Podľa stredajšej správy UNAMA bolo v Afganistane zabitých 1 662 civilistov a viac ako 3 500 zranených. “V prvej polovici roku 2017 zaznamenala UNAMA viac civilných úmrtí a zranení pri samovražedných a iných útokoch, než za akékoľvek predchádzajúce šesťmesačné obdobie, odkedy misia začala systematicky dokumentovať civilné straty v roku 2009,” uviedla správa.
Hlavné mesto Kábul sa stalo najnebezpečnejším miestom v krajine, keďže tam došlo k 20 percentám úmrtí. Takmer polovica z 34 provincií v krajine zaznamenala nárast násilia za posledných šesť mesiacov. UNAMA obvinila z väčšiny civilných obetí Taliban, Islamský štát a ďalšie protivládne skupiny a ich “nezákonné použitie taktiky IED [improvizovaných výbušných zariadení] v civilných obývaných oblastiach – najmä samovražedné útoky.“
Správa poukázala na nárast koordinovaných útokov, ktoré sa netýkali jedného, ale niekoľkých páchateľov. Takéto starostlivo plánované útoky teroristov si vyžiadali životy 259 ľudí a zranili ďalších 892 osôb, čo v porovnaní s prvou polovicou roku 2016 predstavuje nárast o 15 percent.
Najnebezpečnejší bombový útok sa uskutočnil v Kábule koncom mája, kedy v priebehu rannej špičky v noci explodovalo nákladné auto, ktoré podľa UNAMA zabilo 92 ľudí a zranilo ďalších 491 ľudí. Organizácia OSN vyhlásila, že je to najhorší útok v Afganistane od roku 2001, kedy skončila americká invázia do krajiny.
Provládne sily boli zodpovedné za 327 civilných úmrtí a 618 zranení, spôsobené “nepriamo počas pozemných bojov s protivládnymi prvkami alebo počas vzdušných operácií,” dodala správa. UNAMA uviedla, že tieto údaje predstavujú 21 % pokles v porovnaní s minulým rokom a víta tento vývoj.
Dokument však vyjadril znepokojenie nad nárastom úmrtí žien a detí v Afganistane. Počet ženských obetí vzrástol o 23 percent: počas posledných šiestich mesiacov bolo zabitých 174 žien a 462 bolo zranených. Od začiatku roka zomrelo 436 detí, čo predstavuje 9 percentný nárast v porovnaní s rokom 2016, uviedla UNAMA. Úmrtia u žien a detí sú spôsobené najmä IED a náletmi v obývaných oblastiach.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva, Zeid Ra’ad Al Hussein, označil údaje, ktoré sa nachádzajú v správe, za “hrozné”. Čísla “nemôžu nikdy úplne vyjadriť čisté ľudské utrpenie ľudí v Afganistane. Každá z týchto osôb predstavuje zničenú rodinu, nepredstaviteľnú traumu a utrpenie a brutálne porušenie ľudských práv,” povedal. Vysoký komisár zdôraznil, že mnohí Afganci trpia “psychologickou traumou” a “trvalými následkami na zdraví, vzdelávaní a živote”.