Očakáva sa, že budú spolu hovoriť o krízach v Libanone a Jemene a o situácii v ďalších krajinách regiónu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Macron vo štvrtok na tlačovej konferencii v Dubaji v súvislosti s politickými a vojenskými krízami v regióne vysvetlil, že vzhľadom na tesné kontakty oboch krajín je životne dôležité spolupracovať so Saudskou Arábiou na dosiahnutí stability v tejto časti sveta a bojovať spoločne proti terorizmu.
Uviedol tiež, že na verejnosti neposkytne žiadny komentár k vlne zatýkania v Saudskej Arábii, pretože “zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín nie je jeho štýl”. Macron mal na mysli zatknutie 208 ľudí podozrivých z korupcie v mimoriadne veľkom rozsahu. Vlna zatýkania v Saudskej Arábii sa začala minulú sobotu.
Podľa vyhlásenia generálnej prokuratúry zo štvrtka zadržaní sú podozriví, že v priebehu posledných desaťročí spreneverili 100 miliárd dolárov. Medzi zadržanými sú aj členovia kráľovskej rodiny, štyria súčasní ministri a desiatky bývalých rezortných šéfov.
V súvislosti s prekvapujúcim odstúpením libanonského premiéra Saada Harírího Macron dodal, že na rokovaniach v Rijáde chce zdôrazniť dôležitosť zachovania stability a integrity Libanonu. Poznamenal, že s Harírím bol neoficiálne v kontakte, pričom požiadavka na jeho prípadný prevoz do Francúzska sa neobjavila.
Pokiaľ ide o Irán, Macron zdôraznil, že je odhodlaný rešpektovať dohodu o iránskom jadrovom programe podpísanú v roku 2015. Uviedol však, že je veľmi znepokojený iránskym programom na výrobu balistických rakiet. Naznačil tiež, že za tieto aktivity by na Irán mohli byť uvalené sankcie.