Kríza je v KDH aj OĽaNO a prezidentskí kandidáti sa boja

Bratislava 10. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/HSP)

 

Rozhodnutie expredsedu poslaneckého klubu OĽaNO Richarda Vašečku opustiť hnutie a kandidovať na predsedu KDH je symptómom krízy, ktorou v súčasnosti prechádzajú obidva politické subjekty. V diskusii na Tablet.TV sa na tom zhodol politický analytik Eduard Chmelár s publicistom Jurajom Hrabkom.

Na snímke vľavo predseda hnutia KDH Alojz Hlina a jeho vyzývateľ, poslanec za OĽaNO Richard Vašečka

 

Problémom KDH podľa analytikov je, že nezvládlo posledné parlamentné voľby a teraz hľadá podobu, v akej by sa vrátilo späť do Národnej rady (NR) SR. OĽaNO zasa vstúpilo na slovenskú politickú scénu ako platforma, ktorá mala umožniť vstup do NR SR jednotlivcom, teda nezávislým kandidátom a väčšie ambície nemalo. Tento politický koncept sa však už vyčerpal.

„Projekt OĽaNO sa začína rozpadávať. To nie je len pán Vašečka, Matovičovi už dvaja poslanci odišli a ďalší dvaja, zakladajúci členovia, odišli do žúp. Jedna z hlavných príčin nie je povaha Igora Matoviča, ale to, že OĽaNO odišlo od svojho pôvodného projektu a nevie, čo s ním ďalej,“ povedal Chmelár.

„Oni pôvodne ani nechceli zakladať strany, len byť platformou pre kandidatúru nezávislých osobností. Bolo to postavené na tom, že presadia volebnú reformu, ktorá umožní kandidovať jednotlivcom. Toto sa im za tie roky nepodarilo otvoriť ani len ako tému alebo návrh. Ustúpili z toho,“ dodal.

„A momentálne, možno aj pod tlakom pripravovaného nového zákona o politických stranách z dielne Andreja Danka (SNS), sa pripravujú na konštituovanie riadnej politickej strany. Ale evidentne nemajú vyjasnené, aká by tá strana mala byť,“ zdôraznil Chmelár.

Symptómom krízy v KDH je podľa neho zasa skutočnosť, že súčasný predseda Alojz Hlina, aj jeho vyzývateľ Richard Vašečka, politicky nevyrástli v tomto hnutí, ale vyšli z OĽaNO.

Podľa Hrabka je takéto vyjadrenie nepresné. „Oni nevyšli zo štruktúr OĽaNO, OĽaNO nemá štruktúry,“ upozornil. Je problematické hovoriť o tom, že napríklad Hlina vyšiel z OĽaNO, keď nikdy nebol členom strany, len poslaneckého klubu v NR SR.

V súťaži o post predsedu KDH podľa Hrabka v prospech Alojza Hlinu hovoria výsledky, ktoré s hnutím za rok dosiahol. „Nie len preferencie, ale aj voľby do VÚC,“ upozornil Hrabko.

„Súboj týchto dvoch pánov môže pre KDH dopadnúť ešte veľmi zle. Aj keď pán Vašečka svojim založením do klasického KDH patrí skôr, ako pán Hlina, vôbec nie je isté, že by záchrancom KDH mohol byť pán Vašečka,“ reagoval Chmelár.

Podľa Hrabka teraz medzi oboma kandidátmi prebehne klasický boj o moc, budú lobovať medzi delegátmi marcového snemu a nakoniec sa KDH rozhodne. Dodal, že je to vnútrostranícka záležitosť kresťanských demokratov a za nepatričné považuje napríklad snahy Igora Matoviča rozprávať im do toho. Na druhej strane, ani postup Richarda Vašečku nevníma ako štandardný.

„Fakt je, že pán Vašečka prijal funkciu predsedu poslaneckého klubu OĽaNO, aj funkciu tieňového ministra obrany. Nedávno. To sa podľa mňa nedá nazvať politikou zo strany pána Vašečku, skôr politikárčením,“ poznamenal Hrabko.

Na otázku, či problémom Hlinu nie je chýbajúce „DNA“ kresťanských demokratov, Hrabko reagoval, že to sa podľa neho stratilo už odchodom Vladimíra Palka zo strany.

„KDH je asi posledná naozaj štandardná strana na Slovensku. Zoberte si, že pán Vašečka mohol do strany vstúpiť tak, že ho prijal klub a vedenie strany s tým nemuselo súhlasiť,“ reagoval Chmelár.

„Možno pán Hlina nemá DNA klasického KDH. Ale čo je to DNA klasického KDH? Sú to ľudia, ktorí sa dikciou reči podobali skôr na farárov ako na politikov. A potenciál takéhoto hnutia je jednociferný, je otázka, či sa môže ďalej rozvíjať s politikmi typu pán Brocka, Mikloško či Hrušovský,“ dodal.

„Na Alojzovi Hlinovi možno skôr prekáža jeho štýl, teatrálna politika. Že sa KDH začalo viac podobať na stranu jedného muža. A ani Hlinovi sa nepodarilo rozšíriť potenciál KDH tak, aby sa z neho stala moderná strana typu CDÚ,“ povedal Chmelár.

Rast preferencií hnutia podľa neho nie je možné jednoznačne pripísať Hlinovi. „Dovolím si zapochybovať o tom, či sú momentálne preferencie KDH naozaj len úspechom Alojza Hlinu. On je založením podobný skôr Matovičovi a v OĽaNO neostal najmä preto, že dvaja kohúti sa na jednom smetisku neznesú. Ale kto zobral KDH najviac hlasov a prispel k tomu, že sa nedostalo do parlamentu? Sieť. A tá už neexistuje. Dá sa povedať, že sa istá časť voličov vrátila do pôvodného košiara. KDH stále osciluje stále v tej rovine, kde bolo,“ odhadol Chmelár.

Hrabko oponoval, že úspešná stratégia KDH pred župnými voľbami bola aj výsledkom rokovaní Alojza Hlinu a ako predseda je zodpovedný za výsledky strany, či už sú dobré alebo zlé.

Obaja analytici označili za pozitívnu správu hlasovanie Európskeho parlamentu, v ktorom zamietol spoločné kandidátky do eurovolieb a prisúdil Slovensku po brexite jedného europoslanca navyše.

„Je dobrá správa, že Európsky parlament (EP) nepodporil tie spoločné kandidátky, lebo to bol absolútne nedomyslený krok. Operuje sa tým, že by sa tým vytvorilo hlbšie európske povedomie. Ale skutočné kroky v tomto smere by boli iné, v prvom rade demokratizácia EP,” povedal na margo spoločných kandidátok. “Dnes by to bolo nebezpečné, lebo by to znamenalo ešte vyššiu centralizáciu,“ dodal.

Pozitívnou správou je podľa oboch aj zvolenie slovenského kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie a doplnenie Súdnej rady.

„Konečne sa veci dostali tam, kde mali byť už dávno. Hovorím o zvolení dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Je to už tretí kandidát,“ upozornil Hrabko. „Treba si uvedomiť, že pani Patakyová, dnešná ombudsmanka, neprešla iba preto, že neovládala francúzštinu, teda rokovací jazyk. Potom neuspel pán Procházka. A Ivan Rumana teraz spĺňa všetky podmienky, ktoré by mal, takže predpokladám, že prejde cez poradný výbor a tým sudcom sa stane. Ale tým, že sme to tak dlho naťahovali, museli sudcovia robiť prácu aj za neho,“ dodal. „Čo sa týka doplnenia Súdnej rady, ministerka spravodlivosti Žitňanská konečne predložila návrh, vláda ho schválila a Súdna rada je kompletná, čo je iba dobrá správa,“ poznamenal Hrabko.

Vyjadrenie predsedu SNS Andreja Danka, podľa ktorého by si ako prezidentku vedel predstaviť ženu, Chmelára aj Hrabka prekvapilo. Vzhľadom na to, že SNS už dávnejšie avizovala vlastného prezidentského kandidáta, by to mohlo znamenať, že strana uvažuje o niektorej zo svojich ministeriek, Gabriele Matečnej alebo Martine Lubyovej. Podľa Chmelára sa však nedá vylúčiť ani to, že sa predseda SNS prekvapivou odpoveďou len vyhol pôvodnej otázke, teda, či nebude kandidovať osobne on. „Nepovažoval by som za isté, že myslel tieto dve. V tejto rovine stále iba špekulujeme,“ povedal.

„Je to zaujímavé, čo pán Danko povedal, ale nemyslím, že by počítal s nasadením niektorej zo svojich ministeriek. Sám som zvedavý, koho navrhne, ak to vôbec bude žena, lebo to je len úvaha a musí to prejsť cez zodpovedajúce grémium,“ doplnil Chmelára Hrabko.

Druhá vec je, že na Slovensku sa potenciálni prezidentskí kandidáti obávajú o svojich zámeroch hovoriť, aby sa vyhli negatívnej medializácii. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák z tohto dôvodu dokonca vopred možnosť svojej kandidatúry vylúčil.

„Je smutná správa o stave slovenskej politickej scény, ak jednotliví potenciálni kandidáti, či už Miroslav Lajčák alebo Andrej Kiska, musia zvažovať, či sú oni a ich rodiny ochotní podstúpiť špinu, ktorá sa spája s kampaňou,“ povedal Chmelár. „Už sa nám vidí ako normálne, že kampaň nie je o témach a možných riešeniach, ale hľadaní čo najväčších nechutností. Očakávam veľmi hysterickú kampaň bez ohľadu na to, ako sa Andrej Kiska rozhodne. To, čo sme videli pri minulých voľbách a aktuálne pri českých, je niečo, s čím by sme sa nemali zmieriť,“ dodal.

Chmelár tvrdí, že podľa signálov z prezidentského paláca odhaduje, že Andrej Kiska je naklonený myšlienke kandidovať opäť. „Minimálne nie je rozhodnutý, inak by to povedal už dávno. Čím viac sa posúva termín vyjadrenia Andreja Kisku, tým je zrejmejšie, že kandidovať skôr bude, ako nebude,“ dodal.

„Ako sa pán prezident rozhodne, tak bude. Ale ak bude kandidovať, už nebude takým nepopísaným listom papiera, ako pred rokmi. Ale tým, že sa nevyjadril, drží v napätí mimovládne strany, ktoré nevedia, ako sa majú zariadiť,“ doplnil Chmelára Hrabko.

Obaja komentovali aj januárový prieskum dôveryhodnosti politikov, ktorý 5. februára zverejnila agentúra Focus. Podľa neho je najdôveryhodnejším politikom prezident SR Andrej Kiska, dôveru mu vyjadrilo 23,4 percenta respondentov. Na druhom mieste skončil premiér Robert Fico (Smer-SD) s dôverou 23 percent opýtaných. Trojicu uzatvára predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorého za dôveryhodného považuje 14,3 percenta ľudí. Nasleduje líder SaS Richard Sulík (12,1 percenta).

„Týmto prieskumom sa zreálnili čísla. Tie prieskumy, že má Andrej Kiska podporu viac ako 60 percent, boli robené tak, že ste mohli označiť viacerých kandidátov a sú úplne mimo reality,“ reagoval Chmelár.

Hrabko doplnil, že podľa tohto prieskumu má prezident prakticky rovnakú dôveru ako premiér, Robert Fico však určite polarizuje spoločnosť viac a ak by sa robil aj prieskum nedôveryhodnosti, zrejme by sa umiestnil vyššie ako Andrej Kiska.

„Rozdiel medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom je na úrovni štatistickej chyby. Ale čo je podstatné, najdôveryhodnejší politik nemá dôveru ani štvrtiny občanov. Je to naozaj zvláštnosť, nad ktorou by sme sa mali zamyslieť,“ upozornil Chmelár. Zo štvorice najdôveryhodnejších politikov si tentoraz udržal čísla z minulého prieskumu len Andrej Danko, ostatní traja klesli. „Druhá vec je, že dôveryhodnosť (politikov, pozn. Teraz.sk) vytrvalo klesá. Tento dlhodobý pokles je veľmi nebezpečným trendom,“ upozornil Chmelár.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ak Putin odpáli jadrovú bombu na Ukrajine, Rusko môže vyhrať vojnu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter/ANI)   Ak sa situácia medzi Ukrajinou a Západom bude naďalej vyhrocovať, Putin odpovie tým, pred čím opakovane varoval: použije jadrové zbrane, píše o tejto téme Dan Goure pre The National interest Po neúspechu v počiatočnej snahe o prevrat na Ukrajine a následnej kampani na obsadenie…

Tragická noc v Bratislave: Opitý a agresívny vodič zabil najmenej štyroch ľudí, ďalší sú vo vážnom stave. Má ísť o známeho športového funkcionára

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa doterajších informácii vodič osobného motorového…

Šeliga: Ja nemám chodiť po uliciach? Majú nás biť? Opľúvať?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - Dano Veselský)   Filip Obradovič z Denníka N v Newsfiltri okrem iného na adresu Juraja Šeligu (Za ľudí) píše, že on a jeho kolegyne kolegyne zo strany sa nemajú ukazovať na uliciach, ak majú nejaký “chochmes”. Šeliga očividne tieto slová nie celkom správne…

V Chersonskej oblasti je napätá situácia. Zopakuje sa Liman?

0 icon

Kyjev 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Smer Cherson prielom ukrajinskej armády v Dudčanoch. Vývoj je nepredvídateľný Včera ukrajinská armáda silným úderom prelomila obranu našich vojsk na severe Chersonskej oblasti a vo veľkých kolónach (vyše 100 obrnených vozidiel) sa rútila na juh. Po prekonaní viac ako 20 km po ceste do…

Indonézsky prezident nariadil vyšetrovanie tragédie na futbalovom štadióne, pri ktorej zahynulo 129 ľudí

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/GlobalTimes/Foto:Screenshot Twitter)   Indonézsky prezident Joko Widodo v nedeľu nariadil polícii vyšetrovanie tlačenice na športovom štadióne, pri ktorej po futbalovom zápase zahynulo najmenej 129 ľudí a ďalších približne 180 utrpelo zranenia "Nariadil som tiež polícii, aby v plnej miere vyhodnotila bezpečnostné postupy pri futbalových zápasoch," povedal…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou, ktorá preváža “zbraň súdneho dňa” a opustila ruskú námornú základňu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   NATO varovalo svojich členov, že ponorka Belgorod s jadrovými torpédami Poseidon na palube opustila základňu NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou Belgorod, ktorá nesie jadrové torpéda Poseidon a opúšťa ruskú námornú základňu. Podľa zdroja talianskeho denníka La Repubblica ponorka odišla na testovanie do Bieleho…

Zvedavá záhada Nordstreamu 1 a 2

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Rune Dyrholm/Armed Forces of Denmark via AP)   Starý svet sa tento týždeň rozpadol. Cynicky ho odpálil niekto, kto si myslel, že tým najviac podporí svoju agendu, píše Tom Luongo pre Ron Paul Institute Akt vandalizácie významnej časti fyzickej infraštruktúry, zameraný na civilné obyvateľstvo, nemá v…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ak Putin odpáli jadrovú bombu na Ukrajine, Rusko môže vyhrať vojnu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter/ANI)   Ak sa situácia medzi Ukrajinou a Západom bude naďalej vyhrocovať, Putin odpovie tým, pred čím opakovane varoval: použije jadrové zbrane, píše o tejto téme Dan Goure pre The National interest Po neúspechu v počiatočnej snahe o prevrat na Ukrajine a následnej kampani na obsadenie…

Tragická noc v Bratislave: Opitý a agresívny vodič zabil najmenej štyroch ľudí, ďalší sú vo vážnom stave. Má ísť o známeho športového funkcionára

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa doterajších informácii vodič osobného motorového…

Šeliga: Ja nemám chodiť po uliciach? Majú nás biť? Opľúvať?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - Dano Veselský)   Filip Obradovič z Denníka N v Newsfiltri okrem iného na adresu Juraja Šeligu (Za ľudí) píše, že on a jeho kolegyne kolegyne zo strany sa nemajú ukazovať na uliciach, ak majú nejaký “chochmes”. Šeliga očividne tieto slová nie celkom správne…

V Chersonskej oblasti je napätá situácia. Zopakuje sa Liman?

0 icon

Kyjev 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Smer Cherson prielom ukrajinskej armády v Dudčanoch. Vývoj je nepredvídateľný Včera ukrajinská armáda silným úderom prelomila obranu našich vojsk na severe Chersonskej oblasti a vo veľkých kolónach (vyše 100 obrnených vozidiel) sa rútila na juh. Po prekonaní viac ako 20 km po ceste do…

Indonézsky prezident nariadil vyšetrovanie tragédie na futbalovom štadióne, pri ktorej zahynulo 129 ľudí

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/GlobalTimes/Foto:Screenshot Twitter)   Indonézsky prezident Joko Widodo v nedeľu nariadil polícii vyšetrovanie tlačenice na športovom štadióne, pri ktorej po futbalovom zápase zahynulo najmenej 129 ľudí a ďalších približne 180 utrpelo zranenia "Nariadil som tiež polícii, aby v plnej miere vyhodnotila bezpečnostné postupy pri futbalových zápasoch," povedal…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou, ktorá preváža “zbraň súdneho dňa” a opustila ruskú námornú základňu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   NATO varovalo svojich členov, že ponorka Belgorod s jadrovými torpédami Poseidon na palube opustila základňu NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou Belgorod, ktorá nesie jadrové torpéda Poseidon a opúšťa ruskú námornú základňu. Podľa zdroja talianskeho denníka La Repubblica ponorka odišla na testovanie do Bieleho…

Zvedavá záhada Nordstreamu 1 a 2

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Rune Dyrholm/Armed Forces of Denmark via AP)   Starý svet sa tento týždeň rozpadol. Cynicky ho odpálil niekto, kto si myslel, že tým najviac podporí svoju agendu, píše Tom Luongo pre Ron Paul Institute Akt vandalizácie významnej časti fyzickej infraštruktúry, zameraný na civilné obyvateľstvo, nemá v…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Vášeň v Tebe

Česi ocenili Pavla Haberu. Po dvoch rokoch sa odovzdania medaily mohla zúčastniť aj Daniela Peštová

0 icon

Slovenský spevák Pavol Habera dostal v roku 2020 od predsedu Senátu Českej republiky striebornú medailu. Odovzdávanie však vzhľadom na ochorenie Covid-19 prebehlo v komornej atmosfére. Dnes je už situácia iná. Opätovného odovzdania ocenení sa mohli zúčastniť už aj rodinní príslušníci či priatelia. „Obyčajný pesničkár“

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepším otcom

0 icon

18-ročná úloha vychovávať dieťa od narodenia až po dospelosť je najušľachtilejšou cestou človeka, ale zároveň aj najväčšou výzvou. V jednom momente skladáte postieľku a v inom už hovoríte o nástrahách alkoholu. Dobrý otec musí byť čiastočne tréner a policajt, kazateľ a učiteľ, priateľ aj nepriateľ, aby dosiahol vzťah, ktorý bude trvať oveľa dlhšie ako…

Kanye West šokoval fanúšikov. Na profilovku si dal foto ex-svokry Kris Jenner. Prečo muž toto urobí?

0 icon

Viac ako 17,8 milióna sledovateľov Kanyeho Westa čakalo prekvapenie. Rapper, bývalý manžel Kim Kardashian, totiž na profilovú fotografiu svojho instagramového účtu umiestnil fotografiu svojej bývalej svokry Kris Jenner.

Daniel Hevier dal deťom úžasný darček: Škola pre tvoju budúcnosť

0 icon

Začiatok školského roka som považovala sa výbornú príležitosť kúpiť deťom knihu od básnika, prozaika, dramatika, scenáristu, textára, výtvarníka a autora literatúry pre deti a mládež Daniela Heviera. Daniel Hevier dal totiž deťom úžasný darček v podobe knihy Škola pre tvoju budúcnosť – Nauč sa učiť sa pre seba. Prv ako zakotvila na…

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

Armádny Magazín

USA nenápadne vytvárajú útočné letecké jednotky v Európe. Ich sila bude kolosálna

0 icon

USA, 3.október 2022 (AM) – Američania pokračujú v posilňovaní svojej vojenskej prítomnosti v Európe. Dnes sa očakáva príchod 12 stíhacích bombardérov amerického letectva F-15E Strike Eagle do Anglicka.   V súčasnosti sú tieto lietadlá 38

Ruské vzdušné sily premiestnili k severným hraniciam šesť strategických bombardérov

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.  

Generálny konštruktér Degťjar: „Sarmat“ anuluje vývoj NATO

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Najnovšia medzikontinentálna balistická raketa RS-28 „Sarmat“, odpaľovaná z podzemných síl, anuluje všetky vývojové úspechy oponentov v oblasti výzbroje, povedal generálny riaditeľ a generálny konštruktér Makejevovho štátneho raketového centra akademik RAV Vladimir Degťjar.

Henry Kissinger nalieha na ozbrojené sily, aby reagovali na prípadné ruské použitie jadrových zbraní. Video

0 icon

USA, 3.október 2022 (AM) – Na Západe prebieha diskusia o reakcii, ktorú by bolo potrebné poskytnúť, ak by Rusko náhle použilo taktické jadrové zbrane na Ukrajine. Svoj názor na túto vec vyjadril aj bývalý šéf ministerstva zahraničia, exasistent prezidenta Spojených štátov amerických, 99-ročný Henry Kissinger. Poznamenal, že ak sa tak stane, Spojené…

Hunt Group sa posúva míľovými krokmi a predstavil samonabíjaciu brokovnicu MX4

0 icon

Slovensko, 3.október 2022 (AM) – Hunt Group posunul svojou novou brokovnicou M13 MX4 svoju produkciu o 2 triedy vyššie. Systém obťahovania je na brokovnici M13 MX4 inertný a teda podobný, ako používa legendárna Benelli M4 alebo niektoré brokovnice ďalšej prestížnej talianskej značky - Franchi.  

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali