Kde sú kresťanskí utečenci ignorovaní, tam je islamským hordám dláždená cesta do Európy

Kde sú kresťanskí utečenci ignorovaní, tam je islamským hordám dláždená cesta do Európy

Bagdad 11. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Od genocídy, prenasledovaní a útokov tzv. Islamského štátu (ISIL) v roku 2014 sa stalo minimálne 16 tisíc asýrskych kresťanov z Iraku utečencami v Jordánsku. Väčšina z nich tam dodnes trpí ekonomicky a psychologicky za mimoriadne náročných okolností, hovorí turecká žurnalistka a analytička Uzaj Bulut

Ilustračné foto

Títo asýrski kresťania sú v Jordánsku dočasne a plánujú emigrovať do tretích krajín, avšak jordánska vláda im nevydala oficiálne pracovné povolenia, a tak sú vo veľkej miere nútení spoľahnúť sa na svoje úspory, prevody peňazí od príbuzných zo zahraničia alebo na pomoc charitatívnych organizácií a cirkví. Snažia sa o presídlenie do iných krajín prostredníctvom Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a austrálskych humanitárnch programov.

Reklama

Títo aramejsky hovoriaci a pôvodní obyvatelia Iraku sú prenasledovaní dlhé desaťročia. Správa Asýrskej konfederácie v Európe z roku 2017 hovorí, že „Asýrčania reprezentujú jednu z najkonzistentnejšie prenasledovaných/zacielených komunít v Iraku modernej histórie. Tieto aktivity zahŕňa masaker osmanského veliteľa Bakra Sidqiho v roku 1933; anfalskú genocídu Saddáma Husajna, ktorá sa koncentrovala na asýrske dediny; nemilosrdné kampane terorizmu, ktorými boli kresťanské komunity vystavené po americkom vpáde v roku 2003; a nakoniec pomerne nedávna tragická kapitola, ktorú plnila džihádistická organizácia Islamského štátu.“ (Tým, kto pripravil pôdu pre zrod Islamského štátu, kto ho podporoval zbraňami, finančne, výcvikom, poradenstvom i zasielaním nových regrútov z rôznych kútov sveta, sa správa nezaoberá.)

Pre vymenované skutočnosti boli títo starí kresťania nútení opustiť svoju vlasť a hľadať azyl inde, vrátane Jordánska. Tu sa po príchode registrujú v strediskách UNHCR v Ammáne, dostávajú špeciálne registračné karty a čakajú na presťahovanie, ktoré z dôvodu počtov utečencov trvá mesiace, niekedy roky. Asýrčania sú nútení i tu žiť viac-menej izolovane, pretože čelia naďalej mnohým výzvam, jemnej diskriminácii a majú obmedzený prístup k niektorým humanitárnym službám, čo potvrdzuje report Asýrskeho politického inštitútu z júna 2019. Niektorí tu uviazli na viac ako dva roky, niektorí tu sú od úteku pred ISIL-om v roku 2014.

Reklama

Report píše, že „čakanie na presídlenie sa vyznačuje obmedzenými informáciami, neistotou o budúcnosti a rastúcim pocitom beznádeje.“ V Jordánsku majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, trhu práce a viac ako tretina trpí chronickými chorobami alebo psychickou ujmou z prežitého utrpenia.

Zakladatelia organizácie Iracká rada na pomoc kresťanom vydali písomnú žiadosť o pomoc pre kresťanské obete džihádistických sietí na Blízkom východe: „Bolo nám povedané, že ISIL bol vojensky porazený, ale necháme jeho obete tak? Dôsledky genocídy v Iraku sú pre svet dôležitejšie a treba im venovať pozornosť. Obete trpia… Zverstvá z minulosti máme stále pred očami. Kvôli utečeneckej situácii, v ktorej sa nachádzajú, nie sú kresťanské obete ISIL ešte doteraz slobodné. Minimálne tri deti v každej rodine prichádzajú o zdravie, pretože rodičia nemajú peniaze na liečbu. A ich nádej sa zmenšuje. Máme viac síl ako sme ochotní pripustiť. Kontaktujte miestne úrady UNHCR vo vaše krajine a žiadajte o odpoveď prečo irackí kresťania musia čakať roky na presídlenie a Západ ich neustále odmieta. Rany obetí stále krvácajú na vedľajšej koľaji.“

Je smutné, že zakladateľom Irackej rady na pomoc kresťanom zatiaľ nikto nepovedal, že strojcom migrácie a ich poslušným vykonávateľom v bruselských kanceláriách, mimovládnych organizáciách, transatlantických štruktúrach i národných vládach, nejde ani o kresťanskú Európu suverénnych národov, tobôž nie o nejakých kresťanov z Iraku. Naopak neváhajú porušovať štátne zákony a riskovať svoje i cudzie životy prevážaním moslimských migrantov cez Stredozemné more, Balkán a presviedčať občanov, ktorí tento import neznámych jedincov oprávnené odmietajú, že sú xenofóbni a neľudskí. Niektorí agenti migrácie nevedome, ale iní vedome podľa naučených neomarxistických a kozmopolitných floskúl o slobodách, právach a multikultúrnom raji, presadzujú islamizáciu a komplexné zmiešanie obyvateľstva do nesúrodej a spriemerovanej zmesi, ktorá nebude dbať o kresťanskú a národnú tradíciu, ani reptať voči dávno načrtnutým plánom európskeho a neskôr svetového superštátu.

Igor Kratochvíl

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali