Europoslanci a členské štáty sa dohodli, že bezvízové výhody by mali byť pozastavené, v prípade, že cudzinci predstavujú bezpečnostnú hrozbu, ak by nastal nárast neopodstatnených žiadostí o azyl, alebo ak by ich domovský štát v prípade deportácie odmietol vziať späť.
Nová dohoda by mala byť ratifikovaná Európskym parlamentom na poslednom zasadnutí tohto roka, ktoré sa koná budúci týždeň.
S tým súvisí aj dohoda umožňujúca členským štátom, aby zrušila vízovú povinnosť pre 3,7 milióna Gruzíncov pred koncom roka, vzhľadom na “pokrok” v pravidlách zavesenie.
Bezvízový styk pre 45 miliónov Ukrajincov bude musieť počkať až do začiatku budúceho roka, pretože členské štáty bezvízový styk podmienili plným “prijatím” pravidiel, čo vyžaduj niekoľkotýždňový proces.
Minister vnútra Slovenska Robert Kaliňák, ktorého v tejto veci citovali aj zahraničné médiá, povedal vo vyhlásení vo štvrtok: “Táto dohoda je veľmi dôležité ako pre efektivitu a dôveryhodnosť vízovej politiky, tak pre liberalizáciu Únie”.
Donald Tusk, predseda Rady uviedol na Twitteri, že EÚ je teraz v “konečnom úseku smerom k bezvízovému cestovaniu pre Ukrajinu a Gruzínsko”. Gruzínske ministerstvo zahraničia povedalo v komentári, že vízový prielom bude “prvým hmatateľným výsledkom na ceste k európskej integrácii Gruzínska”. Ukrajinský prezident Petro Porošenko povedal na Facebooku, že to je “povzbudzujúcou správou”.
Správy však vyvolali ohnivé výbuchy na sociálnych médiá v Holandsku. Ľudia sa búrili, pretože rozhodnutie EÚ ide proti aprílovému referendu proti užším vzťahom s Ukrajinou.
Byť na bezvízovom zozname EÚ umožňuje turistom a obchodníkom návštevu po dobu až 90 dní, avšak nezahŕňa pracovný pomer. Po brexite bezvízový režim nezahŕňa ani Írsko alebo Veľkú Britániu.
Európska únia začala bezvízové rokovania s Ruskom v rovnakom čase ako s Gruzínskom a Ukrajinou, ale ruské rozhovory boli zmrazené v roku 2014 ako súčasť sankcií uložených v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
Kosovo (1,8 milióna osôb) a Turecko (75 miliónov) sa tiež snažia o bezvízový režim s EÚ. Kosovo podľa Európskej komisie splnilo technické kritériá, ale členské štáty chcú pokrok v boji proti korupcii a zároveň chcú, aby Kosovo uzavrelo zmluvu o hraniciach s Čiernou Horou.
Turecko nemá bezvízový styk s EÚ kvôli jednej podmienke – odmieta zmäkčiť svoje zákony na boj proti terorizmu tak, aby nemohli byť použité proti politickým protivníkom. Ankara to nielen, že odmieta spraviť, ale navyše aj Únii hrozí zrušením dohody o regulácii prílivu migrantov do Grécka.