“Pre mňa osobne je to nechutné: členovia mojej rodiny zomreli v boji proti nacistom. Keby mi zákony provincie Ontário umožnili odstrániť ho, neexistoval by už pred 14 rokmi,” zdôraznil Burton.
Podľa starostu to však nie je možné urobiť za pomoci síl obce. Dôvodom je skutočnosť, že miestne úrady nemôžu rozhodovať o tom, čo je na súkromných cintorínoch, z ktorých jedným je kenotaf – náhrobný kameň na mieste, kde nie sú pozostatky.
Podľa CBC okrem toho s výzvami na odstránenie pomníka súhlasil šéf mestskej polície Halton Steve Tanner.
“Osobne som šokovaný a prekvapený, že takýto pamätník vôbec existuje,” podotkol.
Predtým médiá informovali o tom, že neznáme osoby nechali na kenotaf vojakov 14. granátnickej divízie SS Halič na ukrajinskom cintoríne v kanadskom meste Oakville nápis. Polícia incident vyšetruje ako trestný čin z nenávisti.
Ako píše vydanie Ottawa Citizen, nápis obsahoval slová “Nazi war monument” (“Nacistický vojnový pamätník”). Polícia sa domnieva, že sa nápis objavil medzi 19. a 21. júnom.
V roku 2017 zverejnilo ruské veľvyslanectvo v Ottawe fotografiu pomníka na Twitteri a zdôraznilo, že v Kanade existujú pomníky kolaborantom a že “s tým nikto nič nerobí”.
Granátnická divízia SS Halič bola vytvorená na západnej Ukrajine v roku 1943 so súhlasom nemeckých okupačných úradov. Prijala ukrajinských dobrovoľníkov. Divízia sa zúčastnila bitiek proti partizánom a represívnym operáciám, napríklad pri ničení poľskej dediny Huta Pieniacka, kde bolo zabitých viac ako 500 ľudí. Jednotky SS, ktoré zahŕňali túto divíziu, boli na základe uznesenia norimberského tribunálu uznané za zločineckú organizáciu.