Praha 26. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hans Pennink)
Až 60% opatrovateľov v domovoch pre seniorov sa odmieta zaočkovať. S týmto zistením prišli Lidovky.cz. Môžu za to údajne dezinformácie o vakcíne proti koronavírusu. Teraz sa hľadá spôsob, ako zamestnancov k očkovaniu prinútiť bez toho, aby bol porušený zákon

Podľa Lidovek.cz očkovanie odmietajú predovšetkým mladší zamestnanci. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že sa starajú o osoby v rizikovom veku. K očkovaniu sú ústretovejší naopak starší zamestnanci, ktorí kvôli svojmu veku majú z koronavírusu väčšie obavy.
„Mrzí ma to. Namiesto toho, aby boli radi za možnosť nechať sa očkovať, tak sa k tomu takto stavajú,“ povedala serveru Lidovky.cz riaditeľka pražského Domova seniorov Michle Věra Barešová. „Proti vakcíne sú skôr mladší zamestnanci. Prečítajú si poplašnú správu na internete, že po nej nebudú môcť mať deti, a radšej ju odmietnu,“ dodala Barešová.
Podľa riaditeľov sociálnych zariadení, s ktorými Lidovky.cz hovorili, za to môžu dezinformácie, ktoré kolujú na internete. Informačná kampaň ministerstva zdravotníctva nezaberá. V Domove pre seniorov Krásne Březno v Ústí nad Labem nechce očkovanie podstúpiť až 60% opatrovateľov.
Jedným z hlavných argumentov odmietania je to, že vakcínu vyvinuli príliš rýchlo, a preto sa boja vedľajších účinkov. Mnohí navyše covid–19 už prekonali, a preto spoliehajú na prirodzenú imunitu. Niektorým dokonca ich vlastný lekár odporúča, aby s ňou počkali.
Avšak vakcíny nie je zatiaľ dostatok, čo viedlo aj k odloženiu spustenia registra pre záujemcov o očkovanie ľudí pod 80 rokov. Teda, až si to niektorí opatrovatelia rozmyslia, nebudú musieť vakcínu obdržať.
Týmto problémom sa už začalo zaoberať ministerstvo práce a sociálnych vecí, hoci vakcináciu nemá bezprostredne na starosti. Opatrovatelia, ktorí odmietajú vakcináciu, vraj môžu ohroziť klientov domovov seniorov.
„Hoci je stratégia očkovania vrátane osvety v gescii ministerstva zdravotníctva, budeme sa snažiť dôležitosť očkovania vysvetľovať aj zamestnancom v sociálnych službách, ktorých oslovujeme priebežne cez sociálne siete aj priamo cez poskytovateľov sociálnych služieb,„ povedal Lidovkám.cz hovorca rezortu Vladimír Dostálek.
Na situáciu reagoval aj Odborový zväz zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. Hlavnou otázkou totiž je, ako prinútiť opatrovateľov v ČR k očkovaniu, bez toho by bol porušený zákon. Vzhľadom k tomu, že je vakcinácia proti covidu–19 dobrovoľná, nemôže ju zamestnávateľ vynucovať.
„Ak by zamestnávateľ v prípade odmietnutia očkovania nevyužil možnosti presunutia v rámci dohodnutej pracovnej zmluvy, môže zamestnancovi určiť prekážku v práci, v praxi pôjde de facto o zákaz vstupu na pracovisko,„ píše odborový zväz.
V takom prípade by však museli zamestnancom zaplatiť plnú mzdu, na čo nie sú peniaze. Navyše domovy pre seniorov dlhodobo trápi nedostatok pracovníkov.
Očkovanie v Česku
V súčasnej dobe prebieha prvá fáza očkovania, ktorá je zameraná na najrizikovejšie skupiny obyvateľstva, kam patria zdravotníci starajúci sa o pacientov s koronavírusom, seniori nad 80 rokov alebo klienti v domovoch pre osoby so zdravotným postihnutím. Cieľom je preočkovat aspoň 70% ľudí tejto kategórie.
Podľa Českého štatistického úradu v krajine žije okolo 440 tisíc ľudí nad 80 rokov. Od 15. januára sa môžu na internete registrovať na vakcináciu. Podľa premiéra sa ich zapísalo zatiaľ zhruba 183 tisíc, z toho asi 100 tisíc čaká na pridelenie termínu. Denne sa podľa neho registrujú dva až tri tisícky ľudí nad 80 rokov. Seniorov, ktorí sa nezaregistrujú, bude potrebné kontaktovať. Mohli by to robiť praktickí lekári aj sociálne odbory radníc, myslí si Babiš.
Napriek predchádzajúcim plánom sa systém pre registráciu ďalších záujemcov nespustí 1. februára. Môže za to aj nedostatok dávok vakcíny aj pomalé očkovanie v rámci prvej vlny.
Podľa posledného prieskumu agentúry STEM/MARK pre Českú televíziu by sa zaočkovať proti koronavírusu nechalo 58% respondentov.