Spolubojovníkov Thaciho zatkli pre podozrenia z vojnových zločinov

Priština 26. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Niektorí Kosovci boli zatknutí pre podozrenia z vojnových zločinov. Thaci naďalej pred zodpovednosťou unika

Polícia misie EÚ v Kosove (EULEX) v spolupráci so špeciálnymi jednotkami kosovskej polície (ROSU) zadržala v Kosove päť osôb pre podozrenia z vojnových zločinov v tábore bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v meste Likovac. Všetci zadržaní sú členovia niekdajšej neslávne známej tzv. drenickej skupiny a spolubojovníci úradujúceho kosovského premiéra Hashima Thaciho, napísal dnes srbský server Vesti online.

Kosovský premiér Hashim Thaci

Zadržaní sú predseda kosovského okresu Srbica Sami Lushtaku, bratranec zakladateľa UCK Adema Jashariho Sait Jashari, ako aj bratia Jahir a Zecir Demaju a Hysni Thaci. Obvineniam z vojnových zločinov čelia okrem iných aj súčasný kosovský veľvyslanec v Albánsku Sulejman Selimi, poslanec strany premiéra Thaciho v kosovskom parlamente Fadil Demaku a bývalý šéf obávanej tajnej služby ŠIK Sabit Geci. Oni patria medzi najobávanejších veliteľov UCK v Kosove, píšu Vesti.

„Sami Lushtaku, ktorý je starostom Srbice od roku 2007, predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu pre všetkých. Preto je jeho zatknutie veľkým prekvapením. Považuje sa za človeka, ktorý všetko drží pod kontrolou a nebojí sa ani otvorene sa vyhrážať. Jeho sa obáva dokonca aj EULEX a nedávno ho navštívil aj veliteľ KFOR-u (jednotky NATO v Kosove). Známy je prípad, keď pred rokom udrel starostu južnej Kosovskej Mitrovice Avniho Kastratiho do tváre. Lushtaku je jedným z najbohatších starostov, s majetkom väčším ako milión eur,“ uviedol server s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Bývalý šéf tajnej služby ŠIK Sabit Geci bol niekoľkokrát zatknutý a v roku 2011 ho odsúdili na 15 rokov väzenia kvôli zabíjaniu zajatcov v táboroch UCK v mestách Kukes a Cakan na severe Albánska. Obžaloba sa vzťahovala na obdobie od marca do júna 1999 a obsahovala iba zločiny voči Albáncom, ktorí nepodporovali UCK.

Geci sa však považuje za jedného z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s orgánmi unesených kosovských Srbov, upozornili Vesti. Údajne práve on velil transportu zajatcov z Kosova do tábora Kukes na severe Albánska.

Srbská prokuratúra pre vojnové zločiny údajne disponuje videozáznamom z tábora v Likovci, ktorý je dielom členov UCK z mája 1998. Okrem členov tejto skupiny na zázname vidieť štvoricu unesených kosovských Srbov vrátane Miroslava Šuljiniča, ktorého pozostatky sa našli v roku 2005 v masovom hrobe pri Lapušniku, píšu Vesti.

Sami Lushtaku sa vyhrážal aj kosovskej novinárke Jete Xhari po tom, čo písala o fungovaní jeho samosprávy. Nazýval ju srbskou špiónkou a huckal proti nej bývalých vodcov UCK, uviedol server. V tomto prípade v súčasnosti prebieha súdny proces a medzi svedkami Lushtakiho obrany je aj blízka Thaciho spolupracovníčka a kosovská ministerka pre európske integrácie Vlora Citaku.

Z údajov srbskej prokuratúry pre vojnové zločiny vyplýva, že v tábore Likovac pri Drenici sa Geci podieľal na popravách a mučení nealbánskeho obyvateľstva. Členom UCK sa stal v roku 1993 a na starosti mal vyzbrojovanie a výcvik v Drenici a jej okolí. Zúčastňoval sa na likvidácii Srbov zo Srbice a potom sa stal jeden z veliteľov v tábore Likovac, v ktorom na jeho rozkaz zabili desiatky Srbov, píšu Vesti.

Existuje podozrenie, že množstvo Srbov previezol z Likovca na sever Albánska, kde jeho ľudia oddeľovali a zabíjali chorých a slabších; kým mladých a vitálnych prevážali do druhých objektov, zrejme aj do známeho „žltého domu“, uvádzajú Vesti.

Geci, ktorý má prezývku Veľký šéf, čelí podozreniam, že bol zamiešaný aj do bombového útoku na srbský autobus, pri ktorom zahynulo 12 a zranenia utrpelo 43 ľudí.

Všetky tieto informácie sú známe už dávno. Doteraz však súdny dvor pre bývalú Juhosláviu väčšinu Kosovcov obvinených z vojnových zločinov oslobodil. Obrat ktorý sledujeme možno poslúži iba na vyčistenie Kosova od nepohodlných svedkov a politickej konkurencie.

Že dnešný premiér Hashim Thaci bol zupletený do obchodovania s orgánmi odobratými srbským zajatcom vyplývalo už zo správy bývalej žalobkyne Carle del Ponte. Tá je podozrivá, že svoju misiu si plnila selektívne. Pred súdom pre bývalú Juhosláviu skončili väčšinou Srbi.

Hashim Thaci však nie je medzi zatknutými a nebude sa zatiaľ zodpovedať za zločiny, ktoré spáchal.

 

Haradinajovi Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) nebol schopný preukázať ani to, čo o sebe sám napísal v knihe

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu 29. novembra 2012 už po druhý raz oslobodil bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja od všetkých obvinení z vojnových zločinov voči civilistom.

Obžaloba podľa verdiktu nepredložila dostatok dôkazov. Haradinaja, kosovského expremiéra a predtým jedného z najvýznamnejších veliteľov niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), haagsky tribunál opätovne súdil za zločiny voči civilistom v okolí kosovkého mesta Dečani z roku 1998. Prokuratúra ICTY pre neho žiadala trest vo výške 20 rokov väzenia.

Okrem Haradinaja čelili obvineniam z vraždy ôsmich civilistov aj Idriz Balaj a Lahi Brahimi. Zločinov sa podľa obžaloby mali dopustiť v tábore UCK v dedine Jablanica. Oboch taktiež zbavili všetkých obvinení v ten istý deň ako Haradinaja.

Opätovné súdenie Haradinaja a jeho spoluobvinených sa začalo v auguste 2011. Posledného svedka vypočuli v apríli 2012 v úplnej tajnosti. Prokuratúra tohto chráneného svedka, označovaného pseudonymom PW-80, považovala za jedného z korunných svedkov. Jeho odmietnutie vypovedať v roku 2007 bolo hlavnou príčinou oslobodzujúceho verdiktu pre Haradinaja a následného zopakovania procesu.

 

Svedkov ktorý proti Haradinajovi svedčili, alebo za nevyjasnených okolností zomreli

Zastrašovanie svedkov sprevádzalo oba procesy s Haradinajom. Hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz i jeho predchodkyňa Carla del Ponte z tohto dôvodu podali viacero sťažností na pôde Bezpečnostnej rady OSN. Srbský špeciálny prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič uviedol, že tragický osud niektorých potenciálnych svedkov je výsledkom „neschopnosti“ predstaviteľov ICTY. „Som si vedomý, že sú dôkazy proti nemu chabé napriek tomu, že sme sa naozaj snažili pomôcť haagskemu tribunálu,“ podotkol a poukázal na to, že v priebehu procesu proti Haradinajovi bolo „zabitých 19 potenciálnych svedkov“.

Hlavný svedok Shefqet Kabashi sa dokonca nechal radšej odsúdiť za pohŕdanie súdom, než aby vypovedal o zločinoch UCK v Jablanici. Ako sám povedal, nechce ohroziť svoju rodinu, ktorá žije v Kosove, napísali srbské médiá.

Podľa haagskeho tribunálu neexistujú dôkazy, že ktorýkoľvek zo svedkov bol zabitý pre to, že bol na zozname z procesu s Ramushom Haradinajom. Sám Haradinaj vo svojej autobiografickej knihe „Príbeh o vojne a mieri“ napísal, že príslušníci UCK „každý deň zabíjali srbských policajtov“.

RAMUSH HARADINAJ – bývalý kosovský premiér. Obvinený bol z vrážd, znásilnení a mučení srbského obyvateľstva, čoho sa mal dopustiť ako veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). V marci 2005 sa sám vydal do Haagu. Všetkých obvinení ho zbavili v apríli 2008. Sudcovia žiadali obnovenie súdu s odôvodnením, že svedkovia v jeho procese boli zastrašovaní. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu ho 29. novembra 2012 už po druhý raz oslobodil od všetkých obvinení z vojnových zločinov voči civilistom.

Lídra Aliancie pre budúcnosť Kosova (AAK), tretej najsilnejšej strany v provincii, v Prištine dvakrát vypočuli vyšetrovatelia haagskeho tribunálu OSN v súvislosti s pôsobením UCK počas konfliktu z rokov 1998-99. V Srbsku čelil Haradinaj viacerým žalobám z vraždy viac ako desiatky srbských civilistov a pre Belehrad bolo jeho vymenovanie za kosovského premiéra neprijateľné. Západní diplomati vyjadrili obavy, že jeho vymenovanie a prípadná následná žaloba ICTY by v provincii mohla vyvolať násilnosti. Šéf administratívy OSN Sören Jessen-Petersen naznačil, že vymenovaniu Haradinaja za premiéra nebude brániť, keďže ide o demokratický proces. Európska únia však neskrývala nespokojnosť s vyhliadkou Haradinaja vo funkcii premiéra.

Haradinaj si pri príchode do sídla vlády podal ruku s odstupujúcim premiérom Bajramom Rexhepim. Za prvoradú úlohu svojho kabinetu pred novinármi označil splnenie medzinárodným spoločenstvom požadovaných štandardov – čo bolo podmienkou pre otvorenie rokovaní o konečnom štatúte Kosova. Haradinaj vyjadril pripravenosť okamžite začať so Srbskom dialóg o budúcnosti Kosova. Podľa srbskej vlády srbská justícia proti Haradinajovi vzniesla 108 trestných obvinení. Haradinaj bol podľa Belehradu jedným z hlavných organizátorov a podnecovateľov protisrbských násilností, ktoré po ustanovení správy OSN z júna 1999 viedli k exodu viac ako 200.000 Srbov z Kosova.

Kosovský parlament 3. decembra 2004 zvolil kontroverzného politika, bývalého veliteľa povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ramusha Haradinaja za nového premiéra provincie spravovanej OSN. Za hlasovalo 72 poslancov, proti boli traja. Funkcie kosovského premiéra sa ujal 6. decembra 2004 napriek opakovaným výhradám Srbska, ktoré ho obviňovalo z vojnových zločinov a vyzvalo administratívu OSN, aby jeho nástupu na post zabránila.

Na funkciu premiéra rezignoval 8. marca 2005 po doručení oficiálnej žaloby z Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu, kam následne aj dobrovoľne odcestoval.

Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN sa 9. mája 2005 vyslovila proti predbežnému prepusteniu bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý pred tribunál dobrovoľne predstúpil v ten deň. Bol obžalovaný zo zločinov spáchaných na kosovských Srboch, Nealbáncoch a Albáncoch považovaných za kolaborantov s Belehradom. Podľa žaloby ICTY nebolo v prípade predprocesného prepustenia Haradinaja možné tiež vylúčiť riziko pre budúcich svedkov v prípade. ICTY v polovici apríla 2005 Haradinajovi umožnil, aby sa v Kosove zúčastnil na pohrebe svojho mladšieho brata Envera, ktorý sa stal obeťou vraždy. Podmienkou bolo, že sa nesmie kontaktovať s potenciálnymi svedkami obžaloby ICTY ani hovoriť s novinármi.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Dane Wänkeovej

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudkyni Dane Wänkeovej. Predmetom disciplinárneho návrhu sú skutočnosti a okolnosti týkajúce sa správania Wänkeovej vo veci rozhovoru so sudkyňou Marcelou Malatkou po trestnoprávnom kolégiu dňa 17. júna 2020. TASR…

Mesto Banská Bystrica nemá dostatok zdravotníkov na plošné testovanie

0 icon

Banská Bystrica 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko, Pixabay)   Mesto Banská Bystrica nemá pre celoštátne testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 dostatočný počet zdravotníkov „Je preto možné, že nebudú otvorené všetky nami vytypované a zriadené odberné miesta,“ informuje primátor mesta Ján Nosko na sociálnej sieti s tým, že ho o nedostatku…

Nezamestnanosť na Slovensku mierne klesla, v rámci celej EÚ zostala stabilná

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v septembri dosiahla 8,3 percenta, v medzimesačnom porovnaní sa teda nezmenila. Miera nezamestnanosti stagnovala aj v rámci celej EÚ, kde zotrvala na augustovej hodnote 7,5 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku…

Ukrajinský prezident pre rozhodnutie ústavného súdu navrhuje výmenu sudcov

0 icon

Kyjev 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predložil vo štvrtok večer parlamentu návrh zákona, ktorý má predčasne ukončiť funkčné obdobie všetkým členom ústavného súdu Urobil tak pre nedávne rozhodnutie súdu, ktoré bráni reforme protikorupčných zákonov. Informovala o tom v piatok ukrajinská agentúra UNIAN. Ústavný…

Štátne hmotné rezervy kúpili takmer 3,8 mil. jednorazových rukavíc za takmer 485-tisíc eur bez DPH

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR kúpila takmer 3,8 milióna jednorazových nitrilových rukavíc v celkovej hodnote takmer 485-tisíc eur bez DPH. Vyplýva to z kúpnej zmluvy so spoločnosťou PharmaComp, s. r. o. zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv. Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková…

Francúzsku hrozí viac útokov na jeho území, tvrdí minister vnútra Darmanin

0 icon

Paríž 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stephane de Sakutin)   Francúzsku v najbližšom čase pravdepodobne hrozí viac útokov na jeho území, keďže sa zapojilo do boja proti radikálnej islamistickej ideológii Uviedol to francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, píše agentúra Reuters. "Sme vo vojne proti nepriateľovi, ktorý je vnútorným aj vonkajším nepriateľom. Nie…

Kardinál Sarah po útoku v Nice: Barbari sú vždy nepriateľmi mieru. Islamizmus je obludný fanatizmus, proti ktorému treba bojovať silou a odhodlaním

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:Screenshot Youtube)   "Barbari sú vždy nepriateľmi mieru. Západ a dnes Francúzsko to musia pochopiť,“ napísal na twitteri prefekt Kongregácie pre bohoslužbu a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v súvislosti s útokom v bazilike v Nice, pri ktorom útočník kričiaci „Allah Akbar“ zabil troch ľudí…

Najmenej 35 obetí si vyžiadala najslinejšia búrka za ostatných 20 rokov

0 icon

Hanoj 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lai Minh Dong)   Najmenej 35 mŕtvych a viac ako 50 nezvestných si vyžiadal tajfún Molave, ktorý sa vo štvrtok prehnal cez Vietnam Podľa tamojšej vlády išlo o najsilnejšiu búrku za ostatných 20 rokov, informovala agentúra AP. Medzi mŕtvymi je aj 12 rybárov, ktorých lode sa…

Ceny v celej eurozóne v októbri medziročne klesli o 0,3 %, na Slovensku o 1,7 % stúpli

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Celková cenová hladina v eurozóne v októbri podľa rýchleho odhadu medziročne oslabila o 0,3 percenta. V porovnaní so septembrom sa tak vývoj cien nezmenil, keďže vtedy medziročne tiež klesli o 0,3 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat Na Slovensku…

Prezidentka zasiahla. K dispozícii je len 60% potrebného personálu: „Žiadam zrušiť kategorizovania občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých“. Toto má byť Matovičova odpoveď?

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook - Zuzana Čaputová)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v piatok po 11. hodine vystúpila pred média s vyhlásením k celoplošnému testovaniu. Potvrdila nepripravenosť akcie pod vedením premiéra Igora Matoviča a ministra obrany Jaroslava Naďa a vyhlásila, že podľa nej by ľudia na základe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Paulov

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!

0icon

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!     ...Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom o súkromnom živote ľudí, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.... Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty…

Peter Košík

Pán MATOVIČ čakáme na vašu demisiu. Poponáhľajte sa, predčasné voľby sú na dohľad.

0icon

Matovič predsa povedal, že ak sa celoplošné testovanie neuskutoční, podá demisiu. Prezidentka Zuzana Čaputová to povedal veľmi jasne, pripravení sme iba na 60% !!! Teda celoplošné testovanie v ála matovič sa neuskutoční!!! Na rade je teraz pán Matovič, aby jej priniesol svoju demisiu. Veľa písať už okolo toho nemá zmysel.…

Mária Benová

Čaputová lobuje za väčší biznis pre svojich poradcov napriek tomu, že na pomalé PCR-testy sa nedá spoliehať.

0icon

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu podvečer oznámila, že EÚ vynakladá 100 miliónov eur na nákup antigénových testov pre COVID-19, vzhľadom na to, že koronavírus opäť zasiahol celú Európu. Ursula Von der Leyen na tlačovej konferencii v Bruseli uviedla, že na rozdiel od tohtoročnej jari, keď sa…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Takéhoto Putina sme už dlho nevideli : už nebude tolerovať vonkajší tlak !

0icon

Tento blog je o vyhodnotení prejavu pána Putina na Valdajskom klube  očami ruských politológov . Ruský prezident sprísňuje strategickú rétoriku a konkrétne politické rozhodnutia vo vzťahu k západným partnerom aj k domácej politike. Nová ruská diplomacia je tvrdá, silná a nekompromisná. Niektorí dokonca tvrdia, že takého Putina sme od mníchovského…

Peter Švec

Na konci októbra 1918 boli etnickí Sloveni/Slováci väčšinovým etnikom vznikajúceho Česko-Slovenska. Máme čo oslavovať?

0icon

Šokujúce tvrdenie, ale faktické. Vtedy sme to strategicky prehrali. Boli sme ogabaní, prekabátení. Pred rokom som presne na výročie, ktoré má byť prečo významné pre našich západných susedov, publikoval blog s názvom: „Začiatok utrpenia státisícov Slovákov ako dôvod na oslavu?“. Máme výročie Martinskej deklarácie, príležitosť na hodnotenie. Múdri sa z histórie poučia.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Google testuje super funkciu pre Google Play, ktorá vám pomôže identifikovať potenciálne kvalitnejšie aplikácie

0 icon

V Google Play aktuálne nájdeme státisíce až milióny aplikácií, ale aj napriek tomu, výber tých kvalitnejších je vcelku náročným procesom. Dôvodom je, že do obchodu sa dostanú aj menej kvalitné aplikácie, ktorých je bohužiaľ väčšina. S problémom vyselektovania tých viac kvalitných aplikácií od menej kvalitných, by mohla pomôcť nová funkciu,…

Huawei už má údajne v rukách 200W technológiu rýchleho nabíjania

0 icon

Rok 2020 znamenal pre svet rýchlonabíjacích systémov pre smartfóny naozaj veľa. Nové a násobne rýchlejšie technológie nabíjania poväčšine ukázali čínski výrobcovia ako Xiaomi, Vivo či Oppo, ktorí vedú malé „preteky“ o najrýchlejší nabíjací systém pre smartfóny. Väčší a tzv. „prémioví“ výrobcovia sa do tohto súboja doposiaľ nezapojili. Podľa najnovších výrokov…

Huawei zverejnil zoznam 37 smartfónov, ktoré dostanú EMUI 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 založená na verzii Androidu 10 bola oficiálne predstavená ešte začiatkom septembra pričom priniesla viacero vylepšení v porovnaní s EMUI 10. Huawei prekopal funkciu Always On Display, kde pribudlo viacero nových DIY štýlov, úprav sa dočkala aj vstavaná aplikácia Galérie, pribudli živé ikony, podpora funkcie Multi-Screen, ktorá umožňuje…

Ktoré smartfóny spoločnosti Motorola dostanú v dohľadnej dobe Android 10 a 11?

0 icon

Spoločnosť Motorola v tomto roku zažíva vcelku „vzrušujúce obdobie“. Dôvodom je predstavenie viacerých nových zariadení na čele so smartfónom Motorola Razr, ktorá „ťaží“ z dobrého mena „žiletky“ predstavenej ešte v roku 2004. Rovnako ako vtedy, tak aj teraz ide o výnimočné zariadenie.  Motorola prostredníctvom tlačovej správy informuje, ktoré smartfóny spoločnosti dostanú v…

Predaje smartfónov Xiaomi v 3. kvartáli 2020 dosiahli nový míľnik. Takéto výsledky nečakal ani Apple!

0 icon

Spoločnosť IDC (International Data Corporation) publikovala najnovší štatistický report, ktorý odhaľuje počet predaných smartfónov za uplynulý kvartál podľa výrobcov. Publikované dáta prinášajú hneď niekoľko prekvapení.  Prekvapený Apple Ako môžete vidieť nižšie, tak globálne predaje smartfónov sa pomaly, ale isto dostávajú do „starých koľají“. Pri medzikvartálnom porovnaní, v 3. kvartáli tohto…

Armádny Magazín

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Korotčenko: Arménsko sa útokmi na civilistov snaží zatiahnuť Rusko do vojny v Náhornom Karabachu

0 icon

Rusko, 30.október 2020 (AM) - Vojenský expert Igor Korotčenko vysvetlil význam raketových útokov Arménska na azerbajdžanské mestá. Je presvedčený, že konečným cieľom je zatiahnuť Rusko do konfliktu v Náhornom Karabachu. Vojenský expert, šéfredaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko vysvet

Nasadzuje Turecko špeciálne sily na hranice Arménska?

0 icon

Turecko, 30.október 2020 (AM) - V pondelok 26. októbra, ruské vzdušné sily so sídlom v Sýrii podľa niekoľkých súbežných zdrojov ťažko zasiahli výcvikové základne a povstalecké sily podporované Ankarou na severe Sýrie, pričom zabili niekoľko desiatok povstalcov a asi ďalších sto zranili. Tieto útoky, podľa zdrojov blízkych tureckej moc

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA