Kedy sa konala prvá vojna ľudstva?

Kedy sa konala prvá vojna ľudstva?

Bratislaa 15. novembra 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

 

Vojna je najstrašnejším, najodsúdeniahodnejším a najnehumánnejším vynálezom človeka. Jej pôvod spočíva v tom, že keď niektorí začali vlastniť niečo, čo iní nemali, tak to aj títo iní chceli mať. To bol začiatok organizovaného násilia a zabíjania – začiatok vojen a vojenských ťažení. Vojny sa stali najväčším nešťastím a prekliatím ľudstva

Ilustračné foto

Prvá historicky dokázaná a zadokumentovaná vojna sa odohrala pri malej obci v nemeckej spolkovej krajine Hesensku. Bolo to prekvapujúco dávno – v mladšej dobe kamennej a v čase, keď človek už prestal byť kočovným nomádom a sa usadil.

Reklama

Útočníci prišli v deň “prvej vojny na svete” v rannom šere. Prepadli nič netušiacich v spánku. Len dvom z nich sa podarilo ujsť, nie však ďaleko. Boli najdení len niekoľko desiatok metrov od miesta činu. Zasiahli ich smrteľne šípy do chrbta.

Všetkých ostatných útočníci zohnali doprostred osady, kde im najprv dolámali nohy, aby nemohli ujsť a potom im prerazili lebky. Možno to však bolo aj opačne – najprv svoje obete zabili, aby ich potom rituálne znetvorili. Na to vedci nemajú exaktnú odpoveď.

Reklama

Kosti sú síce mimoriadne dôležitým dokumentom pre vedu, lebo aj po tisícročiach môžu prezradiť veľmi veľa z časov a udalostí, keď boli aktívnou súčasťou nejakého organizmu. Možno z nich získať informácie o veku a zdravotnom stave, o pohlaví, o spôsobe stravovania a niekedy dokonca aj o tom, akú prácu dotyčný vykonával. Či ale prišlo k nejakému zraneniu pred smrťou alebo po nej, to nie je možné z kostí zistiť.

V tomto prípade je pre vedcov ale isté, že táto prvá zdokumentovaná vojna sa odohrala približne pred 7 000 rokmi a že v ten deň bolo zabitých krutým spôsobom 26 ľudí. Ich zvyšky boli nájdené pri stavbe cesty. Útočníci sa nezľutovali ani len nad niekoľkomesačným dieťaťom a zabili ho tiež. Nezabili len ženy, ktoré boli schopné rodiť, a to vo veku od 12 do 40 rokov.

Aký bol dôvod tejto vojny nevedno. Ale je pravdepodobné, že išlo o korisť a o znásilnenie. To boli najčastejšie dôvody, pre ktoré boli vedené aj nespočetné neskoršie vojny.

Sú vedci, ktorí sú presvedčení, že sklony k násiliu a prepadávaniu iných majú ľudia v génoch. Presadzovanie našich egoistických a koristníckych záujmov voči iným použitím násilia a zbraní je podľa nich v našom biologickom programe.

Podľa môjho názoru tu nejde o biologickú záležitosť, ale o kultúrno-civilizačnú. Vojny sa začali až na istom stupni historického vývoja spoločnosti. Začali sa v hierarchicky usporiadaných spoločnostiach, kde vládol patriarchát a monoteistické náboženstvá.

Reklama

Tento smrteľný hriech ľudstva proti sebe sa naplno začal rozvíjať v dobe bronzovej, ktorá sa v strednej Európe začala niekedy pred 3500 rokov. Vtedy začalo intenzívne narastanie bohatstva a jeho podstatná časť spočívala v rukách kmeňových náčelníkov a kniežat, ktorí si tak mohli dovoliť vydržiavať bojovníkov a tiahnuť s nimi do vojny proti svojim rivalom.

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali