Astana 23. marca 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Twitter)
Stredoázijské krajiny sú už takmer sto rokov baštou vplyvu Ruska. Kazašský líder Kassym-Jomart Tokajev to však ruší. Zdá sa, že si odhryzol viac, ako dokáže prežuť
Po zániku ZSSR sa Kazachstan stal 15. členom Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Vtedy sa formálne vytvorili úzke väzby medzi Kazachstanom a Ruskom. Odvtedy sa Rusko a Kazachstan rozvíjali na základe srdečnej spolupráce. Najväčším obchodným partnerom Ruska v Strednej Ázii je Kazachstan. Medzi oboma krajinami existujú silné hospodárske väzby, pričom Rusko je najväčším investorom Kazachstanu. Infraštruktúra a hospodárstvo Kazachstanu profitujú z ruských investícií, vďaka ktorým sa Kazachstan zaradil medzi najprosperujúcejšie ekonomiky v regióne.
Stredná Ázia je pre Rusko už dlho oblasťou vplyvu. Svedčia o tom jeho úzke vzťahy s Kazachstanom. Rusko je v tomto regióne silne prítomné a pomáha Kazachstanu v jeho hospodárskom a politickom rozvoji. Kazachstan sa tak stal pre Rusko dôležitým partnerom v regióne a priateľstvo a spolupráca týchto dvoch krajín sa bude nepochybne naďalej rozvíjať. Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev však ide presne opačným smerom, než akým sa Kazachstan a Rusko roky riadili.
Kassym-Jomart Tokajev vyzval Rusko!
V prekvapivom zvrate udalostí Kazachstan zabavil ruský vesmírny majetok v Kazachstane. A ohrozuje ruský štart rakety Sojuz-5. Úrady v Kazachstane údajne skonfiškovali ruský majetok na kozmodróme Bajkonur, čím sa vystupňoval postsovietsky spor o legendárnu základňu, z ktorej sa ľudstvo prvýkrát dotklo hviezd. Bajkonur má pre ruský vesmírny program kľúčový význam.
Hoci sa fyzicky nenachádza v Rusku, Kremeľ si ho prenajíma od chvíle, keď Kazachstan po rozpade Sovietskeho zväzu získal nezávislosť. Je to miesto, kde v roku 1961 Jurij Gagarin prvýkrát vystúpil do vesmíru a kde bola v roku 1957 vypustená prvá umelá družica Sputnik na obežnú dráhu. Tokajevova vláda v Astane sa pokúsila prevziať celú kontrolu nad týmto miestom štartu. Ruská a kazašská vláda sa zaplietli do sporov o podmienky prenájmu a nedávno aj o vplyv rakiet na životné prostredie.
Medzi Putinom a Kasymom-Jomartom Tokajevom bolo všetko v poriadku Po začiatku vojny na Ukrajine sa však Tokajev začal odkláňať od ruského vplyvu. Svet bol zaskočený, keď na petrohradskom ekonomickom fóre Tokajev nesúhlasil s Putinovým tvrdením, že bráni rusky hovoriace osoby v samozvaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny, ktoré Rusko niekoľko dní pred inváziou uznalo za nezávislé. Tokajevove odpovede boli ďaleko od Putinových očakávaní.
Kazachstan v skutočnosti neuznal “kvázi štátne územia” Ruska. Kassym-Jomart Tokajev dokonca Putina pokarhal, keď zdôraznil, že “vo svete by nastal “chaos”, keby vznikli stovky nových štátov, aj keď existuje konflikt medzi právnymi zásadami územnej celistvosti štátov a právom ľudí, ktorí v nich žijú, na sebaurčenie”.
Modrooký chlapec pre Západ!
Tokajevove činy v poslednom čase nepochybne upútali pozornosť západných spojencov a hádajte čo, už začali lákať Kazachstan. Presne pred mesiacom pricestoval do Kazachstanu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken, ktorý bol prvou zastávkou na svojej ceste po Strednej Ázii, kde sa stretol so svojimi partnermi zo všetkých piatich bývalých sovietskych republík v regióne. Blinken sa stretol na rokovaniach s kazašským ministrom zahraničných vecí Muchtarom Tileuberdim a potom s kazašským prezidentom Kassym-Jomartom Tokajevom.
Predstavitelia USA zdôraznili, že Bidenova administratíva chce zvýšiť angažovanosť v krajine, pretože tá v dôsledku konfliktu ekonomicky trpí. Podľa britského ministra zahraničných vecí Jamesa Cleverlyho, ktorý bol v tom čase v Kazachstane, Spojené kráľovstvo navyše nedávno oznámilo, že podporí Kazachstan pri rozvoji vývozných trás, ktoré sa vyhýbajú Rusku.
Spojené kráľovstvo tiež podpísalo dohodu o mineráloch vzácnych zemín. Cleverly uviedol, že Londýn rešpektuje postoj Astany k ukrajinskému konfliktu vzhľadom na to, že v minulosti bola úzko spojená s Moskvou. Kazachstan odmietol podporiť alebo uznať inváziu Ruska na ukrajinské územie. Podobne aj EÚ chce dovážať plyn z Kazachstanu namiesto z Ruska. Kazachstan medzitým prijal rozhodnutie zvýšiť svoj vývoz poľnohospodárskych výrobkov do EÚ.
Zdá sa, že Kassym-Jomart Tokajev využíva slabnúci vplyv Ruska na Západe. Z tohto dôvodu sa zdá, že koná spôsobom, ktorý Západu naznačuje, že on sám je schopný postaviť sa Putinovi v Strednej Ázii.
Zradca v očiach Moskvy!
Kassym-Jomart Tokajev bol kedysi prekvapivo mužom, ktorý volal Rusko o pomoc.
Na Tokajevovu prosbu Rusko vyslalo domobranu, aby potlačila nepokoje a podporila prezidenta Kassym-Jomarta Tokajeva, nástupcu Nursultana Nazarbajeva, ktorý v roku 2019 zastával úrad viac ako 30 rokov. Tokajev, ktorý v hlasovaní zrejme získal pohodlnú väčšinu, odvtedy ukázal, že nie je ničím iným ako Putinovou bábkou, a kritizoval vojnu na Ukrajine, aj keď z vyšších cien energií v dôsledku vojny krajina profitovala.
Kassym-Jomart Tokajev pred rokom 2022 a po roku 2022 sú dve rozdielne osobnosti. Teraz sa snaží upevniť svoju moc a vytvoriť Kazachstan ako krajinu, ktorá už nie je proruská. Podarí sa mu to však dosiahnuť? Vzhľadom na to, že on a jeho ľudia sa nachádzajú na dvoch rôznych póloch voči Rusku, sa to zdá byť celkom nemožné. Stredoázijský barometer zistil, že v rokoch 2017 až 2019 malo 87 % Kazachov priaznivý názor na Rusko, zatiaľ čo 8 % malo negatívny názor.
Okrem toho prieskum odhalil, že 88 % podporuje zlepšenie vzťahov s Ruskom, zatiaľ čo len 6 % ich nepodporuje. Kazachovia majú Rusko v hlbokej láske a úcte. Je to spôsobené dlhou a hlbokou spoločnou históriou oboch národov. Rusko pomohlo Kazachstanu stať sa nezávislým štátom v roku 1991 a odvtedy je Kazachstan spojencom Ruska. Kazachovia nikdy neverili, že sú iní ako Rusko. V takejto atmosfére sa Kassym-Jomart Tokajev snaží prepojiť Kazachstan so Západom nezávisle od Ruska.
Rusko môže, ale nemusí mať v Strednej Ázii aj naďalej pevnú pozíciu. Putin však nepochybne vynaloží všetko úsilie, aby si vo svojej bašte udržal svojich najbližších spojencov v susedných krajinách. Naopak, Tokajevove kroky zaručujú, že jeho odchod nebude priateľský, ak bude pokračovať v tomto smere.
Momentálne sa zdá, že si odhryzol viac, ako dokáže prežuť. Preto by nakoniec “príbeh Tokajev” nemusel mať šťastný koniec.