Kardinál na stretnutí vyjadril veľkú radosť nad bohatou činnosťou zúčastnených organizácii, ako aj nad úspešnou organizáciou dvoch národných pochodov za život a ústavnou ochranou manželstva ako zväzku muža a ženy. V diskusii o súvise boja za ochranu života s bojom proti korupcii a s ďalšími aspektami boja za spravodlivosť kardinál podporil nasadenie za spravodlivosť v celom jej rozsahu a zároveň poukázal na existenciu hierarchie morálnych dobier.
Právo na život je podľa neho kľúčové práve preto, že človek, ktorému je nespravodlivo odobraté toto právo, nemôže profitovať zo žiadneho iného dobra existujúceho v danej spoločnosti.
Kardinál Burke potom celebroval votívnu svätú omšu k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Modrom kostole na Bezručovej ulici v Bratislave. S kardinálom ju koncelebrovali bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, riaditeľ bratislavského arcibiskupského úradu Mons. Tibor Hajdu, ako i miestny farár Marián Kráľ a ďalší prítomní kňazi.
Kardinál Burke predniesol homíliu v anglickom jazyku, v ktorej veriacich povzbudil, aby konkrétnymi spôsobmi pestovali úctu a oddanosť k Božskému srdcu a aby chápali a žili svoje manželstvo a rodičovstvo ako znamenie Božej lásky a vernosti.
Následne Raymond Leo Burke vystúpil s prednáškou o nerozlučiteľnosti manželstva v rámci akademického festivalu Bratislavské Hanusove dni. Prednášku zorganizovalo Spoločenstvo Ladislava Hanusa v spolupráci s nadáciou Slovakia Christiana v priestoroch divadla Malá scéna na Dostojevského rade.
Kardinál Burke v nej poukázal na nebezpečenstvo zrieďovania katolíckej náuky o celoživotnej záväznosti manželského sľubu a povzbudil prítomných, aby sa nezdráhali ani hrdinských námah pre vernosť Kristovi a jeho učeniu.
V diskusii s moderátorom a s publikom kardinál vysoko ocenil osobnosť amerického jezuitu slovenského pôvodu o. Johna Hardona SJ (1914-2000). John Hardon bol zakladateľom mariánskeho katechetického apoštolátu, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozšírenie pravovernej katolíckej katechézy v USA; v súčasnosti prebieha proces jeho blahorečenia. Raymond Leo Burke poznal Johna Hardona osobne a spolupracoval s ním ako biskup diecézy La Crosse v USA.
Prednáška a diskusia prebiehali v anglickom jazyku so simultánnym tlmočením do slovenčiny.
Kardinál Burke pricestoval do Bratislavy na pozvanie Spoločenstva Ladislava Hanusa.