Bratislava 2. apríla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter,TASR/AP-Ng Han Guan)
Konfrontácia bloku pod vedením USA a taktika studenej vojny nenarušia dlhodobo vzťahy medzi Čínou a združením ASEAN. Čína a vedúci predstavitelia združenia ASEAN sľúbili, že zlepšia spoluprácu.Odmietajú oddelenie
Vo Veľkej sále ľudu v Pekingu bolo v piatok rušno, pretože najvyšší čínsky predstaviteľ sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Španielska, Malajzie a Singapuru, aby ďalej posilnil bilaterálne vzťahy a vymenil si názory na témy spoločného záujmu, pričom odborníci zdôraznili, že interakcie medzi najvyššími predstaviteľmi po výročnej konferencii Boao Forum for Asia (BFA) prinesú pozitívne impulzy do regiónu a sveta v čase rastúcej geopolitickej krízy.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v piatok v Pekingu stretol so španielskym premiérom Pedrom Sanchezom, malajzijským premiérom Datukom Serim Anwarom Ibrahimom a singapurským premiérom Lee Hsien Loongom.
Prehĺbenie spolupráce
Počas stretnutí najmä s dvoma zahraničnými hosťami zo združenia ASEAN lídri tiež zdôraznili podporu multilateralizmu a prehĺbenie spolupráce pri podpore regionálneho a globálneho rozvoja a prisľúbili, že budú podporovať základné postavenie združenia ASEAN a odmietnu mentalitu studenej vojny a blokovú konfrontáciu. Táto silná dynamika ukazuje, že spolupráca medzi Čínou a ASEAN nebude ovplyvnená krokmi oddeľovania pod vedením USA, keďže táto spolupráca je zakorenená v základných záujmoch oboch strán, uviedli odborníci.
Počas Anwarovej návštevy Čína a Malajzia dosiahli konsenzus o spoločnom budovaní čínsko-malezajského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou, čo určite otvorí novú kapitolu v histórii bilaterálnych vzťahov, povedal Xi.
Vyzval obe strany, aby v ďalšej etape vyvinuli koordinované úsilie o pokrok v rozvoji bilaterálnych vzťahov a spolupráce v rôznych oblastiach, aby sa zasadili o stabilný a trvalý rast čínsko-malajzijských vzťahov a aby vniesli nový impulz do prosperity a rozvoja oboch krajín a celého regiónu.
Si uviedol, že neochvejná snaha Číny o otvorenie sa vysokým štandardom a modernizáciu Číny prinesie nové príležitosti pre rozvoj Malajzie a ďalších krajín, a vyzval obe strany, aby naďalej zvyšovali úroveň vysokokvalitnej spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta, napredovali v kľúčových projektoch, podporovali oblasti rastu v oblasti digitálneho hospodárstva, ekologického rozvoja a novej energie a preskúmali spoluprácu v oblasti živobytia ľudí, aby čínsko-maliajzijské vzťahy priniesli viac výhod obom národom.
Čínsky prezident tiež zdôraznil, že Čína je ochotná spolupracovať s Malajziou na podpore kľúčového postavenia ASEAN-u, pričom odmieta mentalitu studenej vojny a konfrontáciu v tábore.
Anwar uviedol, že Čínou navrhovaná Globálna bezpečnostná iniciatíva (GSI), Globálna rozvojová iniciatíva (GDI) a Globálna civilizačná iniciatíva (GCI) sú ozvenou Malajzie Madani – politického rámca, ktorý sa zameriava na dobrú správu vecí verejných a udržateľný rozvoj. Ocenil tiež čínsku ochranu mešít a rešpektovanie slobody náboženského vyznania a uviedol, že Malajzia je ochotná prehĺbiť s Čínou dialóg o civilizácii.
Čína nedávno v Pekingu úspešne sprostredkovala dialóg medzi Iránom a Saudskou Arábiou, čím tiež ukázala, že zohráva konštruktívnu úlohu pri podpore mieru. Malajzia je proti blokovej konfrontácii a proti tomu, aby bola nútená “vyberať si strany”, povedal Anwar.
Počas stretnutia Si a Leeho obaja lídri tiež zdôraznili, že je dôležité chrániť výhody regionálneho mieru a rozvoja a dôrazne odmietnuť hegemóniu a oddelenie.
Xi uviedol, že Čína dáva Singapuru diplomatickú prioritu v rámci svojej susedskej diplomacie. Poznamenal, že počas Leeho návštevy obe strany povýšili dvojstranné vzťahy na všestranné vysokokvalitné partnerstvo orientované na budúcnosť, čím vytýčili smer budúceho rozvoja dvojstranných vzťahov.
Čína je pripravená posilniť strategickú komunikáciu so singapurskou stranou, prehĺbiť strategické zosúladenie a urobiť z “vysokej kvality” najvýraznejšiu črtu čínsko-singapurskej spolupráce, uviedol čínsky prezident.
Na pozadí zrýchľujúcich sa zmien vo svete, ktoré nemajú obdobu už celé storočie, by si podľa Xiho mali ázijské krajiny vážiť a udržiavať ťažko získanú zdravú dynamiku rozvoja v regióne, spoločne chrániť mierovú dividendu regiónu, zachovať správny smer hospodárskej globalizácie a regionálnej hospodárskej integrácie a rozhodne sa postaviť proti zastrašovaniu, oddeľovaniu alebo prerušovaniu dodávateľských a priemyselných reťazcov.
“Žiadnej krajine by nemalo byť dovolené zbaviť obyvateľov Ázie ich práva usilovať sa o lepší a šťastnejší život,” povedal Xi.
Lee uviedol, že pevne verí v odolnosť čínskeho hospodárstva a verí, že sa bude ďalej rozvíjať. Susedné krajiny vrátane Singapuru sa podľa neho tešia na ďalšie prehlbovanie hospodárskej spolupráce s Čínou. Zdôraznil tiež, že aj keď existuje konkurencia, musí byť založená na vzájomnom rešpekte a dôvere a nemalo by sa vyberať na jednu stranu.
Zatiaľ čo Spojené štáty vystupňovali úsilie pri lákaní členov ASEAN-u, aby sa oddelili od Číny, a to prostredníctvom návrhu indo-tichomorského hospodárskeho rámca a posilnenia vojenského spojenectva v regióne s cieľom čeliť Číne, návštevy vedúcich predstaviteľov hlavných členov ASEAN-u vyslali jasný signál, že Čína a členovia ASEAN-u týmto výzvam odolávajú a budú rozširovať spoluprácu, ktorá slúži ako príklad globalizácie a regionálnej integrácie.
Niektoré deštruktívne účinky jednostranných a hegemonistických krokov pod vedením USA nezastavia spoluprácu Číny a združenia ASEAN v dlhodobom horizonte, pretože zodpovedá vzájomným základným záujmom, uviedli odborníci.
Juhovýchodná Ázia patrila medzi prvé regióny, ktoré sa zapojili do Čínou navrhovanej BRI, obhajujú GSI a GDI. Obe strany získali z tejto spolupráce mnoho výhod, napríklad počas epidémie COVID sa obchod medzi Čínou a ASEAN do značnej miery zvýšil, čo vysvetľuje, prečo takúto spoluprácu neovplyvní žiadna jednotlivá krajina, uviedol pre Global Times Xu Liping, riaditeľ Centra pre štúdium juhovýchodnej Ázie pri Čínskej akadémii sociálnych vied.
“Kroky pod vedením USA by mohli v krátkodobom horizonte viesť k určitému deštruktívnemu vplyvu, ale z dlhodobého hľadiska nenarušia spoluprácu medzi Čínou a krajinami ASEAN, keďže takáto spolupráca je poháňaná aj vysoko komplementárnymi hospodárskymi štruktúrami oboch strán,” povedal Xu.
Pokiaľ ide o otázku Taiwanu, Lee zdôraznil, že takmer všetky krajiny uznávajú, že existuje len jedna Čína. Tí, ktorí presadzujú “dnes Ukrajina, zajtra Taiwan”, prinesú vážne dôsledky a krajiny by sa mali navzájom rešpektovať, vyhýbať sa konfliktom a spoločne riešiť výzvy a riziká.
Veľké očakávania
Niektorí obchodní lídri a zástupcovia priemyslu očakávajú, že takéto interakcie na vysokej úrovni ešte viac prehĺbia hospodárske väzby medzi Čínou a Malajziou a Čínou a Singapurom a rozšíria dividendy, ktoré prinieslo Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) a BRI.
Low Kian Chuan, šéf Združených čínskych obchodných a priemyselných komôr Malajzie (ACCCIM), v piatok pre Global Times uviedol, že malajzijská podnikateľská komunita má od návštevy veľké očakávania a dúfa, že podnieti malajzijsko-čínske podniky k spolupráci vo viacerých oblastiach a pomôže podnikom z oboch strán spoločne preskúmať trh RCEP.
“Obe krajiny majú potenciál dosiahnuť plodnejšie výsledky v spolupráci v oblasti priemyselných parkov, infraštruktúry, komunikácie 5G, digitálneho hospodárstva a cestovného ruchu a vytvoriť obojstranne výhodnú situáciu,” povedal Low.
Podľa niektorých odborníkov by užšia spolupráca medzi Čínou a Malajziou mohla tiež pomôcť oživiť projekt vysokorýchlostnej železnice Kuala Lumpur – Singapur, keďže malajzijský minister dopravy Anthony Loke predtým uviedol, že návštevu využije na diskusie s čínskymi predstaviteľmi o podpore existujúceho partnerstva a hľadaní nových.
Čína spolupracuje s Malajziou na železničnom prepojení východného pobrežia, ktoré je vlajkovým projektom BRI v regióne.
Pokiaľ ide o čínsko-singapurskú spoluprácu, odborníci uviedli, že bilaterálna spolupráca sa v súčasnosti rozširuje z tradičných finančných služieb, telekomunikácií, dopravy a nehnuteľností na biotechnológie, farmaceutickú výrobu, ekologický rozvoj a vedecký výskum a vývoj.
“Singapur ako dôležitá krajina v rámci BRI môže byť pre Čínu veľmi dobrým partnerom. Som presvedčený, že v budúcej investičnej spolupráci v oblasti digitálnej ekonomiky, zdravotnej starostlivosti, biotechnológií, ekologického rozvoja a novej energie sa objavia nové vrcholy,” povedal v piatok pre Global Times Liang Haiming, dekan výskumného inštitútu Hainan University Belt and Road.