Liberáli, takzvaní demokrati, „progresívni a slušní“ vyhrávajú a už pomaly začnú rozdeľovať ministerské kresla – sú presvedčení o svojom víťazstve. V Prezidentskom paláci starého slniečkara vystriedala mladšia slniečkarka – žiaden rozdiel, dokonca je to pre národniarov ešte horšie. Je šanca, aby sa na Slovensku vytvorila aspoň nejaká rozumnejšia koalícia, ktorá vo voľbách porazí slniečkarov a dokáže vytvoriť vládu? Vidíte takú cestu?

Na začiatku chcem len povedať, že ja by som si nikdy nedovolil dopredu rozdeľovať ministerské kreslá ako slniečkari, lebo nám ide o národ a nie o funkcie. Pokiaľ sa my, vlastenci, spojíme, ako som už spomínal v predchádzajúcej otázke, tak liberálom môžeme prekaziť ich plány. Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky máme prezidentku vymenovanú protiústavne, lebo Ústavný súd ešte stále nerozhodol o sťažnosti jedného z kandidátov na post prezidenta SR, a to pána Harabina. Mali by sme si brať príklad z Rakúska, kde Ústavný súd zrušil výsledok volieb druhého kola a nariadil nové voľby. U nás je to tiež možné, ale je nutné zaviesť, že porušovanie Ústavy SR bude trestným činom vlastizrady. Inak si tu politický dinosaury, ale aj liberáli budú robiť čo chcú.

 

S akým programom pôjde SPD do volieb? Aké budú vaše priority? Má vaša koalícia SHO – SPD koaličný potenciál? V ktorých otázkach dokážete dosiahnuť kompromisy s politickými partnermi a v ktorých otázkach nepripúšťate žiadne kompromisy, pretože by to poškodilo Slovensko, čo ja viem, možno aj Európu?

Program s ktorým pôjdeme do volieb, včas zverejníme, spolupracujeme na ňom s SHO. Programové priority SPD, ale môžu ľudia už teraz nájsť na našej stránke www.hnutiespd.sk/Program/. Nám nejde o to, či máme, alebo nemáme koaličný potenciál. To ukážu až výsledky parlamentných volieb. My sme ochotní spolupracovať s každým, kto bude hájiť národné záujmy a bojovať za zodpovednosť politikov.

 

Určite nemôžete prezradiť všetky ťahy, ktoré budete robiť počas predvolebnej kampane. Ale môžete aspoň naznačiť, akým spôsobom sa pokúsite presvedčiť voličov, že ste tá správna sila a že vás majú voliť? Ktoré kategórie občanov sa pokúsite osloviť v prvom rade?

Samozrejme zo strategického hľadiska nemôžeme prezradiť všetky naše kroky. Vždy dáme na verejnosť, len to, čo je nutné a potrebné pre informovanosť širokej verejnosti. Chceme osloviť všetkých ľudí, ktorým leží na srdci osud slovenského národa, aby sme už konečne neboli otrokmi vo vlastnej krajine. Zároveň pozývam všetkých na naše prvé stretnutie s občanmi, ktoré sa bude konať v obci Veľká Maňa (okr. Nové Zámky) dňa 23.6.2019, t.j. v nedeľu, o 16. hod. v kultúrnom dome. Viac sa ľudia dozvedia o tejto akcii na www.sho.sk.

 

Pred voľbami otázka dnes je asi takáto: vyhrajú slniečkari, liberáli a globalisti s podporou mainstreamu alebo zvíťazí akási proslovenská, pronárodná koalícia s podporou nezávislých slobodných médií? Akú šancu, podľa vás, majú proslovenské pronárodné sily? Dokážu odhodiť staré stranícke trička a spojiť sa do veľkej koalície?   

Ak sa vlastenci spoja, je veľká šanca, že môžeme uhrať slušný výsledok. „Svoje ego už zahodil“ Róbert Švec (SHO), Mário Šušek (SPD) a budeme radi, ak sa k nám pridajú aj ďalší. Ak budú nezávislé slobodné médiá uverejňovať pravdu, nebudú cenzurovať a budú dávať priestor slobodne každému, tak nakoniec vyhrá občan. Občan, ktorého bude mať kto zastupovať v NR SR, lebo tam budú pronárodne orientovaní poslanci, ktorí budú hájiť národné záujmy. Ak ľudia chcú, môžu si vypočuť vystúpenie Róberta Šveca (SHO) a Mária Šušeka (SPD) v Slobodnom vysielači a nech si sami spravia názor. Viac na blogu infovojna.

Zhováral sa Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prežije koalícia alebo právny štát?

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,TASR-Jaroslav Novák)   Zdá sa, že vládna koalícia na Slovensku je pred ďalšou krízou. Cynizmus a absolútna strata zábran v snahe dosiahnuť spravodlivosť, rozumej politickú pomstu, doviedla túto koalíciu do hlbokej krízy. Na strane druhej sa zdá, že vyhrážky opustenia koalície sa u Borisa Kollára berú…

Inkluzívne vzdelávanie neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Zadefinovanie inkluzívneho vzdelávania aj množstvo opatrení, ktoré zlepšia vzdelávací systém na Slovensku, je obsahom novely školského zákona, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Rezort školstva zároveň zdôrazňuje, že zavedenie inkluzívneho vzdelávania neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva,…

Za minulý týždeň odhalila polícia šesť prípadov porušenia stanovenej karantény

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia za ostatný týždeň od 13. do 19. septembra zistila šesť prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény. Rovnako odhalili 59 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti "Policajti napomenuli štyri osoby, uložili 15 pokút za 1020 eur a 47 prípadov…

Komisia vyšetrujúca útok na Kapitol predvolala Trumpových spolupracovníkov

0 icon

Washington 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Komisia americkej Snemovne reprezentantov, ktorá vyšetruje útok na sídlo Kongresu zo 6. januára, vo štvrtok predvolala na svedecké výpovede štyroch poradcov a blízkych spolupracovníkov bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP Komisia predvolala niekdajšieho šéfa kancelárie Bieleho domu Marka Meadowsa, Trumpovho…

ŠÚKL sťahuje z trhu kvapky na očný tlak

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu očné kvapky Unilat. Používajú sa na liečbu zvýšeného očného tlaku a glaukómu u detí a novorodencov. Ústav o tom informuje na svojom webe "Dôvodom stiahnutia z trhu je zistený výsledok skúšky mimo schválenej špecifikácie v…

Róbert Kaliňák: “Táto vláda sa zapíše do dejín ako vláda národnej katastrofy”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Bývalý dlhoročný minister vnútra Róbert Kaliňák (Smer-SD) na Facebooku komentoval aktuálne dianie v slovenskej politike a vo vnútri vládnej koalície.  Kaliňák tvrdí, že dnes sme svedkami zvrátenej situácie, ktorá sa používala len vo fašistických režimoch. "Je neprípustné, že celé Hegerove komando neodborníkov dokázalo…

Demografický summit v Budapešti: Migrácia nie je riešením poklesu populácie v EÚ

0 icon

Budapešť 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh)   Premiéri Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska a Srbska podpísali vo štvrtok spoločnú deklaráciu, podľa ktorej by prisťahovalectvo nemalo byť odpoveďou na klesajúcu pôrodnosť v členských krajinách EÚ. Urobili tak počas dvojdňového fóra v Budapešti, kde diskutujú o demografii a rodinných hodnotách Ako uvádza agentúra…

Bývalý šéf regulačného úradu Holjenčík: Elektrina nemusí zdražieť vôbec. Štát by mal využiť nástroje, ktoré mu dáva legislatíva

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív JH,Ladislav Kováčik)   V súvislosti s tým, že boli avizované rastúce ceny energií, sa témou začala intenzívne zaoberať aj strana Smer-SD, ktorá o nej chcela diskutovať na pôde parlamentu v rámci mimoriadnej schôdze Vzrast cien elektriny až o 15 percent? Nové ceny energií platné od začiatku…

Kollár: Okrem obnovy spravodlivosti musíme myslieť aj na pomoc ľuďom

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Udrží sa súčasná koalícia v pôvodnom zložení, alebo nie? Koaliční partneri vytýkajú Kollárovi neúčasť v pracovnej skupine na obnovu dôvery v právny štát. Kollár hovorí, že sa treba vrátiť k práci pre ľudí a riešiť zásadné problémy, ako je zvyšovanie cien energií a…

Šeliga by od ministra vnútra očakával väčšiu akčnosť. Šutaj Eštok tvrdí, že obvinenie štyroch vyšetrovateľov NAKA dokazuje, že minister vnútra vedel o manipulovaní vyšetrovania

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Na hrane)   Koaličný poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) by v súvislosti s aktuálnym dianím v bezpečnostných zložkách očakával od ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) väčšiu akčnosť. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane. V súčasnej situácii je totiž podľa neho kľúčové, aby…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali