Konfrontácia bloku pod vedením USA a taktika studenej vojny …

❚❚

Bratislava 2. apríla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter,TASR/AP-Ng Han Guan)

 

Konfrontácia bloku pod vedením USA a taktika studenej vojny nenarušia dlhodobo vzťahy medzi Čínou a združením ASEAN. Čína a vedúci predstavitelia združenia ASEAN sľúbili, že zlepšia spoluprácu.Odmietajú oddelenie

Si Ťin-pching Lee Hsien Loong
Na snímke Si Ťin-pching a Lee Hsien Loong

Vo Veľkej sále ľudu v Pekingu bolo v piatok rušno, pretože najvyšší čínsky predstaviteľ sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Španielska, Malajzie a Singapuru, aby ďalej posilnil bilaterálne vzťahy a vymenil si názory na témy spoločného záujmu, pričom odborníci zdôraznili, že interakcie medzi najvyššími predstaviteľmi po výročnej konferencii Boao Forum for Asia (BFA) prinesú pozitívne impulzy do regiónu a sveta v čase rastúcej geopolitickej krízy.

.

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v piatok v Pekingu stretol so španielskym premiérom Pedrom Sanchezom, malajzijským premiérom Datukom Serim Anwarom Ibrahimom a singapurským premiérom Lee Hsien Loongom.

 

.

Prehĺbenie spolupráce

Počas stretnutí najmä s dvoma zahraničnými hosťami zo združenia ASEAN lídri tiež zdôraznili podporu multilateralizmu a prehĺbenie spolupráce pri podpore regionálneho a globálneho rozvoja a prisľúbili, že budú podporovať základné postavenie združenia ASEAN a odmietnu mentalitu studenej vojny a blokovú konfrontáciu. Táto silná dynamika ukazuje, že spolupráca medzi Čínou a ASEAN nebude ovplyvnená krokmi oddeľovania pod vedením USA, keďže táto spolupráca je zakorenená v základných záujmoch oboch strán, uviedli odborníci.

Počas Anwarovej návštevy Čína a Malajzia dosiahli konsenzus o spoločnom budovaní čínsko-malezajského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou, čo určite otvorí novú kapitolu v histórii bilaterálnych vzťahov, povedal Xi.

Vyzval obe strany, aby v ďalšej etape vyvinuli koordinované úsilie o pokrok v rozvoji bilaterálnych vzťahov a spolupráce v rôznych oblastiach, aby sa zasadili o stabilný a trvalý rast čínsko-malajzijských vzťahov a aby vniesli nový impulz do prosperity a rozvoja oboch krajín a celého regiónu.

Si uviedol, že neochvejná snaha Číny o otvorenie sa vysokým štandardom a modernizáciu Číny prinesie nové príležitosti pre rozvoj Malajzie a ďalších krajín, a vyzval obe strany, aby naďalej zvyšovali úroveň vysokokvalitnej spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta, napredovali v kľúčových projektoch, podporovali oblasti rastu v oblasti digitálneho hospodárstva, ekologického rozvoja a novej energie a preskúmali spoluprácu v oblasti živobytia ľudí, aby čínsko-maliajzijské vzťahy priniesli viac výhod obom národom.

Čínsky prezident tiež zdôraznil, že Čína je ochotná spolupracovať s Malajziou na podpore kľúčového postavenia ASEAN-u, pričom odmieta mentalitu studenej vojny a konfrontáciu v tábore.

.

Anwar uviedol, že Čínou navrhovaná Globálna bezpečnostná iniciatíva (GSI), Globálna rozvojová iniciatíva (GDI) a Globálna civilizačná iniciatíva (GCI) sú ozvenou Malajzie Madani – politického rámca, ktorý sa zameriava na dobrú správu vecí verejných a udržateľný rozvoj. Ocenil tiež čínsku ochranu mešít a rešpektovanie slobody náboženského vyznania a uviedol, že Malajzia je ochotná prehĺbiť s Čínou dialóg o civilizácii.

Čína nedávno v Pekingu úspešne sprostredkovala dialóg medzi Iránom a Saudskou Arábiou, čím tiež ukázala, že zohráva konštruktívnu úlohu pri podpore mieru. Malajzia je proti blokovej konfrontácii a proti tomu, aby bola nútená “vyberať si strany”, povedal Anwar.

Počas stretnutia Si a Leeho obaja lídri tiež zdôraznili, že je dôležité chrániť výhody regionálneho mieru a rozvoja a dôrazne odmietnuť hegemóniu a oddelenie.

Xi uviedol, že Čína dáva Singapuru diplomatickú prioritu v rámci svojej susedskej diplomacie. Poznamenal, že počas Leeho návštevy obe strany povýšili dvojstranné vzťahy na všestranné vysokokvalitné partnerstvo orientované na budúcnosť, čím vytýčili smer budúceho rozvoja dvojstranných vzťahov.

Čína je pripravená posilniť strategickú komunikáciu so singapurskou stranou, prehĺbiť strategické zosúladenie a urobiť z “vysokej kvality” najvýraznejšiu črtu čínsko-singapurskej spolupráce, uviedol čínsky prezident.

.

Na pozadí zrýchľujúcich sa zmien vo svete, ktoré nemajú obdobu už celé storočie, by si podľa Xiho mali ázijské krajiny vážiť a udržiavať ťažko získanú zdravú dynamiku rozvoja v regióne, spoločne chrániť mierovú dividendu regiónu, zachovať správny smer hospodárskej globalizácie a regionálnej hospodárskej integrácie a rozhodne sa postaviť proti zastrašovaniu, oddeľovaniu alebo prerušovaniu dodávateľských a priemyselných reťazcov.

“Žiadnej krajine by nemalo byť dovolené zbaviť obyvateľov Ázie ich práva usilovať sa o lepší a šťastnejší život,” povedal Xi.

Si Ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Lee uviedol, že pevne verí v odolnosť čínskeho hospodárstva a verí, že sa bude ďalej rozvíjať. Susedné krajiny vrátane Singapuru sa podľa neho tešia na ďalšie prehlbovanie hospodárskej spolupráce s Čínou. Zdôraznil tiež, že aj keď existuje konkurencia, musí byť založená na vzájomnom rešpekte a dôvere a nemalo by sa vyberať na jednu stranu.

Zatiaľ čo Spojené štáty vystupňovali úsilie pri lákaní členov ASEAN-u, aby sa oddelili od Číny, a to prostredníctvom návrhu indo-tichomorského hospodárskeho rámca a posilnenia vojenského spojenectva v regióne s cieľom čeliť Číne, návštevy vedúcich predstaviteľov hlavných členov ASEAN-u vyslali jasný signál, že Čína a členovia ASEAN-u týmto výzvam odolávajú a budú rozširovať spoluprácu, ktorá slúži ako príklad globalizácie a regionálnej integrácie.

Niektoré deštruktívne účinky jednostranných a hegemonistických krokov pod vedením USA nezastavia spoluprácu Číny a združenia ASEAN v dlhodobom horizonte, pretože zodpovedá vzájomným základným záujmom, uviedli odborníci.

Juhovýchodná Ázia patrila medzi prvé regióny, ktoré sa zapojili do Čínou navrhovanej BRI, obhajujú GSI a GDI. Obe strany získali z tejto spolupráce mnoho výhod, napríklad počas epidémie COVID sa obchod medzi Čínou a ASEAN do značnej miery zvýšil, čo vysvetľuje, prečo takúto spoluprácu neovplyvní žiadna jednotlivá krajina, uviedol pre Global Times Xu Liping, riaditeľ Centra pre štúdium juhovýchodnej Ázie pri Čínskej akadémii sociálnych vied.

“Kroky pod vedením USA by mohli v krátkodobom horizonte viesť k určitému deštruktívnemu vplyvu, ale z dlhodobého hľadiska nenarušia spoluprácu medzi Čínou a krajinami ASEAN, keďže takáto spolupráca je poháňaná aj vysoko komplementárnymi hospodárskymi štruktúrami oboch strán,” povedal Xu.

Pokiaľ ide o otázku Taiwanu, Lee zdôraznil, že takmer všetky krajiny uznávajú, že existuje len jedna Čína. Tí, ktorí presadzujú “dnes Ukrajina, zajtra Taiwan”, prinesú vážne dôsledky a krajiny by sa mali navzájom rešpektovať, vyhýbať sa konfliktom a spoločne riešiť výzvy a riziká.

 

Veľké očakávania

Niektorí obchodní lídri a zástupcovia priemyslu očakávajú, že takéto interakcie na vysokej úrovni ešte viac prehĺbia hospodárske väzby medzi Čínou a Malajziou a Čínou a Singapurom a rozšíria dividendy, ktoré prinieslo Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) a BRI.

.

Low Kian Chuan, šéf Združených čínskych obchodných a priemyselných komôr Malajzie (ACCCIM), v piatok pre Global Times uviedol, že malajzijská podnikateľská komunita má od návštevy veľké očakávania a dúfa, že podnieti malajzijsko-čínske podniky k spolupráci vo viacerých oblastiach a pomôže podnikom z oboch strán spoločne preskúmať trh RCEP.

“Obe krajiny majú potenciál dosiahnuť plodnejšie výsledky v spolupráci v oblasti priemyselných parkov, infraštruktúry, komunikácie 5G, digitálneho hospodárstva a cestovného ruchu a vytvoriť obojstranne výhodnú situáciu,” povedal Low.

Podľa niektorých odborníkov by užšia spolupráca medzi Čínou a Malajziou mohla tiež pomôcť oživiť projekt vysokorýchlostnej železnice Kuala Lumpur – Singapur, keďže malajzijský minister dopravy Anthony Loke predtým uviedol, že návštevu využije na diskusie s čínskymi predstaviteľmi o podpore existujúceho partnerstva a hľadaní nových.

Čína spolupracuje s Malajziou na železničnom prepojení východného pobrežia, ktoré je vlajkovým projektom BRI v regióne.

Pokiaľ ide o čínsko-singapurskú spoluprácu, odborníci uviedli, že bilaterálna spolupráca sa v súčasnosti rozširuje z tradičných finančných služieb, telekomunikácií, dopravy a nehnuteľností na biotechnológie, farmaceutickú výrobu, ekologický rozvoj a vedecký výskum a vývoj.

.

“Singapur ako dôležitá krajina v rámci BRI môže byť pre Čínu veľmi dobrým partnerom. Som presvedčený, že v budúcej investičnej spolupráci v oblasti digitálnej ekonomiky, zdravotnej starostlivosti, biotechnológií, ekologického rozvoja a novej energie sa objavia nové vrcholy,” povedal v piatok pre Global Times Liang Haiming, dekan výskumného inštitútu Hainan University Belt and Road.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:00

Ceny ropy v utorok popoludní prudko klesli o takmer 5 %. Dôvodmi sú obavy o dopyt v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy a vyhliadky na vyššiu produkciu komodity v nasledujúcich mesiacoch. Zároveň, zmiernenie obáv z prerušenia dodávok z Blízkeho východu v dôsledku konfliktu medzi Izraelom a Iránom aj z mohutného hurikánu v Mexickom zálive prispelo k poklesu cien ropy. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

18:53

Česká ekonomika je podľa predsedu českej vlády Petra Fialu na základe výšky inflácie či HDP z najhoršieho obdobia krízy vonku. Za jej najväčšie deficity aktuálne považuje štrukturálne nevýhody v oblasti dopravy a energetiky a tiež ľudské zdroje a kvalitu vzdelávania. Kritizoval aj príliš konzervatívny pracovný trh, ktorý je podľa neho nutné uvoľniť. Povedal to v utorok na sneme českého Zväzu priemyslu a dopravy v Brne, informuje spravodajkyňa TASR.

18:51

Konsolidácia je potrebná, no nemala by sa dotknúť tých najzraniteľnejších skupín na Slovensku. Zavedením nižšieho daňového bonusu na dieťa či dani z finančných transakcií stratí jedna domácnosť v budúcom roku 270 eur. Upozornila na to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR na základe údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

18:50

Prezident USA Joe Biden v utorok vyzval na okamžitú evakuáciu obyvateľov na Floride pred blížiacim sa hurikánom Milton. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Hurikán Milton v uplynulých hodinách mierne zoslabol, ale stále dosahuje 4. kategóriu s rýchlosťou vetra 230 kilometrov za hodinu. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) varovalo, že tropický cyklón bude “podľa predpovedí aj naďalej extrémne nebezpečný”.

18:47

Prioritami maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie sú zvyšovanie konkurencieschopnosti, riadenie migrácie aj politika rozširovania EÚ. Oznámil to v utorok v Štrasburgu pred novinármi predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. S odvolaním sa na server portfolio o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán varoval, že konkurencieschopnosť Európy neustále klesá. Podľa jeho slov cieľom musí byť jej zlepšenie, keďže ekonomický rast v Európe je pomalší ako v Číne či v Spojených štátoch. “Náš podiel na svetovej ekonomike sa zmenšuje a spoločnosti z EÚ platia za elektrinu a plyn viac ako spoločnosti v USA,” zdôraznil.

18:46

Bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg prevezme budúci rok funkciu predsedu Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC). Oznámila to v utorok MSC, informuje TASR podľa správ agentúr Reuters, AFP a DPA.

Stoltenberg prevezme funkciu predsedu budúci rok vo februári a nahradí nemeckého diplomata a súčasného predsedu MSC Christopha Heusgena.

18:06

Spolupredsedovia politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) v Európskom parlamente (EP) Nicola Procaccini a Joachim Brudziński v utorok zablahoželali svojej francúzskej europoslankyni Marion Maréchalovej k založeniu jej nového politického hnutia s názvom Identita – Slobody (IDL). Informuje o tom spravodajca TASR.

Vznik novej francúzskej strany 34-ročná Maréchalová ohlásila 7. októbra. Maréchalová je vnučkou Jeana-Marieho Le Pena, zakladateľa Národného frontu (FN).

17:55

Moskovský súd v utorok odsúdil na 16 rokov väzenia bývalého vyšetrovateľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) za korupciu v rekordnej hodnote. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Bývalý vyšetrovateľ Marat Tambijev bol uznaný za vinného za branie úplatkov, pričom ich uprednostňoval najmä vo forme kryptomeny bitcoin. Celková suma dosiahla približne sedem miliárd rubľov (asi 66 miliónov eur).

17:52

Pražskí kriminalisti zadržali Čecha, ktorý podľa nich patril k najväčším distribútorom detskej homosexuálnej pornografie na svete. Z tohto dôvodu ho hľadal americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) aj Európsky policajný úrad (Europol). Na webe pražskej polície to v utorok napísala hovorkyňa Kristýna Zelinková, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

17:36

Francúzsko dodá Ukrajine sľúbené stíhačky Mirage v prvom štvrťroku 2025. Oznámil to v utorok francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu, píše TASR podľa agentúry DPA.

Dodanie stíhačiek na Ukrajinu prisľúbil začiatkom júna francúzsky prezident Emmanuel Macron.

16:00

Európsky parlament (EP) žiada od bývalého francúzskeko europoslanca Jeana-Marie Le Pena viac ako 300.000 eur, na ktoré nemal nárok. Na správu tlačovej agentúry AFP a denníka Le Monde upozornil spravodajca TASR.

Europarlament obviňuje bývalého predsedu Národného frontu (dnes Národné združenie – RN), že si ako europoslanec neoprávnene účtoval poplatky za výkon mandátu. Bývalý líder sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal na Všeobecný súd Európskej únie, oznámil jeho právnik François Wagner.

Trestnému stíhaniu v podobnej záležitosti čelí aj jeho dcéra Marine Le Penová.

14:52

Americký prezident Joe Biden sa v sobotu v Berlíne stretne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom. Rokovať budú o situácii na Blízkom východe a o vojne na Ukrajine, povedal pre agentúru AFP zdroj z prostredia nemeckej vlády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Colla Jove de Tarragona\" padajú pred dokončením ľudskej veže počas 29. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v katalánskom meste Tarragona na severovýchode Španielska

Autor: TASR/AP-Emilio Morenatti

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Slavus Sámo Vladimír Prokeš CS

Milan Šupa

Marián Tkáč

Pavel Jacz

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali