Bratislava 17. septembra (TASR) – Dlhodobé reštaurátorské práce pamiatok gréckej Akropoly a ich komplexnú rekonštrukciu dokumentuje fotografická výstava v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží v Bratislave. Koná sa pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Helénskej republiky Karolosa Papuliasa na Slovensku, ktorý ju s prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom dnes slávnostne otvoril za prítomnosti viacerých veľvyslancov a zástupcov ambasád rôznych krajín v SR.
Na vyše 180 fotografiách z rokov 1979-2008 sú zvečnené premeny vzácnych pamiatok a objektov, od ruinového stavu už po ich vystavenie v modernom múzeu. To potvrdzuje aj desaťminútový film na veľkoplošnej projekcii. Zobrazuje vynovený stav stoviek archeologických nálezov – keramických nádob, kamenných reliéfnych dejinných výjavov, malých i niekoľkometrových sôch osôb a zvierat aj ich zachovaných fragmentov. Cez presklenú podlahu vidieť základy múrov a pozostatky z výskumov.
Podľa generálneho riaditeľa SNM Rastislava Púdelku je to jedinečná výstava, ktorá prvýkrát na Slovensku odhaľuje postupy obnovy a zachovávania tohto monumentálneho komplexu stavieb, ktorý tvorí symbol klasického gréckeho umenia. Akropolu začali stavať pred 2460 rokmi a pozostáva z Propylají, ústredného chrámu Parthenóna, chrámov Erechteion a Atény Niké i niekoľkých menších budov.
Výstava zachytáva príčiny a postupy reštaurovania pamiatok počas storočí, mená najvýznamnejších reštaurátorov i spôsoby umiestňovania jednotlivých častí monumentu na pôvodné miesta. Niektoré pamiatky museli byť obnovované opätovne, pre objavenie modernejších postupov časti niektorých zasa nahradil umelý kameň a iné boli pre svoju lepšiu ochranu z exteriéru presunuté za múry múzea.
"Návštevník expozície zistí, kedy bol postavený Chrám Atény Niké, kto navrhol koncepciu Propylají, akú malo funkciu najposvätnejšie miesto Akropoly Erechteion alebo kto chcel zničiť majstrovské dielo starovekej gréckej architektúry Parthenón," povedal Púdelka.
Fotografická expozícia zároveň reaguje na súčasnú snahu o zviditeľnenie vynaloženého úsilia a nákladov na záchranu tohto majstrovského diela, ktoré je považované za spoločné európske kultúrne dedičstvo.
Výstava Akropola v SNM sa koná v spolupráci s Veľvyslanectvom Helénskej republiky v Bratislave. Pre verejnosť je prístupná od 18. septembra do 17. novembra.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videozáznam, fotoreportáž a zvukový záznam.