Zoznam pozvaných rečníkov bol evidentne tak politicky nevyvážený, že napríklad členovia frakcie ID (kam patria napr. poslanci od Salviniho či Le Penovej) na protest tento bod demonštratívne odignorovali.
Mimovládkar Daniel Milo, ktorý je manželom podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Biháriovej, sa len nedávno preslávil tým, že si na podcaste portálu Aktuality.sk zakonšpiroval o tom, ako ide Rusko ovplyvňovať blížiace sa parlamentné voľby na Slovensku. (Písali sme o tom tu).
Podobné konšpirácie šíril aj na pôde európskeho parlamentu v Bruseli:
“Koordinované , dobre naplánované, dobre financované úsilie zahraničných nepriateľských mocností najmä z Ruska na zničenie našej demokratickej spoločnosti s použitím špinavých peňazí, zasahovania do volieb, dezinformačných kampaní a kyberútokov ,” povedal Milo europoslancom , čomu ako Slovensko ale aj celá Európska únia vraj čelíme.
Milo ďalej Slovensko vykreslil ako antisemitskú krajinu:
“Dovoľte mi začať jedným citátom: “Žid je za všetkým. Nechcem uraziť túto etnickú skupinu. Sú vlastne veľmi schopní, múdri a ambiciózni. Najmä pokiaľ ide o nich a ich obchodné záujmy. A tieto sú vždy obrovské – milióny dolárov, preberanie kontroly nad celými štátmi. Načo čakať na vojnu, keď môžete dosiahnuť rovnaký cieľ, inými prostriedkami – prostredníctvom manipulácie s ľuďmi ? Myslíte si, že tento citát je z Mein Kampf ? , alebo z nejakého iného antisemitského pamfletu? Nie, nie je! Je z januára 2019 – zo Slovenska. ”
Milo tiež navrhuje, aby Európska únia dávala viac peňazí na platformy, ktoré by mali cenzurovať nepohodlný obsah na internete:
“To, čo navrhujem, je skutočne ráznejšia pozícia Európskej Komisie. Viete, hrozba regulácií, ktorá sa objavila v mnohých prípadoch, je asi jediným motívom, ktorý by v skutočnosti prinútil platformy k prijatiu politík, ktoré by umožnili oveľa rýchlejšie a oveľa účinnejšie odstraňovanie falošného, manipulatívneho a nenávistného obsahu. Potrebujeme výrazne zvýšiť financovanie proti-dezinformačných aktivít na úrovní EÚ. Naozaj potrebujeme viac peňazí.”
Jeden z mála poslancov, ktorý na výbore zostal brániť konzervatívne hodnoty bol napokon slovenský europoslanec Milan Uhrík, ktorý na svojom facebookovom profile následne aj zverejnil zostrih z vystúpení na tomto výbore.
“Ak máme na Slovensku s niečím problém, tak sú to snahy extrémne liberálnych politikov o umlčanie konzervatívnych politikov, o potieranie a prenasledovanie konzervatívnych hodnôt, pod rúškom nejakého boja proti extrémizmu”, uviedol na margo Mila europoslanec Uhrík.
Spýtali sme sa ho teda, aby nám o tejto diskusii povedal viac.
Môžete čitateľom v skratke priblížiť, o čom sa vlastne na výbore rokovalo?
Rokovalo sa o slobode médií a o boji proti tzv. “hatespeech”, čiže nenávistným prejavom. Jednoducho o cenzúre, keďže legislatívnu definíciu “nenávistných prejavov” majú v rukách liberáli. Už od začiatku bolo zjavné, že pôjde o veľmi kontroverznú debatu, pretože zoznam pozvaných rečníkov bol natoľko zaujatý, až to bilo do očí. Medzi piatimi pozvanými “expertmi” boli totiž výlučne len extrémni liberáli a predstavitelia mimovládok.
Hlas Slovenska a “boja proti dezinformáciám” tam reprezentoval Daniel Milo, ktorý bol v minulosti šéf mimovládky Ľudia proti rasizmu a v súčasnosti pracuje pre mimovládku Globsec, ktorá je financovaná priamo z rozpočtu Kongresu Spojených štátov amerických a dostáva obrovské granty aj od Lajčáka. Predpokladám, že Mila do Bruselu dotiahol Šimečka s Bilčíkom, lebo po celý čas spolu svorne debatovali. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že Milova žena je práve Irena Bihariová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.
Veľká časť konzervatívnych europoslancov s týmto zoznamom rečníkov nesúhlasila a žiadali, aby sa o nich explicitne hlasovalo. Išlo predsa len o dôležité rokovanie, na ktorom sa kreujú oficiálne pozície EÚ k daným témam. Nakoniec nás však liberáli prehlasovali. Väčšina konzervatívnych europoslancov preto rezignovala a na tento bod rokovania demonštratívne neprišli. Ja som však zostal a snažil sa tam bojovať proti absolútnej presile. Nesúhlasím, že ustupovanie a mlčanie je v takto závažných témach správna taktika. Liberálom sa ustupovalo až príliš, treba sa im konečne aktívne postaviť na odpor!
Z Vašej zverejnenej reakcie je zrejmé, že ste s obsahom vystúpenia Daniela Mila nesúhlasili. Čo Vás na jeho príspevku pobúrilo najviac?
V prvom rade to, že vôbec nemá hanbu rozprávať o akomsi zasahovaní cudzích mocností do diania v európskych štátoch. On, ktorý pracuje pre mimovládnu organizáciu Globsec financovanú priamo Kongresom USA, ide označovať za cudzích agentov pomaly všetkých naokolo. Stačí, aby si niekto podal ruku s nejakým ruským motorkárom od Nočných vlkov a automaticky z neho robí Putinovho agenta. Veď to je absurdné, nech sa najskôr pozrie sám na seba. Vo svojom príspevku tak nakydal na Slovensko, že ostatní europoslanci a novinári museli mať pocit, že tu žijeme ako v nejakej predpotopnej ruskej gubernii. Za celý čas však neodprezentoval ani jeden dôkaz ruského zasahovania do diania na Slovensku, len reči, reči a reči.
Paradoxne, jediným prítomným dôkazom cudzieho zasahovania do záležitostí SR bol na celom výbore on sám, keďže pracuje pre mimovládku platenú z USA a správa sa tak, ako by sa správal plnohodnotne kovaný americký agent. Ale to je asi už v poriadku, to sa predsa môže… Milo vo svojom vystúpení samozrejme nezabudol tiež zdôrazniť aj to, že na boj proti akýmsi neznámym “hybridným hrozbám” z Ruska potrebuje jeho mimovládka ešte viac peňazí.
Veľmi ma mrzelo, keď som musel na pôde Európskeho parlamentu počúvať, ako tam niekto o Slovensku a Slovákoch takto škaredo rozpráva. Obzvlášť vtedy, ak tento človek ohovára Slovensko v Bruseli len preto, aby sám vyzeral ako “ten lepší a krajší” a aby dostal na dotáciách ešte viac peňazí. Musel som sa preto Slovenska vo svojom vystúpení zastať a rázne sa vyhradiť voči špine, ktorú naň Daniel Milo vykydal. O takomto človeku sa jednoducho nedá povedať nič iné, ako to, že nás zapredal.