Južná Amerika má lítium, ktoré chce Washington, ale vzdá sa ho?

Južná Amerika má lítium, ktoré chce Washington, ale vzdá sa ho?

Bratislava 21. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Twitter)

 

Spojené štáty sa pokúšajú o pôsobivú chôdzu po lane, keďže federálna vláda sa snaží urýchliť dekarbonizáciu a zároveň uprednostniť domáce dodávateľské a hodnotové reťazce, píše mexická novinárka Haley Zarembaová pre Oil Price

Ilustračné foto

Zákon Bidenovej administratívy o znížení inflácie bol ocenený ako najväčší legislatívny počin v oblasti klímy v histórii Spojených štátov. Zároveň ho ako protekcionistický a príliš nacionalistický legislatívny akt kritizovali európske spoločnosti vyrábajúce zelenú energiu, ktoré majú pocit, že už nebudú môcť spravodlivo konkurovať na amerických trhoch. Je čoraz jasnejšie, že toto nie je len éra prechodu na čistú energiu, ale aj éra historických geopolitických zmien, napätia a opätovných rokovaní.

Reklama

V súčasnosti prežívame historický geopolitický posun smerom k fragmentácii trhu. Tento posun od voľného obchodu k protekcionistickým politikám je výsledkom súčasnej energetickej vojny medzi Ruskom a Európou. Po tom, čo ruská invázia na Ukrajinu vyvolala v Európe energetickú krízu, ktorá sa odrazila na celom svete, sa do popredia dostalo nebezpečenstvo globalizovaných dodávateľských reťazcov, ktoré sústreďujú moc v rukách autoritárskych režimov.

V reakcii na to sa krajiny čoraz viac odvracajú od dlhodobo zavedených dodávateľských reťazcov fosílnych palív a sústreďujú svoje úsilie na lokálne dostupné zdroje energie, ktoré sú zväčša obnoviteľné. Je tu len jeden problém. Čína v súčasnosti dominuje dodávateľským reťazcom základných komponentov čistej energie. Aj keď sa napríklad energia spotrebovaná v Dánsku vyrába v Dánsku, fotovoltaické články boli takmer určite vyrobené v Číne.

Reklama

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry “je Čína v súčasnosti vedúcim svetovým dodávateľom technológií čistej energie a v prípade mnohých z nich je čistým vývozcom”. Podľa tohtoročnej správy Energy Technology Perspectives “Čína disponuje najmenej 60 % svetovej výrobnej kapacity pre väčšinu masovo vyrábaných technológií (napr. solárne fotovoltaické systémy, veterné systémy a batérie) a 40 % výroby elektrolyzérov”.

V súčasnej geopolitickej situácii to predstavuje veľký hlavolam. Ak môže Rusko dnes zavrieť kohútiky s plynom v reakcii na kritiku vojny na Ukrajine, prečo by Čína nemohla zajtra zastaviť dodávky solárnych panelov v reakcii na odsúdenie genocídnych činov voči ujgurskej moslimskej menšine?

Čína nielenže dominuje výrobným kapacitám čistej energie, ale dominuje aj trhom so surovinami, na ktoré sa tieto výrobné odvetvia spoliehajú. Najväčším z nich je lítium, ktoré je okrem iných technológií zelenej energie základnou zložkou batérií pre elektrické vozidlá a technológií skladovania energie. V súčasnosti je Čína na ceste k tomu, aby v nasledujúcich dvoch rokoch ovládla tretinu svetových zásob lítia. Keďže sa Spojené štáty a Európa snažia zbaviť závislosti od Číny, v súčasnosti existuje obrovský a rastúci dopyt po lítiu z iných častí sveta.

Ilustračné foto

Spojené štáty urobili veľké pokroky smerom k zvýšeniu vlastnej produkcie lítia, pričom sa plánujú zariadenia na výrobu lítia v Nevade, Severnej Karolíne a Tennessee. Napriek masívnym investíciám do domácej výroby lítia to však nebude ani zďaleka stačiť na to, aby sa krajina mohla v nejakom významnom časovom horizonte dekarbonizovať. Odkiaľ sa teda všetko to lítium vezme?

Odpoveďou je s najväčšou pravdepodobnosťou Južná Amerika. Tento kontinent má obrovské množstvá lítia a na rozdiel od Spojených štátov už má vybudované výrobné kapacity, odborné znalosti a skúsený priemysel, ktorý v najbližšom období podporí zvyšovanie a rozširovanie výroby lítia. Takzvaný lítiový trojuholník Argentíny, Čile a Bolívie má dobré predpoklady na to, aby Číne odobral obrovský podiel na trhu s lítiom.

Reklama

Pre Washington však situácia nemusí byť taká jednoduchá. Pre tentoraz má Južná Amerika v rukách páky a nemusí sa ľahko rozlúčiť so svojimi vyjednávacími žetónmi. Rokovania v regióne, v ktorom majú USA temnú históriu intervencií a vykorisťovania, v dôsledku čoho nechýbajú protiamerické nálady, budú určite predstavovať vlastné geopolitické tŕnie.

Juhoamerickí lídri sa už teraz vyjadrujú, že sa neuspokoja s tým, že budú len poskytovať suroviny, z ktorých budú profitovať hodnotové reťazce so sídlom v USA. Namiesto toho sa zamerajú na pridanú hodnotu vo svojich krajinách a umožnia svojim vlastným ekonomikám, aby sa tešili z tohto neočakávaného zisku. Už teraz sa hovorí o vytvorení kvót na to, koľko lítia sa vyvezie a koľko sa ponechá pre miestne trhy. “Pridávanie hodnoty je pre nás kľúčové,” citovala nedávno agentúra Bloomberg argentínsku námestníčku ministra pre ťažbu Fernandu Avilu. “Vieme, že odvetvie dnes rastie a je tu veľký tlak a volatilita cien. Ide však o to, aby sme čo najlepšie využili túto príležitosť, nielen tým, že budeme dodávať uhličitan lítny.”

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali