Našincovi do oči bije známy „Kuciakov scenár“: vražda dvoch mladistvých vyhnala tisíce ľudí na námestia, žiadajú demisiu vlády. Je v tom menší rozdiel v porovnaní s tým, čo sa udialo na Slovensku. Dvoch mladistvých zabili rovnako starí chlapci. Vrahov chytili, súdili a už aj odsúdili. Verejnosť sa však búri kvôli chýbam, ktorých sa dopustili vyšetrovatelia. Obviňuje mnohých kompetentných v úmyselnom falšovaní dôkazov a marení vyšetrovania.
Občianske protesty vypukli koncom minulého týždňa, keď bol vynesený rozsudok dvomi vrahmi. Presne pred pol rokom – v decembri minulého roka mladiství v centre gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi zvlášť brutálne zavraždili dvoch rovnako starých chlapcov. Podľa rodičov obetí a mnohých právnikov a analytikov, neodsúdili všetkých vrahov a časť z nich zostáva na slobode a proti nim ani nezačali trestné konanie. Snažia sa celú vec ututlať.
Odsúdili zatiaľ iba dvoch mladistvých. Prvého odsúdili na 10 rokov za vraždu Levana Dadunašviliho a druhého odsúdili na 9 rokov za pokus o vraždu Davida Saralidzeho. Podčiarkujeme – o pokus. Teda vrahov druhého chlapca nenašli a nesúdili. Podľa otca obete Zazu Saralidzeho, vrahov nenašli, pretože ich kryje časť vyšetrovateľov a politikov. Obvinil vyšetrovateľov prokuratúry, že sfalšovali dôkazy a marili vyšetrovanie.
Spontánna protestná akcia pred budovou sudu, keď ľudia protestovali proti rozsudku a proti tomu, že polícia nechytila vrahov druhého chlapca a podľa nich, snažila sa skryť ich totožnosť, rýchlo prerástla do demonštrácií po celej krajine. Opozícia zavolala ľudí na námestia a požiadavky o novom vyšetrovaní a potrestaní vinníkov marenia vyšetrovania prerástli do politických a požiadaviek o demisiu vlády. Niečo nám to pripomína, však?
Hneď po začiatku protestných akcií podal demisiu hlavný prokurátor krajiny Iraklij Šotadze. Demonštrantov táto „čiastočná obeť“ neuspokojila /zasa nám to niečo pripomína?/. Po celej krajine sa rozbehli demonštrácie, na ktorých ľudia žiadajú demisiu celej vlády. Najväčšie akcie sa odohrali včera – ako v Tbilisi, tak aj vo mnohých iných mestách Gruzínska.
Demonštrantov sa pokúsil upokojiť samotný gruzínsky premiér Georgij Kvirikašvili, ale mu neumožnili hovoriť, zahádzali ho smetím a fľašami a bol nútený utiecť. Hneď na to vyhlásil, že celá vec bude znova prešetrená a že všetky zmeny na prokuratúre, vrátane voľby nového hlavného prokurátora, budú maximálne transparentné. Advokát rodiny Saralidzeovcov Nestan Londaridze však vyslovil pochybnosti, že vláda dodrží svoje sľuby.
Demonštranti vytvorili stanový tábor pred budovou parlamentu a v noci zo soboty na nedeľu predstavitelia opozície rokovali s Zazom Saralidze v jeho stane. Gruzínske média svorne uvádzajú, že sociálny protest sa premenil na politický a opozícia sa postavila na čelo protestujúcich. Demonštranti sa zhodli na tom, že protestné akcie budú pokračovať dovtedy, kým súčasná vláda nepodá demisiu a neuskutočnia sa predčasné parlamentné voľby.
Predstavitelia vlády hovoria, že opozícia využila príležitosť a začala politický boj s cieľom odstránenia súčasného vedenia krajiny. Niektorí prízvukujú, že opozícia „plní objednávku zo zahraničia.“ Predseda gruzínskeho parlamentu Iraklij Kobachidze obvinil opozičné Jednotné národné hnutie z pokusu o destabilizáciu situáciu v krajine a o štátny prevrat.
Istá časť verejnosti, ktorá je tiež nespokojná s výsledkami vyšetrovania dvoch mladých ľudí a protestuje proti neprofesionálnemu konaniu polície a súdu, odmieta však pokus o štátny prevrat a včera v parku Vake v Tbilisi zorganizovala alternatívnu protestnú akciu. Na tejto akcii sa zúčastnili prevažne študenti vysokých škôl gruzínskeho hlavného mesta. Vyjadrili solidaritu s rodičmi zavraždených mladých ľudí, ale pritom odmietli, že by sa verejnosť mala zúčastňovať na špinavých politických hrách. Žiadali spravodlivé vyšetrovanie celého prípadu, ale podčiarkli, že odmietajú pokusy o štátny prevrat.
Gruzínske média včera poukázali na to, že rozdvojenie v radoch protestujúcich sa pokúsi využiť vládna koalícia. Ministerstvo vnútra Gruzínska uviedlo, že sa začalo opakované vyšetrovanie vraždy. Riaditeľ Kriminálnej polície Vladimír Bocvadze informoval, že polícia začala vyšetrovanie nových skutočností, ktoré sa podarilo zistiť. Zdroj na ministerstve vnútra pre média povedal, že zadržali aj ďalšie osoby, ktoré sú zamiešané do tohto prípadu, a vyšetrovanie sa rozbieha s novou silou.
Otec zavraždeného chlapca Zaza Saralidze pre média uviedol, že sa dnes stretne s gruzínskym premiérom. Dodal, že na tomto stretnutí budú prítomní aj predstavitelia viacerých politických strán a občianskych organizácií. Líder opozičnej strany Nové Gruzínsko Georgij Vašadze novinárom prezradil, že toto stretnutie inicioval samotný Zaza Saralidze a že lídri opozičných strán s touto iniciatívou nemajú nič spoločné.
Gruzínsko prežíva už tretí Majdan. Ako podčiarkli vo svojich článkoch niektorí gruzínski novinári, „Majdan stále požiera vlastné deti“: najprv odstránil tvorcu prvého Majdanu – Michaila Saakašviliho, teraz sú na rade tvorcovia druhého Majdanu, ktorí vtedy odstavili Veľkého Micha. Nové udalosti ešte viac rozdelili gruzínsku verejnosť a dnes asi nik nedokáže predpovedať, ako sa skončí táto nová kauza.
Eugen Rusnák