Cestopis: Malawi – a to je kde?

Malawi 16. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Cestopisy sa o ňom takmer nezmieňujú. Našincom jeho meno nič nehovorí. A predsa už tisícročia jeho brehy obmýva životodarná voda nekončiaceho jazera Malawi. A predsa už odnepamäti sa z jeho útrob vynárajú náhorné plošiny a nebotyčné hory. MALAWI . Práve tu obrovské čierne mraky padajú na južne položené pláne zeleného čaju. Takého zeleného, že sa pýtate, či jeho lístky voľakto v tomto suchom a prašnom období len nenamaľoval. Práve v tomto neznámom kraji sa vietor zapiera do vyprahnutej červenej zeme, berie ju do náručia a vo víre tanca unáša ďaleko, nedbajúc na hranice neveľkého vnútrozemského štátu

Na prvý pohľad nepochopiteľné kontrasty, ale pre Malawi také bežné. Túto, na africké pomery malú a mnohým ľuďom neznámu krajinu, si veľmi rýchlo obľúbite. Neznáma zrejme preto – čo je z pohľadu histórie v tomto prípade dobré – že nešla v šľapajách mnohých afrických štátov, ktoré svet vníma negatívne „vďaka“ vojne, genocíde, suchu, hladomoru či chorobám. Život v Malawi plynie pokojne, ale pomaly, ako sa na afrikcú krajinu patrí. Všetci tu majú čas, ale nie peniaze.

Addis Ababa (Etiópia) leží vo výške 2300 – 2600 m nad morom, čo z nej robí najvyššie položené havné mesto Afriky

(August 2014) Cesta sem sa nám síce predĺžila o 24 h z dôvodu technického problému lietadla, no vďaka tejto nepredvídanej situácii sme si pripísali na konto ďalšiu navštívenú krajinu – Etiópiu. Keď lietadlo začalo pozvoľna klesať a my sme zbadali prvé domky ukryté v etiópskej vysočine, zalial nás úžasný pocit z vedomia, že sme po 9. rokoch znova v Afrike. Keď sme o pár hodín prelietavali cez nekončiacu masu prevaľujúcej sa vody a sledovali čoraz viac približujúcu sa vyprahnutú savanu a z nej trčiace domčeky vystavené napospas slnečným lúčom a vetru, vedeli sme, že nás delia už len posledné kilometre od vytúženého a dlhoočakávaného cieľa.

Domčeky so slamenou strechou a vychodenými chodníčkami sú typickým obrazom zasadeným do krajiny neďaleko rezervácie Ntchisi

Prvé pozitívne prekvapenie prišlo v podobe dobrých asfaltových ciest, čo pre nás znamenalo, že za tri týždne toho budeme môcť precestovať oveľa viac, než sme sa domnievali. Všetci jazdili príliš opatrne, až sa zdalo, že to ani nie je africká krajina. Z omylu nás hneď vyviedli ľudia postávajúci popri ceste a predávajúci kde-čo, z ničoho-nič sa objavujúce diery na vozovke a sucho trvajúce už niekoľko mesiacov. Napriek nedostatku vlhkosti tu práve v tomto období rozkvitajú do krásy niektoré stromy a darí sa pestovať mnohé plodiny. Slamená strecha podopretá niekoľkými drevenými kolmi – to boli stánky popri cestách, v ktorých pultíky sa prehýbali od vzhľadne naukladaných pyramíd červených paradajok. Pod strechami stánkov viseli úhľadne zopäté zväzky červenej cibule a na trhoch v dedinách trčali spomedzi ľudí kopy bielej kapusty.

Na ceste medzi osadami sa prenesie hocaký tovar: na bicykloch, na autách či na hlavách. Pri nachodených kilometroch sa deti na chrbtoch žien nechjú ukolísať v rytme chôdze do hlbokého spánku

Hlavné mesto vyrástlo na náhronej plošine vo výške 1050 m z malej rybárskej dediny na brehu rieky Lilongwe, podľa ktorej je aj pomenované. Hoci tu od roku 1975 sídli parlament, táto veľká rozťahaná dedina vyvoláva pocit nesúrodého mesta pozliepaného z okolitých obcí. Keďže, ako v iných afrických štátch, je takmer nemožné určiť presný počet obyvateľov jednotlivých miest, informácie o tom, či je Lilongwe väčšie ako hlavné mesto obchodu – Blantyre na juhu krajiny – sa značne rozchádzajú.

Suchá červená africká pôda pripomínajúca antuku dokáže byť v zapadajúcom slnku ešte červenšia

Necelú hodinu severne od Lilongwe sa nachádzajú kopce Bunda s jasnočervenou hlinou a vodnou nádržou, kde je možné pozorovať malawijské vodné vtáctvo. Keďže ženy perúce vo vode naznačili nespokojnosť s prípadným fotografovaním, objektmi pre naše aparáty sa s nadšením stali nielen miestne kačice, potápky, volavky, beluše, rybárce strakaté rútiace sa strmhlav do vody za potravou, či biele lekná, ale i neúnavné deti. Neustále nás penasledujú, štebotajú, chichocú sa. Prilákali ich fotoaparáty i naša biela pokožka. Nakoniec sme toto pokojné miesto, za ich hlasného pokrikovania „Give me money(Daj mi peniaze!), opustili.

Zvedavé malawijské deti sa veľmi rady fotografujú. Keď im naviac ukážete ich vlastnú podobu, vždy sa na tom veselo chichocú

Vyprahnutou savanou sa tiahne takmer perfektná cesta. Čím ďalej sa vzďaľujeme od Lilongwe, tým menej áut stretávame. Ntchisi forest reserve je 100 km vzdialená rezervácia na sever od hlavného mesta, ktorá ukrýva jeden z mála posledných pôvodných ďažďových pralesov. Na trhu v mestečku Ntchisi kupujeme zásoby jedla a pokračujeme po stúpajúcej červenej zemitej ceste smerom k rezervácii. Na hlinených križovatkách ciest sa zakaždým u domácich uisťujeme, či ideme správnym smerom. Obrovské stupáky, na ktorých zastavujeme a nechávame prejsť ľudí tlačiacich bicykle a zasa oni nás, a následné klesania po ceste posiatej zostatkovými výmoľmi po období dažďov, dávajú malému autíčku zabrať. Pred úzkymi betónovými mostíkmi pozeráme sprava i zľava a modlíme sa, aby sme sa cez ne predrali. Čím ďalej stúpame, tým viac sa nám odkrýva krajina, ktorú zanechávame za sebou. Hlinené domce so slamenými strechami, menšie okrúhle sýpky obilia, smejúce sa deti, mávajúce a kričiace Hello: do pamäti sa nám vrýva nádherný a neopakovateľný obraz Malawi umocňujúci lúčmi klesajúceho slnka. Po neustálom únavnom hútaní, ktorým kolesom vyjsť na ktorý kameň, aby sme neoškreli spodok auta, sme sa dostali pred lodge – ubytovanie pre turistov. Odmietame útulný príbytok za 140 dolárov a spytujeme sa na voľné kempovacie miesto za 10 dolárov. Pri vyťahovaní stanu zo zaprášeného auta moju pozornosť upúta toko – obrovský čierny vták s ohromným zakriveným červeným zobákom, ktorý zbiera bobule zo stromu, pod ktorým parkujeme. Večerná prechádzka po hranice pralesa nám ponúkla aj prvé stretnutie s divo žijúcou opicou. Cestou späť sa štveráme na „sunset rock“, oddychujeme na vyhriatej skale, počúvame zvuky pirchádzajúce z okolitých dedín, odrážajúce sa od susedných skál. Sme úplne sami a vychutnávame si nádherný západ slnka nad horami. Kto už raz zažil západ slnka v Afrike, vie, o čom hovorím. Je jednoducho zakaždým uchvacujúci.

Západ slnka nad horami v rezervácii Ntchisi sme si vychutnali pozorovaním z rozohriatej skaly „Sunset rock“

Keďže tento les poskytoval ľuďom úkryt, unikol z veľkej časti odlesňovaniu kvôli palivovému drevu. Je to jeden z mála pozitívnych príkladov na africkom kontinente, kde je možné v období sucha každodenne pozorovať stúpajúci dym z lesov a saván. Tento prístup, bohužiaľ, zdecimoval väčšinu pôvodných lesov a zahliadnuť zvieratá žijúce len tak v divočine mimo rezervácie je prakticky už nemožné.

Napriek týmto smutným správam sa Malawi môže popýšiť obrovským množstvom žijúceho vtáctva –  zaznamenali tu takmer 700 druhov (v samotnej Európe ich je cez 900). Niet čudo, že práve orliak jasnohlasý sa stal symbolom Malawi.

Vďaka rozprávkam či dobrodružným filmom vám aj deti u nás povedia, že sa na nich hojdajú opice a skáču pomocou nich zo stromu na strom – liany sú neodmysliteľnou súčasťou pralesov

S mapkou v ruke a vyznačenými trasami sa vyberáme na celodennú túru do ďažďového prasela. V tomto ročnom období je síce na faunu a flóru chudobnejší, napriek tomu očarí mnohými druhmi motýľov, ťahajúcich sa niekoľkometrových lián a obrích fikusov. Len ťažko uveriť, že je to blízky príbuzný našim obývačkovým rastlinkám. Orchidey by mohli byť veľkým lákadlom pre ich milovníkov, ale to by sem museli zavítať v období dažďov. Kdesi medzi 1300 a 1700 m nad morom sa kocháme pohľadu na okolie, v diaľke zaregistrujeme typický stúpajúci dym zo savany a v susedných stromoch škrekot opice. Vnárame sa opäť do hustého pralesa, načúvame jeho reči a reči dobre maskovaných vtákov. Okrem skupinky 3 turistov z našej lodge, nestretávame absolútne nikoho. Cestou autom z lodge sa znova informujeme o správnosti smeru u miestnych. Máme pocit, že nám ukazujú úplne inú cestu, než ktorou sme prišli. Celí nesvoji máme chuť otočit to, ale pýtame sa ďalej a všetci nám ukazujú rovnaký smer. Avšak žiadne obrovské stúpania, žiadne úzke betónové mostíky, napodiv celkom dobrá hlinená cesta. Kam to ideme? Nakoniec sa dozvedáme, že do rezervácie vedú dve cesty: tá prvá, ktorú sme si zvolili včera, je dosť neznáma a veľmi ťažko dostupná. No čo, aspoň sme to poňali dobrodružne.

Pokračovanie si môžete prečítať TU

Lucia Komanická / Foto: Lucia Komanická

Gallery is empty!
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka: Povýšila a vymenovala som generálov Ozbrojených síl SR

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci povýšila do vyšších vojenských generálskych hodností troch dôstojníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) a piatich ďalších vymenovala do prvej vojenskej generálskej hodnosti Hlava štátu do vojenskej hodnosti generálporučíka povýšila Ľubomíra Svobodu a povýšenými do…

Ivan Korčok sa ohradil voči dezinformáciám o Bezpečnostnej stratégii SR

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) sa v pléne Národnej rady (NR) SR ohradil voči dezinformáciám súvisiacim s Bezpečnostnou stratégiou SR Odmieta, že by dokument vytváral priestor na pobyt cudzích vojsk na Slovensku, ale aj niektoré vyjadrenia v súvislosti…

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť varuje pred domácim politickým terorizmom

0 icon

Washington 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Rebecca Blackwell)   Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo v stredu teroristickú výstrahu, v ktorej varuje pred pretrvávajúcim potenciálom násilia od ľudí motivovaných protivládnym sentimentom po zvolení prezidenta Joea Bidena. To by mohlo naznačovať, že nepokoje v Kapitole zo 6. januára môžu povzbudiť extrémistov a pripraviť…

V Nitre po troch kolách plošného testovania ďalšie zatiaľ nebude

0 icon

Nitra 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Mesto Nitra po troch kolách plošného testovania na COVID-19 nebude organizovať ďalšie kolo, na víkend však pripraví dostatok odberných miest pre tých, ktorí majú záujem sa otestovať. Informoval o tom primátor Marek Hattas Radnica podľa neho zároveň pracuje na tom, aby bol…

Mnisterstvo zdravotníctva: Pacienti s poskytovaním plnej zdravotnej starostlivosti zatiaľ rátať nemôžu

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pacienti zatiaľ nemôžu počítať s poskytovaním plnej zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s tým, že tento krok závisí od epidemiologickej situácie "Hoci cieľom ministerstva bolo obnoviť poskytovanie plnej zdravotnej starostlivosti k 1. februáru, vzhľadom na počet hospitalizovaných…

Oznam o niektorých zatvorených očkovacích miestach vo februári môže mať viacero dôvodov

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Niektoré očkovacie miesta budú od februára zatvorené. Avizujú na stránke korona.gov.sk, kde sa môžu ľudia na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prihlasovať Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, dôvodov môže byť viacero. „Aktuálne máme na Slovensku 37 vakcinačných centier…

Vypočutie kandidátov na špeciálneho prokurátora bude na budúci týždeň

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Vypočúvanie kandidátov do funkcie špeciálneho prokurátora sa na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR (NR SR) uskutoční v pondelok 1. a v utorok 2. februára Informoval o tom Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR. O post sa uchádzajú prokurátori…

USA pozastavili predaj stíhačiek F-35 arabským krajinám

0 icon

Washington 28. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Staff Sgt. Chris Thornbury/U.S. Air Force)   Vláda amerického prezidenta Joea Bidena pozastavila predaj bojových lietadiel F-35 do Spojených arabských emirátov (SAE) a Saudskej Arábie. V stredu to uviedol predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA, ktorého cituje agentúra AFP Americký rezort diplomacie chce tieto kúpne zmluvy prehodnotiť…

Štátna aj mestská polícia v Košiciach budú na Luníku IX dohliadať na dodržiavanie karanténnych opatrení

0 icon

Košice 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Štátna polícia v spolupráci s Mestskou políciou mesta Košice budú v mestskej časti Luník IX od stredy dohliadať na dodržiavanie vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia. Na brífingu o tom informoval primátor mesta…

SNS: Nie je číslo ako číslo, pán premiér

0 icon

Bratislava 28. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skríning, ktorý zas prevalcoval celé Slovensko, mal ukázať, ako sme na tom v boji proti pandemickej hnusobe. To, že si vlastne testovanie a lockdown protirečia, netreba asi spomínať Zákony platia v každej normálnej a demokratickej krajine. Na Slovensku si zvykáme na účelové ohýbanie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Odídenci z politickej strany Kotlebovci - ĽSNS

0icon

v masmédiách, sociálnych sieťach, a vôbec kam sa pozriete, je nepreberné množstvo teórií čo stálo za odchodom poslancov ĽSNS z poslaneckého klubu a ich vystúpenie zo strany. Tak sa prosím pozrime na to veľmi objektívne a s faktami. Tu prikladám odkaz na zmeny Stanov a Stanovy v úplnom znení tak ako boli zaregistrované na MV SR, aby…

Jozef Slávik

Neuveriteľne pravdivé klamstvá ...

0icon

Už aj tí menej sčítanejší a hlavne tí, čo tak bezmyšlienkovito naleteli tomu tiežreferendu Matoviča tesne pred voľbami pochopili, kde nás vďaka nim a ich naivita a pasivita v myslení dostala. Stále viac a viac sa presviedčame o tom, že sa akosi dlhodobo nevieme vymaniť z toho začarovaného kruhu, keď…

Boris Mesár

1. Lockdownový extrémismus -posadnutosť bláznov a fašistov 2. Spravodajské metódy používané na rozvrátenie vlasteneckých scén v EÚ 3. Navaľnyj je židovský produkt univerzity v Yale

0icon

1. Lockdownový extrémizmus - to je tak, keď existujú jasné dôkazy o tom, že Lockdowny nijako na šírenie vírusu nefungujú, a vy toto opatrenie stále presadzujete. BM- Eistein povedal peknú myšlienku ( voľný preklad) - ,, Robiť tú vec stále rovnako a čakať iný výsledok je debilizmus !" Posledný rok…

Rastislav Slovák

Republika v rozvrate! Kriminálnik, mafián, podvodník a psychopat Matovič predsedom vlády SR! Hanba!!! Uvedomuje si tých 721 166 občanov SR, ktorí volili Matoviča akú sprostosť vykonali?

0icon

Tých 721 166 občanov SR, ktorí volili Matoviča sa svojim spôsobom postavili za kriminálnika, mafiána, podvodníka a psychopata Matoviča. Osobne nechápem ako sa nejaký normálny človek môže nejakým spôsobom (napríklad hlasovaním vo voľbách) postaviť za nejakého kriminálnika, mafiána, podvodníka a psychopata Matoviča. Nonsens! Ja by som nikdy nič také neučinil a…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť III.

0icon

IX. Spisovateľ Michail Gus sa v svojej knihe „Ošiaľ hákového kríža“ dotkol otázky najlepšieho politického zriadenia pre Nemecko, o ktorom sa písalo v novinách New York Times v roku 1932. Z politickej situácie v Nemecku pre korešpondenta z Berlína vyplynulo, že

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Budú záhrady a polia budúcnosti vyzerať takto?

0 icon

Treba sa pohrávať s myšlienkou, ktorá by mohla vyriešiť nedostatok ornej pôdy a výrazne by dopomohla znížiť spotrebu vody pri obrábaní pôdy. Vertikálne záhrady nie sú novým konceptom, ale prototyp, ktorý nedávno predstavila spoločnosť Plenty so sídlom v San Franciscu, prináša niektoré revolučné riešenia, ktoré by mohli znamenať globálnu budúcnosť poľnohospodárstva. Podľa…

Tibetské orákulum a veštby 1. časť

0 icon

Veštenie je v Tibete veľmi rozšírené. Jestvuje však jeden prorok - Ctihodný Thubten Ngodup - a tomu dôveruje pri rozhodovaní o transcendentálnych otázkach aj sám dalajláma. Veštenie je jedným z najtradičnejších tibetských zvykov. Aj sám dalajláma, ktorý sa v roku 2011 vzdal politickej funkcie, aby ostal len duchovným a náboženským vodcom, dodržuje túto dávnu a záhadnú tradíciu.…

TOP10: Veci, ktoré sú menej zdravé, ako si si myslel 1. časť

0 icon

Mnohí z nás počuli o určitých potravinách fakty, ktoré sme považovali za pravdivé - až neskôr zistíme, že išlo o mýtus. Rovnako ako napríklad skutočnosť, že obmedzenie kalórií a dodržiavanie bezlepkovej diéty môžu tvojmu zdraviu spôsobiť viac škody ako úžitku. Je to dosť náročné snažiť sa udržiavať si zdravú váhu a jesť…

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0 icon

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

Malachiáš - prvý svätý z Írska 1. Časť

0 icon

V rámci dvojdielneho článku o svätom Malachiášovi, ktorý bol zároveň prvým svätým z Írska, sa pozrieme na jeho svetoznáme predpovede. Malachiáš bol dlho predlho považovaný za autora prorockého spisu Proroctvo o pápežoch. Historici však zistili, že dielo je apokryf a vzniklo v 16. storočí. Svätý Malachiáš ( 1094 až 1148) je dôležitou postavou cirkevnej histórie. Viac…

Vo svete IT

Huawei by sa už čoskoro mohol dočkať zmiernenia sankcií. Nemá však ešte ani zďaleka vyhrané!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že počas administratívy Donalda Trumpa, Huawei to nemal ľahké. Vo svojej podstate išlo o spoločnosť „číslo 1“, keď sa zavádzali sankcie, či rôzne obmedzenia. Pričom treba dodať, že hoci sa schyľovalo k uvoľneniu sankcií zo strany amerických úradov, tak v posledných dňoch v úrade, Donald Trump,…

Microsoft Edge dostal funkciu, ktorú mu môže závidieť aj internetový prehliadač Chrome

0 icon

Jedna z najväčších výčitiek mnohých internetových prehliadačov na čele s prehliadačom Chrome, je v tom, že neprimerane vyťažujú nielen operačnú pamäť RAM, ale aj výkon zariadenia, ktorý má dopad na batériu notebookov. Mnoho internetových prehliadačov preto pracuje na optimalizácii chodu prehliadača. Najnovšie, významný krok vpred robí prehliadač Microsoft Edge. Microsoft…

Robotický vysávač 360 S5 s laserovou navigáciou aktuálne kúpiš za skvelú cenu. Nepremeškaj to!

0 icon

Výrobcov kvalitných robotických vysávačov je dnes na trhu už niekoľko desiatok a z portfólia všetkých výrobcov je naozaj ťažké vybrať si ten správny model do svojej domácnosti. Práve preto ti dnes dávame od pozornosti ďalší zaujímavý robotický vysávač 360 S5, ktorý rozhodne zaujme nie len svojimi špecifikáciami, ale aj funkciami…

Pomocou týchto troch objektov môžeme nahliadnuť do minulosti vesmíru

0 icon

Ak sa pozrieme na všetko, čo sme my ľudia poslali do vesmíru, zistíme že vôbec nejde o malé číslo. Sondy, ktoré sa dostali až na kraj našej sústavy, nespočetné množstvo satelitov, obiehajúcich okolo našej planéty, spolu s použitými časťami rakiet. Do vesmíru sme dokonca poslali aj nás, ľudí. Ešte zaujímavejšou môže byť…

Objavujú sa prvé zásadné informácie o náramku Mi Band 6. Čo všetko zatiaľ vieme?

0 icon

Po viac ako pol roku od predstavenia populárneho fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 sa dozvedáme prvé zásadné detaily o nadchádzajúcom modeli Mi Band 6. Ako informoval francúzsky portál portál Logger, prvé zásadné informácie boli objavené priamo v aplikácii Zepp, ktorá ešte na jeseň minulého roka oficiálne nahradila aplikáciu Amazfit.…

Armádny Magazín

National interest: Spôsoby odhalenia neviditeľných lietadiel na príklade F-35 a F-22

0 icon

USA, 28. január 2021 (AM) - "Neviditeľné" stíhacie lietadlá sú jedným z najvýznamnejších úspechov leteckého priemyslu, práve na nich kladie dôraz Letectvo USA. Nehľadiac na ich bojové možnosti však tieto stroje nie sú neviditeľné a nie sú ani víťazné. Spravodajca The National Interest Ma

Prvé sériové elektrické torpédo Ruska

0 icon

Rusko, 28. január 2021 (AM) - Korporácia „Taktická raketová výzbroj“ dokončila štátne skúšky prvého torpéda s elektrickým pohonom, ktoré bolo skonštruované v postsovietskom Rusku. Generálny riaditeľ spoločnosti Boris Obnosov informoval, že prvé kusy zo sériovej výroby sú už zaraďované do výzbroje.   „V roku 2020 sme dokončili

Maršal Konev pred 76 rokmi oslobodil Osvienčim. Ale kto si to dnes pamätá?

0 icon

Česko, 28. január 2021 (AM) - 27. januára 1945 vojská maršala Ivana Stepanoviča Koneva oslobodili Osvienčim, ​​najväčšiu nemeckú továreň na smrť. Z niekoľkých miliónov nacistických otrokov prežilo posledných 7 650 ľudských trosiek. Slzy tiekli osloboditeľom aj zachráneným. Svet sa nad touto hrôzou otriasol.  

Peking avizoval vojenské cvičenia v Juhočínskom mori. Urobil tak po tom, čo vstúpila do regiónu americká lietadlová loď

0 icon

Čína, 28. január 2021 (AM) - V pondelok Peking obvinil Washington z "ukazovania sily" potom, čo americké námorníctvo vyslalo do Juhočínskeho mora lietadlovú loď Theodore Roosevelt, a to "v záujme posilnenia námornej bezpečnosti". Čínska armáda by mala počas tohto týždňa organizovať cvičenia v  Juh

Grand Power rozširuje výrobu. Kuracina kúpil skrachovaný areál Elka, kde plánuje zamestnať desiatky ľudí

0 icon

Slovensko, 27. január 2021 (AM) - Roky nevyužívaný areál niekdajšieho výrobcu elektrických radiátorov a kovového nábytku Elka v Kremnických Baniach má nového majiteľa. Areál kúpil výrobca zbraní Jaroslav Kuracina. V areáli závodu teraz nový majiteľ plánuje výrobu komponentov pre zbrane. Starosta verí, že tam nájdu prácu miestni ľudia.   Vlastníkom výrobných hál, skla

Svetlo sveta

Do kín ide film znázorňujúceho Krista ako homosexuála. Vystupujú v ňom aj katolícki kňazi

0 icon

Provokatívny film, ktorý má za úlohu napadnúť učenie katolíckej Cirkvi pod názvom LGBTQ+ Catholics, ktorý príde do kín tento rok, našiel aktérov aj v radoch katolíckych kňazoch. V škandalóznom filme vystupuje James Martin, známy jezuita homosexuálny aktivista, ktorý sa „preslávil“ tým, že Ducha Svätého nazýva ženským rodom (Ona) čim z Panny Márie, ktorá…

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali