Obmedzenia týkajúce sa boja s koronavírusom už priniesli pre prírodu aj veľa pozitívnych zmien. Nisha Owen však upozornila, že majú málo informácií o tom, ako “sa darí veľkým oblastiam sveta disponujúcim veľkou biodiverzitou”. “Máme správy o ilegálnych aktivitách v oblastiach, ktoré nie sú strážené alebo sledované v dôsledku obmedzení súvisiacich s koronavírusom, a to pre redukciu počtu zamestnancov alebo zníženie financovania,” objasnila. “Nebudeme poznať rozsah tohto vplyvu na prírodu a biodiverzitu, kým to nebudeme môcť systematicky posúdiť, a to zrejme bude možné až po uvoľnení obmedzení,” vysvetlila.
Strata financií predstavuje veľké obavy najmä pre menej známe ohrozené druhy, akými sú napríklad šupinavce, ktoré aj predtým dostávali “menší kúsok z koláča”. “Problémy však nepociťujú len organizácie na vzdialenejších miestach, ale zmeny týkajúce sa COVID-19 sa dotýkajú aj tých tu vo Veľkej Británii,” povedal Diogo Veríssimo, ktorý pôsobí ako vedec na University of Oxford.
Koalícia viac ako 50 ochranárskych organizácií v Anglicku nedávno varovala, že čelia dramatickému poklesu príjmov, čo bude mať vplyv na ich schopnosť starať sa o krajinu, ochraňovať divokú prírodu, bojovať proti klimatickej zmene a úpadku prírody počas nasledujúcich rokov.
Tento rok pritom Organizácia Spojených národov (OSN) označila za “super rok pre biodiverzitu”, čo mala potvrdiť aj októbrová konferencia, počas ktorej chceli navrhnúť nové ciele pre biodiverzitu na ďalšie desaťročie.
Owen vyhlásila, že “harmonogram sa zmenil, no pre svetových lídrov je to kľúčová príležitosť stanoviť silné ciele a zdôrazniť, že biodiverzita je neoddeliteľnou súčasťou ľudského zdravia a dobrých životných podmienok a tiež planéty, na ktorej žijeme”.