Osem mŕtvych a 80 zranených si vyžiadal výbuch bomby v Bejrúte
Najmenej osem mŕtvych a 78 zranených si vyžiadal silný výbuch bomby v centre libanonskej metropoly Bejrút. Oznámila to libanonská štátna tlačová agentúra NNA.
Mohutná nálož umiestnená v zaparkovanom aute vybuchla v prevažne kresťanskej štvrti Ašafríja na ulici, kde má sídlo kresťanská Falangistická strana (Katáib).
Líder Falangistickej strany Sámí Džemájel útok odsúdil a vyzval úrady na rýchle vypátranie vinníkov: “Nech štát ochraňuje svojich občanov. Nebudeme tolerovať v tejto záležitosti žiadne otáľanie.”
Bomba explodovala v čase popoludňajšej dopravnej špičky, keď sa mnohí rodičia vracali domov s deťmi so školy. Zničených bolo viacero áut a predná časť niekoľkoposchodovej budovy. Polícia uzavrela celé okolie výbuchu.
Cieľom útoku bol vysoký bezpečenostný dôstojník
Terčom dnešného bombového útoku v Bejrúte bol vysokostavený predstaviteľ libanonských bezpečnostných štruktúr, ktorý bol jednou z obetí. Oznámili to libanonské bezpečnostné zdroje.
Riaditeľ informačného oddelenia libanonských Vnútorných bezpečnostných síl (ISF) Wisám Hasan prišiel o život pri explózii mohutnej nálože v prevažne kresťanskej štvrti vo východnej časti Bejrútu.
Brigádny generál Hasan bol v minulosti blízkym spolupracovníkom libanonského sunnitského premiéra Rafika Harírího, ktorý zahynul pri bombovom útoku v Bejrúte roku 2005. Z vyšetrovania vedeného Hasanom vyplynulo, že za zabitím Harírího mohla stáť Sýria a s ňou spraznené libanonské šiitské hnutie Hizballáh.
Hasan tiež nedávno odhalil pripravovaný bombový útok, v dôsledku čoho došlo k zatknutiu libanonského politika spriazneného so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
Sýrsky konflikt prekročil hranice nábožensky rozdeleného Libanonu
K útoku došlo v čase zvýšeného napätia v nábožensky rozdelenom Libanone, kde jednotlivé politické frakcie podporujú rôzne strany konfliktu v susednej Sýrii.
Oponenti Hizballáhu obviňujú toto šiitské militantné hnutie z podpory sýrskeho režimu a varujú pred hrozbou roznietenia sektárskeho násilia aj v samotnom Libanone. Napätie medzi libanonskými stúpencami a odporcami Asada už tento rok prerástlo do ozbrojených stretov v severolibanonskom Tarábuluse.