NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

Včera 19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

Včera 19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

Včera 19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

Včera 19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

Včera 19:25

Ekonomický poradca Bieleho domu Hassett vyhlásil, že pravdepodobnosť recesie v USA je nulová.

Včera 19:14

 Tento rok vypuklo v Turecku celkovo 3181 požiarov, od 26. júna sa ich rozhorelo 761. To znamená, že 25 percent všetkých požiarov od začiatku roka vzniklo za posledných desať dní. Do nedele boli všetky uhasené alebo sú pod kontrolu, informovalo podľa agentúry Anadolu Ajansi na platforme X Riaditeľstvo pre komunikáciu podliehajúce prezidentskej kancelárii.

Včera 19:13

Desaťtisíce ľudí zaplnili hlavné námestie v severošpanielskej Pamplone, aby sledovali začiatok deväťdňových slávností sv. Firmína, známym najmä vďaka tradičnému behu s býkmi.

Včera 18:09

Približne 100 štvorcových kilometrov lesných porastov ľahlo popolom pri požiaroch, ktoré už štvrtý deň trvajú v provincii Lázikíja ležiacej na severozápade Sýrie. S ich hasením prišli v nedeľu pomôcť aj hasiči zo susedného Jordánska.

Včera 18:08

Neznámi ozbrojenci na malých plavidlách strieľali z granátometov a ručných zbraní na obchodnú loď v Červenom mori. K útoku došlo približne 94 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajda, oznámila služba Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie.

Včera 18:07

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v litovskom hlavnom meste Vilnius zúčastnil na oslavách dňa štátnosti tejto krajiny. Pri tejto príležitosti prisľúbil pretrvávajúcu podporu Berlína pri zachovávaní litovskej slobody.

Včera 18:06

Britské centrum námorného obchodu po prvýkrát za niekoľko mesiacov informovalo o útoku na obchodné plavidlo pri pobreží mesta Hodeida v Jemene, ktoré kontrolujú húsíovia. Podľa správy sa niekoľko malých plavidiel priblížilo k lodi plávajúcej v Červenom mori a začalo na ňu strieľať z ručných zbraní.

Včera 18:05

Veľká Británia zastavila výrobu stíhačiek Eurofighter Typhoon na svojom území, po prvýkrát za posledné desaťročia.

Posledný Typhoon z katarskej objednávky je takmer hotový a ďalšie objednávky sa neplánujú.

Londýn tiež upustil od Eurofighter Typhoon v prospech amerických stíhačiek piatej generácie F-35A Lightning II, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

Včera 17:53

Na hudobnom festivale Electric Love pri rakúskom Salzburgu zomrel jeden z jeho účastníkov, 22-ročný nemecký občan. Oznámila to miestna polícia, ktorá príčinu jeho úmrtia vyšetruje.

Včera 14:47

Daždivé počasie dočasne uzavrelo tri novootvorené kúpaliská na rieke Seina v Paríži. V sobotu sa rieka po prvýkrát od roku 1923 legálne otvorila pre kúpajúcich sa.

Včera 14:27

Výnimočný sobotný koncert speváka Marka Perkoviča na dostihovej dráhe v Záhrebe vyvolal kritiku pre použitie pozdravu z čias ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny.

Včera 14:15

Poľská pohraničná stráž sa pri kontrolách na hraniciach s Nemeckom, s ktorými začne od pondelka, bude zameriavať na vozidlá s vyšším počtom cestujúcich alebo s tmavými sklami. Povedal to jej hovorca Konrad Szwed.

Včera 13:58

Jeden baník zahynul pri nehode v bani Polkowice-Sieroszowice na ťažbu medi ležiacej na juhozápade Poľska. Ďalší dvaja utrpeli ľahké zranenia a boli hospitalizovaní. Poľskej agentúre PAP to v nedeľu povedal hovorca ťažobnej spoločnosti KGHM, ktorá baňu prevádzkuje.

Včera 13:56

Americký prezident Donald Trump počíta s tým, že rokovania s Čínou o predaji TikToku sa začnú na budúci týždeň. 

Včera 13:55

Dvaja členovia iránskych revolučných gárd zomreli pri pokuse o zneškodnenie výbušnín v oblasti na západe krajiny, ktorú minulý mesiac zasiahli izraelské útoky, informovali iránske médiá.

Včera 13:52

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zistil, že rozkaz na zostrelenie lietadla IL-76 s ukrajinskými zajatcami v roku 2024 vydal veliteľ raketovej brigády ukrajinskej armády Nikolaj Dzjaman, ktorý je na zozname medzinárodne hľadaných osôb, informovala agentúru TASS tlačová služba Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.

Včera 12:28

Po viac ako dvoch týždňoch Švajčiarsko oznámilo, že opäť otvorilo svoje veľvyslanectvo v Teheráne, ktoré bolo počas vojny uzavreté. Švajčiarsko je oficiálnym zástupcom vlády USA v iránskej vláde.

Včera 12:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Luptáčik: Slovensko je špička v raste produktivity práce, potrebuje však viac

Rozhovor s Mikulášom Luptáčikom je súčasťou projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života

❚❚
.

Slovensko patrí ku krajinám so špičkovým priemyslom. Bez väčších investícií do vedy, výskumu a inovácií a bez reformy vzdelávacieho systému si túto pozíciu do budúcnosti neudrží. Práve vzdelávanie je kľúčové pre prispôsobenie sa novej priemyselnej revolúcii 4.0, ktorá už mení ekonomiku okolo nás. Povedal v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky dekan Národohospodárskej fakulty Ekonomickej Univerzity v Bratislava a člen Katedry hospodárskej politiky Mikuláš Luptáčik. Predtým bol univerzitným profesorom na Hospodárskej univerzite vo Viedni, kde i naďalej pôsobí.

Ešte pred dvomi desiatkami rokov sa študenti ekonómie učili, že budúcnosťou je takzvaná terciárna sféra, teda služby. No zdá sa, že je to inak. Opäť sa čoraz viac skloňuje slovo výroba. Dochádza teda v Európe k renesancii priemyslu?

Áno, je to tak, hoci niektoré štatistické údaje navonok ukazujú opak. Podiel priemyslu na hrubej pridanej hodnote klesá, rovnako aj podiel zamestnaných v tomto odvetví. Tento prvý pohľad je však zavádzajúci. V súčasnosti je v ekonomike vysoká deľba práce, ktorá zvyšuje jej produktivitu. Priemysel svojou výrobou generuje významné efekty pre všetky odvetvia národného hospodárstva, najmä pre služby, ktoré tým nevznikajú akoby na zelenej lúke, ale priamo sa naň viažu. Tým, že produktivita práce v priemysle rastie oveľa rýchlejšie ako v službách, tak to vedie k nižším nákladom a nižším relatívnym cenám priemyselných výrobkov v porovnaní s cenami služieb, a teda sa opticky podiel priemyslu znižuje. Význam priemyslu je však aj v tom, že to vždy bol a je motor inovácií.

.

Je v podpore priemyslu aj súčasná výhoda a dôvod rozmachu nemeckej ekonomiky, ktorá v minulých desaťročiach nepodľahla tlaku na deindustrializáciu?

Áno. Podiel priamo zamestnaných v celom priemysle je menší ako v službách. No ak sa na to pozrieme inak a položíme si otázku, koľko potrebujeme zamestnancov, aby sme uspokojili dopyt po priemyselných výrobkoch, tak sa pýtame na počet ľudí, ktorí sú nepriamo zamestnaní v priemysle. Vtedy sa dostaneme k údaju, že až jednu tretinu zamestnancov generuje priemysel, čo je viac ako generuje odvetvie služieb. Preto je nepresné a zavádzajúce hovoriť o deindustrializácii.

Ako je na tom slovenský priemysel?

V roku 1995 bol podiel priemyslu Slovensku na hrubej pridanej hodnote tretí najvyšší v Európe. Tento ukazovateľ je v súčasnosti o niečo nižší, no stále sme porovnateľní s Nemeckom, Rakúskom alebo Českom, čo sú tradičné priemyselné centrá. Veľmi dobrú pozíciu si držíme v produktivite práce. Za posledné obdobie bol jej rast na Slovensku najvyšší v Európe. Ukazuje sa, že zahraničné investície s prísunom nových technológií prinášajú svoje ovocie. Do budúcnosti však musíme pridať v oblasti inovácií. Ukazuje to aj aktuálny index inovácií vo svete, kde sme sa síce za posledný rok mierne posunuli dopredu, na 39. miesto, ale v jeho čiastkových a dôležitých ukazovateľoch, ako sú napríklad výška tzv. intelektuálnych aktív a intenzita výdavkov na vedu a výskum, sme na tom horšie. So svetovou špičkou sa môžeme porovnávať len v indikátore pridanej hodnoty vytvorenej v priemysle, kde sme dvanásty. Preto je do budúcnosti veľmi dôležitá podpora výdavkov na vedu, výskum a inovácie. To je jediná cesta, ako udržať konkurencieschopnosť priemyslu.

Aj vy tvrdíte, že profitujeme z dovozu vyspelých technológií. Nie je to na jednej strane riziko, že nám chýba lepšia úroveň vlastného výskumu?

.

To je oblasť, kde máme slabinu. Vezmite si automobilový priemysel. Tam je markantný rozdiel vo využití zahraničných a domácich vstupov a technológií. Zároveň je to však príležitosť pre našich subdodávateľov, no bez rozvoja vedy a výskumu, a teda i väčších výdavkov na vedu a výskum, to nepôjde. A nejde len o peniaze z verejných zdrojov, ale aj o podporu zo strany súkromnej sféry. Platí systém takzvanej páky. Ak vo vyspelých krajinách verejný sektor vydá na vedu a výskum jedno euro, tak súkromná sféra pridá dve. Dôležitú úlohu v tejto oblasti hrá vysoké školstvo. Na jednej nedávnej konferencii povedal predstaviteľ koncernu Siemens, že so svojím výskumom chcú prísť do Rakúska, pretože má dobré univerzity. Z toho si musíme vziať príklad aj my. Konkurenčnú schopnosť si udržíme, keď úroveň výskumu na našich vysokých školách dokáže pritiahnuť i výskumné oddelenia zahraničných investorov.

Pôsobíte na univerzitách v dvoch krajinách, Rakúsku a na Slovensku. Ako by vyznelo porovnanie úrovne štúdia v oboch krajinách?

Na Slovensku je veľa šikovných a talentovaných študentov i pedagógov, ktorí sa, žiaľ, uplatňujú v zahraničí. Napríklad na Hospodárskej univerzite vo Viedni je tretí najvyšší počet zahraničných študentov práve zo Slovenska. Aj to je jeden z dôvodov rozdielov, ktoré sú v náš neprospech. Dobrí študenti odchádzajú a to má negatívny vplyv na výučbu. Chýba z ich strany väčší tlak na kvalitu. Okrem toho si myslím, že je potrebné na Slovensku zmeniť zákon o vysokých školách. Vytvára príliš veľa administratívy a hierarchického členenia na školách. Na akademickej pôde musí byť totiž rozhodujúca váha argumentu a nie váha titulu. Máme veľa predpisov a smerníc. Vždy, keď sa snažím prísť s nejakou zmenou, prvé, čo počujem, že sa to nedá, pretože je to proti nejakej internej smernici. Treba sa najprv snažiť nájsť, čo mi príslušný zákon alebo smernica umožňuje a nie čo mi znemožňuje. Zákon navyše nepodporuje takmer vôbec mobilitu vyučujúcich medzi univerzitami, čo je chyba. Pre rozvoj vedy a úrovne vysokých škôl je veľmi prospešné získať na funkčné miesta profesorov docentov a profesorov z iných univerzít a vedeckých pracovísk. Úplne by stačilo, ak by sme mali len funkčné miesta profesorov, ako je to vo väčšine vyspelých krajín. V súčasnej situácii je veľmi ťažké reagovať na nové oblasti výskumu, akou je v ekonómii teraz napríklad industriálna ekonómia, ak sa takejto oblasti na danej univerzite doteraz nikto intenzívne nevenoval. Nemáme takmer šancu niekoho pritiahnuť zvonka. Nehovoriac o predpisoch pri nostrifikácii titulov získaných v zahraničí. Tým chýba konfrontácia názorov a spôsobov hľadania riešení a hráme si len vlastnú ligu.

Mnohé firmy na Slovensku upozorňujú na to, že im chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Vláda preto začala s podporou duálneho vzdelávania na stredných školách. Je to nevyhnutný smer?

Áno. U nás je potrebné zreformovať prakticky celý vzdelávací systém. Existuje štúdia, ktorá mapuje vzdelávaciu štruktúru v 130 krajinách sveta. V nej sa napr. ukazuje, že pre krajiny, ktoré sa rozvíjajú, je veľmi dôležitý podiel stredoškolsky vzdelaných ľudí. Často sa používa porovnanie Indie a Číny. V Indii je niekoľko špičkových svetových univerzít, no zároveň milióny ľudí bez základného vzdelania. V Číne majú základné vzdelanie všetci, veľká skupina má aj stredoškolské a univerzity nedosahujú úroveň špičkových indických. To porovnanie je aj jedným z dôvodov, ktorým sa vysvetľuje vyššia miera ekonomického rastu v Číne v porovnaní s Indiou. Stredné školstvo sa ukazuje ako mimoriadne dôležité pre ekonomický úspech krajiny a pre rozvoj priemyslu.

.

Často sa diskutuje o tom, či nie je Slovensko príliš zraniteľné tým, že sa výrazne orientuje na automobilovú výrobu. Onedlho k nám pribudne štvrtá automobilka. Je takáto orientácia pre slovenskú ekonomiku riziko?

Pre ekonomiku to stále prináša pozitívne efekty. Dôležité bude, aby si automobilový priemysel na Slovensku zachoval konkurencieschopnosť nielen pre nižšie mzdové náklady, ale aj vysokú technologickú úroveň a konkurenčnú schopnosť svojich výstupov. Preto sú potrebne vyššie výdavky na vedu, výskum a na inovácie.

Závody automobiliek, ktoré pôsobia na Slovensku, patria k špičkám jednotlivých koncernov s najvyššou produktivitou práce. Čím to je?

Automobiloví výrobcovia prišli na Slovensko s najnovšími technológiami a kvalita pracovnej sily u nás je stále vysoká a jednotkové náklady práce relatívne nízke. Istý nemecky odborník v oblasti automobilového priemyslu sa raz vyjadril, že keby si koncern VW mal vybrať jedno miesto, kde bude vyrábať autá, tak by sa mali rozhodnúť pre Slovensko.

Hovorí sa o tom, že svetovú ekonomiku čaká nová priemyselná revolúcia 4.0. Čo musí Slovensko urobiť, aby mu neušiel vlak a zachytilo tento trend?

Táto revolúcia sa už deje. Priemysel sa už viac rokov digitalizuje a automatizuje, a preto je dôležité sa prispôsobiť. Tak, aby sme udržali vysoký rast produktivity práce, ktorý tlačí náklady na konkurencieschopnú úroveň a vedeli rýchlo reagovať na požiadavky spotrebiteľov.

Ako sa zmení priemysel počas tejto revolúcie?

Ovplyvní ho prepájanie informačných technológií, rôznych databáz s výrobným procesom, v ktorom budú dominovať roboty. Výroba bude úplne v koncepte just-in-time, kde budú presne na seba nadväzovať jednotlivé dodávky. Aj preto firmy sťahujú z Ázie späť do Európy mnohé výroby, pretože potrebujú byť flexibilnejšie a to sa dá len pri menších vzdialenostiach. Čoraz viac sa bude vyrábať na objednávku jednotlivých zákazníkov. Bude dôraz na väčšiu presnosť a kvalitu výrobu. Firma Siemens uvádza, že v minulosti počas manuálnych kontrol na jeden milión výrobkov pripadlo asi 500 chybných. V súčasnosti pri automatizovanej kontrole a pri osemnásobne vyššej výrobe klesol počet chybných výrobkov na 11,5. Počet zamestnancov však zostal zachovaný.

Robotizácia a nahrádzanie živej pracovnej sily neživou zrejme bude nevyhnutným javom. Niektoré štúdie hovoria o tom, že tým sa môžu stratiť milióny pracovných miest…

Upozornil by som na jednu analógiu. V čase prvej priemyselnej revolúcie pracovalo v poľnohospodárstve asi 40% obyvateľstva. V súčasnosti sú to asi 3-4%, no celková zamestnanosť v ekonomike vzrástla. Iným príkladom bol nástup počítačov začiatkom 80-tych rokov minulého storočia, kde sa predpokladalo, že by mohli nahradiť sekretárky. To sa nestalo. Sekretárky ostali, no zmenila sa im náplň práce. Čo sa v budúcnosti zmení, to bude dopyt po vysokokvalifikovaných pracovníkoch, ktorý vzrastie. To však súvisí s tým, že kľúčovú úlohu bude mať vzdelanie, ktorú musíme v najbližších 10-15 rokoch určite zvýšiť.

.

Bude sa preferovať skôr technické ako humanitné vzdelanie?

V porovnaní so súčasnosťou určite áno. Priemysel 4.0 bude potrebovať viac ľudí s technickým vzdelaním i s primeranou výučbou matematiky a analytickými schopnosťami.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Jurík sa ukázala ako typická vojnová štváčka. Chce vyzbrojovať Ukrajinu

Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, keďže Rusko dosahuje zisky a dobýja územia. Komunikácia nebude ľahká, ale…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú

„Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú“, píše The Economist

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Polícia hľadá svedkov tragickej nehody pri Ľubiši, pri ktorej zomrela motorkárka

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri objasňovaní dopravnej nehody, ku ktorej došlo v sobotu okolo 18.00 h na ceste druhej…

06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeffrey Sachs tvrdí, že za vytvorením Covidu 19 stojí vláda USA

Americký ekonóm Jeffrey Sachs tvrdí, že vírus COVID-19 bol vyvinutý z iniciatívy Agentúry pre pokročilé technológie Pentagónu na Univerzite Severnej…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičné hnutie expremiéra Babiša si podľa najnovšieho prieskumu pohoršilo

České opozičné hnutie ANO si podľa najnovšieho predvolebného prieskumu agentúry STEM pohoršilo o jeden percentuálny bodu. Aj tak by však…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa deje s ruským rozpočtom? Dve novinky

V médiách sa v posledných dňoch rozšírila správa, že v júni tohto roku klesli príjmy Ruskej federácie z predaja ropy…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Eskalácia napätia medzi Iránom a Izraelom hrozí vznikom úplne nového konfliktu

Agresívna rétorika Tel Avivu vyvoláva obavy v Turecku. Podľa autora Aslı Aydıntaşbaşa sa teraz pravdepodobnosť priameho stretu týchto dvoch veľmocí…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zavedie sankcie proti Izraelu

Ministerka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová predstaví budúci týždeň sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v sektore Gazy,…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zamračený Syrskij si vypočul správu rozviedky: 30 tisíc Kimových elitných vojakov je pripravených rozbiť jeho obranu

KĽDR opäť pomôže Rusku – teraz už doraziť Ukrajinu, píše novinár ruských novín Svobodnaja Pressa Dmitrij Radionov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kollárovci podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre netransparentné výberové konanie na záchranky

Občianske združenie Právo na pravdu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie vo veci výberového konania vyhláseného Operačným strediskom záchrannej…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna policajtov pokračuje, ale v rukavičkách

Keď začiatkom týždňa médiá informovali, že policajná inšpekcia si prišla po bývalého funkcionára NAKA, čo mal na starosti operatívne rozpracovanie…

06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič dosiahol 100. víťazstvo vo Wimbledone a mieri za rekordným 25. grandslamovým titulom

Srbský tenista Novak Djokovič zaznamenal v sobotu jubilejné 100. víťazstvo na londýnskom Wimbledone, keď suverénne zdolal krajana Miomira Kecmanoviča 6:3,…

06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dúhové elektromobily ani za svet. Skončí Jaguar na mizine?

Motoristi vyriekli nad LGBTI agendou jasný ortieľ a tržby slávnej automobilky o tom podávajú krutú výpoveď…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Africkí migranti môžu zaútočiť aj na Slovensko a Maďarsko

Podľa Bakondiho boli v posledných týždňoch a mesiacoch migranti na balkánskej trase presmerovaní späť na maďarsko-srbskú hranicu, došlo k ozbrojeným…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Povodeň v Texase zabila najmenej 59 ľudí, nezvestných je 27 dievčat z letného tábora

Počet obetí náhlej povodne, ktorá v piatok ráno zasiahla južnú a strednú časť Texasu, do nedele stúpol na 59. Nezvestných…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia sa nevzdali a dokázali, že nič nie je nemožné

Títo ľudia sa rozhodli nevzdať a dokázali, že nič nie je nemožné, pokiaľ to naozaj chceš. Hlavné je sa nevzdávať.…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rozpad ukrajinskej armády: Ruské kliny v oblasti hraníc DĽR sa postupne menia na „ruské kliešte“

Ruská armáda, ktorá prelomila ukrajinskú obranu v Dnepropetrovskej oblasti, vytvára odrazový mostík pre široký front, konštatuje Konstantin Olšanskij

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Revolučný bezpečnostný postroj Thule Cappy ochráni vášho psa pri nehode

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Švédska značka Thule predstavila novinku, ktorá zmení cestovanie so psom. Thule Cappy je postroj testovaný…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Nemôžete zorganizovať štátny prevrat proti Putinovi! Ale skúsime to a to prefíkaným spôsobom

dikGAZETE informuje o plánoch na zvrhnutie Putina, ktoré zahŕňajú pohyb celých štátov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Briti zastavili výrobu stíhačiek Eurofighter - nikto ich nechce

Londýn, 6. júla 2025 - Výroba viacúčelových stíhačiek Eurofighter Typhoon bola v Británii zastavená pre nedostatok nových zákaziek, informoval denník…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Musk založil politickú stranu

„America Party“ . Elon Musk oznámil vytvorenie novej strany – ako protiváhu republikánom a demokratom

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zalejte vriacou vodou a vypite, aby ste schudli. Tento nálev zlepšuje metabolizmus a čistí telo

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Žihľavový čaj, ktorý sa kedysi považoval za takmer zázračný liek na každú chorobu, sa…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Mariánska hora prilákala počas víkendu 300-tisíc pútnikov

Na Mariánskej hore v Levoči sa stretlo počas víkendu odhadom viac ako 300-tisíc pútnikov. Tohtoročná levočská púť sa niesla v…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Bill Gates, známy predovšetkým ako technologický vizionár, sa už roky angažuje v projektoch, ktoré majú…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 14,3 milióna eur

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do Národnej rady SR takmer 14,3 milióna eur. Príspevok si delí…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Blesková previerka vedomostí: Over si svoj rozhľad s ranným kvízom!

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Každý z nás má oblasti, v ktorých sa vyzná viac - a iné, ktoré…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Čína sa pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, tvrdí Rutte

V prípade útoku na Taiwan sa Čína pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, vyhlásil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

Včera 19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

Včera 19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

Včera 19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

Včera 19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

Včera 19:25

.

Svätec dňa: Svätá Mária Goretti

Narodila sa 16. 10. 1890 vo veľmi chudobnej rodine v Corinalde. Hovorili jej Marieta, hoci pri krste dostala meno Mária.…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov, šíri sa aj cez bielizeň

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Úrad verejného…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zuzana Eľková: Opuchnuté nohy nepodceňujte, trombóza hrozí aj zdravým ľuďom

Hlboká venózna trombóza je stav, v ktorom sa v hlbokej žile vytvorí krvná zrazenina , ktorý zablokuje prietok krvi. Má…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý polrok priniesol na trhy volatilitu aj rekordné výnosy, investori profitovali z diverzifikácie

Prvá polovica roka 2025 bola na svetových finančných trhoch turbulentná, no zároveň výnosná pre investorov, ktorí zostali verní akciám a…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ako by mohla zmena v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou ovplyvniť Európu?

V súvislosti s tlakom, ktorý predstavujú nepredvídateľné obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, mnohé americké firmy zvažujú alternatívne zdroje dodávok,…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov