Kedy je bolesť z pôrodu neznesiteľná a kedy emancipujúca

Bratislava 18. februára 2017 (HSP/CBR/Foto: TASR-František Iván)

 

Ak sa tehotná žena pripraví na to, čo je prirodzený pôrod a skúsi predvídať nepotrebné lekárske zásahy, ktoré odmietne, prirodzená bolesť je úplne znesiteľná, dokonca posilňujúca. Mnohé ženy ju opisujú ako emancipujúcu skúsenosť. Telo vie, čo robí a žena sa vyhne zbytočnej bolesti, ale často aj nepríjemným pocitom z bezmocnosti, odkázanosti na odborníkov, ktorý ak nie sú machoisti (časté v profesii pôrodníkov), tak sa často cítia ako bohorovní

Ilustračná snímka: Dielo od Lucie Dovičákovej s názvom "Keď plače matka"
Ilustračná snímka: Dielo od Lucie Dovičákovej s názvom „Keď plače matka“

Nepotrebný epidurál, potrebný kľud

Mnohé, aby sa bolesti vyhli, dajú si pichnúť epidurál a aj tak prežívajú takú bolesť, že sú presvedčené, že bez toho by to bolo na umretie. Na umretie je iste pôrod s umelým oxytocínom, tzv. vyvolávačka, ktorá sa používa aj na rýchlejšie otvorenie, vraj aby žena toľko netrpela a vládala vytlačiť. Na také strašenie netreba naletieť, vytlačenie ide aj po úplnom vyčerpaní raz-dva-tri, pokiaľ je dieťa správne natočené. Syntetický oxytocín praská cievy a jazvy na maternici, lebo telo si ho nevie uregulovať.

Pokiaľ ženu nestresujú v nemocnici byrokraciou, klistýrom, holením, či nátlakovými rečami, že musí to a to, prípadne skákaním na lopte, neonovým svetlom, či iným vyrušovaním, ktoré spúšťajú stresové hormóny a blokujú vylučovanie oxytocínu, otváranie kŕčka maternice napreduje a pomedzi niekoľko sekundové kontrakcie si žena oddýchne. Len stresové faktory predĺžia otváranie sa a teda aj bolesť. Ani zviera neporodí v podmienkach, kde nemá kľud.

Nič nebráni žene pomôcť si prirodzeným oxytocínom, pokiaľ neurobí niekoľko chýb. Oxytocín sa spúšťa pri sexe, ale veľakrát stačí aj jeho predohra. A pre toto má žena po ruke manžela, ak je ešte doma. Chybu môže urobiť tak, že sa bude ponáhľať do nemocnice krátko po začatí kontrakcií. Druhú chybu, ak si nevyžiada izbu, kde prežíva kontrakcie, alebo aspoň miesto na operačnej sále, kde má čo najväčšiu intimitu a súkromie.

Ako zmanipulovať ženu na cisársky rez

No a toto je najväčšia chyba, ktoré vedie tak často k nedozerným následkom, ktoré nielen traumatizujú matku a novorodenca, ale negatívne ovplyvňujú intímny život manželov ako i počet detí, ktoré by chceli a môžu mať. Bežný scenár je takýto:

Žena v termíne alebo po príde na prehliadku do nemocnice, kde jej urobia CTG. Dajú ju ľahnúť na chrbát a dieťa spí, krivky na CTG prístroji sú slabé, tak brucho matky poštúchajú. Dieťa sa zobudí, začne kopať a krivky sú až príliš silné. Pre lekárov je to jasný signal, že niečo nie je v poriadku a už odkazujú rodičku na cisársky rez, resp. aspoň pozorovanie v nemocnici, kde jej ho skôr alebo neskôr nahovoria, napr. keď to potvrdí ďalší CTG sken na chrbte. Ženu rýchlo odrodia rezom s tým, že jej zachránili život dieťaťa. Ona im poďakuje, prípadne dá ešte niečo do obálky.

Takto sa často manipulujú rodičky. Žena v treťom trimestri ani nespí na chrbte, lebo sa jej to nedá, dieťa by jej tlačilo na tepnu, čo spôsbuje problémy dieťaťu samému. No príde na CTG, kde ktovie či personál vie, či nevie, že CTG sa dá urobiť aj na boku. V podstate ju priviažu na chrbát na 10 minút a potom na základe toho robia odporúčania na cisársky rez, ktoré sú úplne mylné. Možno jej to dajú zopakovať po injekcii magnézia, vraj na to, aby sa maternica ukľudnila. No ona magnézium neberie už posledný mesiac, aby vôbec porodila. Magnézium sa berie, aby neporodila predčasne…

Nebezpečenstvá pôrodu sekciou

Mnohé ženy si cisársky dokonca samé želajú, aby sa vyhli bolesti. Žiaľ sa jej nevyhnú. Vráti sa im to iným spôsobom. Ak nekoja, veľmi krátko bábätko dostane koliky a reflux a potom budú mať aspoň tri mesiace peklo. Ale ani pre ženu sekcia nie je výhra. Obrovská štúdia na 84 tisíc pôrodoch zistila, že plánovaná sekcia obnáša zvýšené riziko vážnych komplikácií aj smrti. Riziko materskej úmrtnosti je 3 až 5- násobne vyššie, riziko potrebnej hysterektómie po sekcii bolo 4-násobne vyššie ako po vaginálnom pôrode. Pohotovostná intenzívna starostlivosť v nemocnici po dobu viac ako 7 dní bola 2-násobne vyššia pre tie po sekcii, ako po vaginálnom pôrode.

Sekcia bola bezpečnejšou alternatívou ako vaginálny pôrod len pre deti, ktoré boli otočené opačne, t.z. nožkami dole. Ale pre bábätká otočené správne hlavou dole, riziko úmrtia a vážneho poškodenia bolo 1,5-násobne vyššie, keď jeho matka podstúpila voliteľný, nie núdzový cisársky rez. Bábätko je možné porodiť aj nožkami prv, ale iba do určitej váhy dieťatka. Normálne do hmotnosti 4 kg, hoci u prvorodičiek je hranicou 3,7 kg.

Nejaké situácie, kedy je cisársky rez potrebný, zahŕňajú:

– keď sa pupočná šnúra vyšmykne cez kŕčok maternice ešte predtým ako dieťa, čo môže ohroziť prísun kyslíka dieťaťu

– tzv. Placenta previa, keď placenta rastie tak, že bráni dieťaťu dostať sa von cez kŕčok

– keď je dieťa otočené bokom

– keď praskne žene genitálny herpes

75% tehotenstiev nepotrebuje ani pôrodníka

Len sa oddať do rúk high-tech pôrodníkovi v high-tech nemocnici negarantuje najbezpečnejší pôrod. Neexistuje jediný výskum v odbornej literatúre, ktorý by dokazoval, že pôrodníci (hlavne trénovaní chirurgovia) sú bezpečnejší ako pôrodné asistentky v prípade nízkorizikových tehotenstiev a pôrodov. Ak teda žena patrí medzi 75% žien, ktoré majú normálne tehotenstvo, najbezpečnejšie je pre ňu rodiť s pôrodnou asistentkou, čo naše zákony neumožňujú. Tak ako v zahraničí aj u nás sa ohromne zvyšuje riziko nepotrebných medicínskych zásahov pri nízkorizikových pôrodoch v nemocniciach za prítomnosti lekárov.

Ak žena ide nevedomá, slepo veriaca lekárovi, môže rátať s tým, pokiaľ nie je výnimka, že jej pôrod prebieha veľmi rýchlo a ľahko, že si užije bolesti. Ak sa pripraví na to, čo je prirodzený pôrod a skúsi predvídať nepotrebné lekárske zásahy, ktoré odmietne, prirodzená bolesť je úplne znesiteľná, dokonca posilňujúca. Mnohé ženy ju opisujú ako emancipujúcu skúsenosť. Telo vie, čo robí a žena sa vyhne zbytočnej bolesti, ale často aj nepríjemným pocitom z bezmocnosti, odkázanosti na odborníkov, ktorý ak nie sú machoisti (časté v profesii pôrodníkov), tak sa často cítia ako bohorovní.

Nielen vedomosti emancipujú rodičku

Perlička na záver. Kamarátke sa stalo, že jej mladá lekárka dohovárala, ako si dovolila udrieť lekára, keď on jej iste chcel len pomôcť pri tlačení. Pán odborník držal svoju ruku na jej bruchu, čo mu ona zakázala a pekne ho poprosila, aby ju dal preč. Nepomohol ani ostrejší tón dvakrát po tom a tak ho po tej ruke riadne “ťapla”, aby ju rešpektoval. Potom sa pán odborník posťažoval jej manželovi I ďalšiemu personálu, že ho takmer zbila. Pritom jej obava vychádzala zo zabehnutej praxe, ktorá je viac škodlivá ako užitočná (v niektorých krajinách aj zakázaná), keď pôrodná asistentka alebo pôrodník tlačia na brucho rodičky, aby vraj pomohli bábätku rýchlejšie von z pôrodných ciest.

Svetovo uznávaný pôrodník Dr. Bradley, ktorý odrodil desiatky tisíc detí, tvrdí že nie je potrebná panika, ak dieťa je v pôrodných cestách viac ako 10 minút. To by už naši pôrodníci azda išli hneď rezať. Podľa jeho skúseností sú aj dve hodiny v pohode. Prvotný tlak na urýchľovanie dieťaťa z maternice začína už deň po termíne, ktorý odhaduje ultrazvuk len ná základe spriemerovanej veľkosti počítača. Ja osobne som prenášala každé dieťa dva týždne, a keby to bolo aj dlhšie, nedala by som si nanútiť vyvolávačku. Dr. Bradley uvádza, že dokonca tehotenstvo u jednej jeho pacientky trvalo celý rok a narodilo sa normálne dieťa, normálnej veľkosti. Gestačná doba 40 týždňov je odhad z 19. storočia, pričom dnes vieme, že je to priemerne 41 týždňov a jeden deň (štúdia z roku 1990).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=PubMed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17977819&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/11/15/natural-birth-is-best.aspx

https://www.amazon.com/Husband-Coached-Childbirth-Fifth-Bradley-Natural/dp/055338516X

http://www.hlavnespravy.sk/zenam-s-nizko-rizikovym-tehotenstvom-britski-experti-odporucaju-vyhnut-sa-porodom-v-nemocnici/719889

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

110. časť Neznáme slovenské dejiny: Bolo sa treba rozísť s vierolomným partnerom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Strach a odvaha. Vždy musí niekto preťať kruh obáv a mlčania. Aj v tejto generácii sa musel nájsť Andrej Hlinka, ktorý to povie jasne: „Manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, treba sa rozísť!“ – „Treba sa rozísť s vierolomným partnerom (Čechmi)!“ V tejto knihe…

Čo znamená zatknutie Makóa, čo sa deje v pozadí a kto pôjde do basy ďalší

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V slovenskej politike keď sa do parlamentu nedostali strany ako PS-Spolu, KDH, SNS, Vlasť, maďarské strany, došlo k situácií, že vznikla vláda s ktorou nikto nerátal. Prvýkrát tak oligarchia nemá politické krytie. Matovič ako neriadená strela, Kollár ktorý sa do politiky dostal za vlastné peniaze a Kiska,…

Vettel vyviazol z nehody v kvalifikácii bez zranení

0 icon

Soči 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin, Pool)   Nemecký pilot F1 Sebastian Vettel mal v sobotu v druhej časti kvalifikácie na Veľkú cenu v Soči nehodu. Pilot Ferrari stratil kontrolu nad monopostom a narazil do bariéry, našťastie neutrpel žiadne zranenia Štvornásobný majster sveta na ceste do boxov ešte pomohol traťovým…

Remišová: Na zvládnutie pandémie je potrebná aj dôvera medzi štátom a občanmi

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Na zvládnutie výzvy, ktorú predstavuje pandémia nového koronavírusu, je potrebná nielen dobrá identifikácia ohnísk nákazy, masívne testovanie a dodržiavanie nariadení, ale aj ďalšie dôležité kritérium, ktoré spája úspešné krajiny – dôvera medzi občanom a štátom. Na sociálnej sieti to zdôraznila vicepremiérka a…

MMA zápasník Ľudovít Klein sa v noci stane prvým Slovákom v najprestížnejšej organizácii UFC

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zápasník zmiešaných bojových umením (MMA) Ľudovít Klein v noci zo soboty na nedeľu nastúpi v najprestížnejšej organizácii UFC na galavečeri v Abu Dhabi a stane sa tak historicky prvým bojovníkom zo Slovenska v UFC. Zverenec známeho Attilu Végha z trnavského klubu Spartakus Fighting…

Mak sa teší na súťažné štarty pod dlhšej pauze, pôsobenie v Budapešti chce využiť na návrat do reprezentácie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak má po dlhšom čase opäť klub, po odchode z Turecka ešte v jari napokon zakotvil v Maďarsku v majstrovskom tíme Ferencváros Budapešť. V prípade, ak začne pravidelne hrávať, má šancu poviť sa o miesto v národnom tíme "V…

V Londýne protestovali proti epidemiologickým opatreniam

0 icon

Londýn 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Polícia v Londýne v sobotu predčasne ukončila demonštráciu na Trafalgarskom námestí proti opatreniam zavedeným v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Podľa polície protestujúci nedodržiavali vzájomné rozstupy, informovala agentúra AP Tisíce ľudí, z ktorých väčšina nemala na tvári ochranné rúška, si prišli na zhromaždenie vypočuť…

Na predmestí Atén vypukol požiar

0 icon

Atény 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   V zalesnenej oblasti na predmestí gréckeho hlavného mesta Atény vypukol v sobotu požiar. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie úrady Požiar vznikol na úpätí hory Hyméttos (Imittos) v blízkosti juhovýchodnej aténskej obytnej štvrte Vyronas. S plameňmi bojovalo viac ako…

Minister zdravotníctva požaduje obmedzenie pohybu obyvateľstva v celom Madride

0 icon

Barcelona 26. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Di Lolli/El Mundo via AP, Pool)   Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa v soboru zopakoval požiadavku smerom k madridským regionálnym orgánom, aby v najmohutnejšom ohnisku koronavírusu v Európe uplatnili prísnejšie obmedzenia mobility. "Situácia v Madride je komplikovaná a vážna. Čakajú nás ťažké týždne," vyhlásil 54-ročný…

V Národnom onkologickom ústave v Bratislave potvrdili koronavírus 13 zdravotníkom, z toho šiestim lekárom

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   V Národnom onkologickom ústave v Bratislave potvrdili koronavírus šiestim lekárom, piatim sestrám a dvom sanitárom. Pre SME to potvrdila hovokyňa ústavu Patricia Kubicová. "Naďalej poskytujeme zdravotnú starostlivosť pre pacientov v štandartnom režime," doplnila Kubicová V piatok pribudlo 552 prípadov nákazy koronavírusom. V piatok…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

Roman Mancel

Je premiér našej republiky psychopat? Psychologický test Igora Matoviča.

0icon

Myslíte si, že premiér našej krajiny Igor Matovič je psychopat? Chceli by ste otestovať jeho vlastnosti a schopnosti? Otestuje ho sami prostredníctvom modifikovaného testu francúzskej psychologičky Isabelle Nazare-Aga, autorky knihy „Nenechajte sebou manipulovať alebo Ako rozpoznať manipuláciu a ako sa jej brániť“. Za každú zhodu Igora Matoviča s nasledujúcimi 20…

Marián Tkáč

Prichádza, ba už je tu súmrak slovenskej štátnosti?

0icon

Pred 30 rokmi, koncom októbra 1990 vzniklo vyhlásenie 61 krokov k slovenskej identite, ktoré sa začína slovami: „Anonymita Slovenska v Európe a vo svete je až zarážajúca. Niet zrejme v Európe druhého národa, o ktorom by tak málo vedeli čo i len jeho vlastní susedia...“ Podarilo sa, máme štát a susedia o nás…

Roman Huťa

Pán Matovič, ... odstúpte.

0icon

Výzva premiérovi Vážený pán Matovič, veľmi ma mrzí, že sa musím zaoberať Vašou osobou, mám milión zmysluplnejších vecí na práci. Lenže mám problém. Problém, ktorý ma ťaží a ktorý musím bezodkladne a prioritne vyriešiť, aby som sa tým zmysluplným veciam mohol venovať s plným sústredením a nasadením. Každý človek má svoju úlohu,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

0 icon

Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

0 icon

Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Vo svete IT

Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

0 icon

Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem. Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima…

Baseus Fabric HUB 7 v 1 – multifunkčný HUB s čítačkou SD kariet, USB C, či HDMI výstupom za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Nedostatočný počet portov alebo jednoduché zapojenie laptopu ku všetkým zariadeniam súčasne pri príchode napríklad do práce je častým nedostatkom, ktorý trápi veľkú časť každodenných používateľov laptopov, desktopov, či prípadne iných pracovných zariadení. Ideálnym riešením napríklad pre laptopy sú najmä multifunkčné nabíjacie stanice, ktoré poskytujú širokú možnosť pripojenia externých zariadení, pričom…

Pozrite sa na interaktívne video, na ktorom môžete vidieť zatmenie na Jupiteri

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, nedávno dokončila svoj 29. blízky prelet ponad planétu Jupiter. Sonda obieha planétu po veľmi eliptickej obežnej dráhe. Najvyšší bod orbity sa nachádza vo vzdialenosti 8.1 milióna km nad Jupiterom a najnižší bod len 4 200 km. Jeden obeh vykoná sonda za 53 dní a strávi až 2 hodiny…

Patent Xiaomi odhaľuje, že inžinieri spoločnosti rozmýšľajú nad novým riešením, ako „schovať“ prednú kameru

0 icon

Xiaomi bezpochyby patrí medzi spoločnosti, ktoré sa pozerajú na vývoj produktov „inými očami“ v porovnaní s konkurenciou. Dokazujú to rôzne patenty. Nie tak dávno sme mohli čítať napríklad o otočnej kamere, vyklápajúcich sa fotoaparátoch, či o kamere umiestnenej pod displejom zariadenia. Najnovšie na povrch vyplával ďalší patent spoločnosti, ktorý kombinuje…

Nové zistenia odhaľujú, že na Mesiaci je v porovnaní so Zemou výrazne vyššia radiácia

0 icon

Radiácia vo vesmíre nie je ničím výnimočným. Je prítomnou v podstate všade. Ide o energiu, ktorá je vyžarovaná zo svojho zdroja vo vlnách. Prítomná je aj u nás na Zemi, avšak pred tou vesmírnou sme chránení vo veľkej miere hlavne vďaka našej atmosfére, ktorá funguje ako štít. To sa však nedá povedať o vesmírnych…

Armádny Magazín

Tragédia na Ukrajine: Pri havárii lietadla An-26 zomrelo 25 vojakov

0 icon

Charkov, Ukrajina, 26. septembra (AM) - Až 25 osôb zahynulo po páde vojenského lietadla na východe Ukrajiny. Antonov An-26 podľa ukrajinskej civilnej ochrany havaroval v piatok pri meste Čugujev v Charkovskej oblasti. Niektorí ľudia nešťastie zrejme prežili. Podľa ukrajinských úradov išlo o cvičný let. Na mieste sú záchranári. &n

Rusko a USA bojovými partnermi? Putin vyzval USA, aby začali odborný dialóg o kybernetickej bezpečnosti

0 icon

MOSKVA 26. septembra (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin predstavil niekoľko návrhov na spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti medzi Ruskom a USA, ako aj po celom svete. Vyhlásenie hlavy štátu o rusko-americkej spolupráci v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti bolo zverejnené na 

Spojenectvo proti Indii: Pakistan potvrdzuje dodávku nových hlavných bojových tankov VT4 z Číny

0 icon

Pakistan, 26.september 2020 (AM)  - V apríli bola zverejnená správa, že závod spoločnosti Inner Mongolia First Machinery Group Corporation, dcérskej spoločnosti čínskej skupiny Norinco, sa chystá dodať pakistanskej armáde prvú várku bojových tankov VT4. Odvtedy sme o tom nepočuli.  

Najnovšia morská mínolovka Jakov Baljajev priplávala na Ďaleký východ severnou morskou cestou

0 icon

Rusko, 26.september 2020 (AM) - Nová ruská loď na ochranu proti mínam Projektu 12700 Jakov Baljajev, ktorá uskutočňuje plavbu z Petrohradu do Vladivostoku, úspešne preplávala severomorskú cestu. Informuje o tom tlačová služba tichomorske

Česká armáda si nakoniec vybrala izraelský protilietadlový raketový systém Spyder

0 icon

Česko, 26. september 2020 (AM) - V piatok 25. septembra 2020 český minister obrany Ľubomír Metnar informoval vládu, že sa Ministerstvo obrany Českej republiky rozhodlo iniciovať rokovania s vládou štátu Izrael o možnosti obstarania nového moderného protilie

Svetlo sveta

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

icon FOTO DŇA