V úvode prednášky zdôvodnila výber vyše sto diel velikánov klasického talianskeho maliarstva zo zbierky SNG i ďalších obrazov z Galérie mesta Bratislavy a z múzeí v Bojniciach, Betliari, Spišskej Novej Vsi, Trnave, Banskej Štiavnici či od súkromných zberateľov i z talianskeho Mestského múzea v Bassano del Grappa. Exponáty výstavy Talianska maľba na druhom poschodí Esterházyho paláca patria medzi najhodnotnejšie maľby talianskej provinencie, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Patrí medzi ne aj rodové dedičstvo Pálfiovcov z Hradu Červený Kameň, ktorého históriu po zbavení majetkov priblížila Ludiková. Návštevníci sa dozvedeli aj úsmevnú minulosť posudzovania niektorých obrazov, tiež dôvody, prečo sa ľudia rôzneho veku a postavenia dávali portrétovať.
Florenťania sa orientovali viac na francúzske prostredie a Benátčania skôr na Bavorsko
“Niektoré obrazy sú symbolické a funkčné, iné vznikli pre kratochvíľu alebo vhodne strávený voľný čas a sú skôr pre samotnú estetiku. To sa dá v oboch producentských centrách pomerne dobre dokladovať, že kto sa na čo zameriaval, aké mal odberateľské zázemie a práve preto sa odlišovali. Jedni vsadili na maliarske efekty, na kolorit, iní na dizajn, pevnú kresbu a jasné tvary, aby sa od seba líšili a dali jasne špecifikovať,” zdôvodnila Ludiková rozdiely talianskych maliarskych centier, podľa ktorých sa dajú diela dobre interpretovať a historici umenia sa vedia orientovať pri ich určovaní.
Podľa Ludikovej Florenťania sa viac orientovali na francúzske prostredie a Benátčania skôr na Bavorsko. Týkalo sa to kontaktov aj budovania obchodných sietí. Maliarske centrá boli malou výrobnou fabrikou, kde každý zamestnanec mal určité povinnosti. “Ghirlandaiova dielňa vo Florencii bol perfektný podnik, kde sa niekto staral o papier, lepidlo a iné materiály. Ďalší o šablóny na obmenu kompozície obrazov a ďalšie úkony až po rozmnožovanie výsledných kópií. Samozrejme, že tam boli významní maliari. Tí tvorili kvalitné diela, ktoré môžeme obdivovať aj po stáročiach,” priblížila kurátorka pracovný systém maliarskeho centra.
Ďalšie zaujímavosti o talianskej maľbe sa môžu záujemcovia dozvedieť na výklade s lektorom v rámci dnešnej nedeľnej Siesty v galérii o 17. hodine. Množstvo informácií o konkrétnych dielach je aj vo vyše 240-stranovom katalógu k výstave Talianska maľba.
mž