Podľa Lavrova vníma Rusko koalíciu pod velením USA, ktorá útočí na ciele extrémistickej skupiny Dáiš (tzv. Islamského štátu) v Sýrii ako potenciálne efektívneho partnera v tejto arabskej republike.
Líbyjské konkurenčné frakcie sa dohodli, že 16. decembra podpíšu zmluvu o vláde národnej jednoty. Túto iniciatívu podporuje aj OSN, ktorá už rok vedie rozhovory s týmito konkurenčnými vládami a ozbrojenými milíciami o ukončení konfliktu. Zástancovia tvrdej línie však odmietajú pristúpiť k dohode. Oponenti takto zmarili už niekoľko predchádzajúcich pokusov o zmier.
Na rokovanie na najvyššej úrovni pricestuje do Ríma tento víkend aj americký minister zahraničných vecí John Kerry, pripomína agentúra AP. Na nedeľňajšej schôdzi bude Kerry s predstaviteľmi tamojšej diplomacie hovoriť o líbyjskej kríze. Cieľom rokovaní bude pomôcť Líbyi pri vytvorení zjednotenej vlády, ukončiť roky interných bojov a predostrieť riešenie extrémistickej hrozby.
Líbyu sužuje násilie od zosadenia bývalého vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011, pričom nestabilita krajiny prispela aj k migračnej kríze v Európe. Krajina so silným ropným priemyslom je rozpoltená – s medzinárodne uznanou vládou na východe a islamistami podporovanými úradmi v hlavnom meste Tripolis.