Rozdiel medzi reálne uniknutým a oficiálne priznaným množstvom metánu môže podľa vedcov činiť až viac ako 60 percent.
Hlavná zložka zemného plynu – metán má podľa novej štúdie v USA takmer dvojnásobný vplyv na kvalitu ovzdušia ako ťažba uhlia a emisie oxidu uhličitého súčasne. Problém je najmä v tom, že metán sa síce z atmosféry vyparuje pomerne rýchlo, no jeho vplyv na ovzdušie je intenzívnejší.
Autor štúdie Steve Hamburg, ktorý pracuje ako šéf výskumu Fondu na ochranu životného prostredia, uvádza, že jeho nová štúdia poukazuje na to, ako sú prínosy zemného plynu, ktorý pri spaľovaní vytvára menej oxidu uhličšitého ako uhlie, podceňované.
Preto sa domnieva, že americká vládna Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) prezentuje príliš optimistický obraz emisií zemného plynu a podhodnocuje celkový únik metánu v priemysle približne o 60 percent.
Odhady agentúry EPA sú založené na predpokladaných mierach úniku v procesoch ťažby zemného plynu a v potrubných a skladovacích zariadeniach, ktoré sú odvodené z vedeckej literatúry. “Aj keď by tento prístup mohol byť presný, keby všetko fungovalo podľa očakávania, nová štúdia ukazuje, že to tak nie je,” vysvetľuje autor štúdie Steve Hmburg.
Štúdia signalizuje, že hladiny metánu vo vzduchu v oblastiach ťažby a spracovania plynu v Pennsylvánii, Texase, Colorade, Utahu, Severnej Dakote a Arkansase v roku 2015 boli na úrovni 2,3 percenta celkovej produkcie plynu v celoštátnej miere, v porovnaní s odhadmi EPA o 1,4 percentách. “V súčasnosti máme oveľa viac údajov ako EPA,” vysvetľuje vedec s tým, že jeho štúdia komplexne potvrdzuje predošlé zistenia, že úniky metánu sú podhodnotené.
Rob Jackson, environmentálny vedec na Stanfordskej univerzite v Kalifornii, ktorý študoval emisie metánu v Bostone a vo Washingtone, dodáva, že nová štúdia pravdepodobne stále podhodnocuje únik, pretože vedci neriešili miesta kde sa zemný plyn spotrebúva, len miesta kde sa vyrába a spracúva.