Bratislava 15. mája (TASR) – Dvom výborom Národnej rady (NR) SR, zahraničnému a ľudskoprávnemu, dnes členovia iniciatívy na podporu väznenej členky hnutia Falun Gong Zhang Fengying odovzdali otvorený list.
"K listu sa pripojili viaceré ľudskoprávne organizácie, osobnosti a poslanci. Dnes sme ho začali posielať adresátom. Odovzdali sme ho zahraničnému výboru a ľudskoprávnemu výboru, posielame ho čínskej ambasáde, ministrovi zahraničných vecí a samozrejme, posielame ho do pracovného tábora a úradom v Číne," povedal pre TASR Marek Tatarko zo Slovenskej Asociácie Falun Gong.
Dodal, že týmto spôsobom sa usilujú väznenej žene pomôcť. Poslanec Jozef Mikloško (KDH) dodal, že sa opakovane usiloval presadiť do programu rokovania NR SR rezolúciu na podporu čínskeho hnutia Falun Gong. Zatiaľ sa mu podarilo dosiahnuť len to, že sa otázkou znovu zaoberal Zahraničný výbor NR SR. Po prvýkrát ju riešil v januári, keď prerušil rokovanie s odôvodnením, že na ďalšie kroky potrebuje od šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej informácie o stave rokovaní s Čínskou ľudovou republikou (ČĽR) o porušovaní ľudských práv v prípade prívržencov hnutia Falun Gong.
"Zatiaľ neodpovedala. Dnes som to na Zahraničnom výbore NR SR znovu otvoril a znova som napísal list urgujúci pani Ashtonovú," povedal Mikloško. Dodal, že výbor by podľa neho mohol konať aj bez odpovede šéfky európskej diplomacie, keďže jej stanoviská v tejto otázke už zverejnili médiá.
Mikloško sa 10. mája spolu s poslancom Petrom Osuským (SaS) v parlamente stretol s dcérou členky hnutia Falun Gong Zhang Fengying, ktorá je podľa poslancov v rozpore s Všeobecnou deklaráciou ľudských práv zadržiavaná v Číne v pracovnom tábore. "Dcéra opísala osud matky, aj všeobecné pomery. Chápal som ju ako zástupcu ďalších tisícov väznených," povedal pre TASR Osuský. Dodal, že diskutovali aj o podozreniach, že v Číne dochádza k nedobrovoľným odberom orgánov členom Falun Gong a ich transplantáciám. "Číňania popierajú, že by to robili. Ale v Európe existuje program transplantácií a pôvod každej obličky, či srdca sa dá 15 rokov dozadu dosledovať," vyhlásil Osuský, podľa ktorého Čína podobný program nemá. "Ja sa vo veci Falun Gong angažujem už dlho, ešte som ani nebol poslancom. Pre mňa je to štandardná podpora slušných ľudí, ktorým sa krivdí," dodal.
Mikloško a Osuský sa podpísali aj pod otvorený list, ktorým apelujú na prepustenie Zhang Fengying. "Tento list posielame na vedomie i Vláde SR, predstaviteľom Európskeho parlamentu, Výboru OSN pre ľudské práva a čínskemu veľvyslanectvu v Bratislave," uvádza sa v dokumente, ktorý okrem dvoch poslancov NR SR podpísala Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, hudobník Peter Lipa, sociológ Fedor Gál, spisovateľ Michal Hvorecký, Nora Beňaková (OZ Človek v ohrození), literárny vedec Peter Zajac, Ivan Kuhn (Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika) a predseda OKS Ondrej Dostál.
UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.