Rozhovor s Marcelou Laiferovou: Svet je naozaj krásny

Marcela Laiferová

Bratislava 15. júla (TASR/Foto:TASR)

Rozhodovala sa medzi medicínou a populárnou hudbou, vyhral mikrofón, ale aj medicíne venovala časť svojho života. Študentke medicíny otvoril cestu na výslnie slovenskej populárnej hudby hit Lampy už dávno zhasli v roku 1965. Tento šláger – tak sa v tom čase hovorilo hitom – nahrala v duete s Janou Belákovou. V roku 1969 nahrala debutovú LP platňu s orchestrom Karla Vlacha. Rok na to vyhrala 5. ročník festivalu Bratislavská lýra s piesňou Slová. Bola prvou slovenskou interpretkou, ktorá získala zlatú lýru. Prišli aj medzinárodné úspechy na festivaloch v poľských Sopotoch, brazílskom Riu de Janeiro, bulharskej Varne či nemeckých Drážďanoch. V roku 1982 zvíťazila v súťaži na Malte s piesňou Vaša Patejdla Čakám ťa, láska. Hudobní publicisti ju často označovali prívlastkom prvá dáma slovenskej populárnej hudby.

Úspešnú spevácku dráhu Marcely Laiferovej dokumentujú aj albumy Dotknúť sa hviezd (2003), kompilácia hitov 20 Naj Marcela Laiferová (2006) a najnovší album Včera a dnes, vydaný v septembri 2008. V edícii Opus 100 vyšli v máji 2010 prvýkrát na CD prvé dve jej platne Marcela 1969 a Marcela Laiferová 1974. Na svojom konte má aj tri napísané knihy: Žiť svoj sen (2003), Z mojej kuchyne (2006) a Kľúč k šťastiu (2010).

Narodila sa 14. júla, v rovnaký deň ako Karel Gott, Michal David, herec Lino Ventura, režisér Ingmar Bergman či švédska korunná princezná Victoria. Optimizmus a pozitívna energia vyžaruje z pani Marcely na každom kroku. Časť z týchto darov pretavila aj do exkluzívneho rozhovoru pre TASR.

-Vraj ste vedeli skôr spievať, ako chodiť, je to pravda?-

To neviem, ale hudba na mňa vplývala, keď som bola ešte malé bábätko. Keď som bola chorá, mama mi spievala a mne o niečo klesla teplota, tak emotívne som od mala spev vnímala. Spievala som od malička, otec mal obchod s obuvou, ja som sa postavila na betónové plató a tam som spievala, kým neprišla mama a nedostala som po zadku, pretože si neželala, aby zo mňa vyrástla cirkusantka. Bol to vtedy taký názor, že to nie je dôstojná práca. Vyčítala mi celý život, že nerobím len medicínu, ale že robím aj spev, i keď si myslím, že niekedy bola pyšná, keď jej kamarátky povedali o mne niečo pozitívne.

-Gymnazistka Marcela bola v Prievidzi a okolí známou speváčkou, alebo ešte skôr?-

Už v škole som spievala ako sólistka detského zboru. Je to zaujímavé, ale vždy v mojom živote to išlo proti mojej vôli. Nikde som sa nepchala, spievala som druhý hlas pekne vzadu. Ale ochorela sólistka, tak profesor direktívne povedal, že musím ísť na súťaž ako sólistka ja. Pamätám si, že som bola z toho zúfalá, preplakala som pol dňa, že musím spievať sólo a musím ísť na súťaž. Ale vyhrali sme ju a to mi pridalo na hodnote.

-Stačila jedna súťaž, aby ste sa dostali k spievaniu populárnych piesní?-

Nie, ale aj to bola náhoda. Spievala som raz na návšteve u mojej priateľky. Jej brat mal kapelu, ten ma počul a vošiel do izby s otázkou: “Ktorá z vás teraz spievala?” Kamarátka ukázala na mňa a nasledovala druhá otázka: “Nechceš spievať s našou kapelou?” Stalo sa, spievala som na nedeľných popoludniach so skupinou Milana Gallusa, ani mama nebola proti tomu.

-Vybrali ste si štúdium medicíny, nelákalo vás napríklad štúdium spevu či herectva?-

Ja som chcela byť lekárkou, aj som sa vedela na lekárku hrávať. Vyrábala som si lieky, rozpúšťala som vo vode krepové papiere, mala som takto lieky všetkých farieb. Tú skutočnú medicínu som potom študovala s radosťou. Myslela som, že keď skončím školu, spievanie nechám. Dostala som však ponuku ako sólistka orchestra Karla Vlacha, to už bol iný level. Celé leto sme robili koncertnú šnúru.

-Po príchode do Bratislavy na lekársku fakultu ste spievali so študentskými kapelami na internáte Horský park. Tam vás aj oslovil v tom čase už známy kapelník a muzikant Braňo Hronec.-

Áno, Braňo ma objavil. Povedal mi raz: “Poď, napísal som pesničku, úplne novú, modernú.” Bola som z toho udivená, trocha som sa aj bála ísť do rozhlasu. Nahrávali sme ju s Janou Belákovou, ktorá už mala skúsenosti z nahrávania, to mi dodalo trocha odvahy. A pieseň Lampy už dávno zhasli sa stala šlágrom roka. Kritika reagovala, že kopírujeme západ, ale ľuďom sa to páčilo. Dodnes ju spievam, ľudia si ju pýtajú.

-Ako to bolo s tými papučami v rozhlase?-

Áno, prišla som do rozhlasu s papučami. Povedali mi, že klopkať opätkami sa tam nesmie, lebo by to narušilo nahrávanie. Braňo Hronec mi povedal: “Zober si také topánky, s ktorými nebudeš klopkať.” Tak ja som prišla s papučami. Všetci sa z toho úžasne smiali, chytali sa za brucho, bola to vtedy veľká sranda.

-Prvú LP platňu ste nahrávali v Prahe s orchestrom Karla Vlacha. Bola to jedna z prvých, ak nie prvá profilová platňa slovenskej speváčky.-

Áno, túto veľkú platňu si dodnes nesmierne vážim, myslím, že to bola skutočne ohromná práca. Piesne aranžoval môj nebohý manžel Jaroslav Laifer, urobil skvelé aranžmány. Ešte dnes, keď to púšťam mladým muzikantom, tak povedia, že to by sa dnes ani nedalo nahrať. Je to tak majstrovsky urobené.

-Dostali ste aj filmovú ponuku, tú ste ale nevyužili.-

Film sa volal Konečná stanica rytmus, ktorý som celý naspievala, môj manžel urobil hudbu. Mala som v ňom aj hrať, trikrát som ale neprišla na skúšku kostýmu, pritom celý štáb tam čakal. Tak sa režisér Georgis Skalenakis nahneval a preobsadil ma. Možno v tom je tajomstvo môjho dlhoročného úspechu, nikdy som sa nešla zblázniť za všetkým za každú cenu. Asi tým, že som mala aj iné dvierka, kopu iných vecí ma zaujímalo, nebolo to pre mňa také, aby išlo o život. Veci, ktoré človek berie normálne, a nie kŕčovite, v živote potom vychádzajú.

-Prvá LP platňa bol veľký úspech, boli ste však študentkou medicíny. Kedy sa ručička váh naklonila k spevu?-

Na konci môjho štúdia, v poslednom ročníku, zomrel môj manžel a lekár zároveň, vinou následkov nevydarenej operácie svojho kolegu. Vo mne to zanechalo taký smútok a zároveň nedôveru, že aj ja mám robiť to, kde sa môže taká vec stať. Mňa to proste zradilo. Doštudovala som, bola som už známa, mala som už množstvo šlágrov, a vtedy mi niekto povedal: “Vykašlite sa na medicínu, lekárov máme hromadu. Máme vás, takže vy ostaňte robiť hudbu.”

-V tejto zložitej situácii ste v júni 1970 išli na Bratislavskú lýru. A vyhrali ste ju s piesňou Slová Ivana Horvátha a Ivana Úradníčka.-

Áno, získala som prvú slovenskú zlatú lýru, slovenskí autori aj slovenský interpret. Tá pieseň veľmi zabrala v Nemecku, bola v hitparáde na popredných miestach, dlho sa tam držala. Spievala som ju na festivale v Sopotoch, kde som získala cenu televízie a cenu kritiky. Tá pieseň mala úspech a dodnes ju rada spievam, nahrala som ju aj v novej verzii.

-Pieseň Slová vám otvorila cestu do sveta, na festivaly.-

Získala som Zlatú palmu, prvú cenu na Malte, zo sto možných bodov som dostala 99, čo bolo jasné víťazstvo. Keď som išla po ulici v La Valette, tak ľudia na mňa kričali “Čau Marcella!”. Mala som ponuku ísť na mesačné turné s Totom Cutugnom. Ale ministerstvo povedalo, že sa musím vrátiť domov, a potom o také dva týždne by som mohla vycestovať. Ale to turné začínalo hneď po festivale, bola to vlastne aj odmena pre víťaza. Musela som sa vrátiť domov, keď som nechcela ostať v zahraničí, lebo už potom by nebol návrat možný.

-Ale Zlatá palma nie je cenou jedinou.-

Mám veľa medzinárodných cien. Keď ste úspešní na jednom festivale, tak už vás pozývajú aj ďalší, aj v mojom prípade ich bolo veľa. V Nemecku, v Rio de Janeiro, kde predo mnou boli Karel Gott a Helena Vondráčková. V tom období sa ale o tom veľmi nepísalo a ja som nemala manažéra, ktorý by to rozprával všetkým dookola. Dnes by sa o takejto udalosti hovorilo pol roka.

-Speváčka aj lekárka, ako sa to dalo stíhať?-

K lekárskemu povolaniu som sa vrátila, skúšala som to na internej medicíne v Bratislave, potom som si urobila ambulanciu, kde som robila fyzioterapiu a niektoré alternatívne spôsoby liečby. Ale so spievaním sa to veľmi nedá zladiť. Občas to vyšlo, ale nedalo sa to stále. Hudba predsa len zvíťazila.

-V roku 1974 ste nahrávali druhú LP platňu Marcela, tentoraz s orchestrom Gustava Broma.-

S orchestrom Gustava Broma som robila aj veľa koncertov v Poľsku. Pamätám si, raz pred koncertom som odpadla, dostala som ľadvinovú koliku, bolo to asi dvadsať minút pred začiatkom. Zavolali sanitku, napichali ma všetkým možným a ja som spievala. To spievanie je naozaj aj v chorobe, aj v problémoch. Pán Vlach ma to učil, hovoril: “Marcelinko, spevák je mŕtvy alebo na scéne, to si musíte uvedomiť.” Je dobré, keď máte takého učiteľa. Bol veľmi láskavý, mal ma veľmi rád, veľmi veľa vecí ma naučil. Naučil ma uvádzať si skladby, ja som sa bála to hovoriť, on ma učil, ako to mám robiť. Bol to môj veľký učiteľ.

-S Bromovym orchestrom ste odohrali desiatky koncertov.-

Keď som účinkovala s Gustavom Bromom, bola som už trocha skúsená speváčka. Ale bol to zážitok, jeden z najlepších orchestrov, hoci som robila v Nemecku aj s inými big bandami. V 70. a 80. rokoch som ešte robila s kapelami, ale začala som už aj sama ako sólistka, s notami a s half-playbackom.

-Ako ste vnímali v tom čase popularitu? Ako ste reagovali, keď ste sa počuli z rádia?-

Som mnou to veľmi nehýbalo. Skôr som reagovala tak, že som mohla niektorú pasáž v tej ktorej pesničke urobiť inak. To je často u spevákov, keď počúvajú dlhšie svoje pesničky, tak by ich možno nahrali inak, čím častejšie to spievate.

-Kráčate s dobou. Váš album z roku 2003 má názov Dotknúť sa hviezd. Dotkli ste sa už hviezd?

Hviezd sa dotýkam stále, zaoberám sa totiž astrológiou (smiech). Ten album vznikol vo Švajčiarsku, bol robený pre nemecký trh. Doniesla som ho na Slovensko, do daru som ho dala Zorovi Laurincovi a on mi povedal: “To musíš nahrať na Slovensku.” Namietala som, že takýto repertoár sa na Slovensku nehrá. “Musíš to nahrať v slovenčine,” bola jeho odpoveď. “Ja ti urobím texty.” A napísal mi excelentné texty, veľmi si vážim jeho a jeho robotu. Už som dostala aj zlatú platňu a je to repertoár na celý život, sú to najkrajšie melódie storočia. Je to pohodové a Dotknúť sa hviezd je moja najmilovanejšia pieseň na tomto albume. Je to titulná skladba z filmu Romeo a Júlia. Počula som ju raz, keď som robila niečo doma. Išla v pôvodnej orchestrálnej verzii, zamrazilo ma, koľko má emócií v sebe. Zistila som, ako sa volá táto skladba, a dala som ju na ten album.

-Váš najnovší album má názov Včera a dnes. Pri množstve vašich aktivít je tu otázka, či by názov albumu neznel lepšie Dnes a zajtra. Však veci vždy riešite dopredu.-

Chcela som mať súčasnú modernú platňu v sounde týchto dní. A chlapci z Creative Music House mi ju urobili. Sú na nej aj hity Lampy už dávno zhasli, Slová a Mám na dlani sedem čiar v novej úprave. Žijem súčasnosť, tak aj spievam a nahrávam v súčasnom trende, v trende 21. storočia. Tak, ako je názov záverečnej pesničky na albume: Chcem žiť na plný plyn.

-Ako to všetko stíhate?-

To chce plánovanie. Ja som sa naučila všetko plánovať. Celý život mám naplánovaný v tom zmysle, že si plánujem čas. Je obdobie, keď robím to a to. Ja rozmýšľam nad knihou rok – dva. To nie, že by som sa rozhodla vydať knihu. Každý človek, ktorý vie narábať so svojím časom, môže byť úspešný a veľmi veľa dokázať. Chcela som zanechať také posolstvo k ľudu, aj preto sa moja ostatná platňa volá Včera a dnes. Bolo nám super, ostáva veriť, že naďalej tak bude. Mrzí ma, keď sú ľudia nešťastní preto, že prší, pretože je teplo, počúvajú správy o hrôzach, potom to cez seba filtrujú, nemôžu spať, myslia si, že všetko je nanič, trápia sa nad vecami, ktoré sú nemeniteľné. Nevšimnú si, aký krásny je svet, aké príjemné je okolie a ľudia. Keďže som sa naučila žiť týmto spôsobom, tak aj moja posledná kniha sa volá Kľúč ku šťastiu. To som chcela, aby to niekomu možno pomohlo, aby ten život lepšie zvládol.

-Aký je ten váš Kľúč k šťastiu?-

Netrápim sa nad vecami, ktoré boli, neboli dobré a nemôžem ich zmeniť. Netrápim sa, keď mi niečo nevyjde, ale rozmýšľam, ako to nabudúce urobiť lepšie. Nebola som vždy taká, bola som trémistka, hneď som plakala, všetko sa ma dotklo. Dostala som pokoj do môjho života, naučila som sa to. A hlavne si uvedomujem, aký je svet naozaj krásny.

-Napísali ste už tri knihy Žiť svoj sen (2003), Z mojej kuchyne (2006) a Kľúč k šťastiu (2010). K názvu knihy Z mojej kuchyne sa núka otázka – je kuchyňa vaším kráľovstvom?-

Stravovanie, servírovanie, to je veľká kultúra. Zobrať si žemľu a utekať či nasypať si čipsy, to je známka nekultúrnosti. Lebo aj keď nemáte čas, tak si môžete doma nasekať večer nejaký šalát, dať do chladničky a ráno zobrať do roboty. Keď pozvete ľudí a s láskou im to pripravíte, aj jednoduché veci, pekne ozdobené, to je kultúra a to je aj vyjadrenie mojej lásky k tým ľuďom. Mohla by som si dovoliť pozvať všetkých do reštaurácie, aj to občas urobím. Doma do toho vkladám môj čas a moju lásku. Moje deti chodia ku mne veľmi často v nedeľu na obed a ja sa na to teším už od skorého rána. Vstanem už o šiestej, stojím v kuchyni a premýšľam, komu čo bude chutiť, ako z toho vyjdem. Niekedy robím viac jedál, aby boli všetci spokojní. Dá sa to s ľahkou obmenou, to nie je nič ťažké, variť podľa mňa nie je nič zložité, len musíte mať k tomu kreativitu a lásku. Domnievam sa, že varenie je umenie.

-Máte narodeniny v jeden deň ako Karel Gott a Michal David. Oslávili ste ich niekedy spolu?-

Nielen oni, aj Victoria, švédska korunná princezná, aj režisér Ingmar Bergman. S Karlom Gottom sme sa stretli viackrát, aj na oslave. Len raz som povedala v interview niečo, čo si aj on prečítal. Všimol si, že som v tom rozhovore povedala, že najlepší spevák je pre mňa Waldemar Matuška. To sú ale také smiešnosti, cez ktoré sme sa preniesli. Karlovi som urobila aj horoskop. A v znamení raka je aj Helenka Vondráčková, v znamení raka sa narodilo veľa známych ľudí, umenie ide cez city a naše znamenie je citové.

-Z čoho sa viete potešiť?-

Teší ma môj fanklub, ktorý založila devätnásťročná maturantka z Popradu a dnes ho vedie Marcel z Považskej Bystrice, ktorý chodí na všetky moje akcie. Robí aj moju webovú stránku, je to milý chlapec okolo tridsiatky. Teším sa, že sa ľudia zaujímajú o históriu slovenskej populárnej hudby.

-Vaše životné motto?-

Je ich viac. Jedným z nich je aj názov jednej z mojich piesní Žiť za to stálo na albume Dotknúť sa hviezd. Keď som nahrávala tú skladbu, tak som plakala, nemohla som ju dospievať a musela som mať prestávku, až po chvíli som pokračovala. Zoro Laurinc k nej napísal nádherný text.

-Čo najbližšie vás čaká?-

Šansónový recitál s režisérom Jozefom Bednárikom v jeho šansónovom divadle. Bude to v októbri. S „Beďom“ je výborná spolupráca, trvá už niekoľko rokov.

Rozhovor so speváčkou Marcelou Laiferovou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ministerstvo obrany: Návrh na posilnenie NATO na východnej hranici je len jednou z alternatív

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)   Návrh na prípadné posilnenie spoločného pôsobenia ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie je len jednou z možných alternatív vývoja situácie. Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných vojakov nebolo prijaté. V súvislosti s medializovanými diskusiami o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO)…

Korčok o CoFoE: Dezinformátori ponúkajú o EÚ polopravdy, my fakty

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa vo štvrtok v Bratislave stretol s podpredsedníčkou Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravkou Šuicovovou. Hlavnou témou rozhovoru bola Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE). Šuicová je spolupredsedníčkou jej Výkonnej rady. Agentúre TASR poskytol informácie zo stretnutia komunikačný…

Ivan Korčok potvrdil úvahy v NATO o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Kéry: Slovensko-americké cvičenie Saber Strike na území SR, ale aj plánovaný podpis dohody s USA je prilievaním oleja do ohňa

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V Severoatlantickej aliancii (NATO) uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade SR. Zdôraznil, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo. O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica…

Na tadžicko-kirgizských hraniciach došlo opäť k prestrelke medzi pohraničníkmi

0 icon

Biškek 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Valery Blinov)   Na jednom z úsekov hraníc medzi Kirgizskom a Tadžikistanom došlo vo štvrtok k prestrelke medzi kirgizskými a tadžickými pohraničníkmi. Informácie o prípadných obetiach zatiaľ nie sú k dispozícii, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Pohraničnú službu kirgizského Štátneho výboru národnej bezpečnosti Situácia…

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má podľa prieskumu RTVS. Farkašovský nesúhlasí. Včerajšiu reportáž z protestov označil diletantizmus a amatérsku vizitku

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, Facebook)   Najobjektívnejšie spravodajstvo má zo slovenských televízií opäť RTVS. Za ňou nasledujú spravodajstvo TA3 a TV Markíza. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý mapoval názory divákov v treťom kvartáli 2021, teda v období od júla do septembra. Úplne iný názor…

Digitálne platformy zverejnili správy o boji proti dezinformáciám o pandémii

0 icon

Brusel 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila správy digitálnych spoločností Google, Facebook, Microsoft, TikTok a Twitter, signatárov Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, o opatreniach, ktoré v novembri a decembri 2021 prijali proti dezinformáciám o pandémii koronavírusu Správy uvedených spoločností boli vytvorené v rámci programu…

Vyšetrovateľ navrhuje obžalovať Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhuje podanie obžaloby na Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry dnes ukončil vyšetrovanie v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte, kde je obvinený Ladislav B.,…

Sťažnosť ministerstva obrany v súvislosti s trestným oznámením na Kotlebu a Mazureka zamietli

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Prokurátor zamietol sťažnosť Ministerstva obrany (MO) SR podanú pre odmietnutie trestného oznámenia voči poslancom Národnej rady SR Marianovi Kotlebovi a Milanovi Mazurekovi. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Katarína Kuzmová. Rezort podal trestné oznámenie v októbri 2021…

EMA odporučila podmienečnú registráciu proticovidového lieku Paxlovid od Pfizeru

0 icon

Amsterdam 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre lieky na humánne použitie vo štvrtok odporučil podmienečnú registráciu lieku Paxlovid (PF 07321332/ritonavir) na liečbu ochorenia COVID-19. Liek vyrába spoločnosť Pfizer, uvádza EMA na svojej webovej stránke Výbor doplnil, že liek je určený pre dospelých, ktorých stav si…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

Martin Bago

USA A NATO DORUČILI RUSKU PÍSOMNÚ ODPOVEĎ! ODMIETLI ÚSTUPKY V HLAVNÝCH OTÁZKACH, KTORÉ RUSKO PREDLOŽILO AKO ČERVENÉ ČIARY!

