O rozhodnutí prokurátora informovala mediá Česká ženská lobby, ktorá citovala z vyjadrenia štátneho zástupcu. O preskúmanie rozhodnutia žiadať nebude.
Český parlament podpísal Istanbulský dohovor už v roku 2016, ale v najbližšej dobe má rozhodovať o je ratifikácii.
“Sloboda buď je, a potom znej všetci ostatní prirodzene vyplývajú, alebo nie je a je nesloboda. Tu máme podľa Istanbulského dohovoru uzákoniť v mene mocnej nátlakovej skupiny genderistov a homosexualistov. Zdôrazňujem homosexualistov a nie homosexuálov, z ktorých mnohí s názormi agresívnych homosexualistov nesúhlasia,” povedal Piťha okrem iného počas svojej kázne v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha v Prahe na sviatok národného patróna sv. Václava.
Mons. Piťha v závere tiež upozornil na niekoľko možných predpovedí, čo by nás po zavedení tohto nového zákonodárstva čakalo: roztrhnuté a rozohnané rodiny, ktorým sa vezmú deti, k čomu bude stačiť, že sa deťom povie, že muž a žena nie sú to isté.
Za každý nesúhlas “budú rodičia deportovaní do nápravno-výchovných pracovných táborov vyhladzovacieho charakteru”.
Homosexuáli budú nadradenou vládnucou triedou, ktorá bude určovať, čo sa smie a nesmie hovoriť. Ľudstvo bude pod úrovňou živočíchov, ktorí sa bežne pohlavne rozmnožujú, atď.
Kvôli týmto výrok na neho Česká ženská lobby podala trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy (viac v článku).
Podľa informácií Českej ženskej lobby, prokurátor uviedol, že výroky Mons. Piťhu neboli trestným činom, avšak podľa neho sa kázeň neopiera o fakty. Jeho kázeň pochopil ako zámernú dezinterpretáciu medzinárodného dokumentu.
Mons. Pithu v jeho vyjadreniach podporil aj uznávaný kardinál Dominik Duka, ktorý ako predseda Českej biskupskej konferencie (ČBK) “konštatoval, že sa nič nemení na oficiálnom stanovisku ČBK vo veci Istanbulského dohovoru, ktorý stavia mužov a ženy proti sebe” (viac v článku).
Aj prezident Miloš Zeman vyhlásil, že Piťha by si za svoju odvahu zaslúžil Rad Tomáša Garrigua Masaryka. Český prezident zároveň uvažuje, že mu ho udelí.