Muscat spresnil, že pri brexite “nepôjde o to, či jedna strana získa a druhá strana stratí. Všetci niečo stratíme.”
Maltský premiér takisto uviedol, že nádeje Británie, že zostane na jednotnom trhu únie, ale zároveň zavedie obmedzenia pre prisťahovalcov z EÚ, sa “jednoducho nevyplnia”, informovala tlačová agentúra AP.
“Viem, že zo strany Európskej únie absolútne nejde o žiadne blufovanie v štýle ‘začneme s týmto postojom a potom ho zmiernime’, prinajmenšom na stretnutiach rady, na ktorých som sa zúčastnil,” zdôraznil Muscat.
“Toto je skutočne a naozaj náš postoj a nemyslím, že by sa zmenil,” citovala ho BBC.
Britská premiérka Theresa Mayová sa vyjadrila, že jej krajina bude najneskôr v marci aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím spustí proces odchodu z EÚ. Podľa Muscata však rokovania o podrobnostiach “nového vzťahu” bloku s Londýnom nezačnú hneď nato.
Obe strany sa musia najskôr dohodnúť na celom rade podrobností, napríklad na sume, ktorú bude musieť Británia zaplatiť pred svojím odchodom z EÚ, na tom, čo sa stane s hranicami medzi Britániou a Írskom, a na dočasných opatreniach v oblastiach ako bezpečnosť, uviedla BBC.
Na otázku, čo hovorí na návrh britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, že by Británia mohla zostať členom jednotného trhu a súčasne obmedziť voľný pohyb občanov ostatných členských krajín EÚ, Muscat odpovedal, že k tomu nedôjde.
Zopakoval tiež názor, že keď šéfovia štátov či vlád EÚ a Británia dospejú ku konečnej alebo dočasnej dohode, Európsky parlament sa môže v roku 2019 rozhodnúť, že ju bude vetovať.