Belehrad 31. mája 2023 (HSP/EasternHerald/Foto:TASR/AP-Bojan Slavkovic)
V Kosove vypukla nová séria konfliktov. V súvislosti s vyostrením situácie v regióne srbský prezident vedie konzultácie s veľvyslancami viacerých krajín vrátane Ruska a Číny. V Belehrade sa stretli zástupcovia NATO. Aleksandar Vučić vyzýva Západ, aby ovplyvnil Prištinu. Jednou z požiadaviek je stiahnutie kosovských špeciálnych jednotiek zo severu regiónu, informuje The Eastern Herald
V naliehavom príhovore k národu Vučić uviedol, že jednotky republiky sú už rozmiestnené tam, kde sú potrebné. Podľa neho nedovolia útoky proti srbskému ľudu.
“Všetko organizuje Albin Kurti, ktorý túži po konflikte medzi Srbmi a NATO a je výlučne zodpovedný za to, čo sa deje. Umýva si ruky ako Pilát a hovorí, že to s ním nemá nič spoločné,” vyhlásil Vučić.
Dôvodom protestov boli výsledky volieb vo viacerých obciach, kde žijú prevažne etnickí Srbi. Tí sa odmietli zúčastniť hlasovania. V dôsledku toho bola účasť len 3,5 %. Voľby však boli vyhlásené za platné.
O tom, že kríze sa dalo predísť, hovoria aj na ruskom ministerstve zahraničných vecí. Namiesto hľadania kompromisu sa však mierové sily NATO stali zdrojom násilia.
“Vyzývame Západ, aby konečne umlčal svoju falošnú propagandu, aby prestal z incidentov v Kosove obviňovať zúfalých Srbov, ktorí sa pokojne, neozbrojení, snažia brániť svoje práva a slobody,” uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.
Vučič počas rozhovoru s ruským veľvyslancom poďakoval Moskve za podporu územnej celistvosti a suverenity Srbska. Ruský diplomat dodal, že kontingent NATO v Kosove sa otvorene postavil na stranu Prištiny a pomáhal albánskej polícii v konfrontácii. Modré prilby majú podporu aj v Bruseli.
“Ako EÚ vyjadrujeme silnú podporu KFOR pri plnení jeho úloh v záujme mieru a stability v Kosove,” povedal Josep Borrell, šéf diplomacie Európskej únie.
Samostatné kroky začal podnikať aj Washington. Americký veľvyslanec v Prištine uviedol, že stiahnutie Kosova z rozsiahlych vojenských cvičení NATO je prvým dôsledkom pre Prištinu, ktorá odmietla výzvy USA, aby sa vzdala eskalácie na severe provincie.
“Musím povedať, že USA momentálne nemajú veľkú chuť reagovať na niektoré záujmy Kosova. Dúfame, že premiér Kurti vypočuje naše rady a prijme okamžité opatrenia na zníženie napätia na severe,” upozornil Jeffrey Hovenier.
Experti tiež hovoria o Západe ako o bábkarovi v situácii s Kosovom. Odborník z Inštitútu európskych štúdií v Belehrade Stevan Gajič je presvedčený, že pre mierové riešenie konfliktu musia Spojené štáty prinútiť Kurtiho k ústupu, ako aj k zorganizovaniu opakovaných volieb na severe Kosova a stiahnutiu albánskych špeciálnych jednotiek.
Treba pripomenúť, že deň predtým jednotky KFOR zaútočili na pokojne demonštrujúcich Srbov. Pri zrážkach bolo zranených viac ako 50 ľudí, z toho traja vážne. Pomoc potrebovali aj novinári.
Prečítajte si tiež:
Vučić: V prípade, že albánsky okupant bude strieľať na Srbov… Opakujem poslednýkrát