Innsbruck 21. augusta 2017 (HSP/rt/Foto: TASR/AP- Ng Han Guan, Pool)
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že kontinent sa v dlhodobom horizonte nemôže spoliehať na americkú vojenskú podporu, opakujúc svoje predchádzajúce výzvy na vytvorenie vlastnej integrovanej európskej armády

Juncker v rozhovore pre rakúske noviny Tiroler Tageszeitung zhodnotil súčasný stav európskych záležitostí. Podľa neho sa Európa stáva silnejšou, zaznamenáva rast a postoje občanov k EÚ sa zlepšili, pretože sa situácia zlepšila. Znepokojuje ho ale skutočnosť týkajúca sa brexitu.
Juncker tiež dôsledne navrhol, aby sa Európa stala menej závislou na transatlantickom spojencovi z hľadiska vojenskej podpory: „Je jasné, že v dlhodobom horizonte sa nemôžeme spoliehať na americkú obrannú podporu,“ skonštatoval.
Hoci Zmluva o Európskej únii zabezpečuje výraznú obrannú integráciu medzi členskými štátmi, Európa si nevyvíja vlastné vojenské štruktúry. Juncker uviedol, že len menej ako tri percentá európskych vojakov je vhodných na nasadenie a pripravených na boj, a poukázal na vytvorenie Európskeho obranného fondu, aby sa vykonával výskum súvisiaci s obranou.
Požiadavky na väčšiu európsku vojenskú integráciu vyjadrili aj ďalší vysokí predstavitelia. Hans-Peter Bartels, komisár pre ozbrojené sily v nemeckom parlamente, sa už v júni vyjadril, že „na konci bude európska armáda“ určená na zjednotenie „neorganizovaných, technicky rozdrobených a zdvojených štruktúr“.
Aj maďarský premiér Viktor Orban sa viackrát vyjadril za vytvorenie spoločnej obrannej sily, ako napríklad pri augustovom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s predstaviteľmi Poľska, Českej republiky a Slovenska vo Varšave: „Prioritou by mala byť otázka bezpečnosti a mali by sme začať vytvárať spoločnú európsku armádu.“
Existuje niekoľko spoločných vojenských jednotiek, ktoré fungujú pod záštitou EÚ, vrátane Eurocorps, tvorených francúzsko-nemeckou brigádou a niekoľkými menšími bojovými skupinami ďalších európskych krajín.
Vojenský štáb EÚ (The EU Military Staff – EUMS), ktorý je súčasťou kancelárie vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci, dohliada na vonkajšie nasadenie, ale nepôsobí ako plnohodnotný vojenský štáb. Na jeho posilnenie, v júni tohto roku Rada Európy presadila vytvorenie inštitúciu takzvaného Vojenského plánovania a správania sa (MPCC), ktorá „prevezme na strategickej úrovni zodpovednosť za operačné plánovanie a uskutočňovanie neexekutívnych vojenských misií EÚ“.