Vyvinuté boli v druhej polovici roku 1980, svoj prvý let F-22 uskutočnil v septembri 1997 roku. Od roku 2005 sú stíhačky piatej generácie v službách Spojených štátov v celkovom počte 187 lietadiel. Náklady výrobu jednej stíhačky sú podľa rôznych zdrojov od 130 do 180 miliónov dolárov.
Za šesť rokov služby F-22 letectvo prišlo o dve takéto lietadlá, posledná katastrofa bola dôvodom k dlhotrvajúcemu prerušeniu letov a vyšetrovaniu vo veľkom meradle. V roku 2011 výroba F-22 bola prerušená ministrom obrany Robertom Gatesom, vzhľadom k nákladom na ich výrobu, ale výrobné linky ostali zachované. Vo februári 2011 bolo oznámené, že od roku 2012 United States Air Force utratí na modernizáciu F-22 až 16 miliárd dolárov v priebehu niekoľkých rokov.
Avšak stíhačky sú iba jedným z odhadovaných nákladov v americkej vojenskej kampane v Sýrii. Podľa údajov Pentagonu, námorníctvo Spojených štátov vystrelilo na sýrskych povstalcov 47 operačných rakiet Tomahawk, z ktorých každá má hodnotu 1,6 milióna dolárov, čiže USA vystrelili 75,2 miliónov dolárov spolu.
Čo sa týka leteckej časti operácií, s prihliadnutím k účasti štyroch stíhačiek F-22, štyroch F-15 a štyroch F-16, rovnako ako aj dvoch bombardérov B-1 a štyroch bojových Dronov MQ-9 Reaper, celkové náklady na letecký úder predstavovali asi 3,9 milióna dolárov. Pri jednoduchom sčítaní vychádza úctihodná cifra, ktorú boli americkí daňoví poplatníci nútení zaplatiť za demonštráciu vojenskej sily svojej krajine.
Vychádzajúc z faktov, že stíhačky F-22 boli vytvorené za použitia technológie stealth a boli po prvýkrát použité v boji, je jasné, že americké vojská sú postrachom pre protivzdušnú obranu Sýrie. Podľa vojenských odborníkov, v predchádzajúcich vojenských kampaniach uplatnenie stíhačiek tejto triedy nebolo nutné. Technologicky vyspelé zbrane nemalo zmysel používať v Iraku, Afganistane alebo Líbyi, ale práve teraz dozrel čas na použitie stíhačiek v sýrskej operácii.
Vojenská kampaň USA zničí skupinu Islamský štát, ako to uviedol vo svojom vyhlásení Pentagon a bude sa aktívne rozvíjať v troch smeroch. Po prvé – letecké útoky na základne teroristov. Po druhé – príprava a dodávka ošatenia irackým a kurdským ozbrojeným silám, a podľa možností aj zástupcom sunnitských kmeňov. Po tretie – vojenské operácie zahŕňajú opatrenia, ktoré majú zničiť armádu povstalcov v ich útočisku v Sýrii.
Americký prezident Barack Obama povedal: “Chcem, aby americký ľud vedel, ako sa táto operácia bude odlišovať od vojny v Iraku a Afganistane. Nebudú do nej zapojené americké bojové oddiely, aby bojovali na území iného štátu.”
jf