0icon

Je to tu! Písomné odpovede ohľadom bezpečnostných záruk boli v stredu večer doručené Rusku. A aj keď USA a NATO ži

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ministerstvo obrany: Návrh na posilnenie NATO na východnej hranici je len jednou z alternatív

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)   Návrh na prípadné posilnenie spoločného pôsobenia ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie je len jednou z možných alternatív vývoja situácie. Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných vojakov nebolo prijaté. V súvislosti s medializovanými diskusiami o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO)…

Korčok o CoFoE: Dezinformátori ponúkajú o EÚ polopravdy, my fakty

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa vo štvrtok v Bratislave stretol s podpredsedníčkou Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravkou Šuicovovou. Hlavnou témou rozhovoru bola Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE). Šuicová je spolupredsedníčkou jej Výkonnej rady. Agentúre TASR poskytol informácie zo stretnutia komunikačný…

Ivan Korčok potvrdil úvahy v NATO o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Kéry: Slovensko-americké cvičenie Saber Strike na území SR, ale aj plánovaný podpis dohody s USA je prilievaním oleja do ohňa

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V Severoatlantickej aliancii (NATO) uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade SR. Zdôraznil, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo. O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica…

Na tadžicko-kirgizských hraniciach došlo opäť k prestrelke medzi pohraničníkmi

0 icon

Biškek 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Valery Blinov)   Na jednom z úsekov hraníc medzi Kirgizskom a Tadžikistanom došlo vo štvrtok k prestrelke medzi kirgizskými a tadžickými pohraničníkmi. Informácie o prípadných obetiach zatiaľ nie sú k dispozícii, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Pohraničnú službu kirgizského Štátneho výboru národnej bezpečnosti Situácia…

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má podľa prieskumu RTVS. Farkašovský nesúhlasí. Včerajšiu reportáž z protestov označil diletantizmus a amatérsku vizitku

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, Facebook)   Najobjektívnejšie spravodajstvo má zo slovenských televízií opäť RTVS. Za ňou nasledujú spravodajstvo TA3 a TV Markíza. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý mapoval názory divákov v treťom kvartáli 2021, teda v období od júla do septembra. Úplne iný názor…

Digitálne platformy zverejnili správy o boji proti dezinformáciám o pandémii

0 icon

Brusel 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila správy digitálnych spoločností Google, Facebook, Microsoft, TikTok a Twitter, signatárov Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, o opatreniach, ktoré v novembri a decembri 2021 prijali proti dezinformáciám o pandémii koronavírusu Správy uvedených spoločností boli vytvorené v rámci programu…

Vyšetrovateľ navrhuje obžalovať Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhuje podanie obžaloby na Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry dnes ukončil vyšetrovanie v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte, kde je obvinený Ladislav B.,…

Sťažnosť ministerstva obrany v súvislosti s trestným oznámením na Kotlebu a Mazureka zamietli

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Prokurátor zamietol sťažnosť Ministerstva obrany (MO) SR podanú pre odmietnutie trestného oznámenia voči poslancom Národnej rady SR Marianovi Kotlebovi a Milanovi Mazurekovi. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Katarína Kuzmová. Rezort podal trestné oznámenie v októbri 2021…

EMA odporučila podmienečnú registráciu proticovidového lieku Paxlovid od Pfizeru

0 icon

Amsterdam 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre lieky na humánne použitie vo štvrtok odporučil podmienečnú registráciu lieku Paxlovid (PF 07321332/ritonavir) na liečbu ochorenia COVID-19. Liek vyrába spoločnosť Pfizer, uvádza EMA na svojej webovej stránke Výbor doplnil, že liek je určený pre dospelých, ktorých stav si…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

Podkasty

“Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví?”

icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Dubchak) Motto: >Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali< Úvodný zvuk Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví? Najhorúcejšie na celom svete je dnes na Ukrajine. Akoby už-už sa mala začať vojna. Podľa politológa Jevgenija Satanovského je nepravdepodobné, že by sa bez vojny dalo zaobísť. Upozornil, že na pozadí fejku o...

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

Martin Bago

USA A NATO DORUČILI RUSKU PÍSOMNÚ ODPOVEĎ! ODMIETLI ÚSTUPKY V HLAVNÝCH OTÁZKACH, KTORÉ RUSKO PREDLOŽILO AKO ČERVENÉ ČIARY!

0icon

Je to tu! Písomné odpovede ohľadom bezpečnostných záruk boli v stredu večer doručené Rusku. A aj keď USA a NATO ži

TopDesať

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu. Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným…

Hitler či Stalin. Toto je 10 najhorších diktátorov všetkých čias

0 icon

Počas celej histórie ľudstva sa vyfarbili mnohí politickí vodcovia. Zatiaľ čo niektorí lídri chceli zlepšiť kvalitu života tých, ktorých viedli, iní vodcovia hájili len svoje vlastné záujmy. Ich sebecké úsilie viedlo k hrubému zneužitiu moci, ktoré viedlo k vraždám a zničeniu nespočetných životov. Hitlera a Stalina určite netreba predstavovať, no svet…

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Potála - perla hlavného mesta Tibetu (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o Potále, alebo ak chcete - Budhovej hore, ktorá je právom klenotom hlavného mesta Tibetu - Lhasy. Táto impozantná stavba bola pred očami Západu dlhú dobu ukrytá. Od roku 1391 až do čínskej okupácie v roku 1951 politicky i duchovne ovládali Tibet dalajlámovia, ktorí však v…

10 prípadov, kedy americký zdravotný systém šokoval celý svet

0 icon

Hoci sa Spojené štáty v posledných desaťročiach považovali za najväčšiu krajinu na svete, štatistiky ukazujú, že existujú oblasti, v ktorých sa táto veľmoc môže výrazne zlepšiť. Jednou z nich je aj zdravotný systém... Vo vojenskej sile a obranných výdavkoch je USA jednoznačne číslom jedna. Ale v iných oblastiach, omnoho dôležitejších pre ľudský blahobyt, ako…

Armádny Magazín

Rusko je na 2. mieste, Ukrajina na 22. mieste, Bielorusko na 52. mieste: uvádza najnovšie hodnotenie armád sveta

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Objavilo sa aktualizované hodnotenie bojovej sily a vybavenia armád sveta. Toto hodnotenie tradične zostavuje služba Global Firepower, ktorej závery nezdieľajú všetci vojenskí experti.  

Bojový štýl Sayoc Kali a jeho systém rýchlych zabití

0 icon

Filipíny, 27. januára 2022 (AM) – Približne pred 20 rokmi som po skončení vysokej školy pracoval niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde som sa dostal po prvý krát do kontaktu s bojovým umením Kali, ktoré sa stalo súčasťou môjho života. Musím priznať, že si ma toto bojové umenie získalo, viac ako karate,…

Bol označený nový hlavný rusofil spomedzi prezidentov v Európskej únii

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2022 (AM) – Chorvátsky prezident Zoran Milanovič ostro pokarhal Ukrajinu a politiku, ktorú voči nej vedú Spojené štáty. Nie je to prvýkrát, čo Milanovič spochybnil americkú hegemóniu v Európe. Dá sa povedať, že Moskva v ňom takmer našla priateľa, ale ako môže byť tento priateľ užitočný?   V…

Americké námorníctvo má nový bezpilotný vrtuľník. Video

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Nový bezpilotný námorný vrtuľník MQ-8C Fire Scout je modernizovaný vrtuľník MQ-8B, ktorý slúžil na vojnových lodiach amerického námorníctva v 5. a 7. flotile. MQ-8C má desaťkrát väčší dosah ako jeho predchodca a je schopný letu 10 hodín namiesto 3 hodín svojho predchodcu. Americká armáda to…

Vojenskí policajti sa pripravujú na tretie nasadenie do námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI

0 icon

Slovensko, 27. januára 2022 (AM. MOSR) – Slovenská republika nasadí do vojenskej operácie Európskej únie EUNAVFOR MED IRINI ďalších vojenských policajtov. Prípravou na pôsobenie na palube fregaty nemeckých námorných síl v Stredozemnom mori aktuálne prechádza 11 príslušníkov Vojenskej polície.   Vybraní vojenskí policajti absolvovali naj

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali