Podľa Lajčáka je migrácia témou, ktorá občanov znepokojuje a je úlohou politikov, aby tieto vášne tlmili. “Politické strany tie vášne ďalej bičujú a zneužívajú na to jeden dokument, ktorý s tým absolútne nemá nič spoločné,” mieni minister zahraničia.
Vystúpenia politikov posledných dní však podľa neho spôsobujú práve opak. “Je to precedens, ktorý na Slovensku nemá obdobu,” reaguje Lajčák na návrh zahraničného výboru, aby slovenská delegácia nešla na rokovania o globálnom pakte OSN o migrácii.
“Takto sa problémy neriešia, že sa zamkneme zvnútra. Za 25 rokov sa ešte nestalo, že parlament zakázal diplomacii vykonávať svoju prácu,” vyhlásil Lajčák.
Uviedol príklad, že ak by napríklad v otázke povinných kvót vydal parlament podobné uznesenie a ministerstvo zahraničia by sa nezapojilo do diskusie vrámci EÚ, možno by kvóty nakoniec boli prijaté. Podľa Lajčáka je základom problémy riešiť za rokovacím stolom a diskutovať o nich.
“Chcem ísť a predniesť v Marrakéši stanovisko Slovenskej republiky, lebo to je správne a zodpovedné, a oni nám chcú prikázať resp. zakázať to urobiť,” sťažoval sa v éteri rádia Expres Lajčák.
“Pre mňa to hlasovanie v parlamente bude hlasovanie o dôvere,” dodal minister s tým, že má určitú predstavu o Slovensku, ktoré chce reprezentovať v zahraničí a ak sa vraj krajina vydá cestou xenofóbie, mala by si podľa neho nájsť nového šéfa diplomacie. “Inú možnosť nemám,” dodal”
Lajčák dodal, že potom je podstatné aj to, ako sa k tomu postaví vláda. “Lebo o mesiac nám parlament v uznesení môže prikázať, aby sme uznali nezávislosť Kosova, alebo aby sme pozvali na návštevu Bašara Assada.” Podľa neho nie je potrebné, aby o takýchto veciach rozhodoval parlament, keďže to je v kompetencií Ministerstva zahraničných vecí SR a Vlády SR.
Dnes to podľa Lajčáka na Slovensku vyzerá, ako keby sa k odkazu krajnej pravice hlásil aj Smer-SD, SNS a ďalšie politické strany.
Uviedol, že krajiny, ktoré nepodporili kontroverzný migračný pakt z dielne OSN to vraj urobili “pod nátlakom krajnej extrémistickej pravice.”
Zdôraznil, že chápe obavy ľudí na Slovensku z migrácie a zopakoval, že tento dokument podľa neho neotvára cestu migrantom do európskych krajín. “Naopak, je to len platforma na debatu,” konštatuje jeden z tvorcov materiálu.
Lajčák tiež povedal, že nemá v úmysle kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky a nikdy nad tým ani neuvažoval. “Moja práca je diplomacia, zahraničná služba,” dodal s tým, že si veľmi váži podporu, ktorú vidí u ľudí z osobných stretnutí aj prieskumov verejnej mienky a vníma to ako zhodnotenie jeho práce v rezorte zahraničných vecí.