Bratislava 25. januára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Škandál Qatargate v Európskom parlamente minulý týždeň tvrdo dopadol na predsedníčku komory Robertu Metsolovú
Metsolová sa 19. januára zúčastnila na fóre, ktoré organizoval spravodajský portál Politico vo švajčiarskom Davose ako sprievodné podujatie Svetového ekonomického fóra. V diskusii vystúpil aj albánsky premiér Edi Rama, ktorý sa neubránil narážke na vypuklý korupčný škandál a naznačil pokrytectvo EÚ.
„Roberta, prepáč, musím to povedať, keď sa tento korupčný prípad dostal na verejnosť. Povedal som: Karma je s*ačka,“ povedal jej.
Albánsko sa už dlho snaží vstúpiť do EÚ. Niektorí ho však považujú za mäkkú diktatúru; Rámova vláda totiž navrhla zákon o daňovej amnestii, ktorý by Albánsku umožnil stať sa úschovňou nelegálnych peňazí. Albánske mafie pôsobia aj v celej Európe.
Napriek tomu Rama tvrdí, že EÚ má v súčasnosti oveľa prísnejšie požiadavky na krajiny, ktoré chcú vstúpiť do bloku, ako to bolo v čase vstupu prvých členov:
Viac ako polovica krajín EÚ by už do EÚ nemohla vstúpiť. Nehovorím o bývalých komunistických krajinách. Hovorím aj o zakladateľoch, verte mi.
Obvinenia Rama nasledovali po odhaleniach o nezverejnených daroch samotnej Metsolovej.
Metsolová dostala počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedníčky parlamentu približne 125 darov, od sušienok až po pobyty v hoteli, uviedol nedávno portál Politico. Maltská politička prevzala predsedníctvo parlamentu v januári 2022, ale dary vyšli najavo, až keď ich v polovici januára deklarovala v súvislosti so škandálom Qatargate, v ktorom sú viacerí poslanci podozriví z prijímania úplatkov od Kataru za to, že vybielia jeho záznamy o stave ľudských práv.
Politico uvádza, že okrem drobných pozornosti, ako sú čokolády alebo fľaša šampanského, darčeky obsahovali aj mnohé osobnejšie a významnejšie predmety, napríklad zlatú modelovú vežu od vysokopostaveného marockého politika; biele šaty so zlatou výšivkou od predsedu parlamentu v Bahrajne; šál od francúzskej premiérky Élisabeth Borneovej; bezdrôtové slúchadlá Sennheiser od nemeckého Bundestagu; váza od českého predsedníctva Rady EÚ; biela blúzka od moldavskej prezidentky Maii Sanduovej; a víkendový pobyt vo Francúzsku s elitným vinárskym klubom.
Kódex správania Európskeho parlamentu vyžaduje, aby poslanci EP zverejnili všetky prijaté dary do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli dary prijaté.
Hovorca Metsolovej pre Politico uviedol, že je „zvykom“, že ako predsedníčka nie je týmto pravidlom viazaná. Predchádzajúci predsedovia deklarovali všetky dary na konci svojho funkčného obdobia a len interne občianskemu výboru parlamentu namiesto verejného registra, hoci predseda parlamentu je zároveň poslancom EP.
Metsolová sa pre Politico obhajovala tým, že dary dostala ako predsedníčka parlamentu, a nie ako poslankyňa EP, ale dodala, že sa zaviazala k väčšej transparentnosti.
Na poslednom plenárnom zasadnutí parlamentu, ktoré sa skončilo 19. januára, poslanci diskutovali o tom, ako riešiť zjavné problémy s korupciou v tejto inštitúcii.
Niektorí chválili reakciu komory na škandál Qatargate a jej odhodlanie bojovať proti korupcii, iní hovorili o kultúre beztrestnosti a spochybňovali, či má inštitúcia zavedené primerané etické záruky. Bolo predložených niekoľko konkrétnych návrhov vrátane zriadenia osobitného výboru pre Qatargate, zavedenia úplnej povinnosti zverejňovania informácií v registri transparentnosti EÚ a zriadenia nezávislého etického orgánu pre inštitúcie EÚ.
Metsolová sa na úvod plenárneho zasadnutia prihovorila aj svojim kolegom poslancom.
„S vedúcimi predstaviteľmi skupín sme sa dohodli na prvom postupe vo viacerých bodoch, ktoré môžu priniesť veľký pokrok,“ povedala. „Toto je začiatok, nie koniec. Začneme s opatreniami, ktoré môžeme rýchlo realizovať, a zároveň začneme proces dlhodobejšej reformy.“
Neponúkla žiadne konkrétne informácie o tom, ktoré body by sa dali ľahko implementovať.
Komisárka Ylva Johanssonová tiež povedala parlamentu, že komisia „veľmi skoro“ navrhne nový zákon, ktorý bude kriminalizovať všetky formy korupcie, ako aj „balík na obranu demokracie“.