“Minister zahraničných vecí jasne povedal, že ak sú tieto správy presné, takýto postup (Ruska) by mohol viesť k ďalšej eskalácii konfliktu, stratám na životoch, zvýšeniu počtu utečencov a riziku konfrontácie s koalíciou, ktorá v Sýrii bojuje proti Islamskému štátu (IS),” uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.
Obaja ministri sa dohodli, že rozhovory o konflikte v Sýrii budú pokračovať ešte tento mesiac v New Yorku.
Vo viacerých médiách sa v piatok objavili správy, citujúce amerických predstaviteľov, ktorí hovorili o hromadení ruských síl v Sýrii, čo podľa nich svedčí o zvyšovaní ruskej vojenskej podpory režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Napríklad denník New York Times citoval nemenovaného člena administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý uviedol, že Rusko vyslalo do Sýrie prieskumný tím a na letisko pri meste Lázikíja zaslalo dodávku montovaných ubytovacích jednotiek pre stovky ľudí, ako aj mobilné zariadenie na riadenie letovej prevádzky.
Generál Martin Dempsey, predseda Zboru náčelníkov štábu USA sa k tejto téme vyjadril následovne: “Čítal som takéto správy. V minulosti sme sledovali, ako zaslali prepravné lietadlá do Sýrie. Vyjadril túžbu vytvoriť koalíciu proti Islamskému štátu.
Všetko bude závisieť na tom, čo budú (Rusi) robiť. Ak prevezmú letisko a budú realizovať program výcviku a vybavenia pre sýrsky režim – potom to nie je dôležité.
Ak sa naozaj zúčastní kampane proti tomu, čo si myslia, že je ISIL, môže to skomplikovať situáciu. Nemyslím si, že by rovnaké ako my rozlišovali miestnej skupiny. Je tam pravdepodobne 4, 5, 6, 10, 15 skupín. A ak bude oznámené, že všetky vystupujú proti režimu a hlavný úder tejto (ruskej) iniciatívy padne na ne, potom to, podľa môjho názoru, bude problém,” vyslovil Dempsy svoje obavy o teroristické skupiny vycvičené USA a bojujúce proti Asadovi.