Berlín 10. júla 2018 (HSP/Foto: Screenshot Jüdische Rundschau)
Nemecký portál Jüdische Rundschau poukázal na zaujímavý moment v medzinárodnej politike. Izrael si zvolil „vlastnú cestu“ a na rozdiel od väčšiny európskych krajín a USA sa vyhol ako politickému konfliktu, tak aj sankčnej vojne proti Rusku.
Jüdische Rundschau podotýka, že aj napriek novej vlne studenej vojny, Izrael „zostáva bokom“ a rovnako ako Fínsko, zachováva „neutralitu“ a nechce si pokaziť vzťahy s Ruskom. „Izrael navyše je presvedčený, že konflikt medzi Moskvou a Kyjevom je „slovanská rodinná hádka“ a nie konflikt medzi „slobodou a despotizmom“, a preto je to takpovediac „domáca záležitosť“ a netýka sa medzinárodného spoločenstva,“ podčiarkol portál.
Autor článku Amotts Asa-El pripomína, že po zavedení amerických a európskych sankcií voči Rusku v súvislosti s anexiou Krymu v roku 2014 Washington očakával, že sa aj Izrael pripojí k „protiruskej kampani“. Izrael to však odmietol a rozhodol sa pre neutralitu v ukrajinskom konflikte. Novinár pripomenul, že Izrael to neurobil po prvý raz.
„Izraelská snaha o neutralitu začala pred desiatimi rokmi počas konfliktu medzi Ruskom a Gruzínskom v lete roku 2008, kedy Olmertova vláda odmietla odsúdiť „ruskú inváziu“. Rovnako Izrael nepristúpil k vyhosteniu ruských diplomatov v súvislosti s obvinením Moskvy z otrávenia bývalého špióna Sergeja Skripaľa. Takže Izrael sa postavil do podobnej pozície ako Fínsko v období studenej vojny,“ podčiarkol Amotts Asa-El.
Vo svojom článku v Jüdische Rundschau uvádza, že hlavná príčina, prečo sa Izrael chová neutrálne v konflikte medzi Ruskom a Západom, spočíva v podmienkach vojny na Strednom východe. „Moskovský zásah do sýrskeho konfliktu v posledných rokoch urobil izraelskú politiku ešte prijateľnejšou a úspešnejšou. Vzťahy Kremľa s Izraelom sa natoľko upevnili, že sa Netanjahu a Putin spoločne zúčastnili prehliadky na Červenom námestí 9. mája, iba pár hodín pred tým, ako izraelské letectvo uskutočnilo silné vzdušné útoky na iránske ciele v Sýrii. Každý pochopil šifrované posolstvo: Rusko bolo informované o izraelskom útoku a nebolo proti nemu,“ vysvetľuje autor článku.
Amotts Asa-El prízvukuje: „Izrael verí, že to, čo sa deje medzi Ruskom a Ukrajinou, sa netýka medzinárodného spoločenstva. Washington si naopak nesprávne vyložil tento „slovanský rodinný spor“ ako „stret medzi slobodou a despotizmom“. Ale to vôbec nie je tak. Politika Ukrajiny nie je čistejšia, než politika Ruska, a ukrajinské hranice skutočne ignorujú historické a etnické rozdiely,“ tvrdí.
„Európa sa bojí Ruska, bez ohľadu na ideológiu jeho vládcu. Tento strach je legitímny, ale neodôvodňuje postoj k Rusku ako k reinkarnácii ZSSR. Putinov hrdina je Peter Veľký a nie Lenin. Áno, Putin chce imperiálne Rusko, ale nemá v úmysle bojovať proti západným myšlienkam a dobyť svet,“ uzatvára svoj komentár na nemeckom portáli Jüdische Rundschau novinár a analytik Amotts Asa-El.
Eugen Rusnák