Rijád 17. novembra 2014 (TASR/HSP)
Osem mesiacov trvala diplomatická roztržka
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn sa dohodli na tom, že sa ich veľvyslanci vrátia do Kataru. Stane sa tak po osem mesiacov trvajúcej diplomatickej roztržke, vyvolanej údajnou katarskou podporou islamistických skupín, oznámila agentúra AP.
V marci tohto roku Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn stiahli svojich ambasádorov z Kataru. Obvinili pritom katarskú vládu, že podkopáva ich vnútornú bezpečnosť prostredníctvom podpory Moslimského bratstva a ďalších islamistických zoskupení pôsobiacich v regióne.
Tento bezprecedentný krok vyvolal vážnu roztržku v rámci Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC), dôležitého ekonomicko-politického bloku, do ktorého patria všetky spomínané arabské štáty plus Kuvajt a Omán.
Oznámenie o vrátení veľvyslancov bolo zverejnené po nedeľňajšom krízovom zasadnutí GCC v saudskoarabskom Rijáde. Rozkol medzi členskými krajinami bloku totiž ohrozoval konanie výročného summitu, ktorý sa má uskutočniť v decembri v katarskej Dauhe.
Akým spôsobom sa podarilo spor urovnať nie je známe. Nedeľňajšie vyhlásenie bez ďalších podrobností hovorí, že sa podarilo dosiahnuť vzájomné porozumenie, ktoré má otvoriť novú kapitolu vzájomných vzťahov.
Neoficiálne diplomatické zdroje tvrdia, že Katar okrem iného musel sľúbiť, že nebude na svojom území tolerovať aktivity Moslimského bratstva. V posledných mesiacoch odišlo z Kataru viacero popredných predstaviteľov egyptskej odnože tejto organizácie, ktorí si museli hľadať útočisko v iných krajinách.
ml