Konstantin Sivkov o blízkovýchodnom “Endspiele”. Západná koalícia prehrala partiu o Sýriu s Ruskom

Konstantin Sivkov o blízkovýchodnom “Endspiele”. Západná koalícia prehrala partiu o Sýriu s Ruskom

Svet 4. februára 2018 (HSP/Foto: printscreen YouTube)

 

Portál politexpert uviedol slová ruského vojenského experta a doktora vojenských vied Konstantina Sivkova, ktorý vysvetlil dôvody, pre ktoré západná koalícia prehrala sýrsku partiu a víťazstvo je na strane Ruska

Na snímke Konstantin Sivkov

Konstantin Sivkov uviedol, že v Sýrii bojovali dve koalície – jednu koalícu tvorili USA, západné krajiny, Izrael, monarchie Perzského zálivu, a druhú koalíciu tvorili Rusko, Sýria, Libanon a Irán. Západná koalícia sledovala cieľ zvrhnutia legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Moskva a jej spojenci sledovali cieľ zachrániť celistvosť Sýrie a jeho suverenitu.

Reklama

Konstantin Sivkov vysvetlil, že v západnej koalícii existovali už od počiatkov hlboké protirečenia, ktoré neutralizovali vojenské a strategické možnosti USA a ich spojencov. Tieto krajiny mali rozličné politické ciele, rozličné sily a prostriedky a takisto rozličný prístup k stratégii, ako v Sýrii pôsobiť. Preto sa západná koalícia už od začiatku ocitla v značne zložitom postavení a nedokázala plnohodnotne kontrolovať a vykonávať svoje predstavy.

V zjednodušenej podobe podľa Sivkova možno rozdeliť západnú koalíciu na dve časti. Prvú časť tvorili nezákonné ozbrojené skupiny, podporované Západom a perzskými monarchiami. Na týchto ozbrojených skupinách ležalo bremeno bojov, Západ zabezpečoval financie, zbrane, muníciu, nábor nováčikov a politicko-informačnú podporu. USA, Izrael, Saudská Arábia, Katar a sčasti Turecko vložili do konfliktu v Sýrii mohutné finančné zdroje. Druhú časť tvorili radikálni islamisti ISIS a Dzebchat an Nusry, či členovia Al Kaidy, ktorí takisto bojovali proti oficiálnemu Damasku, pričom tieto organizácie časť ruských analytikov považuje za iregulárnu armádu USA.

Reklama

Protiasadovské skupiny priamo podporované Západom tvorilo široké spektrum organizácii. Od radikálnych islamistov, cez proturecké skupiny či otvorene liberálne a prozápadné skupiny. Radikálni islamisti mimo ISIS chceli vytvoriť sunnitský štát pod vedením Kataru alebo Saudskej Arábie. Proturecké skupiny sa snažia obnoviť osmanské impérium a znova pričleniť k Turecku severosýrske oblasti, ktoré Turci stratili po 1. svetovej vojne. Američania a Izrael chceli Sýriu odstrániť kvôli posilneniu pozícii Izraela a osobité miesto zaujímajú kurdské skupiny, ktoré sa snažili spočiatku o autonómiu a dnes sa ich ambície podstatne rozšírili. Kurdi majú veľmi ťažkú pozíciu, pretože proti ich predstavám stoja Damask i Ankara.

Keď Rusko vstúpilo do sýrskeho konfliktu a začalo podporovať sýrsky režim Bašára Asada, stretlo sa s aktívnym odporom západnej koalície. Proti Rusom a Sýrčanom bojovali spomenuté ozbrojené skupiny, ktorým poskytovali zbrane, výcvik a krytie USA, Západ a Izrael. Vo vzájomnom súperení prišlo k využitiu všetkých prostriedkov vedenia vojny. Do bojov sa z oboch strán zapojilo letectvo, delostrelectvo, pechotné a mechanizované sily, na niektorých miestach priamo (aj keď  oficiálne nie proti sebe) bojovali priamo Rusi, Američania, Briti, Turci či Iránci.  V sýrskom konflikte sa naplno prejavili z oboch strán metódy informačnej vojny, množstvo dezinformácii a pod.

Západ sledoval svoj cieľ zničiť režim Bašára Asada a neváhal k tomu využívať bandy islamistických hrdlorezov, ktoré vraždili civilné obyvateľstvo. Teroristické bandy mali dostatok zbraní i munície, vo viacerých prípadoch sa pred porážkou zachránili teroristi len útekom do bezpečnostnej zóny pod patronátom USA ( napr. v oblasti Deir ez Zor). Rusi, Iránci a Sýrčania postupne likvidovali jednotlivé bandy. Sýrske sily však museli bojové operácie viesť postupne, pretože nemali dostatok síl na vedenie bojových operácii na viacerých miestach frontu naraz.

Rusko so svojím expedičným zborom dokázalo uvedenú partiu nad Západom vyhrať. Rusi sa pritom nemohli príliš spoliehať najmä v prvej fáze na Sýrčanov, ktorí mali vyčerpané vojenské i ekonomické zdroje. Keď Rusko v roku 2015 do konfliktu vstúpilo, sýrska armáda už mlela z posledného a na Západe už rátali, že režim Bašára Asada má pred sebou maximálne len niekoľko týždňov existencie. Opak sa stal pravdou. Rusko ukázalo, že dokáže viesť úspešné bojové operácie v zahraničí, čo svedčí o jeho ekonomickom potenciáli, ruská armáda je vysoko motivovaná, bojaschopná a na vysokej profesionálnej úrovni, pričom ruské zbrane predstavujú svetovú špičku (ruské letectvo, ruské rakety Kaliber).

K víťazstvu Ruska v Sýrii podľa Sivkova prišlo z viacerých dôvodov. Západnú koalíciu sužovalo množstvo rozporov, ktoré nedokázali USA uspokojivo riešiť. Sýrske teroristické bandy v Idlibe a Aleppe po porážkach začali dokonca medzi sebou bojovať a naplno sa prejavili ich politické či náboženské rozpory. Radikálni sunniti otvorene útočili na proturecké skupiny či proamerické skupiny. Proturecké skupiny sa dostali do konfliktu s proamerickými skupinami a Američania nedokázali tieto rozpory stlmiť. Američania postupne stratili kontrolu nad jednotlivými skupinami, ktoré boli navyše značne demoralizované vysokými stratami, tie im spôsobili Rusi, Iránci, Sýrčania, libanonský Hizballáh či Palestínčania.

Reklama

Podľa Sivkova, navyše západné elity preukázali prekvapivo nízky intelektuálny potenciál a nedokázali predvídať ruské kroky (napríklad prechod Turkov na ruskú stranu). Ruské elity naopak demonštrovali plnú sústredenosť a ich premyslené politické či vojenské kroky viedli k ruským úspechom v Sýrii.

Grigorij Pavlodubov

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali