Kríza je v KDH aj OĽaNO a prezidentskí kandidáti sa boja

Bratislava 10. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/HSP)

 

Rozhodnutie expredsedu poslaneckého klubu OĽaNO Richarda Vašečku opustiť hnutie a kandidovať na predsedu KDH je symptómom krízy, ktorou v súčasnosti prechádzajú obidva politické subjekty. V diskusii na Tablet.TV sa na tom zhodol politický analytik Eduard Chmelár s publicistom Jurajom Hrabkom.

Na snímke vľavo predseda hnutia KDH Alojz Hlina a jeho vyzývateľ, poslanec za OĽaNO Richard Vašečka

 

Problémom KDH podľa analytikov je, že nezvládlo posledné parlamentné voľby a teraz hľadá podobu, v akej by sa vrátilo späť do Národnej rady (NR) SR. OĽaNO zasa vstúpilo na slovenskú politickú scénu ako platforma, ktorá mala umožniť vstup do NR SR jednotlivcom, teda nezávislým kandidátom a väčšie ambície nemalo. Tento politický koncept sa však už vyčerpal.

„Projekt OĽaNO sa začína rozpadávať. To nie je len pán Vašečka, Matovičovi už dvaja poslanci odišli a ďalší dvaja, zakladajúci členovia, odišli do žúp. Jedna z hlavných príčin nie je povaha Igora Matoviča, ale to, že OĽaNO odišlo od svojho pôvodného projektu a nevie, čo s ním ďalej,“ povedal Chmelár.

„Oni pôvodne ani nechceli zakladať strany, len byť platformou pre kandidatúru nezávislých osobností. Bolo to postavené na tom, že presadia volebnú reformu, ktorá umožní kandidovať jednotlivcom. Toto sa im za tie roky nepodarilo otvoriť ani len ako tému alebo návrh. Ustúpili z toho,“ dodal.

„A momentálne, možno aj pod tlakom pripravovaného nového zákona o politických stranách z dielne Andreja Danka (SNS), sa pripravujú na konštituovanie riadnej politickej strany. Ale evidentne nemajú vyjasnené, aká by tá strana mala byť,“ zdôraznil Chmelár.

Symptómom krízy v KDH je podľa neho zasa skutočnosť, že súčasný predseda Alojz Hlina, aj jeho vyzývateľ Richard Vašečka, politicky nevyrástli v tomto hnutí, ale vyšli z OĽaNO.

Podľa Hrabka je takéto vyjadrenie nepresné. „Oni nevyšli zo štruktúr OĽaNO, OĽaNO nemá štruktúry,“ upozornil. Je problematické hovoriť o tom, že napríklad Hlina vyšiel z OĽaNO, keď nikdy nebol členom strany, len poslaneckého klubu v NR SR.

V súťaži o post predsedu KDH podľa Hrabka v prospech Alojza Hlinu hovoria výsledky, ktoré s hnutím za rok dosiahol. „Nie len preferencie, ale aj voľby do VÚC,“ upozornil Hrabko.

„Súboj týchto dvoch pánov môže pre KDH dopadnúť ešte veľmi zle. Aj keď pán Vašečka svojim založením do klasického KDH patrí skôr, ako pán Hlina, vôbec nie je isté, že by záchrancom KDH mohol byť pán Vašečka,“ reagoval Chmelár.

Podľa Hrabka teraz medzi oboma kandidátmi prebehne klasický boj o moc, budú lobovať medzi delegátmi marcového snemu a nakoniec sa KDH rozhodne. Dodal, že je to vnútrostranícka záležitosť kresťanských demokratov a za nepatričné považuje napríklad snahy Igora Matoviča rozprávať im do toho. Na druhej strane, ani postup Richarda Vašečku nevníma ako štandardný.

„Fakt je, že pán Vašečka prijal funkciu predsedu poslaneckého klubu OĽaNO, aj funkciu tieňového ministra obrany. Nedávno. To sa podľa mňa nedá nazvať politikou zo strany pána Vašečku, skôr politikárčením,“ poznamenal Hrabko.

Na otázku, či problémom Hlinu nie je chýbajúce „DNA“ kresťanských demokratov, Hrabko reagoval, že to sa podľa neho stratilo už odchodom Vladimíra Palka zo strany.

„KDH je asi posledná naozaj štandardná strana na Slovensku. Zoberte si, že pán Vašečka mohol do strany vstúpiť tak, že ho prijal klub a vedenie strany s tým nemuselo súhlasiť,“ reagoval Chmelár.

„Možno pán Hlina nemá DNA klasického KDH. Ale čo je to DNA klasického KDH? Sú to ľudia, ktorí sa dikciou reči podobali skôr na farárov ako na politikov. A potenciál takéhoto hnutia je jednociferný, je otázka, či sa môže ďalej rozvíjať s politikmi typu pán Brocka, Mikloško či Hrušovský,“ dodal.

„Na Alojzovi Hlinovi možno skôr prekáža jeho štýl, teatrálna politika. Že sa KDH začalo viac podobať na stranu jedného muža. A ani Hlinovi sa nepodarilo rozšíriť potenciál KDH tak, aby sa z neho stala moderná strana typu CDÚ,“ povedal Chmelár.

Rast preferencií hnutia podľa neho nie je možné jednoznačne pripísať Hlinovi. „Dovolím si zapochybovať o tom, či sú momentálne preferencie KDH naozaj len úspechom Alojza Hlinu. On je založením podobný skôr Matovičovi a v OĽaNO neostal najmä preto, že dvaja kohúti sa na jednom smetisku neznesú. Ale kto zobral KDH najviac hlasov a prispel k tomu, že sa nedostalo do parlamentu? Sieť. A tá už neexistuje. Dá sa povedať, že sa istá časť voličov vrátila do pôvodného košiara. KDH stále osciluje stále v tej rovine, kde bolo,“ odhadol Chmelár.

Hrabko oponoval, že úspešná stratégia KDH pred župnými voľbami bola aj výsledkom rokovaní Alojza Hlinu a ako predseda je zodpovedný za výsledky strany, či už sú dobré alebo zlé.

Obaja analytici označili za pozitívnu správu hlasovanie Európskeho parlamentu, v ktorom zamietol spoločné kandidátky do eurovolieb a prisúdil Slovensku po brexite jedného europoslanca navyše.

„Je dobrá správa, že Európsky parlament (EP) nepodporil tie spoločné kandidátky, lebo to bol absolútne nedomyslený krok. Operuje sa tým, že by sa tým vytvorilo hlbšie európske povedomie. Ale skutočné kroky v tomto smere by boli iné, v prvom rade demokratizácia EP,“ povedal na margo spoločných kandidátok. „Dnes by to bolo nebezpečné, lebo by to znamenalo ešte vyššiu centralizáciu,“ dodal.

Pozitívnou správou je podľa oboch aj zvolenie slovenského kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie a doplnenie Súdnej rady.

„Konečne sa veci dostali tam, kde mali byť už dávno. Hovorím o zvolení dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Je to už tretí kandidát,“ upozornil Hrabko. „Treba si uvedomiť, že pani Patakyová, dnešná ombudsmanka, neprešla iba preto, že neovládala francúzštinu, teda rokovací jazyk. Potom neuspel pán Procházka. A Ivan Rumana teraz spĺňa všetky podmienky, ktoré by mal, takže predpokladám, že prejde cez poradný výbor a tým sudcom sa stane. Ale tým, že sme to tak dlho naťahovali, museli sudcovia robiť prácu aj za neho,“ dodal. „Čo sa týka doplnenia Súdnej rady, ministerka spravodlivosti Žitňanská konečne predložila návrh, vláda ho schválila a Súdna rada je kompletná, čo je iba dobrá správa,“ poznamenal Hrabko.

Vyjadrenie predsedu SNS Andreja Danka, podľa ktorého by si ako prezidentku vedel predstaviť ženu, Chmelára aj Hrabka prekvapilo. Vzhľadom na to, že SNS už dávnejšie avizovala vlastného prezidentského kandidáta, by to mohlo znamenať, že strana uvažuje o niektorej zo svojich ministeriek, Gabriele Matečnej alebo Martine Lubyovej. Podľa Chmelára sa však nedá vylúčiť ani to, že sa predseda SNS prekvapivou odpoveďou len vyhol pôvodnej otázke, teda, či nebude kandidovať osobne on. „Nepovažoval by som za isté, že myslel tieto dve. V tejto rovine stále iba špekulujeme,“ povedal.

„Je to zaujímavé, čo pán Danko povedal, ale nemyslím, že by počítal s nasadením niektorej zo svojich ministeriek. Sám som zvedavý, koho navrhne, ak to vôbec bude žena, lebo to je len úvaha a musí to prejsť cez zodpovedajúce grémium,“ doplnil Chmelára Hrabko.

Druhá vec je, že na Slovensku sa potenciálni prezidentskí kandidáti obávajú o svojich zámeroch hovoriť, aby sa vyhli negatívnej medializácii. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák z tohto dôvodu dokonca vopred možnosť svojej kandidatúry vylúčil.

„Je smutná správa o stave slovenskej politickej scény, ak jednotliví potenciálni kandidáti, či už Miroslav Lajčák alebo Andrej Kiska, musia zvažovať, či sú oni a ich rodiny ochotní podstúpiť špinu, ktorá sa spája s kampaňou,“ povedal Chmelár. „Už sa nám vidí ako normálne, že kampaň nie je o témach a možných riešeniach, ale hľadaní čo najväčších nechutností. Očakávam veľmi hysterickú kampaň bez ohľadu na to, ako sa Andrej Kiska rozhodne. To, čo sme videli pri minulých voľbách a aktuálne pri českých, je niečo, s čím by sme sa nemali zmieriť,“ dodal.

Chmelár tvrdí, že podľa signálov z prezidentského paláca odhaduje, že Andrej Kiska je naklonený myšlienke kandidovať opäť. „Minimálne nie je rozhodnutý, inak by to povedal už dávno. Čím viac sa posúva termín vyjadrenia Andreja Kisku, tým je zrejmejšie, že kandidovať skôr bude, ako nebude,“ dodal.

„Ako sa pán prezident rozhodne, tak bude. Ale ak bude kandidovať, už nebude takým nepopísaným listom papiera, ako pred rokmi. Ale tým, že sa nevyjadril, drží v napätí mimovládne strany, ktoré nevedia, ako sa majú zariadiť,“ doplnil Chmelára Hrabko.

Obaja komentovali aj januárový prieskum dôveryhodnosti politikov, ktorý 5. februára zverejnila agentúra Focus. Podľa neho je najdôveryhodnejším politikom prezident SR Andrej Kiska, dôveru mu vyjadrilo 23,4 percenta respondentov. Na druhom mieste skončil premiér Robert Fico (Smer-SD) s dôverou 23 percent opýtaných. Trojicu uzatvára predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorého za dôveryhodného považuje 14,3 percenta ľudí. Nasleduje líder SaS Richard Sulík (12,1 percenta).

„Týmto prieskumom sa zreálnili čísla. Tie prieskumy, že má Andrej Kiska podporu viac ako 60 percent, boli robené tak, že ste mohli označiť viacerých kandidátov a sú úplne mimo reality,“ reagoval Chmelár.

Hrabko doplnil, že podľa tohto prieskumu má prezident prakticky rovnakú dôveru ako premiér, Robert Fico však určite polarizuje spoločnosť viac a ak by sa robil aj prieskum nedôveryhodnosti, zrejme by sa umiestnil vyššie ako Andrej Kiska.

„Rozdiel medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom je na úrovni štatistickej chyby. Ale čo je podstatné, najdôveryhodnejší politik nemá dôveru ani štvrtiny občanov. Je to naozaj zvláštnosť, nad ktorou by sme sa mali zamyslieť,“ upozornil Chmelár. Zo štvorice najdôveryhodnejších politikov si tentoraz udržal čísla z minulého prieskumu len Andrej Danko, ostatní traja klesli. „Druhá vec je, že dôveryhodnosť (politikov, pozn. Teraz.sk) vytrvalo klesá. Tento dlhodobý pokles je veľmi nebezpečným trendom,“ upozornil Chmelár.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

„Okupácia sovietskymi vojskami priniesla veľké hospodárske škody.“ Korčok zdôraznil, že garantom bezpečnosti a suverenity Slovenska sú Európska únia a NATO

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Okupácia sovietskymi vojskami priniesla veľké hospodárske škody, zničené budovy, cesty, ale aj významné ekologické znečistenie. Pri príležitosti 30. výročia odchodu sovietskych vojsk z územia Československa to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Posledný transport so sovietskymi vojakmi a technikou opustil…

Erdogan: Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo „novú éru“

0 icon

Ankara 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok uviedol, že jeho prvé stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom otvorilo "novú éru" konštruktívnych väzieb. Informuje o tom agentúra AFP Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli minulý týždeň v rámci summitu NATO…

Pokuta, ktorú udelil Úrad pre verejné obstarávanie, je dôsledkom nečinnosti bývalého vedenia

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pokuta, ktorú udelil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) Ministerstvu vnútra (MV) SR, je dôsledkom nečinnosti predchádzajúceho vedenia. Služby spojené s realizáciou letov neobstaralo v súlade so zákonom a neuskutočnilo ani žiadne kroky pri príprave verejného obstarávania. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Kancelácie…

Úrad vlády: Smer-SD chce klamstvami pomýliť občanov a vytvoriť si podmienky na návrat

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Opozičná strana Smer-SD je politické krídlo organizovaného zločinu. Svojimi klamstvami chce pomýliť občanov a vytvoriť si podmienky na opätovný návrat k moci a starým poriadkom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu vlády (ÚV) SR Ľubica Janíková Reagovala tak na Smer-SD, ktorý tvrdí, že…

Krištáľové krídlo si prevzal aj úspešný olympionik Michal Martikán

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán po boku vedcov Borisa Klempu a Pavla Čekana sa stali laureátmi 24. ročníka cien Krištáľové krídlo. Spolu s ďalšími desiatimi osobnosťami ich ocenili na galavečeri v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok Osobnosti spoločenského, kultúrneho, športového, hospodárskeho a verejného…

Prezidentka a Leyenová sa na jednom zhodli: Popri hospodárskej obnove sa treba zamerať na demokratické hodnoty

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európska únia potrebuje popri hospodárskej obnove zamerať svoju pozornosť aj na demokratické hodnoty. Tie európske spoločenstvo spájajú a ostávajú predpokladom spolupráce. Zhodli sa na tom prezidentka SR Zuzana Čaputová a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na stretnutí v Prezidentskom paláci v…

Veľvyslanec USA sa údajne do konca týždňa vráti do Moskvy

0 icon

Washington 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Veľvyslanec Spojených štátov v Rusku John Sullivan sa údajne do konca týždňa vráti do Moskvy. V pondelok o tom informovala agentúra Interfax s odvolaním sa nemenovaný zdroj Sullivan odišiel z Moskvy koncom apríla po tom, ako Rusko vypovedalo desať zamestnancov americkej ambasády…

Advokát Šabík prevzal neznámy predmet, dopustil sa disciplinárneho previnenia

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Advokát Andrej Šabík sa dopustil disciplinárneho previnenia v súvislosti s tým, že prevzal od klienta neznámy predmet. Informovala o tom Slovenská advokátska komora (SAK), ktorá odmietla, že by šlo o "motáky" Ako opisuje komora, Šabík mal od svojho klienta prevziať neznámy predmet tak,…

Cestovanie mimo hraníc Slovenska sa zatiaľ obmedzovať nebude, tvrdí Lengvarský: „Vstupenkou bude očkovanie, alebo…“ Tak bude, či nebude?! A tí, čo chorobu prekonali, majú smolu

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Cestovanie mimo hraníc Slovenskej republiky sa zatiaľ obmedzovať nebude. Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) po rokovaní Ústredného krízového štábu a v zápätí informoval o obmedzeniach doterajšieho cestovania. Možno si vôbec nevšimnúť protirečivosť týchto tvrdení?  Hovoria, že sa nebude obmedzovať,…

Aj Slováci žijúci v zahraničí sa môžu dať zaočkovať v SR

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Aj Slováci, ktorí žijú v zahraničí, sa môžu dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku. Ak sú poistení v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ), náklad na očkovanie slovenskej zdravotnej poisťovni, ktorá očkovanie uhradila na Slovensku, vráti zdravotná poisťovňa štátu, v ktorom sú poistení.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

Ivan Lehotský st.

Niečo tu nesedí

0icon

Z oficiálnych celoeurópskych štatistík sa možno dozvedieť, že ku dňu 8. 6. 2021 došlo v Európskej únii po očkovaní proti Covidu-19 k 13 867 úmrtiam a ťažkým poškodeniam zdravia. Menované sú tam všetky štyri západné druhy očkovania. Z celkového počtu 448 miliónov obyvateľov EÚ je to 0,0031 %. Štatistika Slovenskej…

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

Študent „pomocou origami“ vyriešil jeden z najväčších problémov laparoskopickej chirurgie

0 icon

Laparoskopia je operačná metóda, pri ktorej je do tela zavedený tenký nástroj, ktorý má na svojom konci kameru. Tá umožňuje lekárom nahliadnuť do ľudského tela počas operácie. Zároveň je to metóda, ktorá uľahčuje priebeh operácie nielen pre doktorov, ale aj pre samotných pacientov, píše portál BYU. Laparoskopia má ale jednu…

Xiaomi pracuje na zaujímavej technológii, ktorá by umožnila nabíjať smartfón s nabíjačkou, ktorá nie je pripojená k zdroju energie

0 icon

Xiaomi v priebehu posledných mesiacov viackrát pútalo pozornosť médií v súvislosti s technológiou nabíjania zariadení. Jednou z najviac inovatívnych technológií, ktorú spoločnosť v nedávnej minulosti ukázala svetu, je Xiaomi Mi Air Charge. Ide o technológiu, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie zariadenia na väčšie vzdialenosti niekoľko metrov (zatiaľ) pri výkone 5W. Neskôr…

Mi 10T Lite dostáva MIUI 12.5 nadstavbu. Ktoré ďalšie Xiaomi smartfóny sú teraz na rade?

0 icon

O aktualizácii na MIUI 12.5 sme už pár dní nepočuli. Xiaomi sa však znovu ozýva s aktualizáciou pre ďalší smartfón, ktorý bol predstavený necelý rok dozadu. Mi 10T Lite ako dostupný 5G smartfón na trhu so 120Hz displejom tak získava aktualizáciu krátko potom, ako Xiaomi začalo distribuovať aktualizáciu pre zariadenia…

Nová metóda recyklácie batérií z elektromobilov by mohla byť nielen účinnejšou, ale hlavne ekologickejšou. O čo presne ide?

0 icon

Elektromobilita je v súčasnosti jednou z najhorúcejších tém. Má ísť o jeden z hlavných nástrojov, ako môžeme znížiť emisie produkované spaľovaním fosílnych palív. Podľa odhadov analytikov zo začiatku mesiaca, už v roku 2024 až 2025 by elektromobily mohli byť cenovo porovnateľné s konvenčnými vozidlami. Analytici tvrdia, že to umožňuje hlavne…

AKTUÁLNE: Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom už aj mimo Bratislavy. Ste v pokrytí aj vy?

0 icon

Len pár dní dozadu mobilný operátor Telekom oznamoval, že rozširuje pokrytie 5G signálom o ďalšie lokality naprieč Bratislavou. Išlo konkrétne o oblasť Dúbravky a Lamaču. Najnovšie spoločnosť oznamuje, že rozširuje pokrytie už aj mimo Bratislavy, kde aktuálne pokrýva 17 oblastí. 5G už nie je „exkluzivitou“ hlavného mesta Slovak Telekom najnovšie…

Armádny Magazín

Video: Výbuchy vedľa lietadlovej lode - americké námorníctvo uskutočnilo nárazové testy USS Gerald Ford

0 icon

USA, 21. júna 2021 (AM) – V USA sa uskutočnili ďalšie testy lietadlovej lode Gerald R. Ford (CVN-78) prvej lietadlovej lode novej triedy v americkom námorníctve. Pentagón uvádza, že testy boli spojené s kontrolou stability lode v prípade silných morských vĺn v dôsledku pravdepodobného nepriateľského útoku. Za týmto účelom došlo v blízkosti lietadlovej l

Čím chcú v Rusku nahradiť medzikontinentálne rakety Topol?

0 icon

Rusko, 21. júna 2021 (AM) – Ruský jadrový potenciál má byť zrejme vážne obnovený. Budeme sa o tom môcť dozvedieť už v druhej polovici roka 2021, kedy sa začnú letové skúšky novej rakety. Hlavná otázka spočíva v tom, či nahradí Jarsy, alebo sa bude používať spolu s nimi ...   V…

Putin napísal článok pre nemecký denník k 80. výročiu útoku nacistov na Sovietsky zväz

0 icon

Nemecko, 21. júna 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pripravil špeciálny článok pri príležitosti 80. výročia od útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz, čo znamenalo začiatok Veľkej vlasteneckej vojny. Článok bude publikovaný v jednom z veľkých nemeckých vydaní, informovali v programe Moskva. Kremeľ.

Mäsiar z Teheránu: Izrael kritizuje nového Iránskeho vodcu

0 icon

Izrael, 21. júna 2021 (AM) – Predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničia  Lior Hayat označil Ibrahima Raisiho, ktorý bol 19. júna zvolený za prezidenta Iránu, za „mäsiara z Teheránu“. O iránskom vodcovi to napísal na svojej stránke na Twitteri. Poznamenal, že

The Guardian: Čína nepredstavuje tú najväčšiu hrozbu pre USA

0 icon

Veľká Británia, 21. júna 2021 (AM) –Počas povojnovej histórie Spojených štátov sa Washington snažil obviňovať ostatných za svoje problémy a démonizovať súperiace krajiny, uviedol v článku pre denník The Guardian politický komentátor profesor Robert Reich.   Reich pripomenul, že pred viac ako 60 rokmi viedli obavy USA o to, že Soviets

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali