Pri Szigetvári našli pozostatky osmanského mesta

Pri Szigetvári našli pozostatky osmanského mesta

Szigetvár 21. septembra (TASR/HSP/Foto:google.sk) 

 

Historici sa domnievajú, že Sulejmanovo srdce a vnútorné orgány pochovali na mieste jeho smrti neďaleko Szigetváru a jeho telo vzali späť do Konštantínopola

Pozostatky mesta z obdobia Osmanskej ríše našli v oblasti južného Maďarska, kde podľa predpokladov v 16. storočí pochovali srdce sultána Sulejmana I. Oznámili to v piatok maďarskí vedci, ktorých v správe cituje tlačová agentúra AP.  zomrel pri obliehaní Szigetváru v roku 1566, jeho smrť však pred jeho vojakmi približne 48 dní utajovali. Pre Osmanskú ríšu bola bitka o toto mesto Pyrrhovým víťazstvom, keď oddialila ich napokon neúspešné ťaženie na Viedeň o niekoľko desaťročí.

Reklama
Turecký sultán Sulejman I.

Historici sa domnievajú, že Sulejmanovo srdce a vnútorné orgány pochovali na mieste jeho smrti neďaleko Szigetváru a jeho telo vzali späť do Konštantínopola, dnešného Istanbulu. Člen výskumného tímu Norbert Pap uviedol, že nález osmanského mesta by mal priniesť stopy, ktoré pomôžu zúžiť pátranie po hrobke so sultánovým srdcom. “Mesto nazvané Turbek založili Osmani po smrti Sulejmana,” povedal Pap. “Sídlo zničili v 80. rokoch 17. storočia po tom, ako Turkov vyhnali z Uhorska.”

Sulejman I. bol do smrti vo veku 71 rokov najdlhšie vládnucim sultánom Osmanskej ríše, ktorá púčas jeho 46-ročného panovania značne rozšírila svoju nadvládu na Balkáne, na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Reklama

 

Historické zdroje naznačujú, že neďaleko hrobky postavili mešitu, dervišský kláštor a kasárne

Pap konštatoval, že predmety dosiaľ nájdené v oblasti, napríklad luxusný tovar ako čínsky porcelán, perzská keramika a sklo, naznačujú, že obyvateľstvo mesta bolo bohaté. Nález je považovaný za výnimočný aj preto, že Turci na obsadených územiach zriedka budovali vlastné mestá, ale obývali už existujúce sídla.

Starosta Szigetváru János Kolovics uviedol, že nález pomôže rozšíriť vzťahy medzi Maďarskom a Tureckom, ktoré finančne podporilo viacero projektov osvetľujúcich niekdajšiu osmanskú prítomnosť v regióne.

“Čaká nás obrovská vedecká práca. Tento nález je natoľko významný, že musíme prehodnotiť prácu, ktorá je pred nami, avšak je jasné, že stratené posvätné mesto začneme okamžite skúmať,” vyhlásil Kolovics.

Reklama

Podľa Papa mesto, ktorého budovy boli postavené z tehál a malty, vybudovali s pamätnými, duchovnými a politickými cieľmi okolo alebo blízko hrobky údajne obsahujúcej sultánovo srdce.

Historické zdroje naznačujú, že neďaleko hrobky postavili mešitu, dervišský kláštor a kasárne. Osídlenie neskôr rozšírili o hostinec, madrasu (islamskú náboženskú školu) a ubytovňu pre pútnikov cestujúcich na miesto pochovania Sulejmanovho srdca. “Sme čoraz bližšie k hrobke,” dodal Pap s tým, že oblasť, ktorú budú podľa predpokladov chcieť preskúmať, dnes pokrývajú vinice a sady, pričom pozemky patria približne 12 rôznym vlastníkom.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali