“Absurdnosť britských zákonov a postup sociálnych úradov vo Veľkej Británii sú nezlučiteľné s legislatívou SR a európskymi štandardami tykajúcich sa ľudských práv,” uviedla Szitová. Ako dodala, ministerstvo už pred rokom informovalo, že sa pripravuje podpis memoranda s Veľkou Britániou. “Žiadame ministra Richtera, aby na sociálnom výbore informoval, v akom stave je príprava a podpis memoranda a tiež aktuálnu informáciu o počte odobraných detí a detí, ktoré sa podarilo dostať späť na Slovensko do biologických rodín,” vyzvala.
Ako ďalej podpredsedníčka KDH informovala, v roku 2012 sa tento problém dotýkal 2420 detí a v roku 2013 dokonca 3090 detí z východnej Európy. SR sa podľa informácií Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí zaoberala vlani 72 prípadmi, z ktorých bolo úspešne vyriešených 20 a iba v 10 prípadoch sa deti vrátili domov. Celkovo išlo o vyše 200 detí, ktoré boli v roku 2013 násilne odobrané úradníkmi. “Počet prípadov zďaleka presahuje právomoci Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí. Je preto nevyhnutné začať rokovať na úrovni Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva zahraničných vecí,” dodal expert KDH pre ľudské práva a zahraničie Martin Dilong.
Podľa jeho slov štát sa nesmie zriecť pomoci občanom v zahraničí. “Štát musí aktívne pomáhať občanom, ktorí sa ocitnú v núdzi. Takou situáciou je aj odoberanie detí,” zdôraznil Dilong. Podľa Szitovej slovenská strana dnes nie je dostatočne informovaná o rodinných súdoch a procesoch odoberania detí z rodín vo Veľkej Británii. Ministra chcú vypočuť v rámci sociálneho výboru a taktiež iniciovať viacero stretnutí s odborníkmi.
“Ministra Jána Richtera prekvapuje náhly záujem KDH o túto tému, podobné výzvy voči ministerstvu, jeho osobe, či samotnému vedeniu Centra považuje na základe reálneho stavu veci za pokrytecké,” uviedol v reakcii hovorca rezortu práce Michal Stuška. Ako dodal, opozíciu začala zaujímať táto problematika, odkedy ju minister začal intenzívne riešiť. “Keď boli súčasťou vlády, tak Centrum a prípady detí akoby pre bývalú vládu neexistovali,” zdôraznil Stuška.
Podľa jeho slov, minister Ján Richter už trikrát osobne rokoval s kompetentnými vo Veľkej Británii, vrátané Britského ministra a od roku 2012 sa angažuje v tom, aby spolupráca všetkých dotknutých inštitúcií na oboch stranách bola maximálne intenzívna a ústretová aj v období pred podpisom samotného memoranda. “Napokon, práve na pozvanie ministra sa Kráľovsky sudca, ktorý rozhodoval v prípadoch slovenských deti vo Veľkej Británii, sa zúčastnil v roku 2013 na odbornej medzinárodnej konferencii k téme ochrany práv deti v Smoleniciach, ktorá opäť zvýšila intenzitu informovanosti a spolupráce sociálnych inštitúcií na Slovensku a vo Veľkej Británii,” priblížil hovorca.
Ako dodal Stuška, jediný, kto stojí od začiatku za iniciatívou podpisu Memoranda je súčasné vedenie MPSVR a Centra pre ochranu detí. “Jediným dôvodom, prečo nebolo doposiaľ memorandum podpísané je zložitosť kompetencií v tejto oblasti vo Veľkej Británii a istá konzervatívnosť jurisdikcie Spojeného kráľovstva. Podpis memoranda by iste bol nadčasovou “najvyššou garanciou” kooperácie krajín v oblasti ochrany záujmov deti, podčiarkujeme však skutočnosť, že sa tak deje i v súčasnom období,” zdôraznil Stuška.
ru