Kľúčové informácie z aktuálneho diania na Ukrajine: Šojgu ohlásil oslobodenie celej Luhanskej ľudovej republiky

Kyjev 3. júla 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:FB- Володимир Зеленський)

 

Prinášame vám kľúčové informácie z frontov a aktualizácie o vývoji na Ukrajine 

Ilustračné foto

 

22:08 –  “Údajne sa dnes, práve teraz, koná veľké stretnutie najvyššieho vedenia. Ako reagovať na streľbu v Belgorode? Stretnutie bolo pripravené za jeden deň po informáciách o brutálnej streľbe v Belgorode, ktorá sa uskutočnila na príkaz Kyjeva. Dnes je potrebné prijať dôležité rozhodnutia. Ako som už povedal, Rusko zatiaľ nemá jasnú odpoveď na to, ako reagovať na otvorený teror? Útok na Odesu, Charkov a centrum Kyjeva nie je najlepším východiskom. Ale nereagovať už tiež nie je možné. Na správy čakáme zajtra ráno,” povedal politický analytik Sergej Markov.

 

21:49 – Ruské sily postupujú na Seversk

“Dnes v noci sa objavili správy, že spojenecké jednotky, ktoré pokračujú v prenasledovaní porazených a utekajúcich jednotiek VSU z Lysyčanska, vtrhli do Hryhorivky a Vernekamenského a obsadili ich.

Ak je to pravda, stavia to ukrajinskú posádku v Seversku do veľmi ťažkej situácie. Nielenže je teraz v obkľúčená v podstate z troch strán, ale je nútená brániť sa aj v nížinách, zatiaľ čo nepriateľ stojí na výšinách.

Okrem toho sú všetky cesty buď preseknuté nepriateľom, alebo pod paľbou (južná cesta do Soledaru).

Úprimne povedané, neviem si predstaviť, ako sa dá mesto v takejto situácii ubrániť. Najmä vzhľadom na katastrofálne nízku morálku vojakov a skutočnosť, že nie je možné zabezpečiť spoľahlivé delostrelecké krytie,” uzavrel ruský komentátor Jurij Podoľaka.

 

20:30- Zelenskyj uviedol riziká okupácie Luhanskej oblasti.

“Existujú riziká, že Luhanská oblasť bude celá okupovaná. Je nám to jasné. Musíme si však uvedomiť, že situácia sa môže meniť každý deň,” povedal prezident na stretnutí s austrálskym premiérom, ktorý pricestoval do Kyjeva.

Zelenskyj zároveň tvrdí, že “boje v okolí Lysyčanska pokračujú.

Inými slovami, obsadenie celej Luhanskej oblasti, ako o tom informovalo ruské vedenie, Zelenskyj momentálne nepotvrdzuje.

 

20:12 – Dnes sa začali boje o Seversk

 

19:43 – Ukrajina zastaví pokusy o ostreľovanie ruských miest po tom, ako Charkov prejde pod ruskú kontrolu, uviedol pre URA.RU veterán bojových operácií, kapitán v zálohe prvej triedy Vasyl Dandykin. Podľa neho sú spojenecké jednotky už 10 km od mesta.

“To, čo sa dnes stalo, je do istej miery reakciou na to, že naše jednotky na Donbase oslobodili Luhanskú oblasť. Postupujú smerom na Seversk, Artemovsk a do záverečnej fázy oslobodzovania Donbasu. Ukrajinská obrana sa zrútila. Myslím si, že tento problém bude vyriešený v priebehu tohto mesiaca,” vysvetlil odborník.

 

19:39 – Ruská armáda zhabala nemeckú húfnicu PzH 2000.

Podľa denníka Bild ruskí vojaci zasiahli húfnicu nemeckým granátometom, ktorý bol predtým dodaný aj ozbrojeným silám Ukrajiny. V súčasnosti už ruské ozbrojené sily skúmajú samohybnú delostreleckú jednotku (SAU).

Noviny zdôraznili, že PzH 2000 je jedným z “technologicky najvyspelejších a najdrahších” strojov na svete.

 

19:30 – Ukrajinský minister vnútra Viktor Andrusiv v komentári pre noviny Strana uviedol, že ukrajinské jednotky sa musia z Lysyčanska v Luhanskej oblasti stiahnuť organizovane.

“Nebudem hovoriť, ako teraz koná generálny štáb. Podľa môjho názoru je však potrebné uskutočniť organizovaný ústup z Lysyčanska. Potom je potrebné stretnúť sa s nepriateľom priamo na druhej línii obrany Seversk – Bachmut,” domnieva sa Andrusiv.

Podľa neho ukrajinská armáda momentálne nemôže poslať do Lysyčanska ďalšie sily, aby odrazili údery nepriateľa.

“Medzi ruskými jednotkami zo severu a z juhu je veľmi malá vzdialenosť. To znamená, že aj keby sme podnikli protiútok, naše jednotky by boli pod veľmi vážnou paľbou,” hovorí poradca ministra vnútra.

Okrem toho Andrusiv tvrdí, že ukrajinská armáda nemôže Rusom čeliť, pretože má nedostatok delostrelectva a letectva.

“Musíme vyrovnať frontovú líniu, aby sme sa mohli stretnúť s nepriateľom v iných oblastiach,” je presvedčený.

Andrusiv sa tiež domnieva, že na rozdiel od Severodonecka môžu Rusi Lysyčansk “obkľúčiť”.

“Severodoneck bol obkľúčený, ale nebol úplne uzavretý do “kruhu”. Pretože je tam rieka – nedala sa obkolesiť. A v Lysyčansku hrozí úplné obkľúčenie,” hovorí Andrusiv.

Pripomíname, že dnes večer generálny štáb AFU oficiálne oznámil ústup ukrajinských vojsk z Lysyčanska.

 

19:14 – Generálny štáb ukrajinskej armády priznal stratu Lysyčanska

 

18:10 – Večerné aktuálne informácie z generálneho štábu Ukrajiny:

1. Nepriateľ obstreľoval Severský Donec pri Belogorovke neďaleko Lysyčanska a pokúša sa obsadiť dedinu (Ruská federácia dnes uviedla, že ju už obsadila).

Belogorovka kontroluje dôležitú cestu do Severska z Lysyčanska.

2. Potvrdzuje sa obsadenie Zolotarevky, ktorá “uzatvára” druhú cestu do Severska.

Vzhľadom na predchádzajúce obsadenie Verchnekamenky možno povedať, že bola odrezaná aj cesta do Bachmutu z Lysyčanska.

To znamená, že podľa verzie generálneho štábu stále existuje trasa cez Belohorovku. Ale Rusko, pripomeňme, tvrdí, že dedina bola už obsadená a dokonca zverejnilo video s červenou vlajkou na dedinskej rade.

To znamená, že je veľmi pravdepodobné, že bola odrezaná aj cesta cez Belogorovku a že Lysyčansk je tak zablokovaný.

Na ostatných úsekoch podľa zvodky Rusi nepostúpili.

 

17:47 – Ukrajinský premiér Denis Šmyhal uviedol, že Ukrajina každý mesiac vynakladá 130 miliárd hrivien na údržbu svojich ozbrojených síl. Táto suma je o niečo nižšia ako ročný rozpočet ozbrojených síl v období pred vojnou s Ruskom.

“Ak sme kedysi mali na údržbu armády približne 156 miliárd hrivien, čo bol rozpočet Ozbrojených síl Ukrajiny a ukrajinskej armády na rok, dnes je to približne 130 miliárd mesačne. Samozrejme, máme veľký nárast sociálnych platieb, nákladov na odmínovanie, naliehavých nákladov na rekonštrukciu, nákladov na vnútorne vysídlené osoby,” vysvetlil Šmygal v rozhovore pre LB.

Celý ukrajinský mesačný rozpočet predstavuje približne 250 miliárd hrivien, z čoho podľa premiéra až 100 miliárd pochádza z daní a ciel.

 

16:04 – Ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo oficiálne vyhlásenie k dnešným udalostiam v Belgorode.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová obvinila z ostreľovania Ukrajinu a varovala: “Ak budú provokácie pokračovať, budú mať problémy.”

Ukrajina sa k úderom oficiálne nevyjadrila. Poradca ministra vnútra Antona Heraščenka povedal, že Rusi si zasiahli Belgorod sami.

 

15:00- Mesto Lysyčansk na východe Ukrajiny nie je pod “úplnou kontrolou” ruských síl. Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Jurij Sak tak reagoval na tvrdenie Moskvy, že mesto obsadili ruskí vojaci. Sak ale pripustil, že situácia v meste bola “už dlhší čas veľmi napätá” a ruské pozemné sily útočili “nepretržite”.

 

13:15 – Ruský minister obrany Šojgu oznámil prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi, že celá Luhanská ľudová republika je oslobodená

 

Ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Ruskej federácie Vladimir Putin

 

12:59 – Americký komerčný satelit GeoEye1 spoločnosti Maxar snímal Belgorod počas troch dni pred úderom Kyjeva, zistili korešpondenti RIA Novosti

 

12:29 – Prichádzajú informácie o prelomení ukrajinskej obrany v oblasti Mironovky v Doneckej oblasti do hĺbky 1,5 km

 

12:27 – Starosta fínskeho mesta Lappeenranta navrhol umiestnenie základne NATO na hranici s Ruskom, informoval denník Yle.

Vzdialenosť odtiaľ do ruského mesta Vyborg je necelých 100 kilometrov.

 

Vzidalenosť z fínskeho mesta Lappeenranta do najbližšieho ruského mesta

 

 

13.15 – Ruský minister obrany Šojgu oznámil prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi oslobodenie celej Luhanskej ľudovej republiky

 

11:16 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Vojská skupiny Stred uzavreli okruh okolo Lysyčanska

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti dve ukrajinské stíhačky Su-25 v priebehu 24 hodín

– 54. mechanizovaná brigáda ukrajinských ozbrojených síl stratila pri Marinke viac ako 60 percent svojho personálu a techniky

– V rámci protibatériového boja zasiahli vysoko presné zbrane ruského letectva tri delostrelecké a päť mínometných čiat v DĽR a LĽR

– Ruské prostriedky protivzdušnej obrany zachytili v LĽR osem striel MLRS vrátane štyroch raketometov viacnásobného raketového systému Himars

– Ruské letectvo zničilo 10 veliteľských stanovíšť a sedem muničných skladov ukrajinských ozbrojených síl pomocou vysoko presných zbraní

– Presný zásah ruského letectva pri Charkove zlikvidoval stanovište 127. samostatnej brigády teritoriálnej obrany ukrajinských ozbrojených síl

– Údery ruského letectva na základňu zahraničných žoldnierov na severnom okraji mesta Mykolajiv zabili až 120 ľudí

– Ruské sily vedú boj v Lysyčansku a úplná porážajú obkľúčeného nepriateľa

 

Situácia okolo Lysyčanska

 

11:11 – Ruské ozbrojené sily obsadili Verchnekamenku, Zolotarevku a Belogorovku, v dôsledku čoho uzavreli obkľúčenie okolo Lysyčanska, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská skupina vojakov je v “kotli” úplne zablokovaná.

 

10:18 – Ruské stíhačky Su-24 pod krytím stíhačky Su-30 uskutočnili dva bombardovacie útoky na Hadí ostrov. Ukrajinské operačné veliteľstvo Juh o tom informovalo 3. júla.

Podľa ukrajinskej armády nepriateľ (Rusko) za posledných 24 hodín uskutočnil deväť náletov, vrátane útokov piatich párov útočných vrtuľníkov Ka-52 v Chersonskej oblasti v snahe získať späť stratené pozície pri z ukrajinského pohľadu oslobodenej Ivanovke a jedného ďalšieho útoku pri Mirnom.

 

10:01 – Situácia v Charkovskej oblasti 3. júla podľa vedúceho regionálnej správy Olega Sinegubova:

– O štvrtej hodine ráno Charkov zasiahol ďalší raketový útok. Rusi zasiahli jedno zo zariadení kritickej infraštruktúry v Kyjevskom okrese. Predbežne – bez obetí.

– Nepriateľ zasiahol aj súkromný dom v Novobavarskej štvrti. Okná domu a neďalekého vzdelávacieho zariadenia boli rozbité. Majiteľka domu, 54-ročná žena, bola zranená a v stredne ťažkom stave hospitalizovaná.

– Prakticky celý deň prebiehali raketové údery v okrese Čuguev: horeli hospodárske budovy a garáže.

– Počas dňa boli zranení 4 ľudia: Charkov – 1, Čuguevská oblasť – 2, Charkovská oblasť – 1.

– Na charkovskom smere Rusi bránia predtým obsadené pozície. Delostrelectvo ostreľovalo okresy Russkaja Lozova, Pobeda, Verchnaja Saltova, Zamulovka, Volobuyevka, Pitomnik a Pruďanka.

 

9:51 – Podľa ruských zdrojov ukrajinské ozbrojené sily majú kritické straty a opúšťajú zahraničné zbrane v bojoch s Ľudovými milíciami LĽR podporovanými ruskými ozbrojenými silami

 

9:37 – Budúci štatút Chersonskej oblasti pod ruskou kontrolou je predmetom dnešného zhrnutia britskej vojenskej rozviedky

Predpokladá sa, že Rusko môže na jeseň 2022 usporiadať “referendum” o pripojení Chersonskej oblasti k Rusku. Hovoria o tom proruskí politici. Táto otázka je pre Kremeľ prioritná – umožňuje mu “legitimizovať” svoju prítomnosť na území, napísala britská spravodajská služba a naznačila, že je veľmi pravdepodobné, že výsledky hlasovania budú sfalšované, aby sa dosiahol výsledok prijateľný pre Rusko.

Ukrajinská strana poznamenáva, že Rusi 28. júna zadržali starostu Chersonu Igora Kolychajeva, pravdepodobne s cieľom potlačiť odpor voči okupácii. Podľa spravodajských informácií zároveň na okupovaných územiach pokračuje rozsiahly ozbrojený a mierový odpor.

 

9:00 – situácia na Ukrajine k aktuálnemu času podľa ruskej strany

– AFU ostreľuje Belgorod, pričom zatiaľ podľa nepotvrdených informácii zomrelo päť civilistov

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili pri Kursku dva ukrajinské drony

– AFU dvakrát ostreľuje Melitopol z ďalekonosných raketometov, následky sa vyšetrujú

– Lukašenko informoval o smrti 20 bieloruských občanov, ktorí bojovali na strane Ukrajiny

– Viac ako 29 000 ľudí evakuovaných z Donbasu do Ruska za jeden deň

– Rusko posiela na Ukrajinu a Donbas viac ako 40 000 ton humanitárnej pomoci

 

8:49 – NYT sa zamýšľa prečo na západe Ukrajiny majú mŕtvych hlavne v teritoriálnej obrane

Denník New York Times sa zamýšľa nad tým, prečo na západnej Ukrajine pribúdajú úmrtia hlavne medzi vojakmi teroobrany.

Odpoveď je podľa dokumentu jednoduchá – takmer nikdy nie sú cvičení na vojnu v teréne, ale sú masovo nasadzovaní na Donbase.

“Vážne straty na živej sile v Donbase… prinútili ukrajinskú armádu prijať posily zo západnej Ukrajiny,” napísal týždenník.

Mnohí bojovníci bez predchádzajúcich vojenských skúseností však “jednoducho nie sú pripravení na takúto eskaláciu nepriateľstva. A školenia, ktoré absolvujú, sú obmedzené – niekedy trvajú dva týždne alebo menej.”

Plukovník Kurko, veliteľ jednej z takýchto jednotiek, pre NYT povedal, že väčšina jeho podriadených nikdy neslúžila v armáde. “Predstava, že ľudia môžu začať bojovať, len čo sa začne vojna, je nesprávna,” uvádza vojenský dôstojník.

Jeho brigáda, ktorá je v súčasnosti dislokovaná na východe Doneckej oblasti, je zložená z bojovníkov zo Ľvova.

“Za posledný mesiac zomrelo niekoľko mužov, najmenej traja boli pochovaní vo Ľvove začiatkom júna,” informoval Kurko.

 

7:58 – Ukrajinci strieľali na Belgorod

Pravdepodobne zo zbraní dodaných zo západných krajín dnes v noci ukrajinská armáda vypálila asi 30 rán na ruský Belgorod. Ukrajinské zdroje hovoria a 3 mŕtvych a 4 ranených. Ostreľovaný bol aj Melitopoľ v Záporožskej oblasti, ktorý je momentálne pod kontrolu Ruska.

Trosky po ostreľovaní ruského Belgorodu

 

 

07:30 – Hlavná podľa ruskej strany:

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl RF generál Gerasimov preveril zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine

na čele viacerých ministerstiev v DĽR budú stáť skúsení manažéri z Ruska, uviedla hlava republiky

hlava Čečenska uviedla, že Lisičansk bol prevzatý pod kontrolu spojeneckých síl

korešpondent agentúry RIA Novosti z miesta udalostí informoval, že ukrajinskí ozbrojenci pri odchode z Lysyčanska vyhodili do vzduchu a zničili časť dôležitých administratívnych budov vrátane mestskej radnice

ruské jednotky zničili štyri ukrajinské čaty viacnásobných raketometov a 39 veliteľských stanovíšť

Ruské vzdušné a kozmické sily zničili päť veliteľských stanovíšť a tri sklady s muníciou ukrajinskej armády

prezident Bieloruska povedal, že sa snažia zatiahnuť bieloruskú stranu do konfliktu na Ukrajine, ale Minsk si to neželá

pred niekoľkými dňami sa ukrajinská armáda pokúsila zaútočiť na vojenské objekty v Bielorusku, ale všetky rakety boli zachytené, tvrdí Lukašenko

 

07:00 – Kľúčové informácie z ranného brífingu ukrajinského generálneho štábu

V priľahlých oblastiach Bieloruska nie sú žiadne náznaky príprav na ofenzívu proti Ukrajine.

Severne od Charkova bol odrazený útok na dedinu Prudyanka zo smeru Kozačia Lopan. Severne od Slovjanska bol odrazený útok na Mazanivku.

“Hlavné úsilie okupantov sa sústreďuje na upevnenie pozícií v blízkosti mesta Lysyčansk a Verchnekamenka. Je to čiastočné potvrdenie toho, že ruské sily sú už v Lysyčansku, ako uviedli včera.

Uskutočnil sa pokus obsadiť Bilogorovku (ktorá kontroluje jednu z ciest z Lysyčanska do Severska), ale bez úspechu, uviedol generálny štáb.

Na dedinu Spornoe útočí nepriateľ. Nachádza sa v blízkosti cesty Lysyčansk-Bahmut, pričom na druhej strane cesty je už dobytá Nikolajevka. To znamená, že diaľnica je v tomto úseku s vysokou pravdepodobnosťou prerušená, ale nie je to oficiálne oznámené.

V Doneckej oblasti nepriateľ vedie útok z osady Spartak na juhovýchod od Avdeevky.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali