Obchodné napätie medzi Bruselom a Washingtonom sa zvýšilo potom, čo USA na začiatku júna zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika. EÚ zareagovala odvetnými clami. Trump navyše pohrozil clami na dovoz áut z EÚ.
Juncker počas najnovšieho stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu v stredu zdôrazňoval dôležitosť obchodných rokovaní. Trumpovi navrhol, aby obe strany prediskutovali “zníženie ciel” namiesto ich zvyšovania.
Trump pripomenul, že oba kontinenty spoločne vytvárajú viac ako 50% svetového obchodu. Trump sa podľa vlastných slov tešil na spravodlivú obchodnú dohodu s EÚ a dúfal, že sa lídrom niečo podarí vypracovať. Dodal, že by uprednostnil, keby neexistovali žiadne clá ani bariéry.
Nakoniec sa Spojené štáty a Európska únia dohodli na tom, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov, aby sa tak zmiernilo obchodné napätie medzi USA a EÚ.
Juncker poznamenal, že kým budú prebiehať rokovania, EÚ nebude zavádzať ďalšie clá a prehodnotí existujúce clá na dovoz ocele a hliníka. Trump to nazval “veľkým dňom” pre “slobodný a spravodlivý obchod”.
Trump povedal, že EÚ súhlasila aj s nákupom “viac sóje” a so zvýšeným dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov. Juncker potvrdil, že EÚ postaví ďalšie terminály na dovoz tekutého zemného plynu (LNG) z USA. LNG musí byť dodávaný loďou do špecializovaných zariadení, na rozdiel od zemného plynu, ktorý sa v súčasnosti dodáva do Európy z Ruska.
USA a EÚ budú tiež spolupracovať na riešení “nekalých obchodných praktík” v rámci Svetovej obchodnej organizácie. K takejto dohode došlo po tom, čo Trump spomenul aj svoje dlhotrvajúce sťažnosti na Čínu, ako napríklad krádeže duševného vlastníctva a technologické transfery.
Ťažiskom rozhovorov dvojice politikov v Bielom dome boli transatlantické obchodné a hospodárske vzťahy. Témami boli aj boj proti terorizmu, zahraničná a bezpečnostná politika či energetická bezpečnosť. Junckera sprevádzala komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová.