Nadácia Felixa Finkbeinera The-Plant-for-the-Planet vznikla ako detská iniciatíva v januári 2007, keď ako deväťročný pripravoval svoju školskú prezentáciu o klimatickej kríze. Inšpirovaný držiteľkou Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai, ktorá v Afrike zasadila 30 miliónov stromov, vyjadril Felix na záver svojej práce myšlienku, že deti by mohli v každej krajine sveta vysadiť milión stromov. Dnes je do tohto projektu zapojených viac ako 100.000 detí a nadácia má po celom svete vyše 20.000 detských ambasádorov. Deťom sa k dnešnému dňu podarilo zasadiť už viac ako 12 miliárd stromov. Z malej školskej domácej úlohy sa stalo celosvetové hnutie so zastúpením v OSN. Felixa a jeho spolupracovníkov v ich úsilí podporujú desiatky významných svetových politikov, osobností verejného a kultúrneho života i viacerí prezidenti a panovníci. Medzi nich patria napríklad kráľovná Lesotha ‘Masenate Mohato Seeiso, herec Harrison Ford, topmodelka Gisele Bündchen, knieža Albert II., španielsky princ Felipe, tenista Michael Stich, zakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak a ďalší.
“Felix sa na slávnostnom odovzdávaní pocty Ekotopfilmu nemohol zúčastniť osobne. Cenu však zaňho z rúk zakladateľa Ekotopfilmu Pavla Líma prevzala ambasádorka jeho nadácie z Viedne, 15-ročná Nellie,” TASR informovala za organizátorov festivalu Jana Vavriňáková.
Organizátori festivalu udeľujú poctu Honour of Ekotopfilm od roku 1998 osobnostiam za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti.
Ekotopfilm pokračuje do piatka 11. októbra. Takmer stovku svetových filmov zameraných na ekológiu a trvalo udržateľný rozvoj si môžu záujemcovia pozrieť v bratislavskom kine Mladosť a v kongresovom centre hotela Park Inn Danube.
mž