Cestopis: Malawi – a to je kde?

Malawi 16. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Cestopisy sa o ňom takmer nezmieňujú. Našincom jeho meno nič nehovorí. A predsa už tisícročia jeho brehy obmýva životodarná voda nekončiaceho jazera Malawi. A predsa už odnepamäti sa z jeho útrob vynárajú náhorné plošiny a nebotyčné hory. MALAWI . Práve tu obrovské čierne mraky padajú na južne položené pláne zeleného čaju. Takého zeleného, že sa pýtate, či jeho lístky voľakto v tomto suchom a prašnom období len nenamaľoval. Práve v tomto neznámom kraji sa vietor zapiera do vyprahnutej červenej zeme, berie ju do náručia a vo víre tanca unáša ďaleko, nedbajúc na hranice neveľkého vnútrozemského štátu

Na prvý pohľad nepochopiteľné kontrasty, ale pre Malawi také bežné. Túto, na africké pomery malú a mnohým ľuďom neznámu krajinu, si veľmi rýchlo obľúbite. Neznáma zrejme preto – čo je z pohľadu histórie v tomto prípade dobré – že nešla v šľapajách mnohých afrických štátov, ktoré svet vníma negatívne „vďaka“ vojne, genocíde, suchu, hladomoru či chorobám. Život v Malawi plynie pokojne, ale pomaly, ako sa na afrikcú krajinu patrí. Všetci tu majú čas, ale nie peniaze.

Addis Ababa (Etiópia) leží vo výške 2300 – 2600 m nad morom, čo z nej robí najvyššie položené havné mesto Afriky

(August 2014) Cesta sem sa nám síce predĺžila o 24 h z dôvodu technického problému lietadla, no vďaka tejto nepredvídanej situácii sme si pripísali na konto ďalšiu navštívenú krajinu – Etiópiu. Keď lietadlo začalo pozvoľna klesať a my sme zbadali prvé domky ukryté v etiópskej vysočine, zalial nás úžasný pocit z vedomia, že sme po 9. rokoch znova v Afrike. Keď sme o pár hodín prelietavali cez nekončiacu masu prevaľujúcej sa vody a sledovali čoraz viac približujúcu sa vyprahnutú savanu a z nej trčiace domčeky vystavené napospas slnečným lúčom a vetru, vedeli sme, že nás delia už len posledné kilometre od vytúženého a dlhoočakávaného cieľa.

Domčeky so slamenou strechou a vychodenými chodníčkami sú typickým obrazom zasadeným do krajiny neďaleko rezervácie Ntchisi

Prvé pozitívne prekvapenie prišlo v podobe dobrých asfaltových ciest, čo pre nás znamenalo, že za tri týždne toho budeme môcť precestovať oveľa viac, než sme sa domnievali. Všetci jazdili príliš opatrne, až sa zdalo, že to ani nie je africká krajina. Z omylu nás hneď vyviedli ľudia postávajúci popri ceste a predávajúci kde-čo, z ničoho-nič sa objavujúce diery na vozovke a sucho trvajúce už niekoľko mesiacov. Napriek nedostatku vlhkosti tu práve v tomto období rozkvitajú do krásy niektoré stromy a darí sa pestovať mnohé plodiny. Slamená strecha podopretá niekoľkými drevenými kolmi – to boli stánky popri cestách, v ktorých pultíky sa prehýbali od vzhľadne naukladaných pyramíd červených paradajok. Pod strechami stánkov viseli úhľadne zopäté zväzky červenej cibule a na trhoch v dedinách trčali spomedzi ľudí kopy bielej kapusty.

Na ceste medzi osadami sa prenesie hocaký tovar: na bicykloch, na autách či na hlavách. Pri nachodených kilometroch sa deti na chrbtoch žien nechjú ukolísať v rytme chôdze do hlbokého spánku

Hlavné mesto vyrástlo na náhronej plošine vo výške 1050 m z malej rybárskej dediny na brehu rieky Lilongwe, podľa ktorej je aj pomenované. Hoci tu od roku 1975 sídli parlament, táto veľká rozťahaná dedina vyvoláva pocit nesúrodého mesta pozliepaného z okolitých obcí. Keďže, ako v iných afrických štátch, je takmer nemožné určiť presný počet obyvateľov jednotlivých miest, informácie o tom, či je Lilongwe väčšie ako hlavné mesto obchodu – Blantyre na juhu krajiny – sa značne rozchádzajú.

Suchá červená africká pôda pripomínajúca antuku dokáže byť v zapadajúcom slnku ešte červenšia

Necelú hodinu severne od Lilongwe sa nachádzajú kopce Bunda s jasnočervenou hlinou a vodnou nádržou, kde je možné pozorovať malawijské vodné vtáctvo. Keďže ženy perúce vo vode naznačili nespokojnosť s prípadným fotografovaním, objektmi pre naše aparáty sa s nadšením stali nielen miestne kačice, potápky, volavky, beluše, rybárce strakaté rútiace sa strmhlav do vody za potravou, či biele lekná, ale i neúnavné deti. Neustále nás penasledujú, štebotajú, chichocú sa. Prilákali ich fotoaparáty i naša biela pokožka. Nakoniec sme toto pokojné miesto, za ich hlasného pokrikovania „Give me money(Daj mi peniaze!), opustili.

Zvedavé malawijské deti sa veľmi rady fotografujú. Keď im naviac ukážete ich vlastnú podobu, vždy sa na tom veselo chichocú

Vyprahnutou savanou sa tiahne takmer perfektná cesta. Čím ďalej sa vzďaľujeme od Lilongwe, tým menej áut stretávame. Ntchisi forest reserve je 100 km vzdialená rezervácia na sever od hlavného mesta, ktorá ukrýva jeden z mála posledných pôvodných ďažďových pralesov. Na trhu v mestečku Ntchisi kupujeme zásoby jedla a pokračujeme po stúpajúcej červenej zemitej ceste smerom k rezervácii. Na hlinených križovatkách ciest sa zakaždým u domácich uisťujeme, či ideme správnym smerom. Obrovské stupáky, na ktorých zastavujeme a nechávame prejsť ľudí tlačiacich bicykle a zasa oni nás, a následné klesania po ceste posiatej zostatkovými výmoľmi po období dažďov, dávajú malému autíčku zabrať. Pred úzkymi betónovými mostíkmi pozeráme sprava i zľava a modlíme sa, aby sme sa cez ne predrali. Čím ďalej stúpame, tým viac sa nám odkrýva krajina, ktorú zanechávame za sebou. Hlinené domce so slamenými strechami, menšie okrúhle sýpky obilia, smejúce sa deti, mávajúce a kričiace Hello: do pamäti sa nám vrýva nádherný a neopakovateľný obraz Malawi umocňujúci lúčmi klesajúceho slnka. Po neustálom únavnom hútaní, ktorým kolesom vyjsť na ktorý kameň, aby sme neoškreli spodok auta, sme sa dostali pred lodge – ubytovanie pre turistov. Odmietame útulný príbytok za 140 dolárov a spytujeme sa na voľné kempovacie miesto za 10 dolárov. Pri vyťahovaní stanu zo zaprášeného auta moju pozornosť upúta toko – obrovský čierny vták s ohromným zakriveným červeným zobákom, ktorý zbiera bobule zo stromu, pod ktorým parkujeme. Večerná prechádzka po hranice pralesa nám ponúkla aj prvé stretnutie s divo žijúcou opicou. Cestou späť sa štveráme na „sunset rock“, oddychujeme na vyhriatej skale, počúvame zvuky pirchádzajúce z okolitých dedín, odrážajúce sa od susedných skál. Sme úplne sami a vychutnávame si nádherný západ slnka nad horami. Kto už raz zažil západ slnka v Afrike, vie, o čom hovorím. Je jednoducho zakaždým uchvacujúci.

Západ slnka nad horami v rezervácii Ntchisi sme si vychutnali pozorovaním z rozohriatej skaly „Sunset rock“

Keďže tento les poskytoval ľuďom úkryt, unikol z veľkej časti odlesňovaniu kvôli palivovému drevu. Je to jeden z mála pozitívnych príkladov na africkom kontinente, kde je možné v období sucha každodenne pozorovať stúpajúci dym z lesov a saván. Tento prístup, bohužiaľ, zdecimoval väčšinu pôvodných lesov a zahliadnuť zvieratá žijúce len tak v divočine mimo rezervácie je prakticky už nemožné.

Napriek týmto smutným správam sa Malawi môže popýšiť obrovským množstvom žijúceho vtáctva –  zaznamenali tu takmer 700 druhov (v samotnej Európe ich je cez 900). Niet čudo, že práve orliak jasnohlasý sa stal symbolom Malawi.

Vďaka rozprávkam či dobrodružným filmom vám aj deti u nás povedia, že sa na nich hojdajú opice a skáču pomocou nich zo stromu na strom – liany sú neodmysliteľnou súčasťou pralesov

S mapkou v ruke a vyznačenými trasami sa vyberáme na celodennú túru do ďažďového prasela. V tomto ročnom období je síce na faunu a flóru chudobnejší, napriek tomu očarí mnohými druhmi motýľov, ťahajúcich sa niekoľkometrových lián a obrích fikusov. Len ťažko uveriť, že je to blízky príbuzný našim obývačkovým rastlinkám. Orchidey by mohli byť veľkým lákadlom pre ich milovníkov, ale to by sem museli zavítať v období dažďov. Kdesi medzi 1300 a 1700 m nad morom sa kocháme pohľadu na okolie, v diaľke zaregistrujeme typický stúpajúci dym zo savany a v susedných stromoch škrekot opice. Vnárame sa opäť do hustého pralesa, načúvame jeho reči a reči dobre maskovaných vtákov. Okrem skupinky 3 turistov z našej lodge, nestretávame absolútne nikoho. Cestou autom z lodge sa znova informujeme o správnosti smeru u miestnych. Máme pocit, že nám ukazujú úplne inú cestu, než ktorou sme prišli. Celí nesvoji máme chuť otočit to, ale pýtame sa ďalej a všetci nám ukazujú rovnaký smer. Avšak žiadne obrovské stúpania, žiadne úzke betónové mostíky, napodiv celkom dobrá hlinená cesta. Kam to ideme? Nakoniec sa dozvedáme, že do rezervácie vedú dve cesty: tá prvá, ktorú sme si zvolili včera, je dosť neznáma a veľmi ťažko dostupná. No čo, aspoň sme to poňali dobrodružne.

Pokračovanie si môžete prečítať TU

Lucia Komanická / Foto: Lucia Komanická

Gallery is empty!
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ministerstvo spravodlivosti: Zvažujeme prípadné možnosti očkovania advokátov proti ochoreniu COVID-19

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Rezort spravodlivosti zvažuje prípadné možnosti očkovania advokátov proti ochoreniu COVID-19. Ministerstvo vníma ich požiadavku ako legitímnu, v tejto súvislosti komunikuje aj so Slovenskou advokátskou komorou (SAK). TASR to potvrdil hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla "Súčasne treba vnímať, že počet advokátov je…

Sčítaných je takmer 60 percent obyvateľov Slovenska. Sčítanie sprevádza aj humor a recesia, ľudia sa hlásia k Svedkom Liehovovým

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (SITA/TASR/HSP/Foto:Facebook)   Formulár pre elektronické sčítanie doteraz vyplnilo 3 250 000 obyvateľov Slovenska, čo predstavuje 58 percent. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder. Najväčšie percento obyvateľov sa doteraz sčítalo v Žilinskom kraji, kde formulár vyplnilo…

Polícia pokračuje v kontrolách sprísneného zákazu vychádzania. Preverili aj bezdomovcov či bežkárov na lyžiach. Muž v papučiach pred domom po 20.tej hodine si zavaril

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook Polície SR)   Už takmer týždeň platí sprísnený zákaz vychádzania z domu po 20. hodine večer, na ktorý dohliadajú policajti pocelom území krajiny. Kontrolám sa nevyhli ani bezdomovci. Napríklad polícia v Prešove pokutovala muža, ktorý si podľa vlastných slov zbehol len na 5 metrov do…

Török o štúdii, ktorá mala vzbudiť pochybnosti o ivermektíne a nakoniec je pochybnou ona sama: „Nechápem ako sa takáto minimálne pofidérna práca dostala do pomerne „renomovaného“ časopisu“

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (HSP/Foto:vusch.sk)   Pred niekoľkými dňami publikoval americký lekársky server JAMA štúdiu o ivermektíne (IVM). K štúdii sa pre portál lekarskenoviny.sk vyjadril aj  Doc. MUDr. Pavol Török, CSc., expert v oblasti anesteziológie a intenzívnej medicíny, ktorý má osobné skúsenosti s liekom Hlavným zistením randomizovanej klinickej štúdie bolo,…

Najvyšší súd SR vytýčil termín odvolacieho konania s Jozefom K., obžalovaným z vraždy

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Najvyšší súd (NS) SR sa bude zaoberať odvolaním v prípade Jozefa K., neprávoplatne odsúdeného na 23-ročný trest odňatia slobody. Senát NS SR určil termín verejného zasadnutia, na ktorom prejedná odvolanie obžalovaného, na 13. apríla. Vyplýva to z rozpisu činnosti trestného kolégia NS SR…

Voči finančníkovi Martinovi K. má byť vznesené ďalšie obvinenie

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Voči finančníkovi Martinovi K. má byť vznesené ďalšie obvinenie. Ako priblížil spravodajský portál televízie Joj noviny.sk, polícia prišla pri vyšetrovaní kauzy Dobytkár na zistenia, že Martin K. mal údajne za vybavenie miliónovej agrodotácie pre istú spoločnosť zobrať úplatok 180-tisíc eur Táto spoločnosť najskôr agrodotáciu…

Francúzsky minister je znepokojený stavom práv komunity LGBT+ v Poľsku

0 icon

Varšava 9. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune v pondelok počas návštevy vo Varšave vyhlásil, že stav práv komunity LGBT+ v Poľsku je "znepokojujúci". Beaune to podľa agentúry AFP vyhlásil po stretnutí s aktivistami LGBT+, pričom dodal, že dostal odporúčanie, aby prehodnotil svoj plán navštíviť…

Fico na tlačovke zotrel Tódovú kvôli vlastníctvu jej nového nadštandardného bytu

0 icon

Bratislava 9. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot youtube)   Kauza únosu Vietnamca z roku 2017 bola médiami ostro sledovaná. Tie ju prepojili s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom bez relevantných dôkazov Podľa médií sa mal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák nepriamo zúčastniť únosu podnikateľa ázijského pôvodu. Do únosu mal  zapojiť aj vládne lietadlo.…

Od prvého súboja Muhammada Aliho s Joeom Frazierom uplynulo presne 50 rokov. Ali prehral, ale dve odvety už zvládol lepšie

0 icon

Canastota 9. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Aj svetový box má svoju Sieň slávy. Nachádza sa v Canastote na severe amerického štátu New Yorku a jej výkonný riaditeľ Ed Brophy si v nej takmer každý deň pripomína Súboj storočia medzi Muhammadom Alim a Joeom Frazierom. To ďaka prítomnosti ringu, v…

USA sa chcú pridať k skupine OSN bojujúcej za ukončenie násilia na ženách

0 icon

Washington 9. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mary Altaffer)   Spojené štáty sa plánujú pridať k neformálnemu zoskupeniu Skupina priateľov OSN pre elimináciu násilia páchaného na ženách a dievčatách. V pondelok, na Medzinárodný deň žien, to oznámila veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Informovala o tom agentúra AFP "My všetci sme presvedčení a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty

0icon

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty   Antipápež František „požehnáva“ nahú modlu, Pačamamu – pohanský symbol bohyne zeme. (Zdroj: vatikankatolicky.com, z článku

Pavol Lazar

Blíži sa eskalácia napätia USA s Ruskom?

0icon

MIEROVÉ ČASY A 17 PRESUNOV VOJENSKÝCH KONVOJOV CEZ SLOVENSKO SMERUJÚCICH DO VÝCHODNEJ EURÓPY. 👉 Na mierové časy sú takéto presuny vojenskej techniky naozaj nezvyčajné. Najmä pokiaľ si uvedomíme fakt, že Naďov rezort sa neodvoláva na žiadne plánované vojenské cvičenie spojeneckých armád, ako tomu bývalo v minulosti. 🤔 👉 Absencia akéhokoľvek…

Slavěna Vorobelová

Sulík precitol žiaľ neskoro

0icon

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 sa nechal Richard Sulík, zatiaľ ešte stále vicepremiér vlády a minister hospodárstva počuť, že vládny „laboratórny“ pokus na ľuďoch, teda celoplošné testovanie, boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov (280 miliónov EUR). Vraj za peniaze, ktoré doteraz vláda minula na celoplošné testovanie by sa dali postaviť 4…

René Pavlík

Reciprocita

0icon

Reciprocita. Cudzie slovo. Jeho význam by sa možno dal prirovnať k významu slova rovnováha. Mnohým, najmä mladým, je význam tohto slova povedomý, ale reálne vzdialený. Je to pochopiteľné. Je tu iná, nová doba a s ňou prišli aj nové časy. Vyžadovať od dcérenky, aby umyla riady a od junáčika vyniesť…

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovné hračky: TOP10 najlepších karikatúr slovenského jazyka

0 icon

Slovenčina je krásny jazyk. Jej rozmanitosť je fascinujúca. Núti nás premýšľať a uvažovať. Vymýšľať stále nové a nové slovné hračky. Jej ľubozvučnosť je priam predurčená na tento druh zábavy. Tu je TOP10 slovných hračiek za mesiac január. Slovenský jazyk je plný prenesených významov. Čo sa stane, ak sa s nimi…

Ako na opar? Vďaka týmto tipom sa ho zbavíš raz-dva!

0 icon

Asi dve tretiny dospelého obyvateľstva na svete prenášajú vírus, ktorý spôsobuje opar. Bohužiaľ, akonáhle sa tento vírus dostane do tela, nezmizne, jednoducho žije v tvojich nervových bunkách. Dobrá správa je, že väčšine z týchto "nakazených" ľudí sa nikdy neukážu žiadne príznaky. Avšak tí, ktorí nemajú také šťastie vedia, ako bolestivé a nepríjemné môžu byť tieto…

Nápad za nápadom: Aj takto sa dajú využiť nepotrebné veci

0 icon

Mať dobrý nápad je občas na nezaplatenie. Výtvory na nasledujúcich fotografiách sú dôkazom toho, že ľudia sú schopní sa vynájsť v každej situácii. Nápad vytvoriť z veci, ktorá by sa inak stala nepotrebným odpadom, niečo s novým využitím, je skvelý. Hlavne v dobe, kedy má naša planéta problém s nadmernou…

Michael Jackson: najdivnejšie sochy kráľa popu

0 icon

Michael Jackson, kráľ popu, je uctievaným aj po smrti. Ľudia si ho často pripomínajú hudbou, ale spomienku naňho môžeš oživiť aj návštevou jednej z jeho netradičných sôch. Michael Jackson je osoba, ktorej meno je aj po rokoch od jeho smrti skloňované často v médiách. Pravdou je, že jeho hudba a…

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Vo svete IT

Elektrická kolobežka KUGOO M2 Pro s dojazdom 30 km je opäť dostupná za cenu, akej sa ťažko odoláva

0 icon

Ďalšia neodolateľná akcia pre fanúšikov elektrických kolobežiek je tu! Lukratívny kúsok M2 Pro od overeného výrobcu KUGOO, ktorý je v tejto oblasti najväčším konkurentom pre spoločnosť Xiaomi, totižto aktuálne zoženieš za cenu, aká tu ešte nikdy nebola. Pri jeho kúpe na e-shope Geekbuying.com aktuálne ušetríš viac ako 150 eur. Pre zrazenie cenovky na minimum stačí pri…

Kedy a kde boli podmienky pre život v našej galaxii najlepšie? Odpoveď je prekvapujúca

0 icon

Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako mohol vzniknúť život vo vesmíre, či išlo o niečo výnimočné, čo sa udeje len zriedka, alebo naša galaxia prekypuje životom, ktorý sme ešte neobjavili. Objavujú sa ale dôkazy, ktoré môžu poukazovať na to, že vznik života na Zemi bolo dielom náhody a veľkej dávky…

Xiaomi pripravuje smartfón s 200W rýchlym nabíjaním. Prísť by mohol už o pár mesiacov

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi popredných výrobcov čo sa týka najmodernejších inovácií v oblasti nabíjania. Posledné roky sa o technológiu najrýchlejšieho nabíjania doťahuje s viacerými čínskymi výrobcami a nie je tomu inak ani v tomto roku. Najnovšie správy zverejnené známym a relevantným leakerom TheDigitalChatStation totižto poukazujú na vývoj…

Takto si v Xiaomi smartfóne môžete zmeniť predvolený typ písma bez ROOT-u zariadenia! Idete do toho?

0 icon

Xiaomi smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia vo viacerých regiónoch sveta. Dôvodom okrem samotného hardwaru, je aj software, ktorý je skvelo optimalizovaný a ponúka viacero dodatočných funkcií. Nie tak dávno sme vám napríklad priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zapnúť tmavý režim aj v aplikáciách, ktoré ho oficiálne…

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

0 icon

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.…

Armádny Magazín

Zvláštne očakávania: Ťažké ruské bezpilotné lietadlo Altius otestuje všetky svoje zbrane

0 icon

Rusko, 9.marec 2021 (AM) – Skúšobný kus ruského prieskumného a útočného bezpilotného stroja Altius má začať v lete sériu testovacích letov s použitím celého spektra riadených zbraní, vrátane vysoko presných rakiet, oznámil zdroj z obranného priemyslu.  

Absolútna nekvalita premiéra a dvoch nekvalifikovaných prezidentov aj ministrov obrany vyhovuje iba nepriateľom Slovenska

0 icon

Slovensko, 9.marec 2021 (AM) – Pokračujem záverečnými poznámkami po trinástich častiach seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti odda

Pred 78 rokmi bol prvýkrát nasadený 1. československý samostatný poľný prápor - bránil Sokolovo na Ukrajine

0 icon

Česko, Slovensko, 9.marec 2021 (AM, Wikipedia) – Bitka pri Sokolove bolo ozbrojené stretnutie medzi jednotkami 1. čs. samostatného práporu a jednotkami dvoch bojových skupín 6. a 11. nemeckej divízie, ktorá sa uskutočnila 8. až 13. marca 1943 pri obci Sokolovo neďaleko Charkova na Ukrajine vo vtedajšom Sovietskom zväze. Bitka bola súčasťou…

Andrej Medvedev: Západ sa rozhodol zohrať gruzínsky scenár z roku 2008 tentoraz aj na Donbase

0 icon

Ukrajina, 9.marec 2021 (AM) – Situácia na Donbase s pravdepodobnou prípravou Ukrajiny na začatie aktívneho nepriateľstva je veľmi, veľmi podobná udalostiam z roku 2008. Konkrétne ide o pokus Gruzínska vyriešiť juhoosetský problém jednou ranou.   Navyše je dôležité, že to v skutočnosti nebolo rozhodnutie samotného Tbilisi. Bola to čisto západná o

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný vyjed

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali