Slovenské ministerstvo nepríjemne prekvapila zavádzajúca forma dokumentu, pričom vyjadrilo presvedčenie, že ruská vláda prijme adekvátne kroky na zamedzenie skresľovania tragickej časti histórie slovensko-ruských dvojstranných vzťahov.
Podľa Lajčáka sa k Lavrovovi táto informácia, ktorá ho prekvapila, dostala práve zo slovenského MZV. “Vysvetlil som mu, čo v dokumente bolo, aké boli súvislosti, prečo sa nám to nepáči. Zobral to na vedomie s poľutovaním,” poznamenal Lajčák pri návrate do vlasti. Lavrov zároveň povedal, že ruská vláda nekontroluje program a vysielanie tejto televízie, pričom mu poďakoval, že ho na to upozornil.
Značná časť ich rozhovoru sa týkala, podobne ako to bolo v prípade Fica s Dmitrijom Medvedevom, ukrajinskej krízy. “Návšteva bola užitočná nielen preto, že umožnila prebrať horúce bilaterálne záležitosti, ale aj preto, že som sa dozvedel veľa o tom, ako sa ruská strana dnes pozerá na situáciu na Ukrajine,” priblížil Lajčák s tým, že sa chce s týmito poznatkami podeliť s ukrajinskými aj európskymi partnermi. Zároveň ruskej strane odkomunikovali slovenské obavy a odporúčania.
Lajčák sa ale s Lavrovom nebavil na tému ruského “čierneho zoznamu” s 89 menami európskych politikov a diplomatov, ktorí majú zakázaný vstup na územie Ruskej federácie. “Som skúsený diplomat a viem, že takéto zoznamy má každý štát, aj my. Vždy sme vedeli, že aj Ruská federácia má takéto zoznamy. Ťažko dokážem pochopiť, prečo my môžeme a niekto iný nemôže. Jednoducho diplomacia je založená na reciprocite a pre nikoho, kto len trochu rozumie tomuto biznisu, by nemalo byť žiadnym prekvapením, že štáty jednoducho tieto veci robia,” vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.