Juraj Jánošík je symbolom vzdoru Slovákov proti útlaku

Juraj Jánošík je symbolom vzdoru Slovákov proti útlaku

Bratislava 25. januára 2018 (HSP/napalete.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Postava zbojníckeho kapitána Juraja Jánošíka je natoľko opradená legendami, až sa zdá, akoby ani nešlo o skutočného človeka, ale len o fiktívneho literárneho hrdinu. Sláva jednoduchého dedinského mládenca prekročila nielen rodnú Terchovú, ale aj celé Slovensko.

Na snímke z predstavenia a ukážky popravy Juraja Jánošíka

Bojovníka za práva pospolitého ľudu veľmi dobre poznajú naši poľskí susedia a popularitu si získal dokonca aj v Maďarsku. Obľúbenosť slovenského Jánošíka v stredoeurópskom priestore možno smelo porovnať s popularitou bájneho Robina Hooda v západnom svete. Na rozdiel od neho však bol Jánošík reálnou historickou postavou, žijúcou na prelome 17. a 18. storočia.

Reklama

Na vojenskom chlebíku

Historická pravda sa v jeho prípade prelína s množstvom povestí, a tak nielen pre laikov, ale aj pre fundovaných historikov je neraz ťažké odlíšiť skutočnosť od výmyslov. Túto úlohu sťažuje aj fakt, že sa o jeho živote zachovalo pomerne málo presných údajov. Skromné historické materiály, o ktoré sa možno s istotou oprieť, predstavuje predovšetkým matrika a zápisnica zo súdu, obsahujúca jeho výpoveď, ako aj výpoveď jeho druha Uhorčíka.

Reklama

Juraj Jánošík prišiel na svet v obci Terchová v januári 1688. Presný deň jeho narodenia nie je známy.

Aj keď v mnohých jeho životopisoch možno nájsť 25. január ako dátum jeho narodenia, v skutočnosti ide o deň jeho krstu, čo dokazuje aj zápis v miestnej matrike. O jeho detstve vieme veľmi málo. Aký však mohol byť život jednoduchého dedinského chlapca v rodine s piatimi deťmi? Okrem lásky a súdržnosti medzi blízkymi, hier s rovesníkmi a chvíľ v malebnej prírode pravdepodobne plný odriekania.

Historické záznamy hovoria len to, že sa v pomerne mladom veku pridal na stranu Rákociho protihabsburského povstania. Povstalcom sa stal pravdepodobne dobrovoľne v rokoch 1706 – 1708. Po pobyte pri vojsku sa vrátil do rodnej dediny, kde pomáhal rodičom okolo gazdovstva.

Vydržal tu len krátky čas. Jeho mladícka duša túžila po dobrodružstvách, a tak sa dal znovu naverbovať k vojakom. Tentoraz však okúsil vojenský chlebík z druhej strany – vstúpil do cisárskej armády.

Tento pobyt pri vojsku sa rozhodujúco podpísal na jeho ďalšom osude. Mladého Jánošíka pridelili do služby na zámku v Bytči, kde bolo jeho úlohou strážiť lapeného zbojníckeho kapitána Tomáša Uhorčíka. Onedlho sa spriatelili a pravdepodobne to bol práve Jánošík, kto mu umožnil utiecť z väzenia.

Reklama

Necelý mesiac po Uhorčíkovom úteku vykúpili Jánošíka z vojenskej služby jeho rodičia, pretože potrebovali ďalšie pracovité ruky na pomoc okolo domu. Z jeho prítomnosti sa však dlho netešili. Čoskoro ho vyhľadal Uhorčík a začal ho lákať na ľahší zárobok – zbojníctvo. Jurka nebolo treba dlho prehovárať. A tak sa mládenci spoločne vybrali na Moravu.

Zbojnícke chodníčky

Členom Uhorčíkovej zbojníckej družiny sa Jánošík stal v septembri 1711. Uhorčík sa o niekoľko týždňov oženil, usadil sa v Klenovci pod menom Martin Mravec a začal sa živiť počestnou prácou – pastierstvom. Novým zbojníckym kapitánom sa na jeho želanie stal Jánošík, ktorý bol jeho najlepším priateľom a ktorému najviac dôveroval.

Po Uhorčíkovom odchode sa družina takmer rozpadla. Súviselo to aj s nástupom zimy – toto ročné obdobie nebolo vhodné na zboj a zbojníci ho väčšinou prečkali v dedine. Aj mládenci z Uhorčíkovej družiny prezimovali na rozličných miestach, a tak sa Jánošík zvyčajne vydával na zbojnícke výpravy iba s tromi – štyrmi druhmi. Hoci jeho zbojníčenie ospievalo množstvo umeleckých diel, v skutočnosti sa mu venoval iba necelé dva roky, od septembra 1711 do jari 1713.

Po prvý raz zlapali cisárski hajdúsi Jánošíka aj Uhorčíka v októbri 1712 v Hrachovskom zámku. V žalári však pobudli len niekoľko dní. Pustili ich odtiaľ na intervenciu podžupana Liptovskej župy Pavla Lániho, s ktorým mali výborné vzťahy. Láni totiž patril, tak ako aj Juraj, k podporovateľom Rákociho povstania.

Reklama

Druhýkrát však už také šťastie nemali. Jánošíka chytili, keď sa v Klenovci skrýval u Uhorčíka. Oboch ich uväznili v Liptovskom Mikuláši – Jánošíka za zboj, Uhorčíka spočiatku považovali za Martina Mravca a obvinili ho len z pomáhania zbojníkovi.

Súd s Jánošíkom stanovili na 16. a 17. marca 1713. Pri vypočúvaní aj mučení sa držal veľmi statočne.

Na mnohé otázky neodpovedal a nezradil ani svojich zbojníckych druhov, aby znemožnil ich vypátranie. Mnohých z nich vyhlásil za mŕtvych, o Uhorčíkovi napríklad povedal, že zahynul v Kremnických vrchoch. Jánošík nevyzradil ani svojich priaznivcov, ktorí ho zvyčajne ukrývali, alebo mu nosili jedlo.

Vidina lepšieho sveta

Ako zbojníckeho kapitána ho presne pred tristo rokmi, 18. marca 1713 popravili veľmi drastickým spôsobom – zavesením na železný hák cez ľavé rebro. Tento krutý trest si „vyslúžil“ najmä za prípad vraždy farára z Domaniže, hoci Jánošík vtedy pri prepade nebol a ostatní zbojníci konali na vlastnú päsť.

Vyšetrovatelia sa však viac ako o zistenie pravdy zaujímali o jeho kontakty s Rákociho vojakmi. Podľa niektorých historikov mohlo v tomto procese v skutočnosti ísť o dokázanie povstaleckej orientácie Jánošíka a zároveň o jeho exemplárne potrestanie na výstrahu ostatným. Súd chcel odstrašujúcim rozsudkom dokázať, že s odporcami Habsburgovcov energicky skoncuje.

Juraja Jánošíka myšlienky povstania skutočne nadchli. Hoci bol Rákoci aristokrat, neodmietal prijať do radov svojho vojska tých, ktorých feudálna spoločnosť považovala za vyvrheľov – tulákov, zbojníkov či prepustených vojakov. Cieľom jeho povstania mali byť nielen lepšie životné podmienky pre obyčajný ľud, ale celková zmena spoločenského usporiadania na spravodlivejšie.

Jánošík, nadšený vidinou lepšieho sveta, bol po porážke Rákociho povstania sklamaný návratom života do starých koľají.

Ba čo viac, prívrženci Habsburgovcov zaviedli voči poddaným tvrdé represie. Jednu z najvýraznejších foriem odporu, na ktoré sa zmohol ľud, predstavovalo zbojníctvo. V tých časoch bolo pomerne rozšírené.

Mnohí historici sa preto zaoberajú otázkou, prečo práve Jánošík zaujal také výrazné miesto v našom povedomí a stelesnil túžby po ochrancovi pred nespravodlivými pánmi. Pohľad na švárneho a smelého junáka, ktorý bohatým bral a chudobným dával, však nie je jednoznačný. Niektorí ho ospevujú ako hrdinu s vyššími ideálmi, podľa iných to bol obyčajný zbojník.

Reklama

Štedrý a veľkorysý

Proti jeho idealizácii vystupuje profesor na Jagelonskej univerzite v poľskom Krakove Stanislaw A. Sroka. Tento historik sa špecializuje na stredoveké dejiny a keďže sa zaoberá aj slovensko-poľskými vzťahmi, nemálo času venoval práve Jánošíkovi.

Podľa neho to bol obyčajný zbojník, ktorý však Terchovčanov často obdarúval ulúpenými predmetmi. Táto štedrosť spolu s príjemným vzhľadom vraj prispeli k jeho idealizácii. Na opačnom póle stoja početné pohľady na Jánošíka ako na bojovníka za spravodlivosť a sociálnu rovnosť. Do nerovného boja proti útlaku sa pritom pustil svojským spôsobom.

Okrem zbojníctva vkladal nádeje do ďalšieho vzplanutia protihabsburského povstania, do ktorého sa chcel aktívne zapojiť, okrem iného aj výzbrojou a výstrojom vojenského oddielu. Skrýval nielen súkno na uniformy pre tristo paholkov, ale aj zbrane. Jeho druhovia okrem toho vraj vo voľnom čase nacvičovali streľbu.

Všetky historické pramene, bez ohľadu na to, či Jánošíka považujú za obyčajného zbojníka alebo za bojovníka proti útlaku, zdôrazňujú jeho povesť dobrého človeka.
Bol veľmi štedrý a veľkorysý. Mnohým požičiaval, či dokonca dával peniaze. Pozitívny vzťah Terchovčanov k nemu dokazuje aj fakt, že istý čas ho ukrýval rechtor a stravu mu nosieval hostinský.

Reklama

Ako o dobrom a spravodlivom človeku sa o ňom vyjadroval aj podžupan Láni vo svojej výpovedi na procese s Uhorčíkom. Jánošík počas zbíjania nikoho nezabil, dokonca ani nikomu telesne neublížil. Niektoré jeho zbojníctva možno považovať len za akty odvety proti tým, ktorí sa zúčastňovali na hrdelných procesoch proti zbojníkom.

Do akej miery sa obraz smelého a spravodlivého Jánošíka zakladá na historickej pravde, je dnes už ťažké posúdiť. V každom prípade si mládenec z Terchovej našiel miesto v srdciach slovenského národa. Stelesňoval odhodlanie bojovať proti krivdám páchaným na poddaných a v neľahkých rokoch pomáhal nachádzať vieru vo víťazstvo spravodlivosti.

Pôvodne vyšlo na portáli napalete.sk

Paľo Bielik ako Juraj Jánošík

https://www.youtube.com/watch?v=HHPHRQYfzoY

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali