V ruskej metropole sa v pondelok stretol so svojím partnerom Sergejom Lavrovom.
Ako Lajčák uviedol, dialóg a spolupráca medzi Moskvou, Bruselom a NATO sú momentálne zamrznuté, pričom Lavrov avizoval, že po ich normalizácii sa bude treba porozprávať o tom, ako by v budúcnosti mali vyzerať a nejakým spôsobom ich inak nastaviť.
“Vieme, prečo k tomu došlo, ale ak vyriešime otázku Ukrajiny, ak dokážeme situáciu deeskalovať a naštartovať politický proces, k čomu potrebujeme Rusko, tak potom bude priestor hovoriť o tom, ako majú vyzerať naše vzťahy,” poznamenal Lajčák.
Minister sa neoficiálne stretol aj s vicepremiérom Dmitrijom Rogozinom. Ten je na sankčnom zozname EÚ aj USA, avšak spolupredsedá medzivládnej komisii pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu SR a Ruska. Dohodli sa na tom, že zasadanie komisie, ktoré bolo naplánované na budúci mesiac na Slovensku, sa odloží, pričom dôležité otázky, ktoré by sa mohli negatívne dotknúť jednej či druhej strany z ekonomického hľadiska, sa budú riešiť priebežne.
Šéf slovenskej diplomacie vyjadril spokojnosť s rokovaniami, ktoré neboli podľa neho jednoduché, ale zato veľmi užitočné. “Pomohli premostiť ako keby dva svety, v ktorých žijeme. My pracujeme s jednou sumou informácií a Rusko je v kontakte s druhou sumou informácií,” priblížil s tým, že každý problém treba riešiť komunikáciou, a on ako zástupca členskej krajiny EÚ a NATO mal takýmto spôsobom možnosť si prediskutovať veci priamo.
Obsah rokovaní medzi ministrami zahraničných vecí vníma premiér Robert Fico ako potvrdenie politiky slovenskej vlády, ktorá preferuje v krízových situáciách dialóg a pokojné politické riešenia.
“Slovenská republika je a chce byť dôveryhodným členom EÚ a NATO. Súčasne má záujem na korektných vzťahoch s nečlenskými krajinami týchto medzinárodných organizácií. Vláda SR sa opakovane jasne a v koordinácii s EÚ vyjadrila k situácii na Ukrajine a k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán vyriešila aj citlivú tému reverzného toku plynu,” uviedol premiér vo svojom vyjadrení.
ru