Spolubojovníkov Thaciho zatkli pre podozrenia z vojnových zločinov

Priština 26. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Niektorí Kosovci boli zatknutí pre podozrenia z vojnových zločinov. Thaci naďalej pred zodpovednosťou unika

Polícia misie EÚ v Kosove (EULEX) v spolupráci so špeciálnymi jednotkami kosovskej polície (ROSU) zadržala v Kosove päť osôb pre podozrenia z vojnových zločinov v tábore bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v meste Likovac. Všetci zadržaní sú členovia niekdajšej neslávne známej tzv. drenickej skupiny a spolubojovníci úradujúceho kosovského premiéra Hashima Thaciho, napísal dnes srbský server Vesti online.

Kosovský premiér Hashim Thaci

Zadržaní sú predseda kosovského okresu Srbica Sami Lushtaku, bratranec zakladateľa UCK Adema Jashariho Sait Jashari, ako aj bratia Jahir a Zecir Demaju a Hysni Thaci. Obvineniam z vojnových zločinov čelia okrem iných aj súčasný kosovský veľvyslanec v Albánsku Sulejman Selimi, poslanec strany premiéra Thaciho v kosovskom parlamente Fadil Demaku a bývalý šéf obávanej tajnej služby ŠIK Sabit Geci. Oni patria medzi najobávanejších veliteľov UCK v Kosove, píšu Vesti.

“Sami Lushtaku, ktorý je starostom Srbice od roku 2007, predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu pre všetkých. Preto je jeho zatknutie veľkým prekvapením. Považuje sa za človeka, ktorý všetko drží pod kontrolou a nebojí sa ani otvorene sa vyhrážať. Jeho sa obáva dokonca aj EULEX a nedávno ho navštívil aj veliteľ KFOR-u (jednotky NATO v Kosove). Známy je prípad, keď pred rokom udrel starostu južnej Kosovskej Mitrovice Avniho Kastratiho do tváre. Lushtaku je jedným z najbohatších starostov, s majetkom väčším ako milión eur,” uviedol server s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Bývalý šéf tajnej služby ŠIK Sabit Geci bol niekoľkokrát zatknutý a v roku 2011 ho odsúdili na 15 rokov väzenia kvôli zabíjaniu zajatcov v táboroch UCK v mestách Kukes a Cakan na severe Albánska. Obžaloba sa vzťahovala na obdobie od marca do júna 1999 a obsahovala iba zločiny voči Albáncom, ktorí nepodporovali UCK.

Geci sa však považuje za jedného z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s orgánmi unesených kosovských Srbov, upozornili Vesti. Údajne práve on velil transportu zajatcov z Kosova do tábora Kukes na severe Albánska.

Srbská prokuratúra pre vojnové zločiny údajne disponuje videozáznamom z tábora v Likovci, ktorý je dielom členov UCK z mája 1998. Okrem členov tejto skupiny na zázname vidieť štvoricu unesených kosovských Srbov vrátane Miroslava Šuljiniča, ktorého pozostatky sa našli v roku 2005 v masovom hrobe pri Lapušniku, píšu Vesti.

Sami Lushtaku sa vyhrážal aj kosovskej novinárke Jete Xhari po tom, čo písala o fungovaní jeho samosprávy. Nazýval ju srbskou špiónkou a huckal proti nej bývalých vodcov UCK, uviedol server. V tomto prípade v súčasnosti prebieha súdny proces a medzi svedkami Lushtakiho obrany je aj blízka Thaciho spolupracovníčka a kosovská ministerka pre európske integrácie Vlora Citaku.

Z údajov srbskej prokuratúry pre vojnové zločiny vyplýva, že v tábore Likovac pri Drenici sa Geci podieľal na popravách a mučení nealbánskeho obyvateľstva. Členom UCK sa stal v roku 1993 a na starosti mal vyzbrojovanie a výcvik v Drenici a jej okolí. Zúčastňoval sa na likvidácii Srbov zo Srbice a potom sa stal jeden z veliteľov v tábore Likovac, v ktorom na jeho rozkaz zabili desiatky Srbov, píšu Vesti.

Existuje podozrenie, že množstvo Srbov previezol z Likovca na sever Albánska, kde jeho ľudia oddeľovali a zabíjali chorých a slabších; kým mladých a vitálnych prevážali do druhých objektov, zrejme aj do známeho “žltého domu”, uvádzajú Vesti.

Geci, ktorý má prezývku Veľký šéf, čelí podozreniam, že bol zamiešaný aj do bombového útoku na srbský autobus, pri ktorom zahynulo 12 a zranenia utrpelo 43 ľudí.

Všetky tieto informácie sú známe už dávno. Doteraz však súdny dvor pre bývalú Juhosláviu väčšinu Kosovcov obvinených z vojnových zločinov oslobodil. Obrat ktorý sledujeme možno poslúži iba na vyčistenie Kosova od nepohodlných svedkov a politickej konkurencie.

Že dnešný premiér Hashim Thaci bol zupletený do obchodovania s orgánmi odobratými srbským zajatcom vyplývalo už zo správy bývalej žalobkyne Carle del Ponte. Tá je podozrivá, že svoju misiu si plnila selektívne. Pred súdom pre bývalú Juhosláviu skončili väčšinou Srbi.

Hashim Thaci však nie je medzi zatknutými a nebude sa zatiaľ zodpovedať za zločiny, ktoré spáchal.

 

Haradinajovi Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) nebol schopný preukázať ani to, čo o sebe sám napísal v knihe

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu 29. novembra 2012 už po druhý raz oslobodil bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja od všetkých obvinení z vojnových zločinov voči civilistom.

Obžaloba podľa verdiktu nepredložila dostatok dôkazov. Haradinaja, kosovského expremiéra a predtým jedného z najvýznamnejších veliteľov niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), haagsky tribunál opätovne súdil za zločiny voči civilistom v okolí kosovkého mesta Dečani z roku 1998. Prokuratúra ICTY pre neho žiadala trest vo výške 20 rokov väzenia.

Okrem Haradinaja čelili obvineniam z vraždy ôsmich civilistov aj Idriz Balaj a Lahi Brahimi. Zločinov sa podľa obžaloby mali dopustiť v tábore UCK v dedine Jablanica. Oboch taktiež zbavili všetkých obvinení v ten istý deň ako Haradinaja.

Opätovné súdenie Haradinaja a jeho spoluobvinených sa začalo v auguste 2011. Posledného svedka vypočuli v apríli 2012 v úplnej tajnosti. Prokuratúra tohto chráneného svedka, označovaného pseudonymom PW-80, považovala za jedného z korunných svedkov. Jeho odmietnutie vypovedať v roku 2007 bolo hlavnou príčinou oslobodzujúceho verdiktu pre Haradinaja a následného zopakovania procesu.

 

Svedkov ktorý proti Haradinajovi svedčili, alebo za nevyjasnených okolností zomreli

Zastrašovanie svedkov sprevádzalo oba procesy s Haradinajom. Hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz i jeho predchodkyňa Carla del Ponte z tohto dôvodu podali viacero sťažností na pôde Bezpečnostnej rady OSN. Srbský špeciálny prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič uviedol, že tragický osud niektorých potenciálnych svedkov je výsledkom “neschopnosti” predstaviteľov ICTY. “Som si vedomý, že sú dôkazy proti nemu chabé napriek tomu, že sme sa naozaj snažili pomôcť haagskemu tribunálu,” podotkol a poukázal na to, že v priebehu procesu proti Haradinajovi bolo “zabitých 19 potenciálnych svedkov”.

Hlavný svedok Shefqet Kabashi sa dokonca nechal radšej odsúdiť za pohŕdanie súdom, než aby vypovedal o zločinoch UCK v Jablanici. Ako sám povedal, nechce ohroziť svoju rodinu, ktorá žije v Kosove, napísali srbské médiá.

Podľa haagskeho tribunálu neexistujú dôkazy, že ktorýkoľvek zo svedkov bol zabitý pre to, že bol na zozname z procesu s Ramushom Haradinajom. Sám Haradinaj vo svojej autobiografickej knihe “Príbeh o vojne a mieri” napísal, že príslušníci UCK “každý deň zabíjali srbských policajtov”.

RAMUSH HARADINAJ – bývalý kosovský premiér. Obvinený bol z vrážd, znásilnení a mučení srbského obyvateľstva, čoho sa mal dopustiť ako veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). V marci 2005 sa sám vydal do Haagu. Všetkých obvinení ho zbavili v apríli 2008. Sudcovia žiadali obnovenie súdu s odôvodnením, že svedkovia v jeho procese boli zastrašovaní. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu ho 29. novembra 2012 už po druhý raz oslobodil od všetkých obvinení z vojnových zločinov voči civilistom.

Lídra Aliancie pre budúcnosť Kosova (AAK), tretej najsilnejšej strany v provincii, v Prištine dvakrát vypočuli vyšetrovatelia haagskeho tribunálu OSN v súvislosti s pôsobením UCK počas konfliktu z rokov 1998-99. V Srbsku čelil Haradinaj viacerým žalobám z vraždy viac ako desiatky srbských civilistov a pre Belehrad bolo jeho vymenovanie za kosovského premiéra neprijateľné. Západní diplomati vyjadrili obavy, že jeho vymenovanie a prípadná následná žaloba ICTY by v provincii mohla vyvolať násilnosti. Šéf administratívy OSN Sören Jessen-Petersen naznačil, že vymenovaniu Haradinaja za premiéra nebude brániť, keďže ide o demokratický proces. Európska únia však neskrývala nespokojnosť s vyhliadkou Haradinaja vo funkcii premiéra.

Haradinaj si pri príchode do sídla vlády podal ruku s odstupujúcim premiérom Bajramom Rexhepim. Za prvoradú úlohu svojho kabinetu pred novinármi označil splnenie medzinárodným spoločenstvom požadovaných štandardov – čo bolo podmienkou pre otvorenie rokovaní o konečnom štatúte Kosova. Haradinaj vyjadril pripravenosť okamžite začať so Srbskom dialóg o budúcnosti Kosova. Podľa srbskej vlády srbská justícia proti Haradinajovi vzniesla 108 trestných obvinení. Haradinaj bol podľa Belehradu jedným z hlavných organizátorov a podnecovateľov protisrbských násilností, ktoré po ustanovení správy OSN z júna 1999 viedli k exodu viac ako 200.000 Srbov z Kosova.

Kosovský parlament 3. decembra 2004 zvolil kontroverzného politika, bývalého veliteľa povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ramusha Haradinaja za nového premiéra provincie spravovanej OSN. Za hlasovalo 72 poslancov, proti boli traja. Funkcie kosovského premiéra sa ujal 6. decembra 2004 napriek opakovaným výhradám Srbska, ktoré ho obviňovalo z vojnových zločinov a vyzvalo administratívu OSN, aby jeho nástupu na post zabránila.

Na funkciu premiéra rezignoval 8. marca 2005 po doručení oficiálnej žaloby z Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu, kam následne aj dobrovoľne odcestoval.

Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN sa 9. mája 2005 vyslovila proti predbežnému prepusteniu bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý pred tribunál dobrovoľne predstúpil v ten deň. Bol obžalovaný zo zločinov spáchaných na kosovských Srboch, Nealbáncoch a Albáncoch považovaných za kolaborantov s Belehradom. Podľa žaloby ICTY nebolo v prípade predprocesného prepustenia Haradinaja možné tiež vylúčiť riziko pre budúcich svedkov v prípade. ICTY v polovici apríla 2005 Haradinajovi umožnil, aby sa v Kosove zúčastnil na pohrebe svojho mladšieho brata Envera, ktorý sa stal obeťou vraždy. Podmienkou bolo, že sa nesmie kontaktovať s potenciálnymi svedkami obžaloby ICTY ani hovoriť s novinármi.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka: V prípade uniknutých videí si chce počkať na vyšetrovanie

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V prípade uniknutých medializovaných videí z poľovníckej chaty si treba počkať na výsledok vyšetrovania. V stredu to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň rešpektuje rozhodnutie sudcu o nepredĺžení väzby bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi G. a ďalším obvineným v prípade policajnej akcie Očistec "Musíme…

Matovič o vlastnom ministrovi: Chápem postoj Kollára k reforme nemocníc, Lengvarský má viac diskutovať

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by mal poctivejšie diskutovať o reforme nemocníc. Reformy sa nemajú robiť od stola. Myslí si to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič Dodal, že v tomto prípade chápe postoj lídra Sme rodina Borisa Kollára. Matovič sa…

Premiér vyzval ľudí nad 50 rokov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa nastaveného covidautomatu zabránia zafarbiť okres načierno

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyzval ľudí nad 50 rokov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Nezaočkovaní ľudia končia v nemocniciach najviac a očkovanie je preukázateľne najväčšia ochrana pred nakazením, poukázal "Okres sa farbí na základe infikovaných občanov žijúcich v danom okrese. Nezafarbí sa na…

Polícia informovala, že už dôkladnejšie stráži očkovacie centrá pred občanmi, ktorí nadávajú lekárom

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Faceboook)   Polícia v minulosti upozornila na viaceré útoky voči pracovníkom očkovacích centier a celkovo proti lekárom, ktorí v médiách často hovoria o potrebe očkovania proti koronavírusu. Muži zákona teraz v tejto súvislosti realizujú ďalšie opatrenia Polícia SR v utorok zverejnila informácie aj fotografie v súvislosti…

Nemecký parlament budúci mesiac nepredĺži platnosť celoštátnej epidemickej situácie

0 icon

Berlín 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecký parlament nepredĺži platnosť „epidemickej situácie celoštátneho rozsahu“, ktorá uplynie budúci mesiac, zachová však určité opatrenia na kontrolu šírenia vírusu. Uviedli to v stredu viacerí poprední predstavitelia zákonodarného zboru. Počty ľudí infikovaných koronavírusom síce v poslednom čase opäť stúpajú, na predlžovanie „epidemickej situácie“ však…

Kollár i Valášek podporia reformu nemocníc

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Reforma nemocníc dostane v pléne Národnej rady (NR) SR podporu nezaradených poslancov Miroslava Kollára a Tomáša Valáška. Obaja sa zhodli, že reforma je potrebná na zlepšenie stavu zdravotníctva na Slovensku. Obaja tiež namietajú postoj hnutia Sme rodina, ktoré zatiaľ neplánuje reformu podporiť a…

Britský premiér pobúril ľudí počas svojho rozhovoru s deťmi

0 icon

Londýn 27. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Britský premiér Boris Johnson na schôdzke s deťmi vo veku od ôsmich do dvanástich rokov povedal veci, ktoré nahnevali užívateľov siete. Píše o tom The Mirror K incidentu došlo počas tlačovej konferencie v mediálnom centre Downing Street. Počas stretnutia prerokovali tému nadchádzajúceho summitu…

Biologička vysvetlila, prečo hromadné PCR testovanie detí nie je účinné

0 icon

Moskva 27. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-František Iván,TASR-Jaroslav Novák)   PCR testovanie detí na covid v školách nepomôže včasnému zisťovaniu chorých ani nezabráni šírenia koronavírusu. Je lepšie vykonávať denné testy na protilátky, myslí si to profesorka Školy systémovej biológie univerzity Georgea Masona v USA, hlavná vedecká pracovníčka laboratória funkčnej genomiky lekárskeho genetického…

Djokovič možno príde o Australian Open, organizátori neposkytnú výnimky pre nezaočkovaných hráčov

0 icon

Brisbane 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Tenisti nezaočkovaní proti koronavírusu nedostanú výnimku na účasť na budúcoročnom Australian Open. Dohady a špekulácie na túto tému v stredu rázne ukončil premiér štátu Victoria Daniel Andrews, ktorý vylúčil takúto možnosť. Na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny v Melbourne budú hrať iba tenisti, ktorí…

Žilinka prijal veľvyslankyňu Talianska J. E. Catherine Flumiani

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka prijal dnes na pôde Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky veľvyslankyňu Talianskej republiky na Slovensku, J. E. Catherine Flumiani Spolu s Elisou Polsinelli, prvou tajomníčkou Veľvyslanectva Talianskej republiky na Slovensku a Jozefom Kanderom, prvým námestníkom generálneho prokurátora Slovenskej republiky,…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali