Konfrontácia bloku pod vedením USA a taktika studenej vojny …

Bratislava 2. apríla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter,TASR/AP-Ng Han Guan)

 

Konfrontácia bloku pod vedením USA a taktika studenej vojny nenarušia dlhodobo vzťahy medzi Čínou a združením ASEAN. Čína a vedúci predstavitelia združenia ASEAN sľúbili, že zlepšia spoluprácu.Odmietajú oddelenie

Si Ťin-pching Lee Hsien Loong
Na snímke Si Ťin-pching a Lee Hsien Loong

Vo Veľkej sále ľudu v Pekingu bolo v piatok rušno, pretože najvyšší čínsky predstaviteľ sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Španielska, Malajzie a Singapuru, aby ďalej posilnil bilaterálne vzťahy a vymenil si názory na témy spoločného záujmu, pričom odborníci zdôraznili, že interakcie medzi najvyššími predstaviteľmi po výročnej konferencii Boao Forum for Asia (BFA) prinesú pozitívne impulzy do regiónu a sveta v čase rastúcej geopolitickej krízy.

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v piatok v Pekingu stretol so španielskym premiérom Pedrom Sanchezom, malajzijským premiérom Datukom Serim Anwarom Ibrahimom a singapurským premiérom Lee Hsien Loongom.

 

Prehĺbenie spolupráce

Počas stretnutí najmä s dvoma zahraničnými hosťami zo združenia ASEAN lídri tiež zdôraznili podporu multilateralizmu a prehĺbenie spolupráce pri podpore regionálneho a globálneho rozvoja a prisľúbili, že budú podporovať základné postavenie združenia ASEAN a odmietnu mentalitu studenej vojny a blokovú konfrontáciu. Táto silná dynamika ukazuje, že spolupráca medzi Čínou a ASEAN nebude ovplyvnená krokmi oddeľovania pod vedením USA, keďže táto spolupráca je zakorenená v základných záujmoch oboch strán, uviedli odborníci.

Počas Anwarovej návštevy Čína a Malajzia dosiahli konsenzus o spoločnom budovaní čínsko-malezajského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou, čo určite otvorí novú kapitolu v histórii bilaterálnych vzťahov, povedal Xi.

Vyzval obe strany, aby v ďalšej etape vyvinuli koordinované úsilie o pokrok v rozvoji bilaterálnych vzťahov a spolupráce v rôznych oblastiach, aby sa zasadili o stabilný a trvalý rast čínsko-malajzijských vzťahov a aby vniesli nový impulz do prosperity a rozvoja oboch krajín a celého regiónu.

Si uviedol, že neochvejná snaha Číny o otvorenie sa vysokým štandardom a modernizáciu Číny prinesie nové príležitosti pre rozvoj Malajzie a ďalších krajín, a vyzval obe strany, aby naďalej zvyšovali úroveň vysokokvalitnej spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta, napredovali v kľúčových projektoch, podporovali oblasti rastu v oblasti digitálneho hospodárstva, ekologického rozvoja a novej energie a preskúmali spoluprácu v oblasti živobytia ľudí, aby čínsko-maliajzijské vzťahy priniesli viac výhod obom národom.

Čínsky prezident tiež zdôraznil, že Čína je ochotná spolupracovať s Malajziou na podpore kľúčového postavenia ASEAN-u, pričom odmieta mentalitu studenej vojny a konfrontáciu v tábore.

Anwar uviedol, že Čínou navrhovaná Globálna bezpečnostná iniciatíva (GSI), Globálna rozvojová iniciatíva (GDI) a Globálna civilizačná iniciatíva (GCI) sú ozvenou Malajzie Madani – politického rámca, ktorý sa zameriava na dobrú správu vecí verejných a udržateľný rozvoj. Ocenil tiež čínsku ochranu mešít a rešpektovanie slobody náboženského vyznania a uviedol, že Malajzia je ochotná prehĺbiť s Čínou dialóg o civilizácii.

Čína nedávno v Pekingu úspešne sprostredkovala dialóg medzi Iránom a Saudskou Arábiou, čím tiež ukázala, že zohráva konštruktívnu úlohu pri podpore mieru. Malajzia je proti blokovej konfrontácii a proti tomu, aby bola nútená “vyberať si strany”, povedal Anwar.

Počas stretnutia Si a Leeho obaja lídri tiež zdôraznili, že je dôležité chrániť výhody regionálneho mieru a rozvoja a dôrazne odmietnuť hegemóniu a oddelenie.

Xi uviedol, že Čína dáva Singapuru diplomatickú prioritu v rámci svojej susedskej diplomacie. Poznamenal, že počas Leeho návštevy obe strany povýšili dvojstranné vzťahy na všestranné vysokokvalitné partnerstvo orientované na budúcnosť, čím vytýčili smer budúceho rozvoja dvojstranných vzťahov.

Čína je pripravená posilniť strategickú komunikáciu so singapurskou stranou, prehĺbiť strategické zosúladenie a urobiť z “vysokej kvality” najvýraznejšiu črtu čínsko-singapurskej spolupráce, uviedol čínsky prezident.

Na pozadí zrýchľujúcich sa zmien vo svete, ktoré nemajú obdobu už celé storočie, by si podľa Xiho mali ázijské krajiny vážiť a udržiavať ťažko získanú zdravú dynamiku rozvoja v regióne, spoločne chrániť mierovú dividendu regiónu, zachovať správny smer hospodárskej globalizácie a regionálnej hospodárskej integrácie a rozhodne sa postaviť proti zastrašovaniu, oddeľovaniu alebo prerušovaniu dodávateľských a priemyselných reťazcov.

“Žiadnej krajine by nemalo byť dovolené zbaviť obyvateľov Ázie ich práva usilovať sa o lepší a šťastnejší život,” povedal Xi.

Si Ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Lee uviedol, že pevne verí v odolnosť čínskeho hospodárstva a verí, že sa bude ďalej rozvíjať. Susedné krajiny vrátane Singapuru sa podľa neho tešia na ďalšie prehlbovanie hospodárskej spolupráce s Čínou. Zdôraznil tiež, že aj keď existuje konkurencia, musí byť založená na vzájomnom rešpekte a dôvere a nemalo by sa vyberať na jednu stranu.

Zatiaľ čo Spojené štáty vystupňovali úsilie pri lákaní členov ASEAN-u, aby sa oddelili od Číny, a to prostredníctvom návrhu indo-tichomorského hospodárskeho rámca a posilnenia vojenského spojenectva v regióne s cieľom čeliť Číne, návštevy vedúcich predstaviteľov hlavných členov ASEAN-u vyslali jasný signál, že Čína a členovia ASEAN-u týmto výzvam odolávajú a budú rozširovať spoluprácu, ktorá slúži ako príklad globalizácie a regionálnej integrácie.

Niektoré deštruktívne účinky jednostranných a hegemonistických krokov pod vedením USA nezastavia spoluprácu Číny a združenia ASEAN v dlhodobom horizonte, pretože zodpovedá vzájomným základným záujmom, uviedli odborníci.

Juhovýchodná Ázia patrila medzi prvé regióny, ktoré sa zapojili do Čínou navrhovanej BRI, obhajujú GSI a GDI. Obe strany získali z tejto spolupráce mnoho výhod, napríklad počas epidémie COVID sa obchod medzi Čínou a ASEAN do značnej miery zvýšil, čo vysvetľuje, prečo takúto spoluprácu neovplyvní žiadna jednotlivá krajina, uviedol pre Global Times Xu Liping, riaditeľ Centra pre štúdium juhovýchodnej Ázie pri Čínskej akadémii sociálnych vied.

“Kroky pod vedením USA by mohli v krátkodobom horizonte viesť k určitému deštruktívnemu vplyvu, ale z dlhodobého hľadiska nenarušia spoluprácu medzi Čínou a krajinami ASEAN, keďže takáto spolupráca je poháňaná aj vysoko komplementárnymi hospodárskymi štruktúrami oboch strán,” povedal Xu.

Pokiaľ ide o otázku Taiwanu, Lee zdôraznil, že takmer všetky krajiny uznávajú, že existuje len jedna Čína. Tí, ktorí presadzujú “dnes Ukrajina, zajtra Taiwan”, prinesú vážne dôsledky a krajiny by sa mali navzájom rešpektovať, vyhýbať sa konfliktom a spoločne riešiť výzvy a riziká.

 

Veľké očakávania

Niektorí obchodní lídri a zástupcovia priemyslu očakávajú, že takéto interakcie na vysokej úrovni ešte viac prehĺbia hospodárske väzby medzi Čínou a Malajziou a Čínou a Singapurom a rozšíria dividendy, ktoré prinieslo Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) a BRI.

Low Kian Chuan, šéf Združených čínskych obchodných a priemyselných komôr Malajzie (ACCCIM), v piatok pre Global Times uviedol, že malajzijská podnikateľská komunita má od návštevy veľké očakávania a dúfa, že podnieti malajzijsko-čínske podniky k spolupráci vo viacerých oblastiach a pomôže podnikom z oboch strán spoločne preskúmať trh RCEP.

“Obe krajiny majú potenciál dosiahnuť plodnejšie výsledky v spolupráci v oblasti priemyselných parkov, infraštruktúry, komunikácie 5G, digitálneho hospodárstva a cestovného ruchu a vytvoriť obojstranne výhodnú situáciu,” povedal Low.

Podľa niektorých odborníkov by užšia spolupráca medzi Čínou a Malajziou mohla tiež pomôcť oživiť projekt vysokorýchlostnej železnice Kuala Lumpur – Singapur, keďže malajzijský minister dopravy Anthony Loke predtým uviedol, že návštevu využije na diskusie s čínskymi predstaviteľmi o podpore existujúceho partnerstva a hľadaní nových.

Čína spolupracuje s Malajziou na železničnom prepojení východného pobrežia, ktoré je vlajkovým projektom BRI v regióne.

Pokiaľ ide o čínsko-singapurskú spoluprácu, odborníci uviedli, že bilaterálna spolupráca sa v súčasnosti rozširuje z tradičných finančných služieb, telekomunikácií, dopravy a nehnuteľností na biotechnológie, farmaceutickú výrobu, ekologický rozvoj a vedecký výskum a vývoj.

“Singapur ako dôležitá krajina v rámci BRI môže byť pre Čínu veľmi dobrým partnerom. Som presvedčený, že v budúcej investičnej spolupráci v oblasti digitálnej ekonomiky, zdravotnej starostlivosti, biotechnológií, ekologického rozvoja a novej energie sa objavia nové vrcholy,” povedal v piatok pre Global Times Liang Haiming, dekan výskumného inštitútu Hainan University Belt and Road.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:41

Poľský premiér Mateusz Morawiecki odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov. Reagoval tak na Zelenského vyjadrenia na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku.

06:40

Arménski separatisti v azerbajdžanskom regióne Náhorný Karabach odovzdali časť svojich zbraní príslušníkom ruského mierového kontingentu. 

06:38

Spojené štáty prisľúbili 100 miliónov dolárov na podporu vzniku medzinárodných síl pod vedením Kene, ktoré majú obnoviť bezpečnosť na Haiti. USA zároveň vyzvali ostatné krajiny, aby tiež prispeli.

06:37

Rusko plánuje v roku 2024 zvýšiť svoje výdavky na obranu o viac ako 25 percent v porovnaní s rokom 2023. Podľa britskej televízie Sky News to vo svojom prejave potvrdil ruský premiér Michail Mišustin.

06:36

Nemecká vláda v reakcii na nápor nelegálnych migrantov zvažuje zavedenie stálych kontrol na hraniciach s Českom a Poľskom. Vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

06:35

 Vo veku 98 rokov zomrel na klinike v Ríme bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informovala agentúra ANSA, ktorá dodala, že Napolitanov zdravotný stav bol už nejaký čas kritický.

06:31

Vodič turistického autobusu, ktorý viezol 42-člennú skupinu prevažne starších ľudí vo veku 70 až 80 rokov, po prekročení povolených jazdných hodín odstavil autobus aj s pasažiermi na diaľničnom odpočívadle neďaleko nemeckého Stuttgartu a odišiel. Dôchodcovia napokon zostali na odpočívadle do skorých ranných hodín. 

Včera 20:03

Pápež František po príchode na návštevu francúzskeho mesta Marseille v piatok odsúdil ľahostajnosť európskych lídrov voči migrantom. Reagoval tak na rastúcu neochotu Európy prijímať migrantov.

Včera 20:01

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov sa stretávajú v New Yorku na okraj podujatí Valného zhromaždenia OSN.

“Na stretnutí s Lavrovom sa azerbajdžanský minister zahraničných vecí ospravedlnil Moskve za smrť ruských príslušníkov mierových síl,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Včera 19:39

Organizátori Berlínskeho maratónu v piatok vyzvali klimatických aktivistov, aby nenarúšali nedeľňajšie preteky, sú však pripravení aj na takúto možnosť.

Včera 19:24

Americký prezident Joe Biden údajne svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému počas štvrtkového stretnutia v Bielom dome povedal, že USA dodajú Kyjevu niekoľko striel dlhého doletu. S odvolaním na štyri nemenované americké zdroje o tom informuje stanica NBC News. Denník The Washington Post (WP) neskôr napísal, že má ísť o strely ATACMS.

Včera 19:23

Arménski predstavitelia z odštiepeneckého Náhorného Karabachu v piatok oznámili, že na rokovaniach s Azerbajdžanom zatiaľ nedošlo k dohode o bezpečnostných zárukách alebo amnestii. Pokračujú aj rokovania o stiahnutí karabašských jednotiek zo spornej enklávy i o návrate civilistov, ktorí v dôsledku krátkych, ale intenzívnych bojov tento týždeň ušli zo svojich domovov v Karabachu.

Včera 19:17

Nový komisár Európskej únie (EÚ) pre klímu Maroš Šefčovič vyjadril v piatok presvedčenie, že jadrová energia je v boji proti klimatickým zmenám veľmi dôležitá. “Ak sa pozriete na početné prognózy na rok 2050 a neskôr, úprimne, ešte som nevidel prognózu, ktorá by naznačovala, že klimatickú neutralitu možno dosiahnuť bez jadrovej energie,” povedal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Domáca "vitamínová bomba" na vlasy. Začali rásť ako huby po daždi

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo sa dá urobiť, aby vlasy rástli rýchlejšie a nevypadávali? Tu je recept na domáci koktail, ktorý sa v mnohých prípadoch ukazuje ako veľmi užitočný. Prinášame vám postup krok za krokom, ako ho pripraviť.

Zavraždila svojich rodičov a žila s ich mŕtvolami. Šokujúca pravda vyšla najavo až po rokoch

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Desivý príbeh z Veľkej Británie. 35-ročnú ženu obvinili z vraždy svojich rodičov, následnej mumifikácie a ukrývania ich tiel. Virginia McCulloughová mala podľa zistení žiť v jednom dome s pozostatkami tiel niekoľko rokov.

Existuje spôsob, ako si dokonale zdriemnuť! Dodržujte správne poradie a zobudíte sa ako nový človek

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Téma zložitosti fungovania ľudského tela je vo verejnom priestore čoraz viac diskutovaná. Na to, ako sa každý deň správame a či si užívame zdravie a pohodu, vplýva veľa faktorov. Jedným z nich je spánok. Bohužiaľ, práca v noci znemožňuje dostatočný odpočinok. Riešením môže byť…

Vlastná matka zmenila jej svadbu na nočnú moru. "Hneď som začala plakať"

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Štandardne by sa nevesta a ženích mali vo svadobný deň cítiť výnimočne – z tohto dôvodu sa príbuzní a priatelia zvyčajne starajú o to, aby to tak bolo. Občas sa však stane, že práve najbližšia rodina sa stane dôvodom, prečo sa svadba zmení na…

Padá piškóta po upečení? Tento problém vyrieši babičkin trik. Je to triviálne jednoduché

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Keď pripravujeme piškótový koláč, očakávame, že bude nadýchaný a mäkký. Niekedy sa však po vytiahnutí z rúry stretneme so sklamaním. Koláč sa na chvíľu začne prepadávať a stráca svoju výšku. Ako sa tejto situácii vyhnúť a vždy si vychutnať nadýchaný koláč? Existuje na to…

Armádny Magazín

„Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí. \"Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok,\" reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA Viveka…

Politológ vysvetlil ako Európa zasahuje svoje vlastné rozhodovacie centrá

0 icon

USA, 23.september 2023 - Konžská vláda poprela správy viacerých svetových médií o vojenskom prevrate, ktorý sa v krajine uskutočnil na pozadí odchodu prezidenta do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN. \"Šíria sa nepravdivé informácie, že v meste Brazzaville (hlavné mesto Konžskej republiky) sa odohrávajú vážne udalosti. Vláda tieto falošné

Prečo na tak nezvyčajne dlho prišiel kurátor čínskej diplomacie do Ruska

0 icon

Rusko, 23. september 2023 - Návšteva čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Yi v Rusku je nezvyčajne dlhá (od 18. do 21. septembra), pretože zahŕňa hneď niekoľko blokov rokovaní Oficiálne sa cesta čínskeho hosťa uskutočnila na pozvanie tajomníka Bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa. A cieľom návštevy je uskutočniť ďalšie kolo strategický

Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

0 icon

Rusko, 23. september 2023 - Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny…

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

TopDesať

Bizarnosti zachytené na fotografiách zažiješ maximálne raz za život

0 icon

Na bizarnosti môžeme natrafiť kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Aj to je jedna z krásnych vecí, ktorá zdobí našu planétu. Nikdy nás neprestane prekvapovať, pretože si pre nás vždy pripraví niečo nové. Či už je to netradične tvarované ovocie a zelenina, alebo porušovanie gravitačného zákona, stále sa nájdu veci, ktoré nás…

Máte dobrý zrak? Týmto fotografiám nebudete veriť!

0 icon

Máte dobrá zrak? A veríte všetkému, čo vidíte na vlastné oči? Týmto fotografiám tak ľahko neuveríte, aj keď sú skutočné. Kráčate pokojne, keď zrazu váš pohľad stretne niečo, čomu nemôžete uveriť. Nie, nie ste v pohodlí svojej postele a nesnívate. To, čo vidíte, je trochu zvláštna konfigurácia reality, na ktorú…

Toto sú tie najkrajšie herečky v Hollywoode

0 icon

V dnešnom článku si predstavíme najkrajšie herečky, ktoré nájdeme vo filmoch z Hollywoodu. Nikto nemôže s istotou povedať, kto je najkrajšou herečkou roku 2023. Existuje však niekoľko kandidátov na titul. Hollywood je domovom niektorých z najkrajších žien sveta. Je považovaný za filmové centrum sveta.

Kuchyňa a nekonečné utrpenie: Fotografie zlyhaní v kuchyni

0 icon

Kuchyňa a kuchynské tímy nie vždy fungujú ako dobre namazaný stroj. Za týmito kuchynskými krídlovými dverami sa skrývajú rôzne príbehy, udalosti a emócie. Väčšina z nich je pozitívna, ale občas sa stane aj niečo zlé. Pravdou je, že v takom prostredí, kde je vysoký pracovný tlak, rozmanitý personál a konštantný…

Dosiahnite pohodlie prekročením svojej komfortnej zóny

0 icon

Ľudia majú evolučnú potrebu čeliť výzvam – cítiť nepohodlie. Viete však, že pohodlie môžete dosiahnuť práve prekročením svojej komfortnej zóny? To je hlavné odhalenie knihy The Comfort Crisis od novinára Michaela Eastera, knihy o prijatí nepohodlia s cieľom „získať späť svoje divoké, šťastné a zdravé ja“. Prostredníctvom svojho výskumu Easter zistil,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali