Kedy je bolesť z pôrodu neznesiteľná a kedy emancipujúca

Bratislava 18. februára 2017 (HSP/CBR/Foto: TASR-František Iván)

 

Ak sa tehotná žena pripraví na to, čo je prirodzený pôrod a skúsi predvídať nepotrebné lekárske zásahy, ktoré odmietne, prirodzená bolesť je úplne znesiteľná, dokonca posilňujúca. Mnohé ženy ju opisujú ako emancipujúcu skúsenosť. Telo vie, čo robí a žena sa vyhne zbytočnej bolesti, ale často aj nepríjemným pocitom z bezmocnosti, odkázanosti na odborníkov, ktorý ak nie sú machoisti (časté v profesii pôrodníkov), tak sa často cítia ako bohorovní

Ilustračná snímka: Dielo od Lucie Dovičákovej s názvom "Keď plače matka"
Ilustračná snímka: Dielo od Lucie Dovičákovej s názvom “Keď plače matka”

Nepotrebný epidurál, potrebný kľud

Mnohé, aby sa bolesti vyhli, dajú si pichnúť epidurál a aj tak prežívajú takú bolesť, že sú presvedčené, že bez toho by to bolo na umretie. Na umretie je iste pôrod s umelým oxytocínom, tzv. vyvolávačka, ktorá sa používa aj na rýchlejšie otvorenie, vraj aby žena toľko netrpela a vládala vytlačiť. Na také strašenie netreba naletieť, vytlačenie ide aj po úplnom vyčerpaní raz-dva-tri, pokiaľ je dieťa správne natočené. Syntetický oxytocín praská cievy a jazvy na maternici, lebo telo si ho nevie uregulovať.

Pokiaľ ženu nestresujú v nemocnici byrokraciou, klistýrom, holením, či nátlakovými rečami, že musí to a to, prípadne skákaním na lopte, neonovým svetlom, či iným vyrušovaním, ktoré spúšťajú stresové hormóny a blokujú vylučovanie oxytocínu, otváranie kŕčka maternice napreduje a pomedzi niekoľko sekundové kontrakcie si žena oddýchne. Len stresové faktory predĺžia otváranie sa a teda aj bolesť. Ani zviera neporodí v podmienkach, kde nemá kľud.

Nič nebráni žene pomôcť si prirodzeným oxytocínom, pokiaľ neurobí niekoľko chýb. Oxytocín sa spúšťa pri sexe, ale veľakrát stačí aj jeho predohra. A pre toto má žena po ruke manžela, ak je ešte doma. Chybu môže urobiť tak, že sa bude ponáhľať do nemocnice krátko po začatí kontrakcií. Druhú chybu, ak si nevyžiada izbu, kde prežíva kontrakcie, alebo aspoň miesto na operačnej sále, kde má čo najväčšiu intimitu a súkromie.

Ako zmanipulovať ženu na cisársky rez

No a toto je najväčšia chyba, ktoré vedie tak často k nedozerným následkom, ktoré nielen traumatizujú matku a novorodenca, ale negatívne ovplyvňujú intímny život manželov ako i počet detí, ktoré by chceli a môžu mať. Bežný scenár je takýto:

Žena v termíne alebo po príde na prehliadku do nemocnice, kde jej urobia CTG. Dajú ju ľahnúť na chrbát a dieťa spí, krivky na CTG prístroji sú slabé, tak brucho matky poštúchajú. Dieťa sa zobudí, začne kopať a krivky sú až príliš silné. Pre lekárov je to jasný signal, že niečo nie je v poriadku a už odkazujú rodičku na cisársky rez, resp. aspoň pozorovanie v nemocnici, kde jej ho skôr alebo neskôr nahovoria, napr. keď to potvrdí ďalší CTG sken na chrbte. Ženu rýchlo odrodia rezom s tým, že jej zachránili život dieťaťa. Ona im poďakuje, prípadne dá ešte niečo do obálky.

Takto sa často manipulujú rodičky. Žena v treťom trimestri ani nespí na chrbte, lebo sa jej to nedá, dieťa by jej tlačilo na tepnu, čo spôsbuje problémy dieťaťu samému. No príde na CTG, kde ktovie či personál vie, či nevie, že CTG sa dá urobiť aj na boku. V podstate ju priviažu na chrbát na 10 minút a potom na základe toho robia odporúčania na cisársky rez, ktoré sú úplne mylné. Možno jej to dajú zopakovať po injekcii magnézia, vraj na to, aby sa maternica ukľudnila. No ona magnézium neberie už posledný mesiac, aby vôbec porodila. Magnézium sa berie, aby neporodila predčasne…

Nebezpečenstvá pôrodu sekciou

Mnohé ženy si cisársky dokonca samé želajú, aby sa vyhli bolesti. Žiaľ sa jej nevyhnú. Vráti sa im to iným spôsobom. Ak nekoja, veľmi krátko bábätko dostane koliky a reflux a potom budú mať aspoň tri mesiace peklo. Ale ani pre ženu sekcia nie je výhra. Obrovská štúdia na 84 tisíc pôrodoch zistila, že plánovaná sekcia obnáša zvýšené riziko vážnych komplikácií aj smrti. Riziko materskej úmrtnosti je 3 až 5- násobne vyššie, riziko potrebnej hysterektómie po sekcii bolo 4-násobne vyššie ako po vaginálnom pôrode. Pohotovostná intenzívna starostlivosť v nemocnici po dobu viac ako 7 dní bola 2-násobne vyššia pre tie po sekcii, ako po vaginálnom pôrode.

Sekcia bola bezpečnejšou alternatívou ako vaginálny pôrod len pre deti, ktoré boli otočené opačne, t.z. nožkami dole. Ale pre bábätká otočené správne hlavou dole, riziko úmrtia a vážneho poškodenia bolo 1,5-násobne vyššie, keď jeho matka podstúpila voliteľný, nie núdzový cisársky rez. Bábätko je možné porodiť aj nožkami prv, ale iba do určitej váhy dieťatka. Normálne do hmotnosti 4 kg, hoci u prvorodičiek je hranicou 3,7 kg.

Nejaké situácie, kedy je cisársky rez potrebný, zahŕňajú:

– keď sa pupočná šnúra vyšmykne cez kŕčok maternice ešte predtým ako dieťa, čo môže ohroziť prísun kyslíka dieťaťu

– tzv. Placenta previa, keď placenta rastie tak, že bráni dieťaťu dostať sa von cez kŕčok

– keď je dieťa otočené bokom

– keď praskne žene genitálny herpes

75% tehotenstiev nepotrebuje ani pôrodníka

Len sa oddať do rúk high-tech pôrodníkovi v high-tech nemocnici negarantuje najbezpečnejší pôrod. Neexistuje jediný výskum v odbornej literatúre, ktorý by dokazoval, že pôrodníci (hlavne trénovaní chirurgovia) sú bezpečnejší ako pôrodné asistentky v prípade nízkorizikových tehotenstiev a pôrodov. Ak teda žena patrí medzi 75% žien, ktoré majú normálne tehotenstvo, najbezpečnejšie je pre ňu rodiť s pôrodnou asistentkou, čo naše zákony neumožňujú. Tak ako v zahraničí aj u nás sa ohromne zvyšuje riziko nepotrebných medicínskych zásahov pri nízkorizikových pôrodoch v nemocniciach za prítomnosti lekárov.

Ak žena ide nevedomá, slepo veriaca lekárovi, môže rátať s tým, pokiaľ nie je výnimka, že jej pôrod prebieha veľmi rýchlo a ľahko, že si užije bolesti. Ak sa pripraví na to, čo je prirodzený pôrod a skúsi predvídať nepotrebné lekárske zásahy, ktoré odmietne, prirodzená bolesť je úplne znesiteľná, dokonca posilňujúca. Mnohé ženy ju opisujú ako emancipujúcu skúsenosť. Telo vie, čo robí a žena sa vyhne zbytočnej bolesti, ale často aj nepríjemným pocitom z bezmocnosti, odkázanosti na odborníkov, ktorý ak nie sú machoisti (časté v profesii pôrodníkov), tak sa často cítia ako bohorovní.

Nielen vedomosti emancipujú rodičku

Perlička na záver. Kamarátke sa stalo, že jej mladá lekárka dohovárala, ako si dovolila udrieť lekára, keď on jej iste chcel len pomôcť pri tlačení. Pán odborník držal svoju ruku na jej bruchu, čo mu ona zakázala a pekne ho poprosila, aby ju dal preč. Nepomohol ani ostrejší tón dvakrát po tom a tak ho po tej ruke riadne “ťapla”, aby ju rešpektoval. Potom sa pán odborník posťažoval jej manželovi I ďalšiemu personálu, že ho takmer zbila. Pritom jej obava vychádzala zo zabehnutej praxe, ktorá je viac škodlivá ako užitočná (v niektorých krajinách aj zakázaná), keď pôrodná asistentka alebo pôrodník tlačia na brucho rodičky, aby vraj pomohli bábätku rýchlejšie von z pôrodných ciest.

Svetovo uznávaný pôrodník Dr. Bradley, ktorý odrodil desiatky tisíc detí, tvrdí že nie je potrebná panika, ak dieťa je v pôrodných cestách viac ako 10 minút. To by už naši pôrodníci azda išli hneď rezať. Podľa jeho skúseností sú aj dve hodiny v pohode. Prvotný tlak na urýchľovanie dieťaťa z maternice začína už deň po termíne, ktorý odhaduje ultrazvuk len ná základe spriemerovanej veľkosti počítača. Ja osobne som prenášala každé dieťa dva týždne, a keby to bolo aj dlhšie, nedala by som si nanútiť vyvolávačku. Dr. Bradley uvádza, že dokonca tehotenstvo u jednej jeho pacientky trvalo celý rok a narodilo sa normálne dieťa, normálnej veľkosti. Gestačná doba 40 týždňov je odhad z 19. storočia, pričom dnes vieme, že je to priemerne 41 týždňov a jeden deň (štúdia z roku 1990).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=PubMed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17977819&ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/11/15/natural-birth-is-best.aspx

https://www.amazon.com/Husband-Coached-Childbirth-Fifth-Bradley-Natural/dp/055338516X

http://www.hlavnespravy.sk/zenam-s-nizko-rizikovym-tehotenstvom-britski-experti-odporucaju-vyhnut-sa-porodom-v-nemocnici/719889

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na sociálnej sieti je najsledovanejší Pellegrini, Blaha preskočil straníckeho šéfa Fica

0 icon

Bratislava 24.októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook PP)   Na sociálnej sieti je najsledovanejším zo šéfov parlamentných strán líder Hlasu – sociálnej demokracie Peter Pellegrini. Má 314-tisíc sledovateľov. Druhým je expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) s 283-tisíc sledovateľmi. Tretím je predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorého sleduje 146-tisíc ľudí Pri…

Obdobie pod vedením Matoviča, Hegera a Čaputovej je pre Slovákov skúškou. Dokážeme, že sme sebavedomý národ?

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Líder Smeru-SD Robert Fico vo svojom poslednom videoposolstve uviedol, že úlohou opozície nie je len poraziť súčasnú vládu, ale zároveň musí postaviť ako kandidáta do ďalších prezidentských volieb skutočnú slovenskú autoritu Vskutku – my už vlastne od roku 2014 nemáme skúsenosť s hlavou štátu,…

Označenie rasista je horšie ako vrah! Bieli Američania sa majú hanbiť za farbu pleti

0 icon

Moskva 24. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   Nový rasový škandál v USA. Univerzitného profesora vyhodili, pretože odmietol znížiť nároky na skúšky pre černošských študentov. Hoci sa zdá, že roky otroctva, apartheidu, lynčovania a diskriminácie sú dávnou minulosťou, rasizmus v krajine stále prekvitá. Len tentoraz sa karta obrátila, obeťami sú belosi.…

Ivermektín je zaregistrovaný, ale… je to, čo robí vláda ešte ignorantstvo, alebo už priamo sabotáž?

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:Archív HSP,TASR-Martin Baumann)   Takmer dva roky od príchodu Covidu-19 stále neexistuje oficiálny systém liečby tejto nákazy a vláda sa odmieta čo i len baviť o inom riešení, než je plošná a opakovaná vakcinácia nebezpečnými, stále ešte experimentálnymi vakcínami. Je to iba náhoda? Spomínate si ešte,…

Sulík: Krajniak bude musieť vysvetliť peniaze v schránkových firmách, vo veci však konal

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,Martin Baumann )   Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) bude musieť rozsiahlo a dôkladne verejnosti vysvetliť, ako sa peniaze zo štátnej pomoci dostali do schránkových firiem. V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to povedal minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík Dôležité…

Austrálske Severné teritórium nariaďuje povinné očkovanie

0 icon

Severné teritórium 24. októbra 2021 (HSP/Foto:Julianne Osborne)   Po Novom Južnom Walese a Viktórii pritvrdzuje aj Severné teritórium – povinnú ihlu nariaďuje všetkým zamestnancom, ktorí prichádzajú do styku s verejnosťou Vakcinačná agenda, sprevádzaná tvrdými postihmi pre tých, ktorí sa jej nepodriadia, sa kopíruje zo štátu do štátu – po vzore…

Reformy majú podľa predsedu parlamentu pomáhať ľuďom a nie likvidovať regióny

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Jaroslav Novák)   Účelom reforiem má byť pomoc ľuďom a nie likvidácia regiónov. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Zároveň zdôraznil, že jeho hnutie nepodporí napríklad rušenie nemocníc, ktoré sú ziskové a nepýtajú…

Podporu premiérovi Orbánovi vyjadrili desaťtisíce demonštrantov

0 icon

Budapešť 24. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-/Laszlo Balogh)   Desaťtisíce stúpencov maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho pravicovej vlády na sobotňajšej demonštrácii v Budapešti vyjadrili podporu politike populistického lídra Orbán v prejave v tmavých farbách vykreslil, čo by mohli Maďari očakávať, ak by prehral v parlamentných voľbách, ktoré sú naplánované na jar…

Americkí liberáli sa už teraz trasú pred triumfom Donalda Trumpa v nasledujúcich voľbách. Vedia, že tie minulé vyhrali podvodom

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Pavel Neubauer)   Donald Trump má napriek porážke v prezidentských voľbách podporu miliónov Američanov. Niektorí liberáli sa preto už teraz obávajú jeho triumfu v ďalších voľbách. Jedným z nahlas varujúcich je aj americký politológ Robert Kagan, podľa ktorého sa USA zmieta v najväčšej vnútropolitickej kríze od čias občianskej…

Pribudlo osem obetí, počet hospitalizovaných sa však nezvýšil

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Prostredníctvom 12.572 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (23. 10.) na Slovensku 3207 prípadov nákazy novým koronavírusom. Viac ako 74 percent z týchto osôb nebolo zaočkovaných. Pribudlo tiež osem obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Danko

Život je príliš krátky a zbehne ako voda.

0icon

Najprv som sa mojej fotky zľakol, zrazu som videl seba a svojho starého otca, ktorý už nežije. Je víkend a kamarát mi poslal fotku, kde vyzerám ako starý dedo. Mobilné aplikácie  dnes dokážu čokoľvek. Keď som to zbadal, napadlo mi, kam to celé speje. Pár rokov zbehne ako voda a…

Juraj Tušš

Téma: Jazyk - trochu inak.

0icon

V dnešnej dobe veľmi podceňovaná téma základnej ľudskej formy komunikácie – naša reč, naše písmo, čiže náš jazyk. Skúsim vám problematiku priblížiť možno z trochu iného pohľadu ako je zvykom. . Vo svojom projekte uvažujem nad prepojeným svetom. Svet sa skladá z nekonečného množstva autonómnych jednotiek, ktoré spolu svojou interakciou vytvárajú našu realitu. Ak…

Boris Mesár

,Nebudete nič vlastniť a budete šťastný !" Globalisti sú vo finále vytvorenia ,,Novodobého otrokárskaho systému. Útok proti ľudstvu naberá obrátky!

0icon

Toto sa dozviete z propagandistického videa Svetového ekonomického fóra (SEF) pod vedením Swaba. (1) Pokúsim sa teraz napísať môj pohľad na dnešnú situáciu vo svete. Možno to nebude celkom v časovej osy Je potrebné si uvedomiť ,že globalisti všetko plánujú na desiatky rokov dopredu a majú viacero záložných plánov ak sa niečo pokazí…

Pavel Pakoš

Prečo je to absurdné divadlo okolo nás?

0icon

Po troch desaťročiach znovu prichádza nátlak zo strany štátnej moci. Treba dodať, že na ňu tlačí niekto vplyvný zhora, kto má sám pravdepodobne obsedantno nutkavé neurózy a poruchy správania. Temnými silami sa nechal dookrádať o ľudskú dôstojnosť aj zdravý rozum. Ako kedysi boli vizitkou uvedomelého občana preukaz člena KSČ a…

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Bizarné diaľničné križovatky zďaleka nie sú výsadou len Slovenska...

0 icon

Bizarné diaľničné križovatky môžeme nájsť všade vo svete, nielen na Slovensku. Jedna z nich sa nachádza hneď u susedov. Diaľničné križovatky, mosty, či tunely patria medzi najkomplikovanejšie a najdrahšie časti rýchlostnej komunikácie. Pri výstavbe diaľnic je preto logické, že sa začína práve nimi. Okrem časovej a technickej náročnosti je to…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok o Noemovej arche, ktorá mala slúžiť záchrane ľudského druhu pred potopou nevídaných rozmerov. Skutočne existovala? Je možné, že ju niekto niekedy reálne zazrel? Existujú o tom zmienky a to už z čias pred našim letopočtom. Poďme však pekne po poriadku. Pohodlne sa usaďte, začíname prvou časťou. Presný…

Používate bezpečnostné pásy? Nemusí ich mať každý!

0 icon

V aute sú bezpečnostné pásy najjednoduchším a najefektívnejším mechanizmom, ktorým možno zabrániť zraneniam pri a po zrážke. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých vozidlách. Ich úlohou je zvýšenie bezpečnosti pasažierov a prípadne následné zníženie následkov pri nehode. Je potrebné podotknúť, že používanie bezpečnostných pásov je stanovené aj…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Armádny Magazín

Video: Ruská stíhačka zničila v Sýrii turecký tank M60 priamym zásahom

0 icon

Sýria, 24. október 2021 (AM) – Ruské vojenské lietadlá obnovili útoky na pozície teroristov v sýrskej provincii Idlib. V oblasti nasadenia džihádistov bol zničený turecký tank M60, ktorý predtým militantom presunuli turecké jednotky. Úder bol taký presný, ž

Admiral Nachimov najnebezpečnejší krížnik Ruska

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Aspoň za taký ho považujú odborníci na Západe. V skutočnosti však prefíkane zakrývajú, že po modernizácii sa tento „admirál“ stane vôbec najsilnejším bojovým plavidlom sveta. Zo vzdialenosti tisíc kilometrov bude schopný rozstrieľať lietadlovú loď protivníka aj s jej doprovodnými plavidlami, na čo minie len pätin

Vyhrážky Číne. Po 15 rokoch USA vracajú strategické bombardéry na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne

0 icon

USA, 24. október 2021 (AM) – Americké letectvo prvýkrát od roku 2006 vrátilo svoje nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer na vzdialenú základňu na ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne. Podľa neoficiálnych údajov sa tam nachádzajú najmenej tri tieto lietadlá.   [caption id="att

Vojenský expert Korotčenko: "USA potrebujú vojnu v Európe"

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Vojenský expert Igor Korotčenko komentoval agresívne vyhlásenia na adresu Ruska na summite NATO v Bruseli. Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová na stretnutí ministrov NATO uviedla: „Je potrebné dať Moskve jasne najavo, že sme nakoniec pripravení použiť zbrane.“   "Rusko sa nechystá ako prvé

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali