Uhrík poukázal na to, že už aj v krajine, ako sú Spojené štáty americké, prijali od začiatku tohto roka až 21 zákonov sprísňujúcich pravidlá pre vykonávanie potratov, najmä po chvíli, kedy je u dieťaťa preukázaný tlkot vlastného srdiečka. Medzi štáty, ktoré prijali opatrenia na podporu života, patrí napríklad Ohaio, Georgia, Missisippi, Alabama a mnohé ďalšie.
“Napriek snahe konzervatívcov vo svete chrániť nenarodené deti zostáva bohužiaľ potrat najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Podľa štatistík zomrelo v roku 2018 roka na celom svete v dôsledku umelého prerušenia tehotenstva až 42 miliónov detí. Čo je 5-krát viac ako na rakovinu.”
Poslanci si aj preto myslia, že je najvyšší čas, aby sme s tým niečo ako spoločnosť urobili. A preto sa strana ĽSNS rozhodla už po tretíkrát predložiť návrh zákona, ktorý sprísňuje interrupcie. Ako podotkol líder ĽSNS Marián Kotleba, nejde len o nejakú snahu ich strany ale ukazuje sa, že ochrana života sa stáva “trendom” aj v zahraničí.
Návrh zákona Kotleba označil ako maximálne demokratický a podotkol, že maximálne a v plnej miere rešpektuje aj práva žien a matiek. Cieľom zákona je skrátiť lehotu na možnosť vykonania potratu z 12. týždňa na maximálne 8. týždeň tehotenstva. Členovia ĽSNS sú totiž presvedčení, že každá mamička je v tejto dobe rozhodnutá, či si chce dieťa ponechať alebo nie. A dlhšia lehota pri rozhodovaní môže zapríčiniť iba to, že podľahne tlaku rodiny a okolia.
“Jednoducho, doba sa pohla a v 21. storočí je neakceptovateľné, aby bol niekto zabitý len preto, že je pre niekoho nežiaduci. Preto aj my prichádzame s modernou úpravou zákona, aby sa na Slovensku skrátila lehota na vykonanie svojvoľného potratu do 8. týždňa, keď už dieťaťu zreteľne tlčie vlastné srdce. Bol by to obrovský krok vpred k ochrane života bez toho, aby sa niekomu zobralo právo rozhodnúť sa,” myslí si Uhrík. Strana tiež navrhuje aj za zrušenie takzvanej potratovej turistiky, pretože nesúhlasia s tým, aby k nám chodili na potrat ženy z okolitých štátov, kde im to ich legislatíva nedovoľuje.
Vašečka na september opäť predkladá zákon na ochranu nenarodných
Aj nezaradený poslanec Národnej rady Richard Vašečka, ktorý v súčasnosti pôsobí v hnutí Kresťanská únia (KU), informoval, že na najbližšiu schôdzu parlamentu predloží vlastný návrh novej interupčnej legislatívy. Vašečka tiež upozornil na to, že nebude jediný, podľa jeho informácii budú predložené ešte ďalšie tri podobné návrhy, medzi ktorými je aj spomínaný návrh ĽSNS.
“Okrem zákona, ktorý som predložil už v utorok ja, sú to návrhy skupiny poslancov OĽaNO, ĽSNS a spoločný návrh poslancov Krajniaka a Lukáča,” ozrejmil Vašečka.
Informoval tiež, že na základe komunikácie s niektorými ich predkladateľmi predpokladá, že všetky osobne v hlasovaní podporí – “keďže síce rôznym spôsobom, ale predsa zlepšujú ochranu života nenarodených detí”.
Richard Vašečka pripomína, že v mesiaci september sa uskutoční aj tretí Národný pochod za život. “Poslanci Národnej rady si nemusia vešať na Facebooku fotečky z neho, či vydávať o ňom stranícke vyhlásenia. Či sú alebo nie sú za život, sa najlepšie ukáže podľa ich hlasovania na schôdzi parlamentu,” odkazuje bývalý člen poslaneckého klubu OĽaNO, v súčasnosti člen KU.
Vašečkov návrh novely zákona na ochranu života by zabránil bezdôvodným umelým potratom a zachránil by život až 80% nenarodených detí. Poslanec nesúhlasí s prezidentkou Čaputovou a premiérom Pellegrinim, ktorí pokladajú súčasný potratový zákon, ktorý ročne ukončí život tisícom detí na Slovensku, za vyhovujúci, uviedol to začiatkom minulého týždňa.
“Súčasný komunistický zákon absolútne nereflektuje ľudský a medicínsky pokrok, ktorý sa udial za posledné desaťročia.Drvivá väčšina spoločnosti sa zhodne na tom, že potrat nie je dobré riešenie a mal by byť dovolený len z veľmi vážnych dôvodov. Preto je najvyšší čas urobiť reálne kroky k zlepšeniu ochrany života nenarodených detí a nielen nejaké kozmetické úpravy“, vysvetľuje poslanec NR SR Vašečka.
Národná rada sa touto témou zaoberala už začiatkom tohto roka, keď boli na stole pôvodne dva návrhy z dielne ĽSNS a práve od poslanca Richarda Vašečku. Následne parlament hlasoval len o jednom návrhu, ktorý však napokon tesne neprešiel (viac v článku).