Zavedenie eura je podľa Klausa jedným z najväčších problémov celého projektu európskej integrácie. “Mnohé bolo jasné už dopredu: ekonómovia väčšinovo, aj keď s rôznou silou a naliehavosťou, pred zavedením meny v neoptimálnej menovej zóne varovali. Politici ich väčšinovo nepočúvali.”
Domnienku, že zavedenie spoločnej meny povedie k postupnému vytváraniu optimálnej menovej zóny, považovali ľudia ako Klaus od počiatku za úplný nezmysel. “Za dvadsať rokov skúsenosti s eurom bol tento omyl praxou potvrdený. Krajiny eurozóny neboli na konci roka 2018 bližšie k optimálnej menovej zóne, než boli pred dvadsiatimi rokmi.”
“Euro bolo vždy politickým projektom a malo za cieľ prispieť k politickej integrácii Európy. Ta nevznikla. Ukázalo sa, že nie je ľahké zo skupiny rôznorodých krajín vytvoriť politický “štát”, ak po ňom nie je spoločenský dopyt. A on naozaj nie je. Ani fiškálna únia sa nevytvorila, z môjho pohľadu samozrejme našťastie,” povedla Klaus v rozhovore pre časopis Týden.
Euro za dvadsať rokov podľa Klausa prispelo k rozpolteniu Európy. “Zničilo európsky Juh a začína viac a viac ničiť i Francúzsko. Je evidentné, že Juh chce peniaze, nie politickou unifikáciu. Euro rad krajín výrazne poškodilo.”
“Paradoxne jedinou “success story” je Slovensko, ktoré si svojím výhodným vstupným menovým kurzom vytvorilo dostatočne veľký kurzový vankúš. Funguje to, ale je to – pre bežného občana – drahé.”
Klaus dodáva, že empirické dáta nemilosrdne prezrádzajú, že eurozóna je najpomalšie rastúcou ekonomickou zónou na celom svete. “To nemôže nikto racionálne uvažujúci považovať za úspech.”