Bratislava 7. októbra (TASR) – Spolok architektov Slovenska (SAS) vo svojom bratislavskom sídle i v Košiciach organizuje niekoľko podujatí pre verejnosť pri príležitosti Svetového dňa architektúry.
"Je to pre nás vzácny deň, ktorý si pripomíname rôznymi aktivitami,“ na dnešnej tlačovej konferencii zdôvodnil prezident SAS Ján Bahna.
Aj keď Svetový deň architektúry býva v prvý októbrový pondelok (tentoraz 7.10.), SAS si ho už pripomína od 1. do 16. októbra. Dnešným podujatím bola prezentácia knihy Po stopách architekta L. E. Hudeca. O tomto slovenskom architektovi, po ktorom ostalo množstvo pozoruhodných objektov v čínskom Šanghaji, napísala prvú slovenskú knihu Klára Kubičková s kolektívom.
Na utorok (8.10.) o 15.00 h pripravila SAS komentovanú prehliadku svojho historického Balassovho paláca. V nasledujúcu stredu (16.00 h) sa záujemcovia môžu veľa dozvedieť o českom združení SIAL (Sdružení inženýrů a architektů) od jeho spoluzakladateľa prof. Miroslava Masáka. Ten zároveň bude komentovať súčasnú výstavu SIAL, ktorá je v Galéria architektúry SAS. Podobná prednáška s prehliadkou výstavy SIAL sa uskutoční aj 16. októbra (16.00 h) v podaní popredného českého historika architektúry Rostislava Šváchu.
SAS má aktivity aj na východe Slovenska, kde sú na piatok a sobotu (11.-12. 10.) plánované prehliadky stavieb v Košiciach – Európskom hlavnom meste kultúry 2013. Okrem Kunsthale a Kasární KulturPark účastníci spoznajú Dom remesiel, archeologické nálezisko Hradová, Východoslovenskú galériu a iné objekty či lokality. Organizovaný je aj zájazd z Bratislavy podľa informácií na www.sasarch.sk.
Bratislavská výstava SIAL je prvou zahraničnou reprízou úspešného výstavného projektu Múzea umenia Olomouc. Predstavuje dnes už fenomenálne práce architektonického zoskupenia, ktoré zaujímalo ako svojou pozíciou v systéme štátnych projektových ústavov, tak i prístupom k projektovaniu, špecifické miesto v československej povojnovej architektúre. Výstava prezentuje to najlepšie z tvorby SIALu formou bannerov a niekoľkých vybraných modelov.
Skupina architektov a konštruktérov SIAL vznikla v severočeskom Liberci v liberálnom čase pred augustom 1968. Vedúcimi osobnosťami združenia, ktoré stavalo na technických inováciách tvorby, boli architekti Karel Hubáček, Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda. Stavbou, ktorá na seba ihneď strhla pozornosť, bol televízny vysielač na Ještěde ocenený v roku 1969 Perretovou cenou Medzinárodnej únie architektov. Ještěd k sebe ako magnet pritiahol mladšiu generáciu architektov, ktorá v invenčnom, slobodomyseľnom prostredí takzvanej Škôlky SIAL pracovala na nezvyčajných úlohách s pozoruhodnými výsledkami. Z tejto architektonickej komúny sa neskôr etablovali architekti a pedagógovia, z ktorých mnohí dodnes formujú podobu českej aj európskej architektonickej scény – ako Mirko Baum, John Eisler, Emil Přikryl, Martin Rajniš, Helena Jiskrová, Jiří Suchomel, Jiří Špikla, Dalibor Vokáč alebo Václav Králíček.
Výstava sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a ministra kultúry ČR Jiřího Balvína i v rámci Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti. Potrvá do 18. októbra.
ep ed