Bamako/Paríž 14. januára (TASR) – Islamistickí rebeli v Mali, napojení na teroristickú sieť al-Káida, dnes dobyli mesto Diabaly. Francúzke letectvo pritom už tretí deň bombarduje ich púštne tábory na severe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne zdroje.
Francúzsko v nedeľu zintenzívnilo svoje letecké útoky na povstalecké výcvikové základne, pri ktorých použilo najmodernejšie lietadlá Rafale a vrtuľníky Gazelle. Útoky sa odohrali v centre rozľahlej oblasti, ktorú rebeli obsadili vlani v apríli. Obsadeniu mesta nepomohlo ani to, že malijská armáda nasadila do bojov stovky vojakov.
Paríž je rozhodnutý ukončiť islamistickú nadvládu v severnej časti Mali, ktorá – ako sa mnohí obávajú – by mohla slúžiť ako základňa pre uskutočňovanie teroristických útokov proti Západu a zároveň ako oporný bod pre spoluprácu s al-Káidou v Jemene, Somálsku a severnej Afrike.
Hovorca Hnutia za jednotu a džihád v západnej Afrike (MOJWA), jednej z hlavných povstaleckých frakcií, varoval, že francúzski občania zaplatia za nedeľňajšie letecké útoky na jeho baštu – mesto Gao. Desiatky islamistických bojovníkov zahynuli, keď rakety zasiahli sklad pohonných látok a budovu colnice, ktorá slúžila ako hlavný štáb povstalcov.
"Ak sú naozajstnými mužmi, mali by útočiť na zemi, privítame ich s otvorenou náručou," povedal hovorca MOJWA pre rozhlasovú stanicu Europe 1. "Francúzsko otvorilo bránu do pekla pre všetkých svojich občanov. Chytilo sa do pasce, ktorá je omnoho nebezpečnejšia než Irak, Afganistan alebo Somálsko," dodal.
Francúzsko uviedlo, že jeho piatková náhla intervencia, o ktorú požiadal majijský prezident, zastavila islamistov pred dobytím hlavného mesta Bamako. Francúzsko zároveň prisľúbilo, že v útokoch bude v najbližších dňoch pokračovať a na pondelok zvolalo stretnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa bude týkať situácie v Mali.
Hollandova intervencia si od západných politikov vyslúžila chválu, no zároveň zvýšila bezpečnostné riziko pre deviatich francúzskych rukojemníkov, zadržiavaných spojencami al-Káidy na Sahare a takisto pre 30.000 francúzskych vysťahovalcov, žijúcich v susedných, väčšinou moslimských štátoch